نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: منظور از "اولواالامر"کیست(مناظره با یک سنی)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

پیش فرض منظور از "اولواالامر"کیست(مناظره با یک سنی)

در آیه ای از قرآن می خوانیم که:

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ( نساء - 59)
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولو الأمر [اوصياى پيامبر] را

بنابر تفاسیر علمای شیعه منظور از" اولوا الامر"، امامان معصوم مى ‏باشند(تفسير نمونه، ج‏3، ص: 436)

در یک مناظره که با یک سنی در اینترنت داشتم,این شخص ایراداتی به استدلال شیعیان گرفت و گفت که منظور از "اولواالامر" حضرت علی(ع)نیست

به او گفتم به چه دلیلی این حرف را می زنید

گفت:

خدا نه از کسی ترس داشته نه واهمه نه خجالت می کشیده و نه قرآن کتاب چیستان است! اگر منظور از"اولواالامر"علی می بود الله بصراحت آنرا اعلام می کرد

پاسخ:

به صراحت لازم نیست اسم امام علی(ع)در قرآن بیان شود ولی ویژگیهای آن حضرت در قرآن بیان شده

شیوه قرآن کلی گویی است و بیان و تفسیر کلیات قرآن به وسیله سنت پیامبر و امام مى باشد.

مگر نام خود پیامبر (ص) در قرآن نیامده است؟ پس چرا بسیارى از كفار و مشركان با پیامبر دشمن بودند با این که می دانستند او رسول از طرف خداست؟ پس بودن اسم در قرآن مهم نیست

گر چه نام علی (ع) به صراحت نیامده است ، ولی آیات متعددی در شان او نازل شده است به طوری که علمای اهل سنت هم تایید کرد ه اند که این آیات در شان حضرت علی(ع)است

در کتاب تفسیری شواهد التنزیل که مربوط به این عالم اهل سنت است آمده است که:

منظور ازاین آیه "من عنده علم الكتاب"و كسى كه علم كتاب (و آگاهى بر قرآن) نزد اوست"(رعد آیه 43)حضرت علی(ع)است

عن أبی عبد اللّه علیه السّلام: «أنّ المراد بمن عنده علم الكتاب"و كسى كه علم كتاب (و آگاهى بر قرآن) نزد اوست" علی بن أبی طالب و أئمّة الهدى علیهم السّلام »

امام صادق علیه السلام فرمود : مراد از آیه : « من‌ عنده‌ علم‌ الكتاب » ‌‌علی ابن ابی طالب و ائمه هدی علهم السلام است .

روى برید بن معاویة عن أبی عبد اللّه علیه السّلام أنّه قال : « إیّانا عنى ، و علی أولنا ، و أفضلنا ، و خیرنا بعد النبیّ صلّى اللّه علیه و آله و سلّم »
    برید‌ بن معاویه از امام صادق علیه السلام نقل می ‌كند كه : منظور از این آیه ما اهل بیت هستیم كه اول ‌و افضل ما بعد از پیامبر ، امیرالمومنین علیه السلام می باشد .

و در ادامه این عالم سنی می‌ نویسد :

و یؤیّد ذلك ما روی عن الشعبی أنّه قال : ما أحد أعلم بكتاب اللّه بعد النبیّ من علیّ بن أبی طالب علیه السّلام .
    موید این ‌مطلب‌ روایتی شعبی است كه فرمود : هیج كس‌ دانا تر از علی علیه السلام به كتاب خدا بعد از پیامبر صلی الله علیه وآله نیست .(شواهد التنزیل ، الحاكم الحسكانی ، ج 1 ، ص 402 .)

ادامه دارد.....................

2. تشكرها 2

مدير اجرايي (07-05-2012), سابحات (09-05-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

در کتب تفسیری اهل سنت هم آمده است که "اولوا الامر" را به امامان تفسیر کرده اند

1-در تفسیر بحر المحیط این عالم سنی مذهب آمده است که:اين آيه در حق على ع و ائمه اهل بيت نازل شده( بحر المحيط جلد سوم طبع مصر صفحه 278)

-----------------

2- دانشمند اهل تسنن ابو بكر بن مؤمن الشيرازى, از ابن عباس نقل مى‏كند كه آيه"وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ"در باره على (ع) نازل شد، هنگامى كه پيامبر(ص )او را (در غزوه تبوك) در مدينه بجاى خود گذارد، على (ع) عرض كرد: اى پيامبر! آيا مرا همانند زنان و كودكان در شهر قرار مى‏ دهى؟ پيامبر ص فرمود:

اما ترضى ان تكون منى بمنزلة هارون من موسى حين قال اخْلُفْنِي فِي قَوْمِي وَ أَصْلِحْ فقال عز و جل" وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ‏

":" آيا دوست ندارى نسبت به من همانند هارون (برادر موسى) نسبت به موسى (ع) بوده باشى، آن زمانى كه موسى به او گفت: در ميان بنى اسرائيل جانشين من باش و اصلاح كن، سپس خداوند عز و جل فرمود: وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ"

آن مرد گفت فدايت شوم باز هم روشنتر بفرما على (ع) فرمود: همانهاي كه رسول خدا در موارد مختلف و در خطبه روز آخر عمرش از آنها ياد كرده و فرمود:

انى تركت فيكم امرين لن تضلوا بعدى ان تمسكتم بهما كتاب اللَّه و عترتى أهل بيتي
    :" من در ميان شما دو چيز بيادگار گذاشتم كه اگر دست به دامن آنها بزنيد هرگز بعد از من گمراه نخواهيد شد كتاب خدا و خاندانم( ينابيع الموده طبع اسلامبول صفحه 116)

5. تشكرها 2

مدير اجرايي (09-05-2012), سابحات (09-05-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

اشکال دیگر این فرد سنی:

می گفت که اولواالامر مثل انسان های عادی هستند

گفتم چرا ؟

سنی گفت:

وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم—یعنی و اولوالامری که مثل شماست یعنی یک فرد عادی مثل بقیه انسان های دیگر است بدون در نظر گرفتن عصمت در اولواالامر

جواب به این اشکال:

اولا:

کلمه"منکم"در این آیه فقط دلالت دارد بر این که اولواالامر از جنس بشرند.در این صورت معنای آیه این می شود که اطاعت کنید از اولواالامری که از جنس شما هستند یعنی آن ها هم مثل شما انسان هستند

در آیات قرآن مشابه این مورد داریم که:

هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ(جمعه آیه 2)
    و كسى است كه در ميان جمعيت درس نخوانده رسولى از خودشان برانگيخت

ثانیا:

اگر قرار باشد اولواالامر مثل انسان های عادی باشد و معصوم نباشند,در این صورت عدالت خدا زیر سوال می رود که چرا در این آیه دستور داده است که از کسی که معصوم نیست اطاعت کنیم

7. تشكرها 2

مدير اجرايي (09-05-2012), سابحات (09-05-2012)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    873
    نوشته
    4,037
    مورد تشکر
    9,396 در 3,226
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها

خدا نه از کسی ترس داشته نه واهمه نه خجالت می کشیده و نه قرآن کتاب چیستان است! اگر منظور از"اولواالامر"علی می بود الله بصراحت آنرا اعلام می کرد

باید به این فرد گفت گویا فراموش کردید که این کتاب از جانب خدای حکیم فرو فرستاده شده

وإنك لتلقى القرآن من لدن حكيم عليم
    امضاء
    او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)