نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: چطور و چگونه و تا چه اندازه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد ؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    5528
    نوشته
    1
    مورد تشکر
    6 بار در 1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض چطور و چگونه و تا چه اندازه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد ؟

سلام و رحمت
    من سری اول هست کلا اینجا متنی می نویسم اگر ایراد داره به بزرگی خودتون ببخشید / هنوز آشنا نیستم و بلد نیستم با اینجا ...
    خیلی دوست دارم در مورد مساله ای که در زیر مطرح می کنم در تالار آیه ها صحبت بشه / قبلش تشکر فراوان رو از همه ی اساتید و مدیران و مالک و تمام دوستان و بزرگوارانی که زحمت می کشند دارم ، اجرکم عندالله
    اما : می خوام بدونم چطور و چگونه و تا چه اندازه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد ؟
    اگر دوستانم یا فامیل یا آشنا باشه می تونم و می دونم با توجه به اخلاق و رفتاری که داره / اما بحث من در خیابان و مترو و مکانهای دیگر که نمیشناسیم هست ... اصلا با یک دید واجب هست ؟
    علت این سوالم هم اینه که قبلا بد حجاب داشتیم الان دیگه بی حجابی موج میزنه متاسفانه :((
    این ساق و ساپورت و آرایش غلیظ و .... خیلی منو عذاب میده / من که خانم هستم خجالت می کشم از این نوع لباسهای بدن نمایی که پوشیدن ! از این حجابشون ...از ... از ...
    آیا در خیابان و ... با نشناختن طرف این امر واجبه ؟ چطور باید مطرح بشه ؟ چگونه ؟ مثلا چی بگیم ؟
    با توجه به اینکه اخیرا برخوردهای شدیدی هم شده ... کسانی که امر به معروف ونهی از منکر کردند / با رفتار زشت و برخورد بد و زننده بی حجاب مواجه شدند از قبیل کتک و ضرب و شتم و فحش و ....
    می خوام اون دنیا خدا منو باز خواست نکنه برای کوتاهیم :(( می ترسم / کمکم کنید خواهشا ...
    در ضمن می خوام اون قدری بفهمم و بدونم و بلد باشم تا علاوه بر اینکه به ریشه ضربه نزنم و دین گریز هم نشن ، اصلاح بشه ، اگر بتونم و خدا کمکم کنه ..
    ممنونم از زحمات همگی شما / کمک و راهنمائیم کنید خواهشا / حرف زدن راحته / دوست دارم عملی کار رو بهم بگید / ...(اخه همه میگن نرم و مهربان ... ، جدای از این مورد ، دیگه چی ؟)

2. تشكرها 6

فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (02-09-2013), معمار (02-09-2013), نرگس منتظر (02-09-2013), ال یاسین (02-09-2013), سابحات (02-09-2013), شهاب منتظر (02-09-2013)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

از این که خود را در این زمینه مسئول می دانید جای خوشحالی است

باید توجه کرد که اولا:امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد

مسأله 2414ـ در رساله آیت الله مکارم: امر به معروف و نهى از منکر بر تمام افراد عاقل و بالغ با شرایط زیر واجب است:

1ـ کسى که مى خواهد امر و نهى کند باید یقین داشته باشد که طرف مقابل مشغول انجام حرام یا ترک واجبى است.

2ـ احتمال دهد که امر و نهى او اثردارد، خواه اثر فورى داشته باشد یا غیر فورى، کامل یا ناقص، بنابراین اگر بداند هیچ اثر نمى کند واجب نیست.

3ـ در امر و نهى او مفسده و ضررى نباشد، پس اگر بداند یا خوف این باشد که امر یا نهى او، ضرر جانى یا عرضى و آبرویى یا مالى قابل توجّه نسبت به او یا بعضى از مؤمنین مى رساند واجب نیست، ولى اگر معروف و منکر از امورى باشد که شارع مقدّس اسلام اهمّیّت زیادى به آن مى دهد (مانند حفظ اسلام و قرآن و استقلال ممالک اسلامى، یا حفظ احکام ضرورى اسلام)، باید اعتنا به ضرر نکند و با بذل جان و مال در حفظ آنها بکوشد.

5. تشكرها 4

فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (02-09-2013), ال یاسین (02-09-2013), سابحات (02-09-2013), شهاب منتظر (02-09-2013)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

در امر به معروف و نهی از منکر باید زبان نرم و آرام را فراموش نکرد

برخورد با یک بدحجاب بايد حکيمانه و پاسخ ها مستدل و منطقي و سازگار با حکمت باشد

برای اشنایی شخص با فوائد حجاب می توانید پست زیر را مطالعه کنید

http://forum.jonbeshnet.ir/thread3674.html

دستورات خود را در قالب محبت و دوستى بيان كنيد

از زور و تحميل عقیده خودداري نمائيد

به اشخاص بد حجاب,گذر عمر و مرگ و بيهوده نبودن جهان هستي را ياد آوری کنید, اين کار امر علاوه بر اينکه تاثير بسزايي در کاهش روحيه تکبر و غرور دارد انسان را به فکر و عبرت اندوزي فرو خواهد برد.

شخص را با پيامدهاي دنيوي و اخروي ترك حجاب كه در روايات ذكر شده آشنا نمائيد. به خصوص اگر به روش غيرمستقيم ارائه گردد و موجب تنبه و موعظه كردن را فراهم سازد.

7. تشكرها 3

ال یاسین (02-09-2013), سابحات (02-09-2013), شهاب منتظر (02-09-2013)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)