صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 53

موضوع: داستانهاى برگزيده از صحيفه سجاديه

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

پیش فرض داستانهاى برگزيده از صحيفه سجاديه

داستان ابراهيم و موانع دعا

روزى ابـراهـيـم از بـازارهـاى بـصـره عـبور مى كرد. مردم اطرافش را گرفته و گفتند: ابراهيم ! خداوند در قرآن مجيد فرموده :
    ادعونى استجب لكم (مرا بخوانيد جواب شما را مى دهم ).

مـا او را مـى خـوانـيم ولى دعاى ما مستجاب نمى شود. ابراهيم گفت : علتش ‍ آنست كه دلهاى شـمـا به واسطه ده چيز مرده است .( دعايتان صفايى ندارد و دلها پاك و بى آلايش نيست ) پـرسـيـدند آن ده امر چيست ؟

گفت : اول آن كه خدا را شناختيد ولى حقش را ادا ننموديد. دوم - قرآن را تلاوت كرديد ولى به آن عمل نكرديد. سوم - ادعاى محبت با پيامبر (ص ) نموديد ولى بـا اولادش دشـمـنـى كـرديـد. چـهـارم - ادعـا كـرديـد بـا شيطان عداوت داريم ولى در عمل با او موافقت نموديد.

پـنـجـم - مـى گـويـيـد به بهشت علاقمنديم اما براى وارد شدن در بهشت كارى انجام نمى دهـيد. ششم - گفتم از آتش جهنم مى ترسيم ولى بدنهاى خود را در آن افكنديد. هفتم - به عـيـب گـويـى مـردم مـشـغـول شـديـد و از عـيـوب خـود غافل مانديد. هشتم - گفتيد دنيا را دوست نداريم و ادعاى بغض آن را نموديد ولى با حرص جـمـعـش مـى كنيد. نهم - اقرار به مرگ داريد ولى خويشتن را براى آن مهيا نمى كنيد. دهم - مردگان را دفن نموديد. اما از آنها عبرت و پند نگرفتيد.
    اين علل ده گانه كه باعث مستجاب نشدن دعاى شما مى شود

روضات الجنات لفظ ابراهيم

امضاء

2. تشكرها 2

مدير اجرايي (20-06-2012), شهاب منتظر (02-06-2014)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

ستايش نمودن خداى عزوجل

و ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون (2) .
    و ما خلق نكرديم جن و انسان را مگر براى عبادت (شناخت ).

1 -الحمدلله الاول بلا اول كان قبله ، و الاخر بلا اخر يكون بعده (3)
    سـپـاس خـداى را كه اول است و پيش از او اولى نبوده (مبدا هر موجود است ) و آخر است و پس از او آخرى نباشد (مرجع همه اشياء است ).

2- فالهاك منا من هلك عليه ، والسعيد منا من رغب اليه
    (4) .

پس بد بخت (زيانكار و شايسته عذاب ) از ما كسى است كه او را نافرمانى كند، و نيكبخت از ما كسى است كه به او رو مى آورد و از دستورات او پيروى كند

2- ذاريات - 56
    3- صحيفه سجاديه دعاى شماره 1
    4- همان
    امضاء

5. تشكرها 2

6. Top | #3

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

درود بر محمد و آل محمد

ان الله و مـلائكـتـه يـصلون على النبى يا ايها الذين امنوا صلوا عليه و سلموا تسليما(5) .

همانا خدا و ملائكه (فرشتگان ) به روان پاك پيغمبر درود مى فرستند. شما هم اى ايمان بر او صلوات و درود فرستيد و كاملا تسليم (فرمان او) باشيد.

و الحـمـدلله الذى مـن عـليـنا بمحمد نبيه ، صلى الله عليه و اله ، دون الامم الماضيه و القرون السالفه ، بقدرته التى لا تعجز عن شى ء و ان عظم ، و لا يفوتها شى ء و ان لطف (6) .

و سـپـاس خـداى را كـه به محمد، پيغمبرش ( صلى الله عليه و اله ) بر ما منت نهاد (او را بـه ما ارزانى داشت ) منتى كه امتهاى گذشته و مردم پيش از ما از آن بى بهره بودند به قـدرت و تـوانـايى كه از چيزى هر چند بزرگ باشد ناتوان نيست و چيزى از آن نمى دهد اگر چه خرد باشد.

اللهم فصل على محمد امينك على و حيك ، و نجيبك من خلقك ، و صفيك من عبادك ، امام الرحمه ، و قائد الخير، و مفتاح البركه (7) .

بـار خـدايـا درود فـرسـت بـر مـحـمـد (صـلى الله عـليـه و اله ) كه بر وحى و پيغام تو درستكار بود و برگزيده تو از آفريدگانت . و دوست تو از بندگانت ، و پيشواى رحمت و مهربانى و پشاهنگ خير و نيكى و كليد بركت (افزونى نيك بختى ) است .

5- احزاب - 56
    6- صحيفه سجاديه دعاى شماره 2.
    7- همان

امضاء

7. تشكرها 2

8. Top | #4

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

درود برجمله (نگاهدارندگان ) عرش

تـرى المـلائكـه حـافـيـن من حول العرش يسبحون بحمد ربهم و قضى بينهم بالحق و قيل الحمدلله رب العالمين .

(در آن روز) فـرشـتـگـان را مـى بـيـنـى كه بر گرد عرش خدا حلقه زده اند و با ستايش پروردگارشان تسبيح مى گويند و در ميان بندگان به حق داورى مى شود و (سرانجام ) خواهد شد: حمد مخصوص پروردگار جهانيان است

(9) .
    و مـشـيـعـى الثـلج و البـرد، و الهـابـطـيـن مـع قـطـر المـطـر اذا نـزل ، و القـوم عـلى خـزائن الريـاح ، و المـوكـليـن بالجبال فلا تزول (10) .

و بر فرشتگانى كه همراه برف و تگرگند و فرشتگانى كه با دانه هاى باران فرود مى آيند، و فرشتگانى كه بر خزانه هاى بادها زمامدارانند، و فرشتگانى كه بر كوهها گماشته اند تا از هم نپاشند (درود فرست ).

و سكان الهواء و الارض و الماء و من منهم على الخلق (11) .

و بـر فـرشـتگانى كه در هوا و زمين و آب ساكنند، و بر آنانى كه بر خلق (همه آفريده شدگان در آسمان و زمين ) گماشته شده اند (نيز درود فرست ). (روايت شده ، خدا چيزى را نيافريده جز آنكه فرشته اى براى آن گماشته شده ).

سه برخورد پيامبر (صلى الله عليه و اله ) در شب معراج
    پـيامبر كه در شب معراج به همراه جبرئيل به سوى آسمانها سير مى كردند، در راه پيرى را ديـدنـد، از جـبـرئيـل پـرسـيـدنـد: ايـن كـيـسـت ؟ جبرئيل عرض ‍ كرد: اى محمد به سير خود ادامه بده .

در ادامـه سـيـر، پـيـامـبـر ديـد در كـنار راه شخصى او را به سوى خود دعوت مى كند و مى گويد: بيا به سوى من اى محمد.
    پيامبر به راه ادامه داد، تا اينكه ديد جماعتى به پيش آمدند و گفتند: سلام بر تو اى نخستين و اى آخرين (انسان بزرگ ).

جـبـرئيـل بـه پـيـامـبـر عـرض كـرد: جـواب سـلام آنـهـا را بـده . سـپـس جـبـرئيـل گـفـت :آن پـير دنيا است ، و دليل آنست كه جز وقت اندكى از دنيا نمانده است ، اگـر بـه او تـوجـه مـى كـردى ، امـت تـو دنـيـا را مـى گـزيـدند (و آخرت را فراموش مى نـمـودنـد.) و آن دعـوت كننده ابليس بود، كه تو را به سوى خود مى خواند.. آن جماعت كه سلام كردند، ابراهيم و موسى و عيسى (عليه السلام ) بودند

9- زمر - 75
    10- صحيفه سجاديه دعاى شماره 3
    11- همان
    12- داستانها و پندها - ج 6 - ح 1
    امضاء

9. تشكرها 2

10. Top | #5

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

درود بر كسانى كه به پيامبران ايمان آورند

قل اطيعوا الله و اطيعوا الرسول (13) .
    اى رسول ما بگو كه فرمان خدا و رسول را اطاعت كنيد.

اللهـم و اتـبـاع الرسـل و مـصـدقـوهـم مـن اهـل الارض بالغيب عند معارضه المعاندين لهم بـالتـكـذيـب و الاشـتياق الى المرسلين بحقايق الايمان ....فاذكرهم منك بعغفره و رضوان

(14) .
    بـار خـدايـا و پـيـروان پـيـغـمـبـران و ايـمـان آورنـدگـان بـه ايـشـان از اهـل زمـيـن كـه از روى غيب و پنهانى در دل ايمان آوردند. نه فقط به زبان در آن هنگام كه دشـمنان به جهت معارضه در مقام تكذيب آنان بر آمدند، ولى مومنان به سبب حقايق ايمانيه ، مشتاقانه به انبياء روى آوردند...
    خداوندا! تمام آنان را از جانب خود به آمرزش و رضايت مخصوص ‍ گردان .

اللهم و صل على التابعين من يومنا هذا الى يوم الدين و على ازواجهم و على ذرياتهم و على من اطاعك منهم

(15) .

بـار خـدايـا از امـروز تـا روز قـيـامـت بر تابعين و زنان و فرزندانشان و بر هر كدام از ايشان كه تو را اطاعت نموده ، درود فرست .

13- سوره نور، آيه 54
    14- صحيفه سجاديه دعاى شماره 4
    15- همان .
    امضاء

11. تشكرها 2

12. Top | #6

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

دعاى پیغمبر اکرم (ص) درباره خود و نزديكانش

المـومـنـون و المـومـنـات بعضهم اولياء بعض يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و يقيمون الصلوة و يوتون الزكوة و يطيعون الله و رسوله ...
    مـردان و زنـان بـا ايـمـان ، يار و ياور يكديگرند. امر به معروف و نهى از منكر مى كنند، نماز را بپا مى دارند، و زكات را مى پرازند. و خدا و رسولش را اطاعت مى كنند
    (17)

و يـا مـن لا تـفـنـى خـزائن رحـمـه ، صـل عـلى مـحـمـد عـلى مـحـمـد و اله و اجعل لنا نصيبا فى رحمتك

(18) .

واى آن كـه گـنـجـيـنـه هـاى رحـمـت (احـسـان و بـخـشـش ) او نـابـود نمى گردد، بر محمد و آل محمد درود فرست ، و براى ما از رحمت خود بهره اى قرار ده .

و يا من تظهر عنده بواطن الاخبار، صل على محمد و اله ، و لا تفضيحنا لديك

(19) .
    واى آن كـه خـبرهاى نهانى در نزد او آشكار است . بر محمد و آلش درود فرست و ما را نزد خود رسوا مكن .

17- توبه ـ 71
    18- صحيفه سجاديه دعاى شماره 5
    19- همان

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 09-06-2013 در ساعت 05:50
    امضاء

13. تشكرها 2

14. Top | #7

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

امام سجاد (عليه السلام ) و راهنمايى

امام سجاد(ع ) به فرزندش فرمود: ملاحظه نما و مراقب باش كه با پنج نفر همنشين و هم صحبت و همسفر نباشيد.20 آن حضرت سوال نمود آنها كيستند؟ امام (عليه السلام ) فرمود:

1 - پرهيز كن از هم صحبتى با دروغگو! زيرا كه او به منزله شوره زار است . از دور خود را مـانـنـد آب جلوه مى دهد، ليكن شوره است . دور را در نظرها نزديك و نزديك را دور نشان مى دهد،

2 - پـرهـيـز از مصاحبت و رفاقت با نافرمان به خدا! زيرا كه او تو را به يك لقمه يا كـمـتـر مـى فـروشـد. كـسـى كـه به خدا كه آفريننده او مى باشد دروغ بگويد حتما به مثل خودش كج روش و نافرمان است . بيدار شويد براى زندگى صحيح .

3 - پرهيز كن از همنشينى با بخيل ! زيرا كه تو را خوار و بى ارزش مى نمايد در هنگامى كه محتاج و نيازمندى . نه به مال و نه به زبان به تو كمك نخواهد كرد.امام (ع ) براى بيدارى شما جديت و دلسوزى مى نمايد.

4 - پرهيز كن از رفاقت با ابله و بى خرد! زيرا كه او مى خواهد به تو سود رساند اما زيان مى رساند. زيرا كه در تشخيص ، عاجز است و نمى تواند تميز دهد.

5 - پـرهـيز كن از هم صحبتى قاطع رحم ! آن كس كه به خويشاوندان و بستگان نسبى خـود صـله و خـوبـى نـمى كند و با آنها قطع رابطه نموده باشدزيرا كه من يافتم قـاطـع رحـم را كـه خدا در آن قرآن لعنتش فرموده است و بايد از ملعون دورى نمود تا به آتش او مبتلا نشوى

20- بحارالانوار ج . 17

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 09-06-2013 در ساعت 05:51
    امضاء

15. تشكر

شهاب منتظر (02-06-2014)

16. Top | #8

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

دعاى آن حضرت هنگام بامداد و شام

و اذكر اسم ربك و تبتل اليه تبتيلا(21)

و دائم در شب و روز نام خدا را ذكر كن و به كلى از غير او علاقه ببر و به او بپرداز.
    الحمدلله الذى خلق الليل و النهار بقوته . و ميز بينهما بقدرته

(22) .
    سـپـاس خداى را كه به قدرت خود شب و روز را آفريد. و به توانايى خويش ‍ بين شان فرق گذاشت . (هر يك را از ديگرى جدا ساخت . شب را تاريك و روز را روشن گردانيد.)

اللهـم صـلى عـلى مـحـمد و آله و وفقنا فى يومنا هذا و ليلتنا هذه و فى جميع ايامنا الا ستعمال الخير

(23)
    خـداونـدا! بـر مـحـمـد و آلش درود فرست و ما را در اين شبمان و در تمام روزهايمان براى انجام كار خير موفق بدار.

21- سوره مزمل آيه 9
    22- صحيفه سجاديه - دعاى 6
    23- همان

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 09-06-2013 در ساعت 06:08
    امضاء

17. تشكرها 2

18. Top | #9

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

دعا برای مومن

ثـويـر بـن ابـى فـاخـته گويد: شنيدم حضرت امام زين العابدين (عليه السلام ) مى فـرمود: چون فرشتگان بشنوند كه مومنى پشت سر برادر مومنش دعا مى كند يا به نيكى او را يـاد مـى كـند، گويند: تو چه نيكو برادرى هستى براى برادرت كه درباره اش دعا خـيـر مـى كـنـى . بـا ايـن كـه پـنـهـان است او را به نيكى ياد مى كنى . هر آينه خداوند دو بـرابر آنچه برايش خواستى به تو و آنچه تو او را به نيكى ياد كردى دو برابرش به تو ثنا گويد و تو بر او برترى دارى ، ليكن چون بشنوند كه شخصى برادرش بـه بـدى يـاد كـرده و بـرايش نفرين كرده ، مى گويند: تو چه بد برادرى هستى براى برادرت .

خود را از اين سخنان نگه دار و حفظ نما! اى كسى كه بر گناهانت پرده پوشى شـده ، نـگـاهـى به خودت نما چه اندازه عيب و گناه دارى ، و سپاس و شكر بنما از خداوند كـه روى عـيـوب و گـنـاهـانـت پـرده پـوشـيده و بدان كه خداوند نسبت به بنده اش از تو داناتر است

(24) .

24- اصول كافى ، كتاب الدعا

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 09-06-2013 در ساعت 06:11
    امضاء

19. تشكر

شهاب منتظر (02-06-2014)

20. Top | #10

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

دعاى آن حضرت در مهمات و سختيها

لتبلون فى اموالكم و انفسكم
    (25) .
    البته شما را به مال و جان آزمايش خواهند كرد...

فـقـد ضـقـت لمـا نـزل بـى يـارب ذرعـا، و امـتـلات بـحـمـل مـا حـدث عـلى هـمـا، و انـت القـادر عـلى كـشـف مـا مـنـيـت بـه و دفـع مـا وقـعـت فـيه ، فافعل لى ذلك و ان لم استوجبه منك ، يا ذالعرش العظيم .
    پـس اى پـرودگـار! به آنچه به من رسيده طاقت ندارم ، و به آنچه رو آورده پر از غم و اندوه گشته اند، و تو بر دفع غم و اندوهى كه به من گرفتار و دفع آنچه در آن افتاده ام توانايى . پس آن گرفتارى را از من دور كن اگر چه از جانب تو شايسته آن نباشم اى صاحب عرش و تخت بزرگ .

امور حزن آور

مـردى به حضور پيامبر (ص ) شرفياب شد و عرض كرد: من ثروتمند بودم ، فقير شدم و سـالم بـودم ، بـيـمـار شـدم . نـزد مـردم مـحـبـوب بـودم اكنون مورد خشم آنان هستم ، بر دل آنـهـا سـبـك بودم اكنون سنگينم ، خوشحال بودم و اكنون اندوه و غم ، زندگى مرا فرا گـرفـتـه اسـت ، زمـيـن بـا آن هـمـه وسـعـت بـر مـن تـنـگ شـده ، در تـمـام روز دنـبـال رزق و روزى تـلاش مـى كـنـم ، چـيزى كه با آن رفع گرسنگى خود کنم نمى يابم ، گويى نام من در دفتر ارزاق ، محو شده است ؟!

پـيـامـبـر (ص ) فـرمـود: اى شخص ، تو گويا (ميراث غمها)
    (26) را انجام مى دهى ؟ او پرسيد: ميراث غمها چيست ؟
    پـيـامـبـر (ص ) فـرمـود: گـويـى تـو نشسته عمامه خود را مى بندى يا ايستاده شلوار مى پوشى ، يا با دندانت ناخن خود را مى گيرى ، يا صورت خود را با لباست پاك مى كنى ، يا در آب راكد (غير جارى ) ادرار مى كنى ، يادمرو بر صورت مى خوابى ؟!
    (27)

24- اصول كافى ، كتاب الدعا
    25- ال عمران : 186
    26- آنچه ثمره و نتيجه اش غم و اندوه است .
    27- داستانها و پندها - ج 8 - ح 55
    امضاء

21. تشكرها 2

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع