صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 40

موضوع: (✿(✿(✿(✿ هر سوالی درباره حجاب داری بپرس ✿)✿)✿)✿)

1. Top | #31

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نازبانو نمایش پست ها
    حتی اگر با وجود چند بچه بگوید طلاقش میدهد اگر حجاب داشته باشد؟
    آیا اهمیت حفظ کانون خانواده مهم تر نیست؟
    مسلما طلاق به این آسانی هم نیست

باید این مرد را با زبانی نرم امر به معروف و نهی از منکر کرد

در هر صورت حفظ حجاب واجب است,ضمن این که بد حجابی خواهی نخواهی کانون خانواده را به هم می ریزد

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,721
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,274 در 13,379
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بر اساس استدلال آیت‌الله جوادی‌آملی حجاب حق خداوند است و رضایت همسر و خانواده مجوزی برای رعایت نكردن آن نیست. در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف باید فلسفه عقلانی و ادراكی حجاب بیان شود تشویق دختران به حجاب بدون این كه از عمق این مقوله دریافت و دركی داشته باشند كاری بیهوده است...

4. Top | #33

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها
    مسلما طلاق به این آسانی هم نیست

باید این مرد را با زبانی نرم امر به معروف و نهی از منکر کرد

در هر صورت حفظ حجاب واجب است,ضمن این که بد حجابی خواهی نخواهی کانون خانواده را به هم می ریزد

در کشورهای دیگه که حجاب وجود نداره مسلما بی حجابی این زن باعث به هم ریختن کانون های خانواده نمیشه
    در این صورت چطور؟
    نباید از شوهر تبعیت کنه؟
    برای مثال عرض میکنم
    اگر با برداشتن حجاب بتونه مفسده ای مثل جلوگیری از زنای همسرش رو برطرف کنه آیا باز هم واجبه؟
    یا اینکه در صورت داشتن حجاب کسانی باشن که براش خطر جانی بیافرین چطور؟
    حفظ جانش واجبتر نیست؟
    امضاء

5. Top | #34

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

.:: هوالمحبوب ::.

نازبانوی گرامی

سلام و عرض ادب.

موارد این چنینی از موارد نادر هستند امّا حتی اگر فراگیر هم بودند باز هم دلیلی بر عدم رعایت یک واجب نیستند.

در کشورهای دیگه که حجاب وجود نداره مسلما بی حجابی این زن باعث به هم ریختن کانون های خانواده نمیشه
    در این صورت چطور؟
    نباید از شوهر تبعیت کنه؟
    برای مثال عرض میکنم
    اگر با برداشتن حجاب بتونه مفسده ای مثل جلوگیری از زنای همسرش رو برطرف کنه آیا باز هم واجبه؟
    یا اینکه در صورت داشتن حجاب کسانی باشن که براش خطر جانی بیافرین چطور؟
    حفظ جانش واجبتر نیست؟

اصولاً در احکام شرعی چیزی که غیر منطقی باشد پذیرفته نیست و اصلی داریم با این مضمون که: «کُلَّمَا حَکَمَ بِهِ العَقلُ حَکَمَ بِهِ الشَّرعُ» یعنی هر آنچه را که عقل به آن حکم می کند شرع نیز به همان حکم می کند.

شرط همسر برای ادامه ی زندگی مشترک اگر بر این باشد که مثلاً باید فلان واجب را ترک کنی تا زندگی مشترک را ادامه دهیم نه عقلی است و نه شرعی و در هیچ محکمه ای هم پذیرفته نیست.
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

6. Top | #35

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    11038
    نوشته
    8,642
    صلوات
    396
    دلنوشته
    4
    ادرکنا یا سیدالشهدا
    مورد تشکر
    1,882 در 1,042
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با سلام
    حجاب یکی از واجبات الهی است و خود مقدمه ای برای دیگر واجبات می باشد. اگر به خاطر حفظ خانواده حجاب را کنار بگذارد مسلما با دیگر واجبات هم مشکل پیدا می کند. پس به نظر می رسد حفظ حجاب یا همان واجب الهی در الویت قرار دارد.

7. Top | #36

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

به هر حال موارد زیادی در کشورهای غربی داریم که با اسلام شدیدا مشکل دارن
    اگر جان این زن به واسطه حجاب در خطر باشه ایا حفظ حجاب باز هم ضروری هست
    یا برای مثال عرض میکنم فرض کنیم یک فرد کافر با اسلام مشکل دارد و با دیدن زن مسلمان یا به او تجاوز میکند یا او را به قتل میرساند(موردش رو هم چندی پیش دیدیم که جلوی همسر این خانم محجبه مرد چاقو در شکم زن فرو میکنه)
    آیا باز هم حجاب ضروری است؟
    امضاء

8. Top | #37

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

به هر حال موارد زیادی در کشورهای غربی داریم که با اسلام شدیدا مشکل دارن
    اگر جان این زن به واسطه حجاب در خطر باشه ایا حفظ حجاب باز هم ضروری هست
    یا برای مثال عرض میکنم فرض کنیم یک فرد کافر با اسلام مشکل دارد و با دیدن زن مسلمان یا به او تجاوز میکند یا او را به قتل میرساند(موردش رو هم چندی پیش دیدیم که جلوی همسر این خانم محجبه مرد چاقو در شکم زن فرو میکنه)
    آیا باز هم حجاب ضروری است؟
    زن مسلمان در هر جا که باشد، واجب است خود را از نامحرم بپوشاند. اگر ادامه تحصیل یا زندگی با رعایت حجاب و پوشش اسلامی ممکن نباشد، باید از ماندن در آن جا و ادامه تحصیل خود داری کند . تحصیل و یا زندگی کردن در خارج از کشور واجب نیست ، ولی حفظ حجاب واجب می باشد

در روز قیامت خداوند افرادی را مواخذه می کند که:

إِنَّ الَّذينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ ظالِمي‏ أَنْفُسِهِمْ قالُوا فيمَ كُنْتُمْ قالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفينَ فِي الْأَرْضِ قالُوا أَ لَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَةً فَتُهاجِرُوا فيها فَأُولئِكَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصيراً(نساء آیه 97)

كسانى كه فرشتگان (قبض ارواح)، روح آنها را گرفتند در حالى كه به خويشتن ستم كرده بودند، به آنها گفتند: «شما در چه حالى بوديد؟ (و چرا با اينكه مسلمان بوديد، در صفِ كفّار جاى داشتيد؟!)» گفتند: «ما در سرزمين خود، تحت فشار و مستضعف بوديم.» آنها [فرشتگان‏] گفتند: «مگر سرزمين خدا، پهناور نبود كه مهاجرت كنيد؟!» آنها (عذرى نداشتند، و) جايگاهشان دوزخ است، و سرانجام بدى دارند.

پس در ایه خطاب به مردم می کند و می فرماید چرا از سرزمین کفر کوچ نکردید مگر سرزمین خدا پهناور نبود

در روايات آمده است: كسى كه به خاطر حفظ دين خود، حتّى يك قدم هجرت كند، اهل بهشت و همنشين حضرت محمّد صلى اللَّه عليه و آله و ابراهيم عليه السلام است(تفسیر صافی ذیل همین آیه)

9. Top | #38

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    2488
    نوشته
    5,197
    صلوات
    323
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    6,456 در 3,067
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام و خسته نباشید فراوان
    یکی از دوستانم که در یه خانواده معمولی زندگی میکنه تصمیم به پوشیدن چادر گرفته. این در حالیه که خانوادش اصلا موافق این موضوع نیستن . میگن پوشش کامل الزاما چادر نیست.از من خواهش کرده کمکش کنم تا درست تصمیم بگیره . میشه کمکم کنید قانعش کنم که چادر و انتخاب کنه ؟
    امضاء

10. Top | #39

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mahsa نمایش پست ها
    یکی از دوستانم که در یه خانواده معمولی زندگی میکنه تصمیم به پوشیدن چادر گرفته. این در حالیه که خانوادش اصلا موافق این موضوع نیستن . میگن پوشش کامل الزاما چادر نیست.از من خواهش کرده کمکش کنم تا درست تصمیم بگیره . میشه کمکم کنید قانعش کنم که چادر و انتخاب کنه ؟

سرکار خانم مهسا

سلام ، عرض ادب و خیرمقدم

شما می توانید پوشش چادر را که به عنوان کامل ترین پوششی که شرایط آن در آیه ی حجاب یعنی

« وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ » (قسمتی از آیه 31 سوره میارکه نور)

هم توضیح داده شده برای ایشان جا بیندازید و ایشان را در این زمینه توجیه قرآنی بفرمایید.

ممکن است عدّه ای بگویند منظور از «خُمُر» در این آیه چادر نیست بلکه مقتعه ای بلند است که باید عرض کرد مقنعه ی بلند همان مختصات و شرایط چادر را دارد و چه بسا پوشیده تر از چادر هم باشد چرا که چادرهای معمول جلو باز هستند اما «خُمُر» جلو بسته است و تقریباً می توان گفت همان مقنعه های بلند عربی و پاکستانی ها و در کلّ چادر های جلو بسته را شامل می شود.

به هر حال می توان با دلایل قرآنی و عقلی پوشش برتر یعنی چادر را برای افراد حقیقت طلب جا انداخت.

موفق باشید.

ویرایش توسط شهاب منتظر : 26-05-2014 در ساعت 07:26
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

11. Top | #40

عنوان کاربر
    کارشناس پاسخگوی سایت
    شماره عضویت
    2970
    نوشته
    89
    مورد تشکر
    448 در 86
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض لباس رسانه است

نقل قول نوشته اصلی توسط mahsa نمایش پست ها
    سلام و خدا قوت هم خدمت شما بزرگوار.
    اینکه دوست بزرگوار شما تصمیم گرفته چادربه‌سر کنند باارزش است، و با سیاهی چادر خود با استعمار مبارزه می‌کنند تا سرخی خون شهیدان را ماندگار کنند، و به همه عالم ندای اسلام برسد، یه‌موقع در مورد لباس مطالعه می‌کردم دیدم نوشته است اصلاً لباس را شعار میگویند به این خاطر است که پرچم است، ونشان از نماد یک مذهب و قوم و دین و آئین دارد.
    ما در مورد ارتباطات اسلامی بحث‌های داشتیم که یکی از این ارتباطات اسلامی که ظاهر انسان حساب می‌شود لباس است، وقتی خوب در این موردمطالعه کردم دیدم لباس یک رسانه است، یک پیام بزرگ با خود دارد، شما وقتی پلیس را با آن لباس می‌بینید بدون اینکه شما از او بپرسید شما پلیس هستید یا نه شروع می‌کنید کارش را تعریف کنید و توضیح بدهید. پس این لباس با شما حرف زد و هر چیزی که نیاز بود بگوید را گفت.
    یا لباس روحانیت وقتی به چشم شما می‌خورد ناخودآگاه این پیام قداست ودینداری و کارشناس مذهبی بودن و قابل‌اعتماد بودن به ذهن شما می‌خورد. پس این لباس رسانه است و ارتباط برقرار می‌کند.

من فکر می‌کنم برای اینکه این دوست شما قانع شود که چادر حجاب برتر است، به مقدار بالاتر از این باید به حجاب نگاه کند، چرائی حجاب را برای خود حل کند، و به عفت داشتن فکر کند نه‌فقط حجاب داشتن.
    هدف از اینکه حجاب را انتخاب می‌کند چیست؟ اگر برای خدا هست باید طوری که خدا قرار داده پیش رود، و برای اینکه بداند راه خدا کدام است، باید دنبال الگوهایی باشد که این راه را رفته‌اند که یکی از این راه‌رفته‌ها فاطمه زهرا سلام‌الله علیها است. برای ایراد خطبه فدک چگونه پوششی داشت؟ پس اول از بعد اعتقادی حجاب و چرائی حجاب براش حل شود.

دوم به یاد داشته باشد که نمی‌خواهد فقط حجاب داشته باشد می‌خواهد عفیف باشد. درست است که حجاب کامل حدودش مشخص‌شده است، ولی آیا برجستگی‌های بدن را در مقابل نامحرم برجسته کردن باعفت می‌سازد؟
    دیدی بعضی‌ها درب‌های ماشین خود را قفل می‌کنند. ولی روی این درب قفل‌شده چادر می‌کشند. چرا چنین کاری را انجام می‌دهند؟
    تابه‌حال دیدی کسی درب خانه خود را ببندد و قفل نکند و بگوید آزادی هست؟ و بگوید بستن در کفایت می‌کند از قفل‌کردن؟
    در تأثیر رنگ‌ها مطالعه داشتم، نکته جالبی که برام باارزش بود رنگ لباس که مشکی باشد چه تأثیری برطرف مقابل دارد. جدایی از روایات و آیات واقعاً ازاین‌جهت خیلی قانع‌کننده است که رنگ چادر مشکی باشد. مشکی بودن جنسیت را برمی‌دارد و به انسان آرامش داده و با تمام توان فریاد میزند همه انسان‌ها در انسانیت برابر هستند و به دید جنسیت نگاهش نکنید، ومورد آزارش قرار ندهید.

این بحث یه سری کلیاتی دارد که این‌گونه بیان شد، ولی برای اینکه جزئی‌تر وارد این بحث بشویم نیاز هست سؤالات تک تک در این مورد پرسیده شود.

مشکل جامعه ما این است که دنبال شناخت نبوده است.
    برای اینکه بحث‌های حجاب خوب برای انسان جا بیفتد باید به چند چیز شناخت پیدا کند، معرفت و شناخت نسبت به خود داشته باشد. من کیستم؟ شناخت نسبت به مرد نامحرم داشته باشد، او کیست؟
    شناخت به حجاب داشته باشد که برای چیست؟ و شناخت به خدا داشته باشد که از من چه چیزی را می‌خواهد؟ و شناخت به راه خدا داشته باشد که نیاز این راه چیست؟ و شناخت به الگوهای که این راه را رفته‌اند داشته باشد؛ که چه کسانی و چگونه رفته‌اند؟

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع