بیت ظهور تبلیغات
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: آسيب شناسي روزه از منظر روايات اسلامي

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    4,899
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,216 در 2,968
    دریافت
    0
    آپلود
    0

setareh آسيب شناسي روزه از منظر روايات اسلامي

در مقاله حاضر نويسنده با استناد به برخي آيات و روايات آسيب ها و خطراتي را كه عبادات و بخصوص روزه را تهديد مي كند مورد بررسي قرار داده و آنها را واكاوي كرده است كه با هم آن را از نظر مي گذرانيم.
    در ميان تمامي عباداتي كه خداوند عزيز بر بندگان خويش واجب فرموده، بدون ترديد «روزه» از جايگاه ويژه اي برخوردار است، چرا كه در كلامي قدسي، اين عمل پر ارج را منتسب بخود نموده و پاداش آن را نيز خود برعهده گرفته:

حضرت مصطفي(صلّی الله علیه و آله و سلّم)از جناب احديت نقل مي فرمايد كه: «آن حضرت عز شانه فرموده كه: روزه از براي من است و مختص به من و من خود ثواب او را چنانكه لايق به من است به روزه دار خواهم داد.”( 1)

و نيز در شرافت قدر اين عبادت گرانسنگ همان بس كه در روايات اسلامي آن را به عنوان سپر و محافظي در برابر آفات و خطرات دنيوي و عذاب اخروي معرفي كرده اند، كما اينكه امام صادق(علیه السّلام)از جد گرامي اش حضرت رسول(صلّی الله علیه و آله و سلّم)نقل مي فرمايد كه آن حضرت(صلّی الله علیه و آله و سلّم)فرمود:
    «روزه سپري است براي روزه دار از آفتهاي دنيا و مانعي است از عذاب آخرت براي او.”( 2)

ولي بايد دانست اگرچه «روزه» در ميان عبادات اسلامي از چنين جايگاه رفيع و مرتبه والايي برخوردار است، و لكن چنان نيست كه هر «روزه» گرفتني مشمول اين پاداشها و فوايد عظيم دنيوي و اخروي گشته و در نزد خداوند درخور ثواب باشد. زيرا با نگاهي به احاديث و بيانات اولياء دين و حضرات معصومين عليهم السلام اين نكته بسيار مهم اثبات مي گردد كه اين عمل با تمام اهميتي كه داراست از جهات گوناگون و بوسيله عوامل متعدد در معرض آسيب و خطر مي باشد، كه هرگاه از جانب حتي يكي از آنها تهديد واقع گردد، نه تنها هيچيك از پاداشهاي فوق را شامل نمي شود بلكه خود تبديل به وسيله اي مي شود براي رنج و عذاب دنيوي و اخروي!!

ویرایش توسط مدير محتوايي : 25-06-2013 در ساعت 17:14
    امضاء
    سخت است حرفت را نفهمند،

سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند،

حالا میفهمم، که خدا چه زجری میکشد

وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ،

اشتباهی هم فهمیده اند.

2. تشكرها 5

قیام (18-07-2012), مدير اجرايي (18-07-2012), نرگس منتظر (18-07-2012), بیقرار ظهور (18-07-2012), عهد آسمانى (19-07-2012)

3. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    4,899
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,216 در 2,968
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از همين رو در نوشتار حاضر به برخي از اعمال و صفات روحي و جسمي كه اين عبادت عظيم الشان را تهديد مي كنند اشاره كرده و پيرامون هر يك توضيحاتي كوتاه ارائه مي نمائيم:

1- ريا

«ريا» و يا به عبارت دقيق تر «شرك خفي» كه نقطه مقابل