نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مناظره ای کوتاه بین شیعه و سنی پیرامون سجده بر مهر

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

پیش فرض مناظره ای کوتاه بین شیعه و سنی پیرامون سجده بر مهر

شیعه نقل می کرد:

يک نفر از آنها در مسجد النّبي گفت: چرا ايرانيها براي نماز، آن قسمت که سنگ فرش است جمع مي‏شوند مگر بهشت آنجا است؟

گفتم: اوّلاً تنها ايرانيها آنجا نمي‏روند بلکه تمام شيعيان، طبق فقه و به فتواي فقها و علمايشان وظيفه دارند بروند آنجا که سنگ فرش است و الّا نمازشان صحيح نيست، ثانياً شما هم بايد برويد آنجا که سنگ فرش است چون طبق روايتي که در کتب معروف اهل سنت آمده

رسول اللَّه ‏صلي الله عليه وآله وسلم فرمود:
    جُعِلَتْ لِي الأرْضُ مَسجِداً وَطَهُوراً.
    براي من زمين محلّ سجده و تيمّم قرار داده شده است.

(صحيح بخارى، جلد 1، صفحه 91 و سنن بيهقى، جلد 2، صفحه 433 در كتب بسيار ديگرى نيز اين حديث نقل شده است‏)

نيز در صحيح مسلم «کتاب الصلاة، باب متابعة الامام والعمل بعده» ح474 آمده ‏است ‏که:رسول‏ اللَّه ‏صلي الله عليه وآله وسلم در سجده پيشاني خود را بر زمين مي‏گذاشت «يضع جبهته علي الارض».

و اين فرشها زمين نيست و شما به دستور رسول اللَّه ‏صلي الله عليه وآله وسلم عمل نمي‏کنيد، به علاوه اين فرشها زير پاي اين مردم کثيف شده و غير بهداشتي است، يک تسبيح چوبي دستم بود به او گفتم من هرگز روي اين فرشها سجده نمي‏کنم وهميشه روي اين تسبيح سجده مي‏کنم شما هم روي اين فرشها سجده نکن، خنديد و گفت: من نمي‏دانم، فقط مي‏دانم که در فقه ما سجده بر فرش مانعي ندارد و صحيح است.

گفتم: اگر اين فرشها تَر باشد، روي آن سجده مي‏کني؟

گفت: خير مي‏روم جايي که خشک باشد.

گفتم: چرا جاي ديگر مي‏روي مگر اينجا که تَر است جهنّم است و آنجا که خشک است بهشت است؟ خنديد و گفت: در فقه ما سجده بر چيز تَر صحيح نيست.

گفتم: در فقه شيعه نيز سجده بر فرش صحيح نيست، لذا مي‏روند روي سنگ فرش و آنجا نماز مي‏خوانند.

گفت: پس‏ چرا بعضي‏ از شيعيان‏ روي فرشها سجده مي‏کنند؟ با لبخند گفتم: از ترس شما، لبخند زد و گفت: بنابر حرف شما نماز اين افراد که روي فرش سجده مي‏کنند باطل است؟

گفتم: خير، همان گونه که بين مذاهب اربعه اهل تسنّن در فتاوي و مسائل فقهي اختلاف وجود دارد، بين فقهاي شيعه نيز در بعضي از مسائل اختلاف وجود دارد و عدّه‏اي از فقهاي شيعه فتوي داده‏اند که در مانند مسجد النّبي که محلّ اجتماع مسلمانان است و اهل سنت طبق مذهبشان بر فرش سجده مي‏کنند، به منظور حفظ وحدت و جلب دوستي و مودّت و براي جلوگيري از تفرقه واختلاف و بدبيني نسبت به يکديگر، سجده بر فرش صحيح است و لازم نيست روي سنگ فرش بروند و اين افراد که روي فرش سجده مي‏کنند از آن عدّه، تبعيّت مي‏کنند و نمازشان صحيح است.

با اين توضيح خوشحال شد و گفت: من از گروه تندرو نيستم، مالکي هستم، و مايل بودم چگونگي امر را بدانم که روشن شدم.

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع