نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: احترام انتساب به حضرت زهرا (سلام الله علیها)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

پیش فرض احترام انتساب به حضرت زهرا (سلام الله علیها)

احترام انتساب به حضرت زهرا(سلام الله علیها)

اگر چه اکثر فرزندان حضرت فاطمه علیهاالسلام طبق قانون وراثت، انسانهاىشریف و بزرگوار و خدمتگزارند و در میدان علم و عمل به کمالات عالى نائلمى ‏گردند و تاریخ پرافتخار شیعه نشان مى ‏دهد که این عزیزان پرچم زعامت ورهبرى و مرجعیت را در اعصارى در اختیار داشته و دارند، ولى در برابر آنانساداتى که در اثر تاثر از محیط و دوستان و همنشینان نامناسب ره به بیراهرفته و نام و قداست فرزندى فاطمه علیهاالسلام را در اذهان عمومى مخدوش ساخته ‏اند کم نیستند.

در اینجا این سوال پیش مى‏ آید که: آیا آن دسته سادات و فرزندان فاطمه که مسیر انحراف و فساد و بدمستى را بر مسیر اجدادطاهرینشان بگمارند، در این صورت آنان نیز کیفر و آتش جهنم نخواهند دید؟!

اگر جواب مثبت باشد و چنین تفکر غلط بر جامعه حاکم گردد که اینگونه افرادمنحرف با سادات پاک‏سرشت و پرهیزگار در پیشگاه خدا تفاوتى ندارند، عدل الهى و صراحت صدها آیه‏ى قرآنى و احادیث اهل‏بیت علیهم‏السلام را نادیده گرفته‏ایم، زیرا قرآن و سنّت و سیره، همگى حاکى از تقدّم پرهیزگاران وپاداش اهل عمل و کیفر و عذاب منحرفان است و سید و غیر سید و عرب و عجم و... تفاوتى ندارند.

قرآن مجید هرکسى را با عملش مى ‏سنجد، (لنا اعمالنا ولکم اعمالکم) و هر شخصى را در گرو اعمالشان مى‏شناسد. (کل امرء بما کسبرهین. کل نفس بما کسبت رهینه). و به زن و مرد و صاحب هر نژادى پاداش یکسان عطا مى ‏کند. (من عمل صالحا من ذکر او انثى...) و متخلفان را عادلانه به کیفر مى‏رساند و هیچ تبعیض و روابط موهوم در میان نخواهد بود. (من یعملسوءاً یجزبه و لایجد له من دون الله ولیّا و لانصیرا)

و فقط اصل اساسى درپیشگاه خدا بر مبناى تقوا استوار است. (ان اکرمکم عنداللَّه اتقیکم) وهیچ‏گونه قوم و خویشى با پیامبران بدون عمل صالح کارساز نخواهد بود و دراین رابطه، پسر پیامبر الواالعزم از صف بندگان الهى رانده مى ‏شود و ارتباط او با پدرش منفصل مى‏گردد (یا نوح انه لیس من اهلک، انّه عمل غیر صالح) وعموى پیامبر خدا مورد نفرین و لعنت پروردگار عالم قرار مى‏گیرد. (تبت یداابى‏لهب و تبّ...)

آرى هرچه انسان به پیامبر صلى اللَّه علیه و آله وفاطمه علیهاالسلام و شخصیتهاى الهى نزدیکتر باشد، به همان نسبت تکلیف ومسئولیتش سنگین‏تر خواهد بود و بر همین اساس پروردگار عالم بر زنان پیامبرهشدار داده و مى‏فرماید: اگر شما خلافى را مرتکب شوید، دو کیفر خواهیددید، یکى در سزاى اعمال، دیگرى به جهت اینکه دامن رسول خدا را لکه‏دارکرده‏اید. (یا نساء النبى من یات منکنّ بفاحشه مبیّنه یضاعف لها العذابضعفین...)

یادآورى این نکته ضرورى است، که آیات قرآن مجید در هر مورد نازل شود و شان نزول آن هرچه باشد، در تکلیف و دستورات آن، همگان یکسانند.بنابراین از این آیات نتیجه مى‏گیریم که سادات و فرزندان صالح حضرت فاطمه بسیار گرامى بوده، ولى آن دسته افرادى که از نسبت و نسب خود سوءاستفاده کنند، مثل سایر مردم در پیشگاه خدا کیفر خواهند دید.

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    عضو ثابت
    شماره عضویت
    75
    نوشته
    911
    مورد تشکر
    2,549 در 723
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    4

پیش فرض پاسخ : احترام انتساب به حضرت زهرا (سلام الله علیها)

هشدار پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به بنى ‏هاشم در کوه صفا از امام صادق و امام باقرعلیهماالسلام در دو حدیث جداگانه آمده است:

لما فتح رسول‏اللَّه صلىاللَّه علیه و آله مکه قام على الصفا فقال: یا بنى‏ هاشم! یا بنى عبدالمطلب! انى رسول‏اللَّه الیکم، و انى شفیق علیکم و ان لى عملى و لى رجل منکم عمله، لاتقولوا: ان محمداً منا و سندخل مدخله، فلا واللَّه مااولیائى منکم و لامن غیرکم الا الممتقون. الا فلا اعرفکم تاتونى یومالقیامه تحملون الدنیا على رقابکم و یاتى الناس، یحملون الآخره، الا و انى قد اعذرت الیکم فیما بینى و بینکم، و ان لى عملى و لکم عملکم.

رسول خدا پساز تسلط بر شهر مکه خویشاوندان خویش را از بنى‏هاشم و بنى‏عبدالمطلب درکوه صفا جمع کرد و خطاب به آنان فرمود: من پیامبر خدا هستم در میان شما وبه شما دلسوزم و از روى دلسوزى مى‏گویم که عمل من براى خودم و عمل شمابراى خودتان خواهد بود. چنین تصور (غلط) نکنید که بگویید: محمد از ما استو ما هم با او خواهیم بود. سوگند به خدا من از شما جز پرهیزگاران رانمى‏گزینم، و چنانچه در فرداى قیامت شماها با گناه و دیگران با عمل صالح بیایند، اصلاً شماها را نخواهم شناخت. بدانید که من با این سخنان اتمام حجت نموده و گفتنیها را گفتم. من در گرو اعمالم و شما نیز در گرو اعمالتان خواهید بود.

چنانچه توجه مى‏فرمایید این حدیث، تمام خیالهاى خام برخىتصورات غلط را مردود مى‏شناسد و سادات و بنى ‏هاشم و بنى‏عبدالمطلب را درصورتى که عمل صالح نداشته باشند، نفى مى‏کند و ارتباط و پیوند قرابتى رامنفصل مى‏داند. در این رابطه حضرت امام سجاد علیه‏السلام مى ‏فرمایند: راى نیکوکاران بنى‏هاشم دو پاداش و گناهکارانشان نیز دو کیفر و عذاب خواهندنمود. (لمحسننا کفلان من الاجر و لمسیئنا ضعفان من العذاب) و در دو حدیث جداگانه از امام صادق و امام رضا علیهاالسلام سوال نمودند: اینکه پیامبرخدا صلى اللَّه علیه و آله فرموده‏اند: «آتش بر فرزندان فاطمه علیهاالسلام حرام است» چگونه است؟
    حضرات در جواب فرمودند: مراد از این حدیث فرزندان بلاواسطه فاطمه‏اند و آنان حسن و حسن و زینب و ام‏ کلثوم علیهم‏السلام مى‏باشند. (نعم عنى بذلک الحسن والحسین و زینب و ام‏کلثوم. المعتقون منالنّار هم ولد بطنها...) غیر از فرزندان بلاواسطه فاطمه، که آن هم فرزندانبى‏نظیر و پرهیزگارترین افرادند، بقیه سادات با دیگران تفاوتى ندارند وهرکس به سزاى اعمالش خواهد رسید. تفکّرات موهوم زیدالنّار در زمان ولایتعهدى حضرت امام رضا علیه‏السلام، برادرش زید در مدینه بر ضدّ خلیفه‏ى عباسى (مامون) قیام کرده و عده‏اى را کشته و خانه‏هایى را به آتش کشیده وجمعى را به اسارت گرفت و به زیدالنّار موسوم شد.

مامون سپاهى را به آن شهراعزام نموده و سرانجام زید را شکست داده و دستگیر نمودند. محاکمه زید به امام رضا واگذار شد، حضرت او را شدیداً توبیخ کرده و فرمود: اى زید! حدیث معروف پیامبر خدا که «فرزندان فاطمه علیهاالسلام در آتش نمى‏سوزند» تو رافریب ندهد، این حدیث مخصوص حسن و حسین علیهم‏السلام و فرزندان بلاواسطه فاطمه علیهاالسلام است اگر بنا باشد که موسى بن جعفر علیه‏السلام با عمل صالح به بهشت رود و تو با گناه، نتیجه‏اش این است که فضیلت تو از پدرمعصومت بیشتر باشد.

این را بدان که تو آن وقت از ما اهل‏بیت هستى که مطیعخدا باشى و چنانچه چنین نباشى از ما نیستى. چنانچه در این حدیث آمده است،زید به نسبت خود افتخار مى‏ کرد (یقول نحن نحن و یفتخر علیهم) و چنین تصورمى‏نمود که او با داشتن خلاف باز هم اهل بهشت است، و امام رضا این توهمغلط را محکوم نموده و صریحاً فرمود: با این ویژگى اهل بهشت نیستى، حتّى پیوند ارتباطى زید را به اطاعت خدا و عمل صالح مشروط کرد.

بنابراین آنگروه افرادى که خود را به فاطمه علیهاالسلام نسبت مى‏دهند و در عمل، خلافآن حرکت مى‏ کنند، بدون تردید مثل سایر مردم کیفر و عذاب متناسب خواهنددید.

منبع : پایگاه اهل بیت (ع)

امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع