نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: توصیه مقام معظم رهبری برای دعای عرفه

1. Top | #1

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    873
    نوشته
    4,037
    مورد تشکر
    9,396 در 3,226
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض توصیه مقام معظم رهبری برای دعای عرفه

توصیه رهبری برای دعای عرفه

حضرت آیت الله خامنه‌ای با بیان این که دعاهای ائمه معصومین (ع) مانند دعای عرفه پر از معارف الهی است؛ به جوانان سفارش کردند تا به ترجمه دعاها توجه کنند.

جام دینی؛ دعا، مظهر بندگی در مقابل خداوند و برای تقویت روح عبودیت در انسان است، و این روح عبودیت و احساس بندگی در مقابل خداوند، همان چیزی است که انبیای الهی از اول تا آخر، تربیت و تلاششان متوجه این نقطه بوده است که روح عبودیت را در انسان زنده کنند.

سرچشمه همه‏ فضائل انسانی و کارهای خیری که انسان ممکن است انجام بدهد- چه در حوزه شخصی، چه در حوزه اجتماعی و عمومی- همین احساس عبودیت در مقابل خداست. نقطه‏ مقابل این احساس عبودیت، خودبینی و خودخواهی و خودپرستی است؛ منیت است.

این منیت است که در انسان، منشأ همه‏ آفات اخلاقی و عوارض و نتایج عملی آن‏هاست. منشا همه‏ این جنگ ها و کشتارهای عالم، و ظلم هایی که به وقوع می‏پیوندد و منشا همه‏ فجایعی که در طول تاریخ اتفاق افتاده- و شما خوانده‏اید، شنیده‏اید یا امروز مشاهده می‏کنید- احساس منیت و خودخواهی و خودبینی در مجموعه‏ای از انسان‏هاست که سرچشمه این فساد و نابسامانی، در زندگی آن‏هاست.

عبودیت نقطه‏ مقابل این خودخواهی و منیت و خودپرستی است. اگر این خودبینی و خودخواهی در مقابل خداوند متعال باشد- یعنی انسان خود را در مقابل پروردگار قرار بدهد- نتیجه‏ آن در انسان، طغیان است؛ طاغوت.

طاغوت هم فقط پادشاهان نیستند؛ هرکدام از ما انسان‌ها ممکن است در درون خودمان- خدای نکرده- یک طاغوت و یک بت تربیت کنیم و پرورش بدهیم. در مقابل خدا سرکشی کردن و خودبینی داشتن، نتیجه‏اش عبارت از رشد طغیان در انسان است.

اگر این خودبینی در مقابل انسانهای دیگر باشد، نتیجه‏ اش می‏شود نادیده گرفتن حقوق دیگران؛ تجاوز و دست‏درازی به حقوق این و آن.

اگر این خودبینی در مقابل طبیعت واقع بشود، نتیجه ‏اش می‏شود تضییع محیط طبیعی؛ یعنی آنچه که امروز به حق در باره مساله محیط زیست در دنیا اهتمام هست. نادیده گرفتن محیط طبیعی زیست انسان هم، نتیجه‏ی طغیان، خودبینی و خودخواهی در مقابل طبیعت است.

دعا ضد همه این‏هاست. دعا که می‏کنیم، در واقع این حالت خشوع را در خود به وجود می‏آوریم و خودبینی و خودخواهی را در خود سرکوب می‏کنیم و در نتیجه، جهان هستی و محیط زندگی انسانها از طغیان و تجاوز به حقوق و طبیعت محفوظ می‏ماند.

لذا فرمود «الدّعاء مخ العباده» مغز هر عبادتی، دعاست. عبادات برای همین است که بتواند انسان را در مقابل خدای متعال خاشع و دلش را نیز مطیع و تسلیم کند. این اطاعت و خشوع در مقابل خداوند هم از نوع تواضع و خشوع و خضوع انسانها در مقابل یکدیگر نیست؛ بلکه به معنای خشوع و خضوع در مقابل خیر مطلق، جمال مطلق، حسن مطلق و فضل مطلق اوست. لذا دعا، یک نعمت است و فرصت دعا کردن، یک نعمت است.

... مهم‏ترین خاصیت دعا همین ارتباط با خدا و احساس عبودیت در مقابل خداوند، بزرگترین اثر و خاصیت خداست؛ از خدا خواستن، که آن وقت خدای متعال هم اجابت خواهد کرد. البته اجابت الهی از طرف پروردگار، هیچ قید و شرطی ندارد؛ این ما هستیم که با اعمال خودمان مانع اجابت می‏شویم؛ ما هستیم که موجب می‏شویم دعای ما مورد اعتنا قرار نگیرد، که خود همین، یکی از معارفی است که می‏توان از دعا استفاده کرد و یکی از خصوصیات دعا، همین است.

یکی از برکات ادعیه‏ ی مأثوره‏ای که از ائمه (علیهم‏السّلام) رسیده این است که این دعاها پر از معارف الهی است. صحیفه سجادیه، دعای کمیل، دعای مناجات شعبانیه، دعای ابی حمزه ثمالی- و بقیه‏ی دعاهایی که وارد شده است- پُر از معارف الهی است که اگر کسی این‏ها را بخواند و بفهمد، علاوه‏ی بر آن ارتباط قلبی و اتصالی که به ذات اقدس الهی و حضرت ربوبی پیدا می‏کند، یک مبلغ عظیمی از معارف را هم از این دعاها فرامی‏گیرد.

من به جوان‌ها قویا توصیه می‏کنم که به ترجمه‏ این دعاها توجه کنند. این دعاهای عرفه و ابی حمزه، پر از معارف است.

اینکه در دعای کمیل می‏خوانیم «اللّهم اغفر لی الذّنوب الّتی تحبس الدّعاء؛ اللّهم اغفر لی الذّنوب الّتی تنزل البلاء» یا «تنزل النقم»، همه این‏ها معارف الهی است؛ یعنی معنایش این است که ما افراد بشر، گاهی خطاها و گناهانی می‏کنیم که این گناهان مانع از این می‏شود که دعای ما مورد اجابت قرار بگیرد و قبول بشود؛ گناهانی از ما سر می‏زند که این گناهان، بلا را برای ما به ارمغان می‏آورد.

گاهی بلاهای عمومی و ملی، بر اثر گناهانی به وجود می‏آید و البته اعلام نمی‏شود که این بلا برای این گناه به وجود آمد اما وقتی افراد صاحب تدبر، فکر و تدبر کنند، می‏فهمند که این بلا از ناحیه‏ چه عملی متوجه این ملت شد.

بعضی اوقات اثر اعمال سریع است و بعضی با فاصله است؛ این‏ها را دعا به ما می‏گوید. یا وقتی در دعای ابوحمزه عرض می‏کنیم «معرفتی یا مولای دلیلی علیک و حبّی لک شفیعی الیک»؛ این که من تو را می‏شناسم، خود این، راهنمای من به سوی توست؛ این که من تو را دوست می‏دارم و محبت تو در دل من هست، خودش شفاعت‏کننده‏ من پیش توست «و انا واثق من دلیل بدلالتک و ساکن من شفیعی الا شفاعتک»؛ من وقتی این راهنما را مشاهده می‏کنم، این معرفت خودم به تو را- که راهنما و دلیل من است- نگاه می‏کنم؛ وقتی این محبتی را که به تو دارم، مورد ملاحظه قرار می‏دهم، می‏بینم این تو هستی که این محبت و دلالت را به وجود آوردی؛ تویی که داری کمک می‏کنی.

ببینید این، چشم انسان را باز می‏کند؛ این، یک معرفتی را ایجاد می‏کند؛ این از معارف الهی است؛ کمک الهی، توفیق الهی و عنایت الهی است؛ این‏ها را در دعاها می‏توان پیدا کرد. بنابراین قدر دعا را بدانید.

دعا، خواندن خداست؛ حالا می‏تواند به زبان فارسی یا به زبان خودتان باشد؛ هرچه که می‏خواهید با خدا حرف بزنید؛ این، دعاست. هرچه می‏خواهید با او در میان بگذارید. گاهی هم حاجت خواستن نیست، فقط انس با خداست. حاجات هم مختلف است؛ گاهی کسی از خدای متعال، رضای او را می‏خواهد یا مغفرت او را مطالبه می‏کند، این یک‏جور حاجت است. یک‏وقت هم انسان چیزهای مادی را درخواست می‏کند؛ هیچ مانعی ندارد. خواستن از خدا- هر چیزی و به هر زبانی- خوب است. و همین خواصی را که عرض کردیم (ارتباط با خدا و احساس بندگی) دارد. البته دعاهای ماثور از ائمه (علیهم‏السّلام) بهترین مضامین در زیباترین الفاظ و سرشار از معارف الهی است که قدر آن‏ها را باید دانست و بایستی به آن‏ها متوسل شد./ ایرنا
    107

برچسب ها: انتهای خبر / سایت جام نیوز

امضاء
    او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم

2. تشكرها 5

قیام (25-10-2012), مدير اجرايي (25-10-2012), خادمه زینب کبری(س) (25-10-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بیانات مقام معظم رهبری برای دعاو روزعرفه دولت اسلام

دولت اسلام
    اقبال بزرگى كه شما جوانان آورده‌ايد، اين است كه در دوره‌ حاكميت اسلام هستيد. بعضى در اين دوره متولد شده‌ايد و بعضى در اين دوره، جوانى‌تان راگذرانده‌ايد و اين، اقبال بسيار بزرگى است. خوشا به حالتان! كما اينكه، حضرت امامحسين عليه‌السلام، در «دعاى عرفه» خدا را شكر مى‌كند كه در دولت كفر به دنيا نيامدهاست. (چون ايشان در دولت پيغمبر به دنيا آمدند.) آرى! اين قضيه آن‌قدر عظمت دارد كهامام حسين، آن هم در دعاى عرفه خدا را شكر مى‌كند كه او را در دولت كفر به دنيانياورده و در دولت اسلام به دنيا آورده است. (15 بهمن 1379)

بهترين خواسته‌ها براي انسان
    دعاهايى كه از ائمه رسيده است، بهترين دعاهاست
    . اولا خواسته‌هايى در اين دعاها گنجانده شده است كه به ذهن امثال ماها اصلا خطورنمى‌كند و انسان از زبان ائمه (عليهم‌السلام) آنها را از خدا طلب مى‌كند. در دعاى ابوحمزه و دعاى افتتاح و دعاى عرفه بهترين مطالبات و خواسته‌ها براى انسان مطرح مى‌شود؛ كه اگر انسان اينها را از خدا بخواهد و بگيرد، مى‌تواند براى او سرمايه باشد. ثانيا در اين دعاها مايه‌هاى خشوع و تضرع وجود دارد. مطلب، با زبان و لحن وبيانى ادا شده است كه دل را خاشع و نرم مى‌كند. با عبارات فصيح و بليغ، عشق وشيفتگى و شوق در اين دعاها موج مى‌زند. انسان بايد اين دعاها را قدر بداند و ازآنها استفاده كند. (نماز جمعه‌ تهران، 29 مهرماه 1384)

تعليمات ادعيه به
    مردم
    چرا ما مردم را به سطحى‌انديشى و عوام بودن متهم مى‌كنيم؟ چون عواطف جوشان دارند؟ اين از امتيازات مردم ماست؛ به‌خاطر ولايت ائمه‌ اطهار (عليهم‌السلام) است؛آنها ما را اين‌طورى بار آورده‌اند؛ هم با تعليماتى كه به ما داده‌اند ـ اين دعاى عرفه، اين دعاى كميل، اين دعاهاى صحيفه‌ سجاديه، اين معارف عاطفه ‌برانگيز و احساس برانگيز ـ هم با خاطره‌هاى خودشان. ماجراى شهادت حضرت ابى‌عبدالله، عاشوراى ما،دهه‌ محرم ما و دهه‌ فاطميه‌ ما را ديگر مسلمان‌ها ندارند؛ ما داريم.
    (ديدار
    مسئولان ادارى و اجرايى استان كرمان، 19 ارديبهشت 1384)

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

5. تشكر

مدير اجرايي (25-10-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

زمزمه‌ محبت‌آميزبا پروردگار
    بعد مى‌رسيم به مسأله‌ پاكيزه بودن اخلاقى و پاكيزه بودن عملى، كه در سايه‌ تدين به‌دست مى‌آيد؛ اين هم خودش عالمى است. لذت‌هايى در زندگى انسان وجوددارد كه قابل توصيف نيست و با هيچ ابزار مادى هم به‌دست نمى‌آيد. لذت انس با خدا،لذت ذكر، لذت لحظه‌اى كه شما احساس مى‌كنيد در حال نماز يا در حال دعاى عرفه يا درحال دعاى كميل داريد با مركز زيبايى‌ها و نيكى‌ها و آفريننده‌ همه‌ اينها در خلوتحرف مى‌زنيد ـ توى جمع هستيد، اما با او احساس خلوت مى‌كنيد ـ لذت بسيار بالايى است؛ ديرياب و كمياب است؛ اما لذت بسيار عجيبى است.

قاعدتا شماها هم اين را تجربه
    كرده‌ايد. گاهگاهى همه‌ انسان‌ها اين حالت را تجربه مى‌كنند؛ براى آن‌ها مواردى پيش مى‌آيد و لحظه‌اى، دقيقه‌اى و يا ساعتى اين لذت را احساس مى‌كنند. مشكل ما اين است كه به‌خاطر آلودگى‌ها و گرفتارى‌هاى دوروبرمان نمى‌توانيم آن لحظه را ادامه دهيم؛اما در آن لحظه اگر زيباترين چيزها را هم بر شما عرضه كنند، ميل و رغبتى نداريد؛دلتان مى‌خواهد در همان خلوت انس با خدا و تبادل زمزمه‌ محبت‌آميز با پروردگار وقت خود را بگذرانيد.
    (ديدار اعضاى جامعه‌ اسلامى دانشجويان، 15 بهمن 1383)

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

7. تشكر

مدير اجرايي (25-10-2012)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع