صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 24 , از مجموع 24

موضوع: جاذبه و دافعه مدیریت اسلام

1. Top | #21

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    5,197
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,456 در 3,067
    دریافت
    0
    آپلود
    0

برخورد با متخلف

;این طرفه مردانی که خصم خوف و خوابند ;بر خلق ظلمت، خنجر تیر شهابند
    سیدحسن حسینی

اگر مدیری برخورد قانونی با متخلف نداشته باشد، به یک ابزار سوء استفاده افراد ثروتمند یا دارای نفوذ و قدرت تبدیل می شود و جایگاه مدیریتی او به مرتبه ای پایین و بی خاصیت تنزل می یابد و چنین مدیری هرگز نمی تواند مجری عدالت باشد و جلو ظلم را بگیرد.
    حضرت علی علیه السلام چنین دستور می دهد: «خالف من خالف الحق؛ مخالف باش با کسی که مخالف حق است.» و نیز می فرماید: «الحق سیف علی اهل الباطل؛ حق شمشیری علیه اهل باطل است.» و باز هم فرموده است: «من تهاون بالدّین هان و من غالب الحقّ لان؛ آن که در مورد دین سستی کند، خودش سبک گردد و آن که بر حق غلبه کند، ملامت شود».

برخورد با متخلف، سبب اقامه حق، استحکام دین و اجرای احکام الهی بر زمین می شود.
    ;وین صلابت ز که دارید که درمی فکند ;لرزه بر کاخ ستم، تندر آوای شما
    حمید سبزواری

2. تشكر

مدير اجرايي (13-05-2012)

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

4. Top | #22

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    5,197
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,456 در 3,067
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اگر با متخلف برخوردی صورت نگیرد، اهل باطل حاکم می گردند، ظلم فراگیر می شود و قانون شکنی رسم مردم زمانه خواهد شد و حقوق مردم پایمال و فاصله های طبقاتی روز به روز بیشتر خواهد گشت. ازاین رو، مردان خدا همواره با متخلفان، سخت گیرانه و شدید برخورد می کنند.

;خود آگاهان که ز خون گلو وضو کردند
    ;حیات را ز دم تیغ جست وجو کردند
    حمید سبزواری

دامنه عدالت علوی تا بدان جا بود که حتی گذشتی نسبت به نزدیکان خود در صورت اشتباه نیز در کار نداشتند، چنان که گفته اند، حضرت علی علیه السلام به قنبر غلام خود دستور داد: مردی را حد بزند، قنبر اشتباها او را سه تازیانه زیادتر زد، حضرت سه تازیانه را از قنبر قصاص کرد.

5. تشكر

مدير اجرايي (13-05-2012)

6. Top | #23

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    5,197
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,456 در 3,067
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دقت در نظارت و شدت در حساب رسی

مدیریت سالم باید سرشار از هوشیاری، تسلط بر جوانب امر، اطلاع از احوال کارکنان، کنترل صحیح و دقیق اعمال آنها، حساب رسی به موقع و در نهایت، برخورد قانونی با متخلف باشد تا از مدیر چهره ای مقتدر، باهیبت، مؤثر و گره گشا بیافریند. اگر مدیر از این مفاهیم غنی دینی بهره مند شود، مدیریت و هدایت به معنای واقعی اعمال می شود.

توجه به نمونه ای از نظارت و آگاهی و حساب رسی دقیق حضرت علی علیه السلام خالی از لطف نیست؛ امیرالمؤمنین علی علیه السلام به مصقلة بن هبیره، حاکم ایشان در فیروز آباد فارس (38 ه . ق) می نویسد:
    گزارشی از تو به من رسیده است که اگر چنان کرده باشی، خدای خود را به خشم آورده ای و امام خویش را نافرمانی کرده ای. خبر رسید که تو غنیمت مسلمانان را که نیزه ها و اسب هایشان گردآورده اند و با ریخته شدن خون هایشان به دست آمده است، به اعرابی که خویشاوندان تو هستند و تو را برگزیده اند، می بخشی! سوگند به خدا که دانه را شکافت و پدیده ها را آفرید! اگر این گزارش درست باشد، در نزد من خوار شوی و منزلت تو سبک گردد. پس حق پروردگارت را سبک مشمار و دنیای خود را با نابودی دین آباد نکن که زیان کارترین انسان خواهی شد. آگاه باش، حق مسلمانانی که نزد من یا پیش تو هستند، در تقسیم بیت المال مساوی است، همه باید نزد من آیند و سهم خود را از من گیرند.

7. تشكر

مدير اجرايي (13-05-2012)

8. Top | #24

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    5,197
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,456 در 3,067
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حضرت به زیاد بن ابیه که جانشین ابن عباس شده بود و ابن عباس، فرماندار حضرت در بصره بود، نوشت:
    همانا من به خدا سوگند می خورم، اگر به من گزارش کنند که در اموال عمومی خیانت کردی، کم یا زیاد، چنان بر تو سخت گیرم که کم بهره شوی و در هزینه عیال درمانده و خوار و سرگردان شوی!
    همچنین آن حضرت نامه های دیگر با همین مضمون ها به طلحه و زبیر و اشعث بن قیس فرماندارشان در آذربایجان نوشته است و نیز نامه های 40 و 41 و خطبه 15 و 126 با چنین محتوایی صادر شده است.
    چنین برخوردهایی از علی علیه السلام عدالت او را جاودانه ساخت و جاذبه و دافعه ابدی برای علی علیه السلام آفرید و او را میزان حق و باطل گردانید.
    ;هشدار که دیوان حسابست در اینجا
    ;دل های عزیزان همه آبست در اینجا
    ;بر شعله دل زن شرری زآتش قهرش ;آنجاست حمیم آنچه شرابست در اینجا
    فیض کاشانی رحمه الله

امیدواریم با پیروی از این رهنمودهای ارزشمند اسلام، شاهد چهره بایسته و شایسته مدیریت اسلامی در جامعه باشیم.

9. تشكر

مدير اجرايي (13-05-2012)

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع