نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: چرا فاطمه زهرا را به عنوان الگو قبول کنیم ؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

پیش فرض چرا فاطمه زهرا را به عنوان الگو قبول کنیم ؟

البته فضائل حضرت زهرا را در چند جمله نمی شود بیان کرد

1- پیامبر لقب «ام ابيها» به فاطمه داد این یعنی او به قدرى احسان کرد كه پيامبر درباره او فرمودند: تو مادر پدرت هستى. يعنى محبت تو از دخترى فراتر است.

2-معروف است که در شب عروسی,پیراهن عروسی خود را به فقیر می دهد (به زنان مى‏ گويد دور مرا بگيريد تا نامحرمان مرا نبينند و من اين لباس را در راه خدا بدهم.)

3-فاطمه (س) به حدى به حجاب اهمیت می داد كه خود را از همه نامحرمان، حتى مردان نابينا نيز مى ‏پوشانيد.

موسى بن جعفر (ع) از پدرانش از اميرمؤمنان (ع) نقل مى‏ كند: آن حضرت فرمود: مردى نابينا پس از اجازه گرفتن وارد منزل فاطمه (س) شد. دراين حال فاطمه (س) برخاست و ضمن فاصله گرفتن از او خود را پوشانيد. پيامبر (ص) پرسيد: «دخترم! چرا ازمرد نابينا خود را پوشاندى در حالى كه او تو را نمى ‏بيند؟» فاطمه (س) در پاسخ فرمود:
    اگر او مرا نمى‏ بيند، من او را مى‏بينم. وانگهى اگرچه او نمى‏بيند، ولى بو را استشمام مى‏ كند.

رسول خدا (ص) به نشانه تصديق رفتار دخترش فرمود: «شهادت مى‏دهم كه تو پاره وجود منى.( مستدرك الوسائل، ج 14، ص 289،)

4-حضرت زهرا (س)وسیله ای برای آرامش و مونس على (ع) بود و على (ع) با نگاه به او رنجهايش را از ياد مى‏ برد. (بحارالانوار، ج 43، ص 82)

ادامه دارد..........................

2. تشكرها 2

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

زهرا(س) علیها السلام در کلام محققین اهل سنت

۱ . ابن صباغ مالکی: «در افتخار فاطمه همین بس که دختر پیامبر صلی الله علیه و آله خیرالبشر است، فاطمه‏ای که ولادتش پاک، و سیده است‏به اتفاق همه مسلمین .» (الفصول المهمه (بیروت)، ص‏۱۴۳)

۲ . محمد بن طلحه شافعی: «دقت کن در آیه مباهله (۷) و ترتیب و عبارات آن، و اشاراتی که به علو مقام فاطمه دارد، و چگونه او وسط قرار گرفته است، (چنانکه در حال رفتن بین پیامبر صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام بود) تا مقام و منزلت او بیشتر روشن گردد .» (مطالب السئول، چاپ ایران، ص ۶ و ۷)

فاطمه زهرا به مقامی رسید که:

امام صادق علیه السلام فرمود: «فاطمه بنت رسول الله کانت محدثه ولم تکن نبیه انما سمیت فاطمه محدثه لان الملائکه کانت تهبط من السماء فتنادیها کما تنادی مریم بنت عمران . . . ; (بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۷۸ .) فاطمه دختر رسول خدا محدثه بود نه پیامبر . فاطمه را از این جهت محدثه نامیده‏اند که فرشتگان از آسمان بر او نازل می‏ شدند و با او همانند مریم دختر عمران گفتگو داشتند .»

---------------

فاطمه از کسانی بود که در بین زنان مسلمان ,بیشترین مصیبت را دیده بود و در عین حال از صبورترین افراد بود

ابن‏حجر العسقلانى المتوفى (852) فى فتح البارى ج 9 ص 201 در این باره می گوید:

عن عائشة، أن رسول‏اللَّه صلى اللَّه عليه و سلم قال لفاطمة:
    إن جبرئيل أخبرنى أنه ليس امرأة من نساء المسلمين أعظم رزية منك فلا تكونى أدنى امرأة منهن صبرا.

از عايشه نقل است كه :
    رسول خدا (ص) به فاطمه (س) فرمود: جبرئيل به من خبر داد كه هيچ‏ كس از زنان مسلمان به اندازه‏ى تو مصيبت نمى‏ بيند، پس از آنان كم صبرتر مباش.

-------------------------

فاطمه زهرا یکی از افرادی است که آیه تطهیر در شانش نازل شد

إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً(احزاب آیه 33)
    خداوند فقط مى ‏خواهد پليدى و گناه را از شما اهل بيت دور كند و كاملًا شما را پاك سازد

علاوه بر تفاسیر و روایات مورد قبول شیعیان, در تفاسیر اهل سنت هم این آیه اشاره به پنج تن دارد

عَنْ جُمَيْعِ بْنِ عُمَيْرٍ قَالَ انْطَلَقْتُ مَعَ أُمِّي إِلَى عَائِشَةَ فَسَأَلَتْهَا أُمِّي عَنْ عَلِيٍّ. قَالَتْ: مَا ظَنُّكِ بِرَجُلٍ- كَانَتْ فَاطِمَةُ تَحْتَهُ وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ ابْنَيْهِ، وَ لَقَدْ رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ ص الْتَفَّ عَلَيْهِمْ بِثَوْبِهِ- وَ قَالَ: اللَّهُمَّ هَؤُلَاءِ أَهْلِي أَذْهِبْ عَنْهُمُ الرِّجْسَ وَ طَهِّرْهُمْ تَطْهِيراً.

جميع بن عمير گفت: با مادرم نزد عايشه رفتم، مادرم از او در باره على پرسيد، او گفت: چه گمان مى‏ برى در باره كسى كه فاطمه همسر او و حسن و حسين دو پسر او بودند؟ و من پيامبر خدا را ديدم كه با لباس خود آنان را پوشانيد و گفت: خدايا اينان اهل بيت من هستند پليدى را از آنان ببر و آنان را پاكيزه كن، ‏(كشف الأسرار و عدة الأبرار، ج‏8، ص: 45)

5. تشكرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)