نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: (...◕✿◕◕✿◕ .نخستين و آخرین كساني كه وارد بهشت ◕✿◕◕✿◕...)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض (...◕✿◕◕✿◕ .نخستين و آخرین كساني كه وارد بهشت ◕✿◕◕✿◕...)

نخستين گروه از امت اسلام كه وارد بهشت مي‌شود چه صفاتي دارند؟

نخستين گروه از امت اسلام كه وارد بهشت مي‌شود كساني هستد كه در ايمان و تقوي، عمل صالح و استقامت بر دين حق در رتبه والا قرار دارند. آنها به‌ صورت يک صف واحد داخل بهشت مي‌شوند. اول و آخر آنها همزمان وارد بهشت مي‌شوند. چهره آنان مانند ماه درخشان است.

امام بخاري در صحيح خود از حضرت ابي هريره نقل مي‌كند که‌ رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمود: «أَوَّلُ زُمْرَةٍ تَلِجُ الْجَنَّةَ صُوَرُهُمْ عَلَى صُورَةِ الْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ لَا يَبْصُقُونَ فِيهَا وَلَا يَمْتَخِطُونَ وَلَا يَتَغَوَّطُونَ فِيهَا آنِيَتُهُمْ وَأَمْشَاطُهُمْ مِنْ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَمَجَامِرُهُمْ مِنْ الْأَلُوَّةِ وَرَشْحُهُمْ الْمِسْكُ وَلِكُلِّ وَاحِدٍ مِنْهُمْ زَوْجَتَانِ يُرَى مُخُّ سَاقِهِمَا مِنْ وَرَاءِ اللَّحْمِ مِنْ الْحُسْنِ لَا اخْتِلَافَ بَيْنَهُمْ وَلَا تَبَاغُضَ قُلُوبُهُمْ قَلْبٌ وَاحِدٌ يُسَبِّحُونَ اللَّهَ بُكْرَةً وَعَشِيًّا» بخاري. كتاب: بدء الخلق، باب: ماجاء في صقه الجنة . فتح الباري: (6/318)، مسلم و ترمذي نيز آن را روايت کرده‌اند.

(چهره‌ي نخستين گروهي كه وارد بهشت مي‌شوند مانند ماه شب چهاردهم است. آنان در بهشت نه آب دهن مي اندازند و نه آب بيني و نه نيازي به قضاي حاجت دارند. ظروف طلايي در اختيار دارند، شانه هاي شان از طلا و نقره است، عرق بدن شان مانند عنبر خوشبو است و براي هر كدام از مردان اهل بهشت دو همسر هست كه در اثر زيبائي و لطافت بدن، مغز استخوان پاهايشان از بيرون ديده مي‌شود. ميان اهل بهشت هيچگونه اختلاف و كدورتي وجود ندارد. دلهايشان مانند دل يك انسان است (يعني همه همدل و خير خواه همديگر هستند) صبح و شام به تقديس و تسبيح خداوند مشغول اند).

بخاري از سهل بن سعد رضي الله عنه روايت مي‌كند که‌ رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمود:

«لَيَدْخُلَنَّ الْجَنَّةَ مِنْ أُمَّتِي سَبْعُونَ أَلْفًا أَوْ سَبْعُ مِائَةِ أَلْفٍ لَا يَدْرِي أَوَّلُهُمْ حَتَّى يَدْخُلَ آخِرُهُمْ وُجُوهُهُمْ عَلَى صُورَةِ الْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ»

(هفتاد هزار يا هفتصد هزار انسان همه با هم و همزمان وارد بهشت مي‌شوند. چهره‌ي آنها مانند ماه شب چهاردهم خواهد درخشيد).

امضاء

2. تشكرها 3

مدير اجرايي (17-09-2012), شهاب منتظر (16-09-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و از روايات صحيح و ثابت است كه خداوند همراه با هر كدام از اين هفتاد هزار، هفتاد هزار نفر ديگر را به‌ رسولش مي‌بخشد.

در مسند احمد با سند صحيح از حضرت ابوبكر رضي الله عنه نقل شده که‌ رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمود: «اعطيت سبعين الفا من امتي يدخلون الجنة بغير حساب، وجوههم کالقمر ليلة البدر، قلوبهم علي قلب رجل واحد، فاستزدت ربي عز وجل فزادني مع کل واحد سبعين الفا». صحيح الجامع: (1/350) شماره‌: 1068.

(اين هديه‌ به من عنايت شده كه هفتاد هزار نفر از امتم بدون حساب و كتاب وارد بهشت مي‌شوند. چهره هاي آنان مانند ماه شب چهاردهم خواهد درخشيد. همه آنها همدل و همنوا هستند و من از پروردگارم خواهان عنايات بيشتري شدم. پروردگار همراه با هر يك از هفتاد هزار، هفتاد هزار ديگر را براي من پذيرفتند).

در مسند احمد، سنن ترمذي و صحيح ابن حبان از حضرت ابي امامه با سند صحيح ثابت است كه رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمود: «وعدني ربي أن يدخل الجنة من امتي سبعين الفا بلا حساب عليهم و لا عذاب، مع کل الف سبعون، و ثلاث حثيات من حثيات ربي». صحيح الجامع: (6/108) شماره‌ 6988.

(پروردگار به‌ من وعده داده كه هفتاد هزار نفر از امتم را بدون محاسبه و عذاب به بهشت وارد کند که‌ همراه‌ هر کدام از آنها هفتاد هزار نفر و سه مشت پر از مشت هاي پروردگار هستند).

مشخصات اين هفتاد هزار در احاديث به شرح زير نقل شده است: از ابن عباس روايت شده‌ که‌ پيامبر صلي الله عليه وسلم فرمود: «عرضت علي الامم، فأخذ النبي يمر معه‌ الامة، و النبي يمر معه‌ النفر، والنبي يمر معه‌ العشرة، و النبي يمر معه‌ الخمسه‌، و النبي يمر‌ وحده‌، فنظرت فاذا سواد کثير، قلت يا جبريل! هؤلاء امتي؟ قال: لا، و لکن انظر الي الافق، فنظرت فاذا سواد کثير، قال: هؤلاء امتک، و هؤلاء سبعون الفا قدامهم لا حساب عليهم و لا عذاب، قلت: ولم؟ قال: کانوا لا يکتوون، و لا يسترقون، و لا يتطيرون، و علي ربهم يتوکلون، فقام اليه‌ عکاشة بن محصن فقال: ادع الله‌ ان يجعلني منهم. قال: اللهم اجعله‌ منهم. ثم قام اليه‌ رجل آخر فقال: ادع الله‌ ان يجعلني منهم. قال: سبقک بها عکاشة». صحيح البخاري، کتاب: الرقائق، باب: يدخل الجنة سبعون الفا بغير حساب. فتح الباري (11/405).

(تمام امت ها به من نشان داده شدند. بعضي از پيامبران همراه امتي، بعضي چند نفر، بعضي ده و بعضي يك نفر به‌ همراه داشتند. نگاهم به جمعيت زيادي افتاد. گفتم: اي جبرئيل! اينها امت من هستند؟ گفت: خير. اما به سمت افق نگاه كن. نگاه كردم، نگاهم به جمعيت بسيار زيادي افتاد که‌ فضا را پر کرده‌ بود. جبرئيل گفت: اينها امت تو هستند و اين هفتاد هزار نفر كه در جلوي آنها قرار دارند. از هرگونه حساب و كتاب بالاترند و هيچگونه عذابي براي آنها نيست. گفتم: چرا؟ جبرئيل گفت: اينها کساني هستند که‌ به‌ منحوس بودن و بدشگون بودن اشياء معتقد نيستند و با خواندن افسون مريض را معالجه‌ نمي‌کنند، و از روي اعتقاد شديد به‌ تأثير داغ، اعظاي خود را داغ نمي‌کنند، و بر پروردگار خودشان توکل بسته‌اند. عكاشه فرزند محصن بلند شد و گفت: اي پيامبر دعا كن تا من از جمله اين گروه باشم. رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمودند: بارالها! عكاشه را از آنان قراربده. يک شخص ديگري بلند شد و گفت: يا رسول‎الله! دعا كن تا من نيز از جمله اعضاء اين گروه باشم. رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمودند: عكاشه از تو سبقت گرفته است.)

شايد اينها کساني باشند که‌ خداوند آنها را به‌ مقربين نام نهاده‌: « وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ * أُوْلَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ * فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ» الواقعة: 10-12

(‏و پيشتازانِ پيشگام! آنان، مقرّبان (درگاه يزدان) هستند.‏ در ميان باغهاي

پرنعمت بهشت جاي دارند).

امضاء

5. تشكرها 3

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آخرين كساني كه وارد بهشت مي‌شوند چه کساني هستند؟

رسول‎الله صلي الله عليه وسلم درباره آخرين فردي كه وارد بهشت مي‌شود و درباره سخناني كه ميان او و پروردگارش مبادله مي‌شوند و پيرامون فضل پروردگار در حق او براي ما سخن گفته است و ابن اثير در «جامع الاصول» همه اين روايات را جمع نموده و روايات زير را از وي نقل كرده‌ايم:

1-از عبدالله بن مسعود روايت شده‌ که‌ پيامبر صلي الله عليه وسلم فرمود: «اني لاعلم آخر اهل النار خروجا منها، و آخر اهل الجنة دخولا الجنة: رجل يخرج من النار حبوا، فيقول الله‌ له‌: اذهب فادخل الجنة، فيأتيها، فيخيل اليه‌ انها ملأي، فيرجع فيقول: يا رب، وجدتها ملأي، فيقول الله‌ عزو جل: اذهب فادخل الجنة؛ فان لک مثل الدنيا، و عشرة امثالها؛ او ان لک مثل عشرة امثال الدنيا، فيقول: اتسخر بي – او اتضحک بي- و انت الملک؟ قال: فلقد رأيت رسول‎الله صلي الله عليه وسلم ضحک حتي بدت نواجذه‌، فکان يقال: ذلک ادني اهل الجنة منزلة». بخاري و مسلم آن را روايت کرده‌اند.

(من مي‌دانم آخرين فردي كه از دوزخ بيرون مي‌آيد و آخرين فردي كه وارد بهشت مي‌شود چه‌ کسي است؟ مردي است در حالي که‌ با سينه‌ خيز از دوزخ بيرون مي‌آيد، خداوند به‌ او مي‌فرمايد: برو داخل بهشت شو، آن مرد به‌ سوي بهشت مي‌آيد، فکر مي‌کند که‌ بهشت پر شده‌ (و جاي خالي ندارد) برمي‌گردد، و مي‌گويد: پروردگارا! بهشت را ديدم که‌ پر است و جاي خالي ندارد، خداوند مي‌فرمايد: برگرد و داخل بهشت شو، باز به‌ سوي بهشت مي‌آيد و آن را پر مي‌بيند، آن مرد بر مي‌گردد و مي‌گويد: پروردگارا! بهشت را ديدم که‌ پر شده‌ است، مجددا خداوند متعال به‌ او مي‌فرمايد: برگرد و داخل بهشت شو، و به‌ اندازه‌ي دنيا و ده‌ برابر آن در بهشت مال تو باشد، آن مرد مي‌گويد: (پروردگارا!) مرا مورد تمسخر قرار مي‌دهي؟ تو پادشاه و قدرتمند هستي. ابن مسعود گويد: ديدم که‌ پيغمبر صلي الله عليه وسلم در اين هنگام خنده‌اش گرفت و دندانهاي آخرش نمايان شد. گفته‌ مي‌شود: اين آخرين نفر و فقيرترين اهل بهشت ميباشد)

و در روايت مسلم آمده‌ که‌ پيامبر صلي الله عليه وسلم فرمود: «اني لاعرف آخر اهل النار خروجا من النار: رجل يخرج منها زحفا، فيقال له‌: انطلق فادخل الجنة، قال: فيذهب فيدخل الجنة، فيجد الناس قد اخذوا المنازل، فيقال له‌: اتذکر الزمان الذي کنت فيه‌؟ فيقول: نعم، فيقال له‌: تمن، فيتمني فيقال له‌: لک الذي تمنيت، و عشرة اضعاف الدنيا، فيقول: اتسخر بي و انت الملک؟». بخاري: (11/386) کتاب: الرقائق . مسلم: کتاب : الايمان ، شماره‌ 186. ترمذي ، شماره‌ 2598.

(من مي‌دانم آخرين فردي كه از دوزخ بيرون مي‌آيد چه‌ کسي است؟ مردي است که‌ با فشار و ناراحتي از دوزخ بيرون مي‌آيد، به‌ او گفته‌ مي‌شود: برو داخل بهشت شو، آن مرد داخل بهشت مي‌شود، ناگهان مي‌بيند که‌ هر کس در منزل خود نشسته‌ و جايي براي او نمانده‌ است. به‌ او گفته‌ مي‌شود: آيا سرگذشت خود را به‌ ياد مي‌آوري؟ مي‌گويد: آري. پس گفته‌ مي‌شود: آرزوي چيزي را بکن. او نيز آرزوي چيزهايي مي‌کند. به‌ او گفته‌ مي‌شود: آنچه‌ آرزو کردي و ده‌ برابر دنيا نيز از آن تو باد، مي‌گويد: (پروردگارا!) مرا مورد تمسخر قرار مي‌دهي؟ تو پادشاه و قدرتمند هستي. ابن مسعود گويد: ديدم که‌ پيغمبر صلي الله عليه وسلم در اين هنگام خنده‌اش گرفت و دندانهاي آخرش نمايان شد).

امضاء

7. تشكرها 3

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

-از عبدالله بن مسعود رضي الله عنه روايت شده‌ که‌ رسول‎الله صلي الله عليه وسلم فرمودند:

(آخرين شخصي كه وارد بهشت مي‌شود، مردي است كه لحظه‌اي راه مي‌رود و لحظه‌اي ديگر مي افتد. آتش دوزخ چهره اش را تغيير داده و هنگامي که‌ از دوزخ رها مي‌شود به طرف آن نگاه كرده و مي‌گويد: بسيار با بركت است خداوندي كه مرا از تو نجات داده است. خداوند به من چيزي داده است كه تا به‌ حال به كسي نداده است. درختي به او نشان داده مي‌شود، مي‌گويد: پروردگارا! مرا نزد آن درخت ببر تا از سايه آن استفاده كنم و از آب آن بنوشم. خداوند مي‌فرمايد: اي فرزند آدم! اگر اين خواسته ات را برآورده سازم، خواسته ديگري را مطرح مي‌كني. مي‌گويد: خير، پروردگارا! چيز ديگري نمي‌خواهم. با خداوند عهد مي‌كند كه ديگر از وي چيزي نخواهد. خداوند عذر او را مي‌پذيرد. چون چيزهايي را مي بيند كه در برابر آنها نمي‌تواند صبر كند و او را به آن درخت نزديك مي‌كند و از سايه آن استفاه مي‌كند و از آب آن مي نوشد. بعد درختي بهتر از درخت اولي به او نشان داده ميشود. آن شخص بار ديگر تقاضا مي‌كند، پروردگارا! مرا به آن درخت نزديك كن تا از سايه آن استفاده نموده و از آب آن بنوشم. ديگر چيزي از تو نمي‌خواهم. خداوند مي‌فرمايد: اي فرزند آدم! تو مگر با من عهد نكردي كه ديگر چيزي از من نخواهي؟ اين سؤال و جواب چند بار تكرار مي‌شود. خداوند در هر مرتبه او را معذور مي‌داند و عذرش را مي‌پذيرد. چون چيزهايي را مي بيند كه نمي‌تواند در برابر آنها صبر كند و در آخرين بار كه به آخرين درخت نزديك مي‌شود، صداي اهل بهشت را از آنجا مي شنود. باز تقاضاي ورود به بهشت را مي‌كند. پروردگار مي‌فرمايد: اي فرزند ادم! چه چيزي تو را قانع نموده و خواسته‌ات را از من قطع مي‌كند؟ آيا قانع هستي كه دنيا و ده برابر آن را به تو بدهم؟ او مي‌گويد: پروردگارا! تو مرا استهزاء مي‌كني و حال اينكه تو پروردگار و مالك هستي؟ ابن مسعود تبسم كرد و گفت: اي مردم نمي پرسي كه من چرا مي‌خندم. مردم گفتند: چرا؟ گفت: رسول‎الله صلي الله عليه وسلم نيز به‌ همين صورت خنديد و مردم گفتند: چرا مي‌خندي؟ فرمود: مي‌خندم، چون خداوند را مي‌بينم که‌ مي‌خندد، آنگاه که‌ آن مرد مي‌گويد: (پروردگارا!) مرا مورد تمسخر قرار مي‌دهي؟ تو پادشاه و قدرتمند هستي؟ گفته‌ مي‌شود: من تو را مسخره نمي‌كنم. اما بر آنچه خواسته باشم، قادر هستم). مسلم، باب: الايمان ، شماره‌: 187.

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

منبع: کتاب "بهشت و دوزخ"؛ دکتر عمر سليمان اشقر.‏

IslamPP.Com
    امضاء

9. تشكرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع