نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: بانو سیده خاموشی«««طاهــایـــی»»» شاگرد رهبر انقلاب

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ghalb.. بانو سیده خاموشی«««طاهــایـــی»»» شاگرد رهبر انقلاب

در طول تاریخ همیشه افرادی بوده و هستند که به درجات بالایی از علم و عمل دست یافته و در پی آن برای شکوفایی فکری، فرهنگی و ایمانی مردم از هیچ خدمتی دریغ نورزیده اند.

استاد معظمه فاطمه سیده خاموشی(طاهایی) نیز از همین گروه پرتلاش و خستگی ناپذیر بودند که عمر گرانمایه و ثمربخش خویش را در راه کسب و نشر معارف اسلامی به کار گرفته بودند.

تلاش و کوشش ایشان پیوسته در جهت شادابی هر چه بیشتر شجره طیبه اسلام بوده است؛ شجره ای با ریشه هایی استوار و شاخه هایی بلند و پرثمر که جویندگان حقیقت و دوست داران معرفت را همچنان بهره مند می سازد.

از آثار تألیفی این استاد حوزه علمیه افزون بر‌ ده‌ها جزوه درسی، می‌توان به کتاب های‌ «سیری در خطبه فدک»حائز رتبه کتاب برتر در همایش «برترین حوزوی و پیروی علمی و علمی از یگانه زمان حضرت زهرا(ع)، «سیری در دعای مکارم الاخلاق»، «معیار شناخت شیعه و‌ «سیری در زیارت عاشورا» اشاره کرد.

در سالروز درگذشت این بانوی بزرگوار( 13 بهمن 1388 ) یاد و خاطره ایشان را گرامی میداریم.

امضاء

2. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گزارشی از مصاحبه خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا)

«سیده فاطمه سید خاموشی» معروف به طاهایی، مدرس و خادم برگزیده قرآنی، كه به اذعان همه شاگردان، همراهان و دوستانش، عمری را با توكل به باری تعالی و اخلاص، بدون درخواست هیچ گونه پاداش مادی و حتی معنوی با بیانی شیوا و جذاب شهد شیرین درك معانی عمیق قرآنی را در كام بانوان تشنه ای ریخت كه دور او حلقه می زدند، تا از دریای علم این بانوی آسمانی، به اندازه قطره ای بهره گیرند.

چه زیبا یكی از همراهان، درباره جدیت این بانو درتأسیس حوزه علمیه نرجس (سلام الله علیها) گفت كه سید خاموشی با نداشته ها و دركوران حوادث تاریخ، داشته هایی را ایجاد كرد و چقدر تلخ خواهد بود كه ما نتوانیم با همه داشته هایی كه به لطف زحمات همین سخت كوشان به دست آمده است، حركت نویی را آغاز كنیم.

امضاء

5. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سید خاموشی با همان برخورد صمیمانه ای كه بارها ازشاگردانش شنیده بودیم در حالی كه 79 سال سن دارد و بیش از 40 سال است كه سكان داری حوزه علمیه ای را به عهده گرفته كه مزین به نام مادر ولی عصر (عج) است، از مااستقبال كرد، او در ابتدای گفت وگویش با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) با صدایی لرزان كه نشان دهنده عمری سخت كوشی است، شرح زندگی پر ثمرش را با سپاس از درگاهالهی این گونه آغاز كرد:

«الحمد الله» خانواده متدینی داشتم، پدرم، مادرم خیلیپای بند به دین و تربیت شده مكتب اسلام بودند و فرزندانشان را طبق دستورات دینتربیت كردند و خداوند را به خاطر این نعمت بزرگ سپاسگزارم.

یك دوره ای هم از محضر رهبرعزیز، آیت الله خامنه ای (حفظه الله تعالی) استفاده كردم و شاگرد ایشان بودم، خدمتایشان می رسیدم و به من خصوصی درس می دادند، درس تفسیر قرآن را خصوصی با من كارمی كردند در واقع باید بگویم كه فكر انقلابی را من از آیت الله خامنه ای دارم وخیلی مورد لطف ایشان بودم

12خواهر و برادر بودیم كه من فرزند ارشد خانوادههستم، دو تاشون را رژیم شاهنشاهی به قتل رساند و یكی شان هم «تقی خاموشی» بود كهفوت كرد، مابقی هستند؛ چون زمان بی حجابی بود، پدرم اجازه نمی داد كه مدرسه بروم،اما معلم گرفته بودند و در منزل درس می خواندم و تا آن زمان در تهران زندگیمی كردم.

12ساله بودم، ازدواج كردم با خانواده ای روحانی،پدر همسرم روحانی بودند و مشهور به «حاج سید میرزا آقا طاهایی» و همسرم هم از علمبهره مند بود، البته كاسب بود، ولی درس می خواند و می توان گفت اهل علم بود، خیلیبا استعداد و پاسخگوی شبهات و مسائل علمی بود و من اضافه بر درس مدرسه، نزد این بزرگوار هم درس دینی خواندم تا این كه به مشهد مقدس هجرت كردیم كه دقیقاً سال آن رابه خاطر نمی آورم؛ چون خیلی علاقه داشتم به مشهد بیایم و حضرت هم لطف فرمودندبرای آزمایش و امتحان، ما را طلبید، هجرت كردیم و آمدیم مشهد.

امضاء

7. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چون در مشهد تنها و از فامیل دور بودم به فكر درسخواندن افتادم، استاد گرفتم، در منزل می آمدند و دروس حوزوی مثل عربی، اعتقادات،منطق و از این قبیل دروس را به من آموزش می دادند و مورد تشویق مرحوم آیت الله میلانی (ره) قرار گرفته بودم، همچنین آیت الله تبریزی (ره) ــ پدر آقای عبدخدایی ــو با این بزرگواران در ارتباط خیلی نزدیك بودم و از محضرشان استفاده می كردم و دركلاس درسی كه آیت الله تبریزی برای طلاب داشتند شركت می كردم و ایشان خیلی تشویق می كردند، و شهید هاشمی نژاد كه از محضر و برنامه های ایشان هم استفاده می كردم.

دایی من كه خداوند ان شاء الله درجاتشان را عالیكند، «حاج میرزا جواد آقا تهرانی» بود از محضر ایشان هم استفاده كردم، یك دوره ای هم از محضر رهبر عزیز، حضرت آیت الله خامنه ای (حفظه الله تعالی) استفاده كردم وشاگرد ایشان بودم، خدمت ایشان می رسیدم و به من خصوصی درس می دادند، درس تفسیر قرآن را خصوصی با من كار می كردند در واقع باید بگویم كه فكر انقلابی را من از حضرت آیت الله خامنه ای دارم و خیلی مورد لطف ایشان بودم، استاد های مختلفی داشتم كه یادر منزل می آمدند و یا در كلاس های درسشا ن شركت می كردم.

این خادم برگزیده قرآنی این گونه ادامه داد: بعد به فكر افتادم مجلس درسی داشته باشم و آن چه گرفتم به دیگران بیاموزم؛ در منزلمان 10سال كلاس درس داشتم، شامل دروس عربی، اعتقادات، احكام، تفسیر قرآن و برنامه مهم،همین تفسیر بود كه عمومی بود، تا این كه خود شاگردان و مستمعان پیشنهاد دادند كه یك مكانی را داشته باشیم كه دیگر در منزل مزاحم شما نباشیم، الحمد الله رب العالمین فردی سراغ آیت الله میلانی آمد كه آقا من می خواهم منزلم را وقف كنم برای كار خیر،آقای ناصری نامی بود و آقا فرمودند، بدهید به طاهایی برای برپایی جلساتش؛ یاخودشان و یا پسرشان درست یادم نیست، آمدند كلنگ زنی كردند و حوزه را به نام نرجس (سلام الله علیها) نامیدند و برنامه درسی ما به این مكان منتقل شد كه الان از سال تاسیس كه 1345 است تاكنون به این گستردگی مشغول هستیم.

امضاء

9. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چه شد كه به فكر افتادید كه بانوان مشهدی را به گردخود جمع كنید؟
    خدا رحمت كند برادرم را تقی خاموشی، ایشان خیلیعلاقه به درس داشت، او از همان سنین پائین بچه های همسایه را جمع می كرد، قرآن واخلاق درس می داد، می آمد مشهد و می گفت، خواهر، شما مشهد تنهایی، درس بده و درسبخوان و او مشوق من بود و من خودم هم علاقه مند بودم، دختران همسایه هم آمدند،گفتند شما به ما درس بده، ما یك كلاس خصوصی را شروع كردیم و همه فهمیدند و از هماناول با استقبال زیادی مواجه شد.

فعالیت های سیاسی شاخص خود را قبل از پیروزی انقلاباسلامی بیان كنید.
    خیلی زیاد فعالیت داشتم، اما الان حضور ذهن ندارم واز زندگی نامه ام كه دوستان نوشته اند، استفاده كنید.

چه شخصیت هایی در مسیر زندگی شما قرار گرفتند كههدایت گر شما بودند؟
    درس اخلاق را از دایی ام استفاده كردم، چون واقعاً ایشان معلم اخلاق بودند و اخلاق اسلامی در وجود ایشان تبلور یافته بود و اخلاق را عملاً از ایشان گرفتم، البته نه به آن شدت، كه من قابل نیستم. اعتقادات را از «آقا شیخ غلامحسین تبریزی» درس گرفتم، از نظر سیاسی رهبری، خدا حفظشان كند كه از ایشان می آموختم و فكر می گرفتم، پاسخ به سؤالات و شبهات را از شهید هاشمی نژاد آموختم. مرجعی كه تقلید كردم آیت الله بروجردی، بعد آیت الله میلانی و بعد امام خمینی (ره) و پس از ایشان آیت الله گلپایگانی بود.

چه میزان از اهدافی كه در تأسیس مدرسه علمیه نرجس (س) در ذهن داشتید، محقق شده می بینید؟
    بله الحمدالله و شاید بیش از آن چه كه انتظار داشتمبه آن رسیدم و در واقع باید بگویم خداوند تبارك و تعالی لطف فرمود و امام زمان (عج) یاری كردند، گستردگی اینجا به همت من نیست، بلكه به یاری خداوند و عنایات امام عصر (عج) است و هدف ما تربیت بود، تعلیم و تربیت جوانان بود و الان شده یك مؤسسهبین المللی و علاوه بر شاگردان ایرانی، شاگردان خارجی هم داریم، این ها وقتیمی آیند، پنج سال اینجا دوره می بینند و یا كارشناسی ارشد می خوانند، بر می گردندبه كشورشان یك نورافكن قوی می شوند، چقدر اطرافیانشان را شیعه می كنند، تبلیغاتخیلی وسیعی دارند، كه همه لطف امام زمان (عج) است.

امضاء

11. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

12. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

به عنوان یك مدرس قرآنی چه فعالیت هایی را در ترویجاین كتاب آسمانی مؤثر می دانید؟
    اول از همه عمل خودمان را، فردی كه می خواهد مربیباشد، اول باید به تعلیم نَفس خود بپردازد و بعد تعلیم دیگران، حضرت علی (ع) می فرمایند: «معلم نَفس، مهم تر از معلم دیگران است» ما عملاً باید مردم را تعلیمدهیم، آن چه از قرآن می آموزیم خودمان اول آن را عمل كنیم و قبل از گفتار با كردارو عملمان نشان دهیم، همانطور كه خود پیامبر (ص) این گونه بود كه قبل از این كه مردمرا با گفتار دعوت به دین كنند با عمل دعوت می كردند و روی همین اصل هم اسوه شدند وما هم در عمل، هر شخصی در حد خودش اسوه باشد تا بتوانیم در دیگران اثر كنیم.

معرفی خادمان قرآنی را در راه ترویج قرآن چگونهارزیابی می كنید؟
    مسلماً تأثیر دارد، مردم وقتی بخوانند و یا بشنوند،می بینند راهی هست كه می توانند كاری را انجام دهند، بشر این لیاقت را دارد كهقدم های مؤثری را بردارد به ویژه زنان كه می توانند فعالیت گسترده داشته باشند،البته با حفظ شرعیات دینی.

از این سال های تلاش و مجاهدت در راه علم خاطره ایشیرین را بیان بفرمائید.
    كار عمده من تفسیر قرآن است و 50 سال است تفسیر قرآنگفتم و آن چه گفتم مكتوب شده، همه این ها برای من شیرین بوده و بحث ها برایم شیرینبود با این كه بسیاری از دروس را تدریس می كردم، اما عمده درسم تفسیر قرآن است كه هنوز ادامه دارد.

من اضافه بر درس تفسیر قرآن، هفته ای دو روز برایطلاب درس عمومی دارم، دو سال خطبه حضرت زهرا (س) را تفسیر كردم دو سال تفسیر زیارتعاشورا داشتم كه كتاب شد و بعضی سخنرانی هایم با عنوان «معیار شیعه» و {دعای} مكارم اخلاق امام سجاد (ع) نیز كتاب شده است.

گستردگی حوزه علمیه نرجس(س) به همت من نیست، بلكه بهیاری خداوند و عنایات امام عصر (عج) است و هدف ما تربیت بود، تعلیم و تربیت جوانانبود و الان شده یك مؤسسه بین المللی و علاوه بر شاگردان ایرانی، شاگردان خارجی هم داریم.

طی این سال های استقرار حوزه علمیه نرجس (س) هزینه های حوزه چگونه تأمین می شود؟

نمی دانم، بگویم متاسفانه و یا خوشبختانه؛ از لحاظ مالی به جایی وابسته نیستیم، استقلال داریم، ولی مردمی اداره می شود و معمولاًحوزه ها از قدیم به همین شكل اداره می شد و الان جدیداً كمك هایی را در نظرگرفته اند؛ فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و اخیراً درس خارج را راه اندازی كردیم.

امضاء

13. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

14. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

به عنوان پرسش پایانی در مقام یك استاد قرآن چه نصیحتی برای افرادی دارید كه علاقه مند به ادامه راه شما هستند؟

من این سفارش و توصیه ای كه به همكاران و سایر افرادمؤمن دارم، این است كه در كارشان خلوص نیت داشته باشند و فقط برای خدا كسب كنند،برای خدا بیاموزند، چون روایت داریم {امام صادق (ع)} كه می فرمایند: «من تعلم العلمو عمل به و علم لله دعی فی ملكوت السموات‏عظیما» ــ هر فردی كه برای خدا آموخت وبرای خدا به دیگران آموخت و برای خدا عمل كرد در ملكوت آسمان، عظیم شناخته می شودــ خوب طبیعی كه خدا كمك اش می كند «من كان لله، كان الله له» هركس برای خدا حركتی را آغاز كرد خدا او را كمك می كند.

امضاء

15. تشكرها 2

مدير اجرايي (28-05-2012)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع