نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: خداوند، پناه بى پناهان

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو كوشا
    شماره عضویت
    5306
    نوشته
    234
    مورد تشکر
    1,627 در 236
    دریافت
    5
    آپلود
    0

پیش فرض خداوند، پناه بى پناهان

به نام خدای بی پناهان

شخصى محضر امام صادق عليه السلام آمد و درباره وجود خداوند پرسش ‍ نمود. حضرت فرمود: اى بنده خدا! تا بحال سوار كشتى شده اى ؟
    گفت : آرى !
    فرمود: آيا كشتى تو هيچ شكسته است بطوريكه گرفتار امواج خروشان دريا شوى و در آن نزديكى نه كشتى ديگرى باشد كه تو را نجات دهد و نه شناگر توانايى كه تو را برهاند و اميد نجاب به رويت كاملا بسته گردد؟
    گفت : آرى ! چنين صحنه اى برايم پيش آمده است . فرمود: در آن لحظه خطرناك آيا دلت متوجه به چيز حقيقى شد كه بتواند تو را از آن ورطه هولناك نجات بخشد؟ گفت : بلى !
    فرمود:- همانا چيز حقيقت خداى قادر است و او آنجا كه نجات دهنده اى نيست ، تنها نجات دهنده به نظر مى آيد و پناه بى پناهان است .

امضاء
    onh ????? ldai jl,la ;kd ?????
    lk kld j,kl ..................;l H,vnl
    onh [,k o,nj jl,la ;k .....................

2. تشكرها 11

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ╬✿╬ فاطمه ╬ ✿╬ نمایش پست ها
    گفت : آرى ! چنين صحنه اى برايم پيش آمده است . فرمود: در آن لحظه خطرناك آيا دلت متوجه به چيز حقيقى شد كه بتواند تو را از آن ورطه هولناك نجات بخشد؟ گفت : بلى !
    فرمود:- همانا چيز حقيقت خداى قادر است و او آنجا كه نجات دهنده اى نيست ، تنها نجات دهنده به نظر مى آيد و پناه بى پناهان است .
    با یک فردی که منکر خدا بود در اینترنت حدودا 8 ساعت بحث داشتم

این فرد خیلی شبهه مطرح می کرد و خدا را شکر به آن ها جواب می دادم ,او در یک خانواده مذهبی بزرگ شده بود ولی خودش منکر خدا بود

به او گفتم آیا شده که تا به حال در جایی گیر کنی که تمام درها به روی تو بسته شود و راه نجاتی نداشته باشی گفت بله,گفتم انصافا در آن موقع چه کسی را صدا میزدی گفت خدا را,گفتم خوب تو که اقرار به وجود خدا کردی,گفت نه این خدا گفتن من در اثر این بود که در یک محیط مذهبی بزرگ شده بودم,به او پاسخ دادم که.............

شما چه پاسخی به این شخص می دهید؟

5. تشكرها 11

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها

این فرد خیلی شبهه مطرح می کرد و خدا را شکر به آن ها جواب می دادم ,او در یک خانواده مذهبی بزرگ شده بود ولی خودش منکر خدا بود

به او گفتم آیا شده که تا به حال در جایی گیر کنی که تمام درها به روی تو بسته شود و راه نجاتی نداشته باشی گفت بله,گفتم انصافا در آن موقع چه کسی را صدا میزدی گفت خدا را,گفتم خوب تو که اقرار به وجود خدا کردی,گفت نه این خدا گفتن من در اثر این بود که در یک محیط مذهبی بزرگ شده بودم,به او پاسخ دادم که.............

این تو نبودی که خدا را صدا می زدی ، ذات و فطرتت که بر مبنای خداجویی و خداپرستی بنا نهاده شده اصل خویش را صدا می زد برای نجات واقعی و حقیقی.
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

7. تشكرها 11

*آیه های انتظار* (27-06-2013), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (19-06-2013), مولاتی یا فاطمه الزهرا(س) (19-06-2013), مدير اجرايي (29-06-2013), معمار (27-06-2013), نرگس منتظر (28-06-2013), یارمهدی (19-06-2013), شهیده (19-06-2013)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام و عرض ادب و تشکر از طرح بحث

...نفس درک نیاز و احتیاج خویش(
    آیا شده که تا به حال در جایی گیر کنی که تمام درها به روی تو بسته شود و راه نجاتی نداشته باشی گفت بله... ) خبر می دهد از از رافع نیاز و غنی ای که همان خداست .

آری ، امید نورانی که انسان محتاج در خویش می یابد،برای هر کسی قابل شهود است. وجود همین امید نشان می­دهد که در جهان خارج خداوندی صاحب قدرت وجود دارد که می­تواند او را نجات دهد چرا که امید و دعا، حقیقتی اضافی و دوطرفه است پس ناگزیر برای آن، طرف دیگری ثابت می­شود که روی دعا و طلب به سوی اوست. البته این برهان، را می­توان نوعی تجربه دینی مبتنی بر ادراک حسی دانست و در واقع برهانی مبتنی بر شهود است .
    امضاء

9. تشكرها 9

*آیه های انتظار* (27-06-2013), مدير اجرايي (29-06-2013), معمار (27-06-2013), نرگس منتظر (28-06-2013), یارمهدی (19-06-2013), شهاب منتظر (19-06-2013)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

در همه‏ انسان‏ ها (گرچه به ظاهر كفر ورزند،) فطرت خداجويى هست و به هنگام حوادث در انسان جلوه مى ‏كند و پيامبران مأمور بودند مردم را به اين فطرت خفته توجّه دهند و واقعا توجّه نكردن به معبودهاى ديگر موقع گرفتاری، نشانه‏ بی ارزشی و پوچی آنهاست

اما دلیل بر این مدعا که خدا شناسی فطری است نه امری است که در اثر تبلیغ به وجود آمده است

1- واقعيّت ‏هاى تاريخى
    در تاريخ و جامعه ‏شناسى، ثابت شده است كه همه جوامع انسانى همواره به نوعى دين پايبند بوده‏اند (تاريخ تمدن، ويل دورانت/ 1/ 89- 87)

2. شواهد باستان ‏شناسى
    از انسان‏هاى روزگاران بسيار كهن، آثارى بر جاى مانده است كه حكايت از اعتقاد آنان به خدا و اصل معاد دارد. دفن لوازم شخصى و زندگى و سفر همراه مردگان، موميايى كردن مردگان و ساختن مقبره‏ ها و بناهايى همچون اهرام مصر بر سر گورها، نشانه‏هايى از اعتقاد انسان روزگار گذشته به معاد است.

3. ناكامى تبليغات ضدّ دينى
    با اينكه در دوره‏هايى از تاريخ زندگى انسان، برخى كوشيده‏اند عليه دين تبليغ كنند و گرايش به دين و ديندارى را از جان انسان بزدايند، فروغ دين هيچ‏ گاه به خاموشى نرفته است. ناكامى تبليغات شديد جهان غرب عليه دين در قرون‏ ميانه، از شواهد اين مدّعا است (فطرت، شهيد مطهرى/ 153)

4- شواهد شخصى
    انسان‏ها، هنگام مواجهه با سختی ها و خطرها و ترس و هراس، آن گاه كه از اسباب ظاهرى اميد مى‏كَننَد، نيرويى در وجودشان جان مى‏گيرد واين نشان مى‏دهد كه انسان به گونه فطرى خداجو و خداشناس است (ر. ك. تفسير الميزان، 12/ 289)

5- گواهى دانشمندان:
    بسيارى از دانشمندان جهان معترف‏اند كه خداشناسى از درون آدمى جوشيدن مى ‏گيرد و از نهان بر مى ‏خيزد(سير حكمت در اروپا، 2/ 14 و 3/ 321)

11. تشكرها 7

12. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

به نظر من کسی که خودش رو در چالش می اندازه که بدون خدا هست یا نه یعنی خدا رو پذیرفته و فطری هست براش
    برای مثال ما الان میدونیم که خارج از زمین سیاره ها به چه صورت هستن اما قبل از اون که بشر نمیدونست فقط یک عده محدود دنبال فهمیدن این بودن که بیرون چه خبره...پس این امر فطری نیست...اگر هم بهشون میگفتی زمین گرد نیست راحت قبول میکردن
    اما وقتی آدم به خودش فکر میکنه سوالی که پیش میاد اینه که خب کی منو خلق کرده؟از کجا اومدم؟و این سوال حتما برای همه به وجود اومده
    مگر ندیدین همه بچه ها میپرسن مامان بچه ها از کجا میان؟
    پس این فهمیدن اصل وجودی در همه بوده
    بعد اگر به این بچه بگی همینطوری به وجود اومدی قطعا قانع نمیشه
    یک بچه است اما میفهمه همیشه همه چی همینجوری نیست
    اما متاسفانه ما اصطلاحا بزرگ شدیم اما خیلی هامون متوجه نیستیم هیچی همینجوری نیست
    امضاء

13. تشكرها 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع