نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: وضعیت خواسته ها و حوائج در قیامت

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض وضعیت خواسته ها و حوائج در قیامت

بسم الله الرحمان الرحیم

سوال :آیا این درست استکه اهل بهشت ، هر آنچه بخواهند برایشان فراهم خواهد بود؟

ممنون میشم کاربران گرامی سایت ، برای حل این سوال هم از اظهار نظرهای مفیدشان دریغ نفرمایند.

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

سلام و عرض ادب.

فارغ از بحث رجحان رضوان الهی بر بهشت ، آنهایی که اهل بهشت هستند بر اساس آیات قرآن کریم و رویایات وارده هر آنچه را که از ذهن بگذارنند در اختیار می گیرند.

علامه طباطبایی در ذیل آیات 20 و 21 سوره ی مبارکه واقعه آورده اند:

"" وَ فاكِهَةٍ مِمَّا يَتَخَيَّرُونَ وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ" كلمه فاكهه و طير در اين آيه شريفه عطف است بر كلمه" اكواب"، و معناى آن اين است كه پسران بهشتى پيرامون مقربين در آمد و شدند، يكى ميوه مى‏ آورد هر ميوه ‏اى كه خود او اختيار كرده باشد، ديگرى مرغ بريان مى ‏آورد هر مرغى كه خود او هوس كرده باشد.

در اينجا ممكن است كسى اشكال كند كه در روايات آمده كه اهل بهشت هر وقت اشتهاى ميوه ‏اى كنند شاخه‏ اى كه حامل آن ميوه است خودش به سوى ايشان خم مى‏ شود و ايشان ميوه را مى‏ چيند، و چون اشتهاى گوشت مرغى كنند خود آن مرغ در حالى كه بريان شده در دست ايشان مى‏ افتد، و هر چه بخواهند از آن مى‏ خورند، دوباره مرغ زنده شده پرواز مى‏ كند.

ولى اين اشكال وارد نيست، براى اينكه اهل بهشت هر چه بخواهند در اختيار دارند، يكى از چيزهايى كه انسان مى‏ خواهد تنوع و تفنن در زندگى است، گاهى انسان مى‏ خواهد خدمت‏گزارانش برايش آنچه مى‏ خواهد حاضر كنند، و مخصوصاً در وقتى كه آدمى با دوستان خود مجلسى فراهم كرده دوست مى‏ دارد خدمتكاران از دوستانش پذيرايى كنند، هم چنان كه گاهى هم هوس مى‏ كند بدون وساطت خدمتكاران خودش برخيزد و از درخت ميوه بچيند."

پس این گونه استنباط می شود که در بهشت آنچه که اهل بهشت می خواهند به همان شکل و به همان گونه که آنها می خواهند آماده می شود یعنی دقیقاً به همان صورت به لحاظ شکلی و ظاهری و به همان نوع در اختیار قرار گرفتن برای آن ها فراهم می شود.

اللهمّ ارزقنا.

ویرایش توسط شهاب منتظر : 09-06-2013 در ساعت 16:59
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

4. Top | #3

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    11038
    نوشته
    8,655
    صلوات
    396
    دلنوشته
    4
    ادرکنا یا سیدالشهدا
    مورد تشکر
    1,892 در 1,050
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط شهاب منتظر نمایش پست ها
    پس این گونه استنباط می شود که در بهشت آنچه که اهل بهشت می خواهند به همان شکل و به همان گونه که آنها می خواهند آماده می شود یعنی دقیقاً به همان صورت به لحاظ شکلی و ظاهری و به همان نوع در اختیار قرار گرفتن برای آن ها فراهم می شود
    پس در این صورت مراتب بهشتی چه خواهد شد؟

این نعمتهای سابقین است که خدا برشمرده است اما اصحاب یمین چنین نیستن؛ اینطور نیست؟برای سابقین «وَ فاكِهَةٍ مِمَّا يَتَخَيَّرُونَ وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ» است اما برای اصحاب یمین «فاكِهَةٍ کثیرة» فرموده یعنی زیاد هستن به عبارت دیگر در فراوانی زیاد هستند اما در تنوع خیر.

فکر کنم جمع آیات بیشتر بیانگر مطالب باشن،حتی در زنان بهشتی هم محدودیت هایی در قرآن نام برده شده؛اگه به جمع آیات نگاه کنیم و تک بعدی ننگریم جمع آیات میگویند برای سابقین «حور» است و برای اصحاب یمین واژۀ «عُرُب» به کار برده است.

اگه دخالتی کردم عذر میخوام .بیشتر دوس دارم خواننده باشم و از مطالب کارشناسان و صاحب نظران و عزیزان دیگر استفاده کنم

موفق باشین
    امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

پس در این صورت مراتب بهشتی چه خواهد شد؟

این نعمتهای سابقین است که خدا برشمرده است اما اصحاب یمین چنین نیستن؛ اینطور نیست؟برای سابقین «وَ فاكِهَةٍ مِمَّا يَتَخَيَّرُونَ وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ» است اما برای اصحاب یمین «فاكِهَةٍ کثیرة» فرموده یعنی زیاد هستن به عبارت دیگر در فراوانی زیاد هستند اما در تنوع خیر.

فکر کنم جمع آیات بیشتر بیانگر مطالب باشن،حتی در زنان بهشتی هم محدودیت هایی در قرآن نام برده شده؛اگه به جمع آیات نگاه کنیم و تک بعدی ننگریم جمع آیات میگویند برای سابقین «حور» است و برای اصحاب یمین واژۀ «عُرُب» به کار برده است.

اگه دخالتی کردم عذر میخوام .بیشتر دوس دارم خواننده باشم و از مطالب کارشناسان و صاحب نظران و عزیزان دیگر استفاده کنم

موفق باشین

جناب عبدالله 91

سلام و عرض ادب.

بنده نقل قول از تفسیر شریف المیزان حضرت علامه طباطبایی(ره) نمودم و در پایان استنباط خودم رو از این نقل قول عرض کردم.

طبق آیات و روایات ، قطعاً اهل بهشت مراتبی دارند که به فراخور درجه ی خود از نعمت های بهشتی برخوردار می شوند و مثال هایی در قرآن کریم موجود است اما این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که میزان و کیفیت نعمت های در نظر گرفته شده برای هر مرتبه جز در مواردی که آیات صراحت دارند ، در مابقی به صورت دقیق مشخص نیست و نمی توان گفت مثلاً اگر در قرآن کریم نعمتی برای گروهی ذکر شده همان نعمت برای گروه دیگر وجود دارد یا ندارد حتی اگر در آیات مختلف و به صورت تکرار آمده باشد و به ذهن تاکید را متبادر نماید.

به هر حال جز موارد مصرح ، کم و کیف موضوع نعمت های بهشتی و تقسیم بندی آن با توجه به مراتب بهشتیان بر ما پوشیده است و نمی توانیم به طور قطع و یقین درباره ی آن ها نظر بدهیم.
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

6. Top | #5

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    11038
    نوشته
    8,655
    صلوات
    396
    دلنوشته
    4
    ادرکنا یا سیدالشهدا
    مورد تشکر
    1,892 در 1,050
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهاب منتظر نمایش پست ها
    به هر حال جز موارد مصرح ، کم و کیف موضوع نعمت های بهشتی و تقسیم بندی آن با توجه به مراتب بهشتیان بر ما پوشیده است
    سلام

بله درست می فرمایین حتما همین طور است. خدا خودش هر چی که خودش بخواهد عنایت می فرماید. اینجا هم بنده با استناد به قرآن نظر دادم. شاید خدا بخواهد به همه حور بدهد شاید هم به عده ای بدهد؛ صاحب اختیار است و ولی نعمت.ما هم«سمعا و طاعتا».

از نظر دوستان استفاده می کنیم.

ممنون شهاب عزیز .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع