نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: ► ✿ ▐ ✿◄ نظر يک کارشناس در مورد ثبت «قبرستان بقیع» به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو ► ✿ ▐ ✿◄

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

shamee ► ✿ ▐ ✿◄ نظر يک کارشناس در مورد ثبت «قبرستان بقیع» به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو ► ✿ ▐ ✿◄

نظر يک کارشناس در مورد ثبت «قبرستان بقیع»

به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو

متاسفانه علی‌رغم تبلیغات متعدد برای جمع‌آوری امضاهای اینترنتی به منظور ثبت جهانی قبرستان بقیع در یونسکو، یک مقام رسمی در ثبت میراث فرهنگی اعلام کرد: ثبت جهانی آثار در یونسکو با این روش غیرممکن است.

به گزارش فارس، چند روزی است که یک متن مشترک از طریق ایمیل یا پیامک در بین مردم کشورمان در حال رد و بدل شدن است، پیامکی با این عنوان که «برای ثبت بقیع در یونسکو، به ثبت و تأیید 50000 نفر نیاز است. شما هم می توانید برای شرکت در این طرح و کمک به ثبت این مکان عظیم جهان تشیع همین الآن به آدرس اینترنتی dar-alhuda.net بروید و ثبت‌نام کنید.»

این متن اگر چه در نگاه نخست دل هر مسلمان عاشقی را به غلیان می اندازد تا هر چه سریع تر کمکی باشد برای ثبت آن در میراث جهانی اما آیا یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) با تأیید 50 هزار نفر از مردم عادی، هر اثر تاریخی را ثبت می کند؟

اگر ثبت آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو به این سهولت، قابل انجام است چرا یونسکو برای هر کشوری سهمیه سالانه حداکثر 2 اثر را اعلام کرده است؟ و چرا برای ثبت هر اثر در یونسکو سال ها کارشناسان برای جمع آوری پرونده آن تلاش می کنند و در اجلاس سالانه یونسکو برای ثبت اثر، چانه زنی ها بالا می گیرد؟

امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

یونسکو ضابطه دارد/ از این حرکت متعجبم!

آتوسا مومنی، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث فرهنگی کشور از مسئولانی است که سال ها در تهیه و تنظیم پرونده های ثبت ملی و پرونده های ثبت جهانی در یونسکو مشارکت داشته است.

مومنی درباره ارسال پیام های جمع آوری امضاهای اینترنتی در جهت ثبت جهانی «بقیع» در یونسکو به خبرنگار فارس می گوید: واقعاً از این موضوع متعجب هستم چون ثبت آثار در یونسکو یک ضابطه کلی دارد.

وی ادامه می دهد: هر کشوری آثار متعلق به خود را می تواند برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی کند که نیازمند طی مراحل و مقدماتی است و این گونه نیست که ما پیشنهاد بدهیم یک اثر تاریخی در یک کشور دیگر، توسط یونسکو ثبت شود.

مردم نمی توانند اثری را در یونسکو ثبت کنند

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث فرهنگی کشور درباره اینکه آیا حمایت تعداد زیادی از مردم برای ثبت یک اثر تاریخی در یونسکو تأثیری دارد یا خیر؟ این گونه پاسخ می دهد که طبیعتاً خیر.

مومنی می افزاید: مردم و سازمان های مردم نهاد شاید بتوانند کمک فکری یا پیشنهاد دهنده برای ثبت جهانی یک اثر به مسئولان کشورشان باشند اما هیچ گاه یک سازمان بین المللی تنها بر اساس پیشنهاد آنها اقدامی انجام نمی دهد.

هر اثری متعلق به یک کشور است/ خود آن کشور باید اقدام کند

وی تأکید می کند که در یونسکو هر اثری به نام یک کشوری ثبت می شود و خود آن کشور باید برای ثبت جهانی میراث فرهنگی پا پیش بگذارد.

به گفته مومنی میراث فرهنگی در کشورهای مختلف، متولی گوناگونی دارد اما مهم این است که یونسکو پرونده های ثبت جهانی آثار را از همان متولی آن کشور می پذیرد.

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

بقیع؛ میراث اسلامی مشترک

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث فرهنگی کشور درباره اینکه به هر حال قبرستان بقیع متعلق به تمام مسلمانان جهان است و ثبت جهانی آن خواسته تمام مسلمانان است، می گوید: شاید بتوان قبرستان بقیع را تحت عنوان پرونده مشترک کشورهای اسلامی در یونسکو مطرح و به ثبت رساند اما این موضوع هم نیازمند آن است که کشوری که این میراث فرهنگی در آن وجود دارد ابتدا اقدام کند و سپس سایر کشورها به آن اضافه شوند.

میراث جهانی یونسکو چیست؟

اما میراث جهانی یونسکو یا World Heritage Sites چیست؟ نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ 16 نوامبر 1972 میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسیده است و موضوع آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص است.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو است.

بقیع باز هم در غربت

قبرستان بقیع که حتی در زمان پیامبر اکرم (ص) نیز زیارتگاه بوده است سال هاست که در گیر و دار حیله های متعدد وهابیون سعودی اسیر شده است.

به طوری که نخستین تخریب قبور مطهر ائمه‌ بقیع به دست وهابیون سعودی در سال 1220 هجری یعنی زمان سقوط دولت اول سعودی‌‌ها توسط حکومت عثمانی روی‌ داد، پس از این واقعه‌ تاریخی - اسلامی با سرمایه‌گذاری مسلمانان شیعه و به‌ کاربردن امکانات ویژه‌ای، مرقدهای تخریب‌ شده به زیباترین شکل بازسازی‌ شد و با ساخت گنبد و مسجد، بقیع به یکی از زیباترین مرقدهای زیارتی و در واقع مکانی زیارتی - سیاحتی برای مسلمانان تبدیل‌ شد.

در هشتم شوال سال 1344 هجری قمری پس از اشغال مکه، وهابیون به سرکردگی عبدالعزیز بن سعود روی به مدینه آوردند و پس از محاصره و جنگ با مدافعان شهر، سرانجام آن را اشغال و مأموران عثمانی را بیرون کردند و برای دومین بار به تخریب قبور ائمه بقیع و دیگر قبور چون قبر ابراهیم فرزند پیامبر اکرم (ص)، قبور همسران آن حضرت، قبر ام البنین مادر حضرت اباالفضل العباس(ع)، قبر عبدالله پدر پیامبر، اسماعیل فرزند امام صادق(ع) و بسیاری قبور دیگر پرداختند.

با این تفاسیر، واضح و مبرهن است که با جمع آوری امضاهای اینترنتی، گامی برای ثبت جهانی قبرستان بقیع در بونسکو برداشته نمی شود اما اینکه در راستای چه اهدافی چنین پیام هایی از سمت یک سایت غیررسمی و بی هویتی در حال انتشار است هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر، پیگیری رسمی ثبت جهانی بقیع در یونسکو توسط عربستان نیز در شرایط فعلی این کشور که هنوز وهابیون بر آن سلطه دارند بعید به نظر می رسد.

امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1687
    نوشته
    1,326
    مورد تشکر
    3,309 در 1,118
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام خدا قوت

سوالی داشتم یعنی این پیامها رو نباید پخش کنیم؟ همین امروز یکی از دوستانم این پیام رو برام فرستاد و تقاضا داشتن که منتشرش کنم الان باید چکار کنم پیام رو منتشر بکنم یا نه؟

6. Top | #5

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1584
    نوشته
    330
    مورد تشکر
    1,527 در 322
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام علیکم.
    بنده اولین باراین خبر رو خوندم یکم امیدوار بودم. ولی بعدش به دلم شک راه افتاد. میخواستم تو تعداد بالا تبلیغ کنم که پشیمون شدم. به نظر من هم بعیده یونسکو ثبت کنه.
    امضاء
    یَومٌ عَلی صَدر المصطفی...

حسین جان ، روزی جات رو سینه ی پیغمبر بود...

7. Top | #6

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

سلام و عرض ادب.

تأخير بنده رو بر من ببخشاييد.

اين تاپيک نظر يک کارشناس سازمان ميراث فرهنگي کشور رو گفته و در اون به مباني کار و قوانين مربوط به ثبت يک مکان يا يک اثر به عنوان ميراث فرهنگي آمده که با دقّت در اون مي شه متوجه شد که کار راي دادن در اون سايت خيلي کار هدفمندي نيست هر چند که خود دفاع از بقيع و سر زدن به يک سايت مذهبي به خودي خود کار مناسبي است اما بايد ببينيم تا چه حد کاري که در پيامک مورد نظر از ما خواسته شده کار مثمري ثمر هست؟!

بنده در اوّلين روزهاي سال 91 تاپيکي قرار دادم با اين عنوان l^l^l^l^l با پیامک های به ظاهر مذهبی چه کنیم؟! l^l^l^l^l

البته بنده خيلي مطمئن نيستم که اين پيامک " راي گيري سايت دارالهدي " هم جزء اينگونه پيامک هاي به ظاهر مذهبي است امّا وقتي حجم وسيع چنين پيامکي با متني کمي مبهم رو مي بينم کمي به شک مي افتم.

چند روز پيش اين پيامک براي من هم به دفعات اومد امّا وقتي سايتش رو باز کردم ديدم راي گيري طبق متن پيامک نبود و فرمي در اختيار کاربر نمي گذاشت براي تکميل.

ضمن اين که به نظرم بايد در ارسال اينگونه پيامک ها دقت کرد چرا که هدف فرستنده و منتشر کننده ي اصلي اين جور پيامک ها از ابتدا مشخص نيست و چه بسا سودهاي کلان مالي و گاه وليجه ي فکري(خوراک فکري) و انحراف در ميان باشد.

موفق باشيد.

امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1687
    نوشته
    1,326
    مورد تشکر
    3,309 در 1,118
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهاب منتظر نمایش پست ها

ضمن اين که به نظرم بايد در ارسال اينگونه پيامک ها دقت کرد چرا که هدف فرستنده و منتشر کننده ي اصلي اين جور پيامک ها از ابتدا مشخص نيست و چه بسا سودهاي کلان مالي و گاه وليجه ي فکري(خوراک فکري) و انحراف در ميان باشد.

سلام خدا قوت

اتفاقا منم دقیقا به همین مورد شک دارم میگم نکنه مطلبی که قراره زیرش رو امضا بزنم چیز دیگه ای باشه و هدف مورد نظر من رو نداشته باشه به همین علت شک داشتم و تبلیغ نکردم و شکر خدا ، خدا خواست و یه دفعه این تاپیک رو دیدم اومدم سر زدم و .... در هر حال ممنون از تاپیک خوبتون

عید همه ی دوستان مبارک
    التماس دعا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع