صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 34 , از مجموع 34

موضوع: شیخ رجبعلی خیاط

1. Top | #31

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,729
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,626 در 2,115
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : شیخ رجبعلی خیاط

دعای زير ناودان طلا
    « در حجر اسماعيل و زير ناودان طلا كه زايران بيت الله الحرام حلمشكلات خود را از خداوند می‌خواهند تو عرضه بدار: خدايا! مرابرای بندگی خود و ياری وليت حجه بن الحسن (عج) تربيت كن. »

كشتن نفس اماره در منی
    « هنگامی كه به منی می‌روی در قربانگاه چه می‌كنی؟ آيا می‌دانیفلسفه قربانی چيست؟ نفس اماره را در واقع قربانی كن، ﴿ فتوبواإلي بارئكم فاقتلوا إنفسكم: و توبه کنید به سوی پروردگارتان ونفستان را بکشید. سوره بقره آیه 54 ﴾ سر نفس را ببر و برگرد، خودرا از چنگال نفس رهايی ده، نه اين كه وقتی برگشتی، نفسنيرومند‌تر از قبل شده باشد! »

وليمه حج
    در بازگشت از سفر حج، شيخ و جمعی ديگر را برای دادن وليمه حج به منزل دعوت كردم، چلوكبابی درست كرده ‌بودیم. برای جناب شيخ و چند نفر- خصوصی‌ها - سفره ديگری در بالا- ايوان- انداختيم. شيخ كه متوجه اين داستان شد مرا صدا كرد و فرمود:

« چرا پز می‌دهی؟! خودت را نگير! ميان مردم فرق نگذار، اگر برایخدا هست همه را با يك چشم نگاه كن، چرا به عده‌ای امتياز می‌دهی؟نه، من هم قاطی همه آن‌ها، هيچ فرقی قايل نشو! »

نيايش

يكی از دستورالعمل‌های مهم تربيتی شيخ، برنامه‌ريزی منظم برای خلوت با خداوند متعال و دعا و مناجات است كه با جمله « گدايی در خانه خدا » از آن تعبير می‌كرد، و تأكيد می‌فرمود كه:

« شبی يك ساعت دعا بخوانيد، اگر حال دعا نداشتيد باز هم خلوت باخدا را ترك نكنيد. »

و می‌فرمود:

« در بيداری سحر و ثلث آخر شب آثار عجيبی است. هر چيزی را كه ازخدا بخواهی از گدايی سحرها می‌توان حاصل نمود، از گدايی سحرهاكوتاهی نكنيد كه هرچه هست در آن است. عاشق خواب ندارد و جز وصالمحبوب چيزی نمی‌خواهد. وقت ملاقات و رسيدن به وصال هنگام سحراست. »

دعاهای جناب شيخ
    دعای يستشير، دعای عدليه، دعای توسل، مناجات اميرالمؤمنين عليه السلام در مسجد كوفه، كه با « اللهم إني أسألك الأمان يوم لا ينفع مال و لا بنون » آغاز می‌شود و مناجات‌های پانزده گانه امام سجاد (ع) ( مناجات خمسه عشر)، دعاهايی است كه جناب شيخ زياد می‌خواند و به شاگردان هم خواندن آن‌ها را توصيه می‌فرمود.
    در ميان مناجات‌های پانزده‌گانه امام سجاد عليه‌السلام بر خواندن « مناجات مفتقرين » خصوصاً و « مناجات مریدین » تأكيد داشت، و می‌فرمود:

« هر يك از اين پانزده دعا يك خاصيت دارد. »

امضاء

2. تشكرها 2

parsa (19-03-2010)

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

4. Top | #32

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,729
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    7,626 در 2,115
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعای يستشير بخوان!
    آيت الله فهری نقل می‌كند كه: از جناب شيخ شنيدم كه فرمودند:

« به خدا عرض كردم: خدايا هر كسی با محبوب خودش راز و نيازهای دارد و تلذذی، ما هم می‌خواهيم از اين نعمت برخوردار باشيم چهدعايی بخوانيم؟
    در عالم معنا به من گفتند: دعای يستشير بخوان. »

اين بود كه ايشان دعای يستشير را با حال و نشاط مخصوصی میخواندند.

ارزش گريه و مناجات
    جناب شيخ بر اين اعتقاد بود كه هنگامی انسان شايستگی مناجات و گفت و گو با خداوند متعال را پيدا می‌كند كه محبت غير خدا را از دل بيرون كند، و كسی كه هوس، خدای اوست نمی‌تواند حقيقتاً « يا الله » بگويد، و در اين باره می‌فرمود:

« گريه و مناجات موقعی ارزش واقعی دارد كه انسان در دلش محبت غيرخدا را نداشته باشد. »

راه انس با خدا
    جناب شيخ معقتد بود كه راه انس با خدا، احسان به خلق است. اگر كسی بخواهد حال دعا داشته باشد و از ذكر و مناجات با خدا لذت ببرد، بايد برای خدا، در خدمت خلق خدا باشد و در اين باره می‌فرمود:
    آن چه پس از انجام فرايض، حال بندگی خدا را در انسان ايجادمی‌كند، نيكی به مردم است. »

داد بی كسی بزن!
    جناب شیخ می فرمود:

« وقتی شب‌ها برای گدايی موفق شدی، داد بی كسی بزن و عرضه بدار: خداوندا من قدرت و توان مبارزه با نفس اماره را ندارم، نفس مرازمينگیر كرده، به دادم برس، و مرا از شر نفس اماره رهايی بخش! واهل بيت را واسطه كن. »

و اين آيه را تلاوت می‌فرمود:
    إن النفس لإمارة بالسوء إلا ما رحم ربي : همانا نفس به بدی امر میکند مگر اینکه پروردگارم رحم کند- سورهیوسف آیه 53
    « نمی‌توانی از شر نفس اماره خلاص شوی مگر به عنايت حق. »

امضاء

5. تشكرها 2

parsa (19-03-2010)

6. Top | #33

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,729
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    7,626 در 2,115
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ظرفيت نيايشگر!
    يكی از نكات ظريفی كه نيايشگر بايد مورد توجه قرار دهد، تناسب ميان خواسته‌های خويش از خداوند با ظرفيت روحی خود است، كه اگر واجد ظرفيت لازم نباشد ممكن است با دعا، برای خود مشكل و گرفتاری درست كند.
    يكی از دوستان شيخ نقل می‌كند كه: زمانی بود كه وضع كاسبی من به هم خورد و از اين بابت ناراحت بودم، تا اين كه روزی جناب شيخ از من پرسيد: « چرا ناراحتی؟ » من هم جريان را برای ايشان تعريف كردم.
    فرمودند:
    « مگر تعقيبات نمی‌خوانی؟ »

عرض كردم: چرا مي‌خوانم.
    فرمودند: « چه می‌خوانی؟ »
    عرض كردم: من دعای صباح حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام را می‌خوانم.
    فرمودند:

« به جای دعای صباح، سوره حشر و دعای عدليه را در تعقيبات بخوانتا مشكلات شما مرتفع شود. »
    عرض كردم: چرا دعای صباح را نخوانم؟
    فرمودند:

« اين دعا فقرات و نكاتی دارد كه فرد بايد توانايی و كشش آن راداشته باشد، اميرالمؤمنين عليه السلام در اين دعا از باری تعالیدرخواست می‌فرمايند كه: خدايا دردی به من عطا فرما كه در آنلحظات هم از يادت غافل نشوم. لذا اين دعا ظرفيت خاص خود را نيازدارد و شما بدون داشتن ظرفيت لازم دعای صباح را خوانده‌ای و چنينمشكلاتی برای شما ايجاد شده‌است. بنابراين، شما به جای دعایصباح، سوره حشر و دعای عديله را بخوان، ان شاء الله مشكلات مرتفعمیشود. »

پس از مدتی كه شروع به خواندن سوره حشر و دعای عديله نمودم، يكی از رفقا ده هزار تومان به من قرض داد، با آن پول كار كردم، منزل هم خريدم و كم كم كارم راه افتاد.

ادب نيايشگر
    يكی از نكاتی كه شيخ در مورد دعا توصيه می‌كرد ادب نيايشگر است. دكتر فرزام در اين باره از ايشان نقل می‌كند كه فرمود:

« در دعا بايد خاضع و خاشع بود، و دو زانو و مؤدب رو به قبله. »

يك بار پای من ناراحت بود، به نظرم خواستم چهار زانو بنشينم، ايشان پشت سر وعقب اتاق نشسته بودند، فرموند:

« درست بنشين، در دعا دو زانو بنشين و رعايت ادب كن. »

امضاء

7. تشكرها 2

parsa (19-03-2010)

8. Top | #34

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,729
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    7,626 در 2,115
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توسل

فلسفه توسل به اهل بيت (ع)
    جناب شيخ می‌فرمود:
    « غالب مردم نمی‌دانند توسل به اهل بيت(ع) برای چيست؟ آنها برایرفع مشكلات و گرفتاری‌های زندگی به اهل بيت(ع) متوسل می‌شوند،درصورتی كه ما برای طی كردن مراحل توحيد و خداشناسی بايد در خانهاهل بيت(ع) برويم. راه توحيد صعب است و انسان بدون چراغ و راهنماقادر به طی كردن اين راه نيست. »

زيارت عاشورا
    يكی از نكاتی كه جناب شيخ در توسل به اهل بيت عليهم السلام بر آن تأكيد داشت، خواندن زيارت عاشورا بود و در اين باره می‌فرمود:

« در عالم معنا به من توصيه كرده‌اند كه زيارت عاشورا بخوان. »

و توصيه می‌كرد:

«
    تا زنده‌ايد زيارت عاشورا را از دست ندهيد. »

يكی از شاگردان شيخ كه می‌خواست به اين توصیه او عمل كند، چهل سال بر خواندن زيارت عاشورا مداومت كرد.

توسل، راه رسیدن به حقیقت توحید
    جناب شيخ در مورد توسل به اهل بیت (ع) می فرمود:

« به نظر حقير اگر كسی طالب راه نجات باشد و بخواهد به كمالواقعی برسد و از معانی توحيد بهره ببرد، بايد به چهار چيز تمسككند: اول: حضور دايم، دوم: توسل به اهل بيت (ع)، سوم: گدايیشبها، و چهارم: احسان به خلق

والسلام عليه يوم ولد و يوم مات و يوم يبعث حياً.

امضاء

9. تشكرها 2

parsa (19-03-2010)

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع