نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: شیطان از چه کسانی رضایت دارد؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن خدمات و دانلود
    شماره عضویت
    1270
    نوشته
    727
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    3,491 در 697
    دریافت
    11
    آپلود
    12

پیش فرض شیطان از چه کسانی رضایت دارد؟

گاهى كردار انسان براى شيطان به قدرى ارزش دارد و او را خوشحال مى كند كه مى گويد: من به اين اعمال راضى شدم؛ گرچه او هيچ كار ديگرى انجام ندهد.

شيطان گفته: هرگاه بنى آدم سه خصلت را دنبال كنند، مرا كافى است. اگر چه اعمال ديگرى را انجام ندهند، همان سه خصلت رضايت من است و بيشتر از آنها نمى خواهم.

1- خود را در ميان خلق بزرگ شمارند و غرور و تكبر به خود راه دهند، مردم را حقير و كوچك حساب كنند، اعمال خود را خوب و باارزش و اعمال مردم را بد و ناپسند بدانند. چنين افرادى از ياران و هواداران من هستند و من از ايشان راضى ام.

2- اعمال زشت و بد و ناپسند انجام داده و آنها را كوچك و بى ارزش جلوه دهند و در عبادات سهل انگار باشند، باكى از انجام دادن گناه نداشته باشند، گناه خود را فراموش نمايند و در صدد توبه نباشند. ايشان هم از ياران من هستند و از آنان رضايت کامل دارم.

3- كارى كه انجام مى دهند از روى خودپسندى يا از روى ريا و بدبينى باشد. مردم را با زبان آزار دهند كه اين از بزرگ ترين گناهان است.

امام صادق(عليه السلام) در اين باره فرمودند:

اى مردم! محافظت زبان از شرايط ايمان است، و دشمن ترين مردم نزد خدا كسانى هستند كه مردم از زبان آنان بترسند.

منبع: ترجمه الحكم الزاهرق، ص 514، حديث 1452

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محامین نمایش پست ها
    شیطان از چه کسانی رضایت دارد؟
    به طور خلاصه می شود به این سوال جواب داد که شیطان از کسانی که او را ولی خود قرار داده اند رضایت دارد

در آیه ای از قرآن می فرماید:

إِنَّما سُلْطانُهُ عَلَى الَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَ الَّذِينَ هُمْ بِهِ مُشْرِكُونَ(نحل 100)

تسلّط او تنها بر كسانى است كه او را به سرپرستى خود برگزيده‏اند، و آنها كه نسبت به او [خدا] شرك مى ‏ورزند (و فرمان شيطان را به جاى فرمان خدا، گردن مى‏ نهند

این آیه می فرماید که تسلط شیطان بر انسانها اجباری نیست,بلکه این انسان ها هستند که شیطان را به قلبشان راه می دهند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع