نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: ๑۩✫..✫۩๑ فرمانده‌ای که هیچ وقت از شاه عذرخواهی نکرد ๑۩✫..✫۩๑

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توجه ๑۩✫..✫۩๑ فرمانده‌ای که هیچ وقت از شاه عذرخواهی نکرد ๑۩✫..✫۩๑

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، برای بیان فعالیت‌های شهید سپهبد «محمدولی‌خان قرنی» در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به اسناد تاریخی بر جای مانده بر اساس گزارشات ساواک و نیروهای امنیتی رژیم پهلوی می‌پردازیم؛ چرا که ساواک در این زمان با حساسیت بسیار زیادی مراقب عملکرد قرنی بوده است.

اولین گزارش ساواک اظهار نظر آقای عزت‌الله مؤیدی درباره سرلشکر قرنی به هنگام آزادی از زندان است که در سند آمده است که قرنی قبل از آزاد شدن راضی به عذرخواهی از شاه نشده است.

حکم سرلشکر محمدولی قرنی در دادگاه بدوی در مورد قرنی که به اتهام مستور داشتن از مقامات مافوق و لغو دستور بوده که برابر ماده 344 قانون دادرسی و کیفری ارتش در مجازات اشد دو سال زندان بوده درباره قرنی به سه سال افزایش یافت و علاوه بر افزایش شدید حکم، اخراج از ارتش نیز به تبع آن صادر شد و علاوه بر سرتیپ حسن (دادستان ارتش) آزموده و دادگاه تجدید نظر سرلشکر صادی امیر عزیزی حکم مزبور به امضای شخص محمدرضا پهلوی نیز رسید و قرنی تحویل زندان شد و حکم به کارگزینی ارتش نیز ابلاغ شد.

ستاد بزرگ ارتشتاران

تیمسار ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران

درباره سرلشکر محمد ولی قرنی

پیرو شماره 208

تاریخ 27 خرداد 1337

امضاء

2. تشكرها 11

╬✿╬ فاطمه ╬ ✿╬ (04-06-2013), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (26-02-2013), محمدی (25-04-2013), مدير محتوايي (02-03-2013), مدير اجرايي (25-02-2013), نرگس منتظر (28-02-2013), سلمان 313 (25-04-2013), شهاب منتظر (25-02-2013)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1 - دادگاه تجدید نظر ویژه به ریاست تیمسار سرلشکر صادق امیر عزیزی پس از انجام تشریفات قانونی و هفت جلسه دادرسی در تاریخ 30 تیر 1337 به اتفاق آراء دادرسان اتهامات منتسبه به سرلشکر محمد ولی قرنی را که به موجب کیفر خواست دادستان ارتش، یکی بزه «لغو دستور» و دیگر بزه «مستور داشتن جریانات را از مقامات مافوق» بوده است ثابت و مسلم تشخیص داده و از لحاظ بزه «لغو دستور» متهم را بند ب از ماده 330 قانون دادرسی و کیفر ارتش محکوم به سه سال زندان عادی و در مورد بزه «مستور داشتن جریاناتی را از مقامات مافوق» متهم را به موجب ماده 344 قانون دادرسی و کیفر ارتش ناظر به ماده 7 همان قانون محکوم به دو سال زندان عادی دانسته و در نتیجه اجرا کیفر اشد (سه سال زندان عادی) مورد رأی قرار گرفته است.

2 - با توجه به اینکه موضوع اتهام مربوط به تکالیف نظامی بوده و رای صادره از دادگاه تجدید نظر که کیفر تبعی آن اخراج از خدمت ارتش است، قانوناً قطعی بود در تاریخ 31 تیر 1337 گزارش شرف عرض شماره 6174 نسبت به «اجرای رای صادره و تحویل محکوم به زندان شهربانی» تقدیم شود در نتیجه اوامر مطاع اعلی حضرت همایون شاهنشاهی بزرگ ارتشباران مبنی بر اجرای رای صادره شرف صدور و مراتب جهت اجرا به اداره دژبانی ارتش اعلام شود.
    با وجودی که سرلشکر قرنی مدت محکومیت خود را سپری می‌کند و می‌داند پس از آزادی به شدت تحت نظر خواهد بود و در صورت عدم عذرخواهی زندگی عادی نخواهد داشت با این وجود قرنی عذر نخواست.
    گزارش اطلاعات داخلی
    سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک)
    شماره: 3618
    تاریخ وصول: 7 آذر 1339
    آقای عزت‌الله مویدی که از مهندسین وزارت پست و تلگراف است در شب سه شنبه اول آذر 1339 اظهار داشته قرار بود سرلشکر قرنی که از زندان آزاد شود ولی تاکنون آزاد نشده و به او پیشنهاد کرده‌اند که از شاه معذرت بخواهد ولی او زیر بار نرفته است.

مع ذلک با وجود عدم عذرخواهی قرنی وی بعد از اتمام دوره زندان با شش ماه عفو تقلیل دوره محکومیت از زندان آزاد می‌شود ولی گزارش مأمور ویژه حکایت از احترام ویژه همگانی برای قرنی دارد، آوردن حدود 300 دسته گل در آن زمان نشان می‌دهد که اعتبار قرنی در میان مردم چقدر بوده است و این در حالی است که همگان می‌دانستند که قرنی به شدت تحت نظر است این گزارش که برابر تاریخ 12 دی ماه 1339 تنظیم شده چنین آورده است هر چند دستور ساواک بر ادامه مراقبت از قرنی نیز در این سند جای توجه دارد.

امضاء

5. تشكرها 10

╬✿╬ فاطمه ╬ ✿╬ (04-06-2013), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (26-02-2013), محمدی (25-04-2013), مدير محتوايي (02-03-2013), مدير اجرايي (25-02-2013), نرگس منتظر (28-02-2013), شهاب منتظر (25-02-2013)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خیلی محرمانه

گزارش 12 دی 39
    احتراما در اجرای امر راجع به مراقبت از منزل مسکونی سرلشکر سابق ولی الله قرنی اقدامات لازم معمول، اینک نتیجه مراقبت غیر محسوس به شرح زیر به عرض عالی می‌رسد.

الف - در چند روزه اول آزادی سوژه از زندان و هنوز مراقبت انجام نگرفته بود عده‌ای در حدود 400 نفر به تناوب به منزل ایشان رفته بودند چون به طوری که از داخل منزل معلوم بود در حدود 300 دسته گل در اطاق‌های در صحن حیاط منزل وجود داشت.

ب - از مراجعه‌کنندگان غیر نظامی به منزل سوژه اشخاصی به اسامی زیر شناخته شده؛ آقای نصرت‌الله امینی اراکی، آقای رحیم زهتاب مدیر روزنامه اراده آذربایجان، آقای محمد شمشیری شغل چلوکبابی، آقای منصوریان وسیله اتومبیل بنز شماره 21751 ط 29 متعلق به آقای اسدالله سپهری ساکن خیابان ناهید منزل پلاک 518، آقای پطروس یونان‌گی ساکن بخش یک بیست متری اول منزل پلاک 78 دارای تلفن شماره 49442.
    ج - از نظامیان سه نفر شناخته شده‌اند؛ سرهنگ عباس فزونی، سرهنگ وحدتی و سرگرد معینی.

اخیراً رفت و آمد به منزل مزبور کم و خیلی محدود شده و به طوری که مشاهده می‌‌شود سوژه شروع به بازدید از اشخاصی که در این مدت به دیدن ایشان آمده‌اند، کرده است. استحضارا عرض نتیجه مراقبت‌های بعدی درژبانی گزارش خواهد شد.

ادامه دارد...

امضاء

7. تشكرها 10

╬✿╬ فاطمه ╬ ✿╬ (04-06-2013), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (26-02-2013), محمدی (25-04-2013), مدير محتوايي (02-03-2013), مدير اجرايي (25-02-2013), نرگس منتظر (28-02-2013), شهاب منتظر (25-02-2013)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

محسن شجاعی راننده و محافظ شهید قرنی که شاهد ترور او بوده، درباره نحوه این ترور می‌گوید:

«یک روز متوجه شدم یک گروه نقاش ساختمان به خانه او آمده تا جاهایی از منزل را رنگ کند؛ به نقاش‌ها گفتم شما که دارید اینجا کار می‌کنید، مواظب باشید که یک وقت در حیاط را باز نکنید، کلتم کنارم بود و لب حوض نشسته بودم؛ یکی از نقاش‌ها روی نردبان بود؛ دیگری هم داشت نقاشی می‌کرد، یک پسر بچه هم همراهشان بود که سطل‌ها را تمیز می‌کرد.
    تیمسار یک سینی چای آورد؛ گفتم اینها که بالا نشسته‌اند، مدام دارند ما را کنترل می‌کنند - منظورم کسانی بودند که از بالکن یکی از اتاق های هتل واقع در روبروی خانه بر ما مشرف بودند - شهید قرنی گفت: تو چقدر به این ها گیر می‌دهی! حدود ساعت 8:30 - 9 صبح بود، همین طور که داشتیم چای می‌خوردیم، در خانه را زدند تا من بلند شدم که در را باز کنم، پسر بچه‌ای که کمک نقاش‌ها بود بی‌اختیار دوید و در را باز کرد. تا من به بیرون برسم، یکی از آن فرقانی‌ها اسلحه کلاشینکوف را زیر گلویم گذاشت، کلتم را که کالیبر 45 داشت، از من گرفت و با ضربه‌ای خشابش را بیرون پراند و خشاب را گوشه باغچه انداخت.
    کلتم را هم پرتاب کرد طرف دیگر حیاط. مهاجمین مرا هل دادند و به رویم رگبار بستند، من هم اشهدم را خواندم و به دیوار چسبیدم.

ـ تو را به خدا به تیمسار کاری نداشته باشید، آدم خوب و خیرخواهی است.

ـ ساکت شو، حرف نزن.

بعد به داخل حیاط دویدند، دو تیر شلیک کردند، سوار موتور شدند و به سرعت از محل رفتند؛ وقتی در مهاجمین در بدو ورود ما را به رگبار بستند، سیمان‌های دیوار مثل گلوله به صورت من پاشید اما گلوله‌ای به من نخورد؛ بعد از این که ضاربین فرار کردند، من رفتم داخل حیاط و دیدم تیمسار گوشه‌ای از حیاط افتاده، یک گلوله به ران پای چپ و یک گلوله هم به سمت راست شکمش اصابت کرده بود، تیرها جایی نبود که بتوانند ایشان را بکشند ولی تقدیر چنان بود که تیمسار شهید شود.»

امضاء

9. تشكرها 4

╬✿╬ فاطمه ╬ ✿╬ (04-06-2013), محمدی (25-04-2013), مدير اجرايي (25-04-2013)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع