نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: *چندسؤالِ فقهیِ بانکی:سودپرداختی بانک هابه سپرده ها،صرف وام دریافتی درغیرمحل تعیین شده،سودوام،کارمزدوام،جریم ه دیرکرداقساط و...

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

توجه *چندسؤالِ فقهیِ بانکی:سودپرداختی بانک هابه سپرده ها،صرف وام دریافتی درغیرمحل تعیین شده،سودوام،کارمزدوام،جریم ه دیرکرد اقساط و...

* چند سؤال فقهی بانکی :

سود پرداختی بانک ها به سپرده گزاران ،

صرف وام دریافتی در غیر محل تعیین شده ،

سود وام ، کارمزد وام ،

جریمه ی دیرکرد اقساط وام و ...

مقدّمه:

امروزه بانک و امور بانکی به عنوان جزئی مهم و گریزناپذیر از اجزاء اقتصاد جامعه محسوب می شود و افراد ولو به ناچار نیازمند استفاده از آن و تعامل با آن هستند امّا آیا تطابق کامل بین بانکداری اقتصاد جاری و رایج با « بانکداری و اقتصاد اسلامی » وجود دارد؟

به دلیل اهمیّت موضوع در این تاپیک سعی داریم سؤالات و شبهات مبتلابه کاربران محترم سایت و نظرات فقهی فقهای معزّز و پاسخ های کارشناسان محترم سایت را گرد آوری نماییم.

در صورتی که در موضوع امور بانکی سؤال یا شبهه ای به ذهنتان رسید در این تاپیک مطرح فرمایید.

ویرایش توسط شهاب منتظر : 31-07-2013 در ساعت 21:24
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

سؤال: آیا سودی که بانک ها در قالب هایی از قبیل سپرده های کوتاه مدّت ، بلند مدّت ، اوراق مشارکت و ... به مشتریان خود پرداخت می کنند از لحاظ مبانی شرعی صحیح می باشد؟

امضاء

4. تشكرها 9

5. Top | #3

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهاب منتظر نمایش پست ها
    سؤال: آیا سودی که بانک ها در قالب هایی از قبیل سپرده های کوتاه مدّت ، بلند مدّت ، اوراق مشارکت و ... به مشتریان خود پرداخت می کنند از لحاظ مبانی شرعی صحیح می باشد؟
    پاسخ این است که:اگر بانک طبق عقود شرعی عمل می کند,گرفتن سود اشکالی ندارد

مشابه همین سوال از آیت الله مکارم شده است که:

سوال:

در زمان فعلى ـ که بحمدالله دوران حاکمیّت جمهورى اسلامى مى باشد و به برکت خون شهدا و فعالیّتهاى مردم و بینش و رهبرى حضرت امام(رحمه الله)طاغوت از بین رفته است، پول گذاشتن در بانکها چه صورت دارد؟ آیا مى توان سودى که بانکها براى حسابهاى پس انداز پرداخت مى کنند را گرفت؟ و همچنین قرض گرفتن از بانکها و دادن بهره چه صورت دارد؟

جواب:

سود پس انداز که بانک داوطلبانه مى دهد مشکلى ندارد مگر آن که به صورت قرارداد درآید و امّا سود سپرده هاى ثابت یا وامهایى را که از بانک مى گیرند، در صورتى که به آیین نامه بانکى در رابطه با عقود شرعیّه عمل شود نیز مانعى ندارد و در صورت شک مى توان حمل بر صحّت کرد، ولى اگر یقین داشته باشید که به آیین نامه هاى عقود شرعیّه عمل نمى کنند جایز نیست.

http://makarem.ir/Question/ViewQuest...ID=661&GID=661

6. تشكرها 7

7. Top | #4

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

اخذ جریمه دیر کرد بنابر فتوای مراجع اشکال دارد

مشابه همین سوال از آیت الله مکارم شده

سوال:

در صورتیکه تسهیلات دریافتی از بانک تحت عنوان مشارکت مدنی معوق گردد آیا بانک میتواند سود تسهیلات را در زمان سرسید وام بهمراه جرائم آن به عنوان اصل مبلغ تسهیلات جدید محاسبه نموده و قرارداد جدید انعقاد نماید؟ بدیهی است سود جدید به تمامی جرائم و سود تسهیلات قبلی شامل می گردد.

جواب:

در صورتیکه در عقود شرعیه سودی حاصل شده و حق بانک را نپرداخته می توان آن را در عقد جدید شرعی مورد معامله قرار داد ولی جریمه دیرکرد اشکال دارد.

8. تشكرها 7

9. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام خدمت شما

من بخاطر شغلم کارای بانکی زیاد انجام میدهم و میشه گفت که رفتن به بانک کار هر روز من هستش

باتوجه به اینکه برای انجام کارها باید نوبت بگیریم من نوبت خودم رو میگیرم بعضی مواقع که چندین شماره میخونند و صاحب نوبت ها نیستند کارمند های بانک که منو میشناسند خودشون کارهایم رو انجام میدن میخواستم بدونم باتوجه به اینکه افراد جلو تر از من غایب هستند آیا این کار حقوق دیگران را ضایع میکنم ؟
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

10. تشكرها 4

مدير اجرايي (30-07-2013), شهاب منتظر (31-07-2013), عهد آسمانى (10-08-2013)

11. Top | #6

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط anam نمایش پست ها
    سلام خدمت شما

من بخاطر شغلم کارای بانکی زیاد انجام میدهم و میشه گفت که رفتن به بانک کار هر روز من هستش

باتوجه به اینکه برای انجام کارها باید نوبت بگیریم من نوبت خودم رو میگیرم بعضی مواقع که چندین شماره میخونند و صاحب نوبت ها نیستند کارمند های بانک که منو میشناسند خودشون کارهایم رو انجام میدن میخواستم بدونم باتوجه به اینکه افراد جلو تر از من غایب هستند آیا این کار حقوق دیگران را ضایع میکنم ؟
    اگر افراد جلوتر از شما غایب باشند,و نوبت شما باشد این کار تضییع حقوق نیست

12. تشكرها 6

13. Top | #7

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

سؤال: آیا بنا بر ضرورت ، صرف وام دريافتي از بانک براي مخارجي جز عنوان وام قيد شده

در قرار داد ، به لحاظ مبانی شرعی و از نظر مراجع عظام صحیح می باشد؟ به عنوان مثال

صرف وام خريد کالا براي تامين وديعه ي اجاره ي مسکن (پول پيش و رهن) صحيح مي باشد؟

ویرایش توسط شهاب منتظر : 31-07-2013 در ساعت 19:49
    امضاء

14. تشكرها 4

15. Top | #8

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهاب منتظر نمایش پست ها
    سؤال: آیا بنا بر ضرورت ، صرف وام دريافتي از بانک براي مخارجي جز عنوان وام قيد شده

در قرار داد ، به لحاظ مبانی شرعی و از نظر مراجع عظام صحیح می باشد؟ به عنوان مثال

صرف وام خريد کالا براي تامين وديعه ي اجاره ي مسکن (پول پيش و رهن) صحيح مي باشد؟
    اگر وام به صورت معاملات بانکی است، صرف مبلغ وام بر خلاف آنچه در قرارداد بر آن توافق شده، جایز نیست و چنانچه تخلف شود، وام مذکور صحیح نیست و مبلغ اضافه که می پردازید، حکم ربا دارد. کسی که وام را بر خلاف قرارداد صرف کرده، باید از این کار توبه کند و آن را تکرار نکند؛ ولی فعلاً وظیفه ای ندارد.
    (آیت الله مکارم شیرازی، بخشی از مسائل کثیر الابتلاء، سؤال 120 و 121)

-----------------------------

از آیت الله خامنه ای مشابه سوال شما پرسیده شده است:

با فرض این که بانک وامی را به عنوان وام دامداری به متقاضیان واگذار می کند ، چنانچه شخصی آن وام را برای مقصد دیگری (مثلا خرید ماشین) بگیرد و برای حل صوری مشکل قوانین بانک، گله گوسفندی خریداری کند و در عرض مدت کوتاهی گله را بفروشد تا به مقصد اصلی خود برسد آیا تصرف در این وام با توجه به حل صوری و رضایت ظاهری بانک ، چه حکمی دارد؟
    جواب:
    طبق نظر رهبر معظم انقلاب اگر دادن و گرفتن پول به عنوان قرض باشد، در هر صورتى صحیح است و آن پول ملک قرض گیرنده مى‏شود و مصرف آن در هر موردى که بخواهد صحیح است هر چند اگر شرط شده باشد که آن را در مورد خاصى مصرف کند، و فقط از نظر حکم تکلیفى، واجب است به آن شرط عمل نماید. (و اگر به شرط عمل نکرد تنها گناه کرده است اما معامله او باطل نیست.)

ولى اگر دادن یا گرفتن پول از بانک (به عنوان قرض نباشد)؛ مثلًا به عنوان مضاربه یا شرکت باشد (ظاهرا سؤال شما هم مربوط به همین قسم می یاشد)، عقد در صورتى که صورى باشد، صحیح نیست و در نتیجه آن مبلغ در ملکیت بانک باقى مى‏ماند و کسى که آن را گرفته، حق تصرف در آن را ندارد و هم چنین اگر در عقدى که پول را به عنوان آن از بانک گرفته قصد جدى داشته باشد، آن پول در دست او امانت است و جایز نیست آن را در غیر موردى که به آن منظور گرفته است، مصرف نماید.
    (توضیح المسائل مراجع ، ج ‏2، ص 940،،س 1935)

16. تشكرها 3

عهد آسمانى (10-08-2013)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)