صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29

موضوع: اگر کسی دعا کنه و مرگشو از خدا بخواد خدا قهرش میگیره؟؟؟ یا نه؟؟؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض اگر کسی دعا کنه و مرگشو از خدا بخواد خدا قهرش میگیره؟؟؟ یا نه؟؟؟

یکی از کاربران محترم، در قالب سوالی مطرح فرمودند که :

اگر کسی دعا کنه و مرگشو از خدا بخواد خدا قهرش میگیره؟؟؟ یا نه؟؟؟

چون این سوال را چه در فضای حقیقی و چه مجازی به شکلهای مختلف، بسیار شنیده ام، دوست دارم قبل از پاسخگویی، از نظرات شما کاربران محترم نیز باخبر شوم.

لطف نموده و نظرات خود را به این سوال بیان فرمایید.

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن مناسبت ها
    شماره عضویت
    1889
    نوشته
    31,832
    صلوات
    3655
    دلنوشته
    20
    مورد تشکر
    92,609 در 31,344
    دریافت
    1
    آپلود
    0

سلام و عرض ادب خدمت همه ی بزرگواران

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:

هیچ یک از شماها به خاطر گرفتارى و تنگنایى که بر او نازل گشته
    مرگ را آرزو نکند (بلکه) باید چنین بگوید:

خداوندا! مادامى که زندگى برایم خیر است مرا حیات بخش
    و
    هرگاه وفات برایم خیر است جانم را بستان.

(وسائل الشیعة، ج 2، ص 659)

آرزوی مرگ اگر ناشی از اشتیاق وصال الهی باشد مطلوب است
    ولی آرزوی مرگ بخاطر مسائل دنیوی ، نامطلوب و مذموم می‌باشد .

ویرایش توسط نیایش*خادمه یوسف فاطمه(س)* : 28-04-2013 در ساعت 00:28
    امضاء

اَلـــلّــــهـُــــمَّ عَــــجِـّـــلْ لِـــوَلـــیـــِّکَ الــــْفــــَرَجْ

اَلـــلّــــهـُــــمَّ عَــــجِـّـــلْ لِـــوَلـــیـــِّکَ الــــْفــــَرَجْ

4. تشكرها 22

5. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با سلام عرض ادب و احترام

به نظرم از زمانی که قرار هست انسان به دنیا بیاد تمام سرنوشت انسان در فتر اعمال ثبت شده

اعمال خوب و بد لحظه لحظه زندگی خوبیها و بدیها شیرینیها و تلخیها همه چیز از همه مهمتر زمان

مرگ انسان. همه به خوبی میدونیم که مرگ خواستن از خدا کفر هست به نظرم اون زمان که مرگ

از خدا میخواهیم اسیر شیطان شدیم یه جورایی داره امتحانمون میکنه میخواد ببینه چقدر ایمانمون

قوی هست میخواد قدرت ضعفمون را بسنجه .یادمه زمانی که پدرم به رحمت خدا رفتند منم از خدا مرگ

میخواستم مادر بزرگم همیشه بهم میگفت کفر نگو قران بخون و از خدا صبر بخواه .

هر وقت گرفتاری دارم دلم تنگه پدرم میشه قران میخونم و از خودش میخوام که به جای مرگ فقط

صبر بده ایمان قوی و محکم بده .به جای مرگ ازش زیارت قبر سید الشهدا میخوام.
    امضاء

6. تشكرها 22

║✿║خادم زهرا║✿║ (27-04-2013), ╬✿╬ فاطمه ╬ ✿╬ (28-04-2013), saba m (27-04-2013), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-04-2013), قیام (28-04-2013), مليکه (28-04-2013), مولاتی یا فاطمه الزهرا(س) (27-04-2013), محمدی (27-04-2013), محسن92 (28-04-2013), مدير اجرايي (28-04-2013), معصومه خانم (27-04-2013), نیایش*خادمه یوسف فاطمه(س)* (27-04-2013), نرگس منتظر (27-04-2013), کوثر313 (04-12-2013), حدیث*خادمه مهدی فاطمه(س)* (27-04-2013), خادمه زینب کبری(س) (27-04-2013), سابحات (27-04-2013), سبز علوی (28-04-2013), عهد آسمانى (29-04-2013)

7. Top | #4

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,721
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,274 در 13,379
    دریافت
    0
    آپلود
    0

....*....به نام حضرت دوست....*....

سلام و عرض ادب و احترام

با تشکر از جناب محمدی برای به مشارکت گذاشتن بحث

اگر کسی دعا کنه و مرگشو از خدا بخواد خدا قهرش میگیره؟؟؟ یا نه؟؟؟

به نظر بنده این سئوال دو بخش دارد:
    الف) اینکه کسی دعا کنه و مرگش را از خدا بخواهد ،چگونه است؟آیا کار درستی است؟
    ب)اگر غلط است آیا مورد قهر خدا واقع میشود؟ و یا پروردگار غضب می کند؟

پاسخ الف) آرزوی مرگ دارای دو جنبه مثبت و منفی است:

1- جنبه منفی: گاهی انسان به خاطر ضعف، نا امیدی و ناتوانی و بی حوصله شدن طلب مرگ می کند و شکیبایی و پایداری را در مقابل سختی ها و کشاکش های روزگار از دست داده است و از این جهت مرگ را کانون آرامش و رهایی خود می بیند.

چنین کسی باید خوب دقت کند، که آیا اعمالش به گونه ای بوده است که مرگ برای او کانون آرامش و رهایی باشد؟ یا اینکه فقط تلاش می کند از چاله ای که در آن افتاده، بیرون بیاید، اگر چه خروج از چاله فرو افتادن در چاه باشد!
    از این روست که مولای متقیان علی (ع) می فرمایند: «وَأَكْثِرْ ذِكْرَ الْمَوْتِ وَمَا بَعْدَ الْمَوتِ، وَلاَ تَتَمَنَّ الْمَوْتَ إِلاَّ بِشَرْط وَثِیق؛بسیار به یاد مرگ و منزلهاى پس از آن باش، امّا هرگز آرزوى مرگ مكن مگر آنگاه كه صددرصد به رضایت الهى مطمئن باشى.»(نامه 69 نهج البلاغه)

2-جنبه مثبت: گاهی آدمی دنیا و آخرت را چون مزرعه ای می داند که دنیا محل کشت و آخرت، گاه برداشت می باشد و طبیعتاً هر زارعی آرزوی برداشت را دارد . چون مومن، با مرگ از زندان به بوستانی آباد که حاصل کشته شده های اوست ،وارد می شود،طبیعتاً مشتاق و آرزومند آنست.

امام حسین (ع) می فرمایند: «دنیا زندان مؤمن و بهشت كافر است! مرگ براى مؤمنین یك پلى میباشد كه كه ایشان بوسیله آن وارد بهشت خود میشوند و براى كفار یك پلى میباشد كه بواسطه آن داخل جهنم خود میگردند.»

بنابراین برای مومن مرگ خواستنی و دوست داشتنی است، حضرت علی (ع) می فرمایند: «پسر ابى طالب مانوس‏تر است بمرگ از كودك به پستان مادرش.»(بحارالانوار)

و قرآن نیز، طلب مرگ را معیار و محکی برای اثبات ادعای جایگاه عالی در نزد خدا بیان می کند:
    «إِن زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِیَاءُ لِلَّهِ مِن دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُاْ المْوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِینَ؛[جمعه/6] اگر مى‏پندارید كه شما دوستان خدایید نه مردم دیگر، پس آرزوى مرگ كنید اگر راستگویید (تا به جوار رحمت و نعمت دوست برسید)»
    در این آیه نشانه اولیاء الهی تمنی موت علی الظاهر معرفی شده (والله العالم) و روایت شریفه زیر هم مشعر به این معنی است :

رسول خداوند ص فرمودند دوچیز هست که ابن ادم آنها را دوست ندارند که یکی از انها مرگ است درحالیکه مرگ راحتی مومن است از فتنه و او اکراه داره و دومی کمی مال را درحالیکه کمی مال باعث کمتر شدن حساب است .
    امضاء

8. Top | #5

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1687
    نوشته
    1,326
    مورد تشکر
    3,309 در 1,118
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اتفاقا این سوال چند وقت پیش برای من هم ایجاد شده بود که اگه خسته و دلگیر از زمانه شدیم اجازه داریم مرگ بخواهیم ..

پاسخی که دریافت کردم این بود که مومن اگه از شرایط بد ایمان زمانه دلش بگیره فقط و فقط به این دلیل میتونه از خدا طلب مرگ کنه و بگه خدایا از این شرایط کفر آمیز خسته شدم مرگم رو برسون .... مخصوصا زمانی که در محیطی فاسد داره زندگی میکنه حرف همه بهش فشار میاره چاره ای جز تسلیم و رضا نداره و چون نمیخواد راضی بشه به ناراحت کردن خدا تصمیم میگیره مرگش رو از خدا بخواد ...

من اینطوری شنیدم حالا نمیدونم چقدر درک من از پاسخی که گرفتم درست بوده و چقدر کسی که پاسخ میداده خوب تونسته بهم تفهیم کنه ... در هر حال مثل همیشه از صحبتهای خوب دوستان و مخصوصا استاد محمدی بزرگوار استفاده میکنیم و مشتاق خوندن مطالب هستیم ... حداقل خودم که این چنین هستم ...

التماس دعای فراااوان

9. Top | #6

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,721
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,274 در 13,379
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب)اگر طلب مرگ ،اشتباه است آیا مورد قهر خدا واقع میشود؟ و یا پروردگار غضب می کند؟

با توجه به اینکه هنگامی انسان مورد قهر الهی قرار می‌گیرد که دائماً به سرپیچی از دستورات الهی پرداخته و معصیت او را انجام دهد و صرف درخواست و تقاضای مرگ در جنبه منفی آن ،تا وقتی به حد عمل نرسه،به نظر میرسد که فعل حرام محسوب نمیشود که قهر خدایی که رحمتش به غضبش سبقت دارد را بر انگیزاند.

حرام وقتی هست که فردی خودش مقدمات این عمل رو هم فراهم بیاره یا دیگران رو وادار به این کار بکنه. که به این کار در اصطلاح میگن: «خودکشی» و این از گناهان کبیره هست و مستحق قهر الهی .

امضاء

10. تشكرها 15

11. Top | #7

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1687
    نوشته
    1,326
    مورد تشکر
    3,309 در 1,118
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) نمایش پست ها
    صرف درخواست و تقاضای مرگ در جنبه منفی آن ،تا وقتی به حد عمل نرسه،به نظر میرسد که فعل حرام محسوب نمیشود که قهر خدارا بر انگیزاند.
    ولی خوب خدا رو که خیلی ناراحت میکنه ...

به عقل ناقص بشری من که همیشه موقع قیاسهام برای اینکه حس خدا رو درک کنم از اطراف خودم کمک میگیرم اینطور تصور میکنم که خدا پیش خودش میگه (طبق تصور دنیوی من) یعنی من انقدر به نظر این بنده ناتوان در دادن حاجاتش هستم که طلب مرگ رو از طلب نعمت و رحمت و غیره ... بیشتر دوست داره و میپسنده ؟ مگه من همه جای قرآن نگفتم قادر رحمان رحیم پس چرااااا ؟؟؟؟؟

این طبق دید دنیوی منه شاید خیلی سطحی باشه ولی حسه دیگه فکر میکنم خدا تا این حد ناراحت میشه ... شاید قهر نکنه چون خداست اما دلگیر میشه ...

12. تشكرها 17

13. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن اهل بیت علیهم السلام
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بنام خدا سلام و عرض ادب خدمت استاد محمدی بزرگوار و سایر دوستان
    درخواست مرگ از خداوند اگر ناشی از مصیبت ها و مشکلات دنیایی باشد از منظر دینی قابل قبول نیست
    و با صبر و رضا به قضای الهی هم سازگاری ندارد
    و نه تنها معصومان بلکه مۆمنان واقعی هم در برابر سختی ها و مشکلات دنیا چنین درخواستی از خداوند نمی کنند ؛
    اما اگر این درخواست ناشی از یک هدف متعالی الهی و بلندتر باشد مانند
    رسیدن به فوز شهادت و مانند آن یا دردمندی از مصیبت های دینی - ونه دنیایی -
    می توان این درخواست را منطقی و صحیح دانست .

امضاء

14. Top | #9

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    11038
    نوشته
    8,688
    صلوات
    396
    دلنوشته
    4
    ادرکنا یا سیدالشهدا
    مورد تشکر
    1,911 در 1,054
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

به نظر بنده اگه انسان بداند که اسیر هوا و هوس شده و یا اگه زنده بماند حتما اسیرخواهد شد در این صورت اول دعا کند که آزاد بشود یا اسیر نشود و بعد میتونه از خدا بخواد که اگه نمیتونه جلوشو بگیره و دعای اول کارساز نباشه یعنی فرد خودش اراده نداشته باشه میتونه از خدا تقاضای مرگ بکنه البته در مصائب و مشکلات نه در جایی که ایمان فرد در خطر است و یا یقین داره نمیتونه خودشو نگه داره . تقاضای مرگ در این مواقع کارساز خواهد تا اسیر نشود و خلاص شود. و قهر خدا نمیگیره.
    امضاء

15. Top | #10

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1584
    نوشته
    330
    مورد تشکر
    1,527 در 322
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام علیکم.
    طلب مرگ همیشه مذموم نیست. علاوه بر در خواست شهادت و... در زندگی بعضی از بزرگان امده که مثلا وقتی احساس میکردن ممکن است حب الدنیا ان ها را بگیرد از خداوند طلب مرگ کرده اند و بعد از چند روز رحلت کرده اند.
    ولی به نظر بنده بهترین مورد ماندن و تحمل و صبر کردن است . چون اگر قرار باشد شهید شویم ، خب خداوند شهادت رو نصیب انسان میکند ( کی فکر میکرد آوینی بعد از جنگ اینگونه شهید شود؟)
    چه بسا اینکه انسان به مقامی برسد که نحوه شهادت خویش را هم انتخاب کند. در احوالات شهید آوینی آورده اند ایشون در سال 66 در حج خونین مکه بوده اند. در اونجا حالی برای ایشون پیش میاید که به او میگویند میخواهی در اینجا شهید شوی؟ آوینی میگوید بنده دوست دارم در جبهه کنار شهدا شهید شوم و همین طور هم شد ( البته وقتی برگشت ایران پشیمون شد که چرا شهادت را در بهترین مکان جهان در کنار کعبه نپذیرفته و حسرت میخورد).
    علی ای حال اگر طلب مرگ جا زدن از مسائل سخت دنیوی باشد مذموم است ، یعنی شرایطی که دین انسان به خطر نمی افتاد نه اینکه مثل بعضی ها تا یه مشکل پیش میاد آروزی مرگ میکنند .
    قطعا ثواب صبر و تحمل از کسی پوشیده نیست.
    یاحق.
    امضاء
    یَومٌ عَلی صَدر المصطفی...

حسین جان ، روزی جات رو سینه ی پیغمبر بود...

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)