نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: رعايت اصول قرآنى، حتى در حال جنگ

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن خدمات و دانلود
    شماره عضویت
    1270
    نوشته
    727
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    3,491 در 697
    دریافت
    11
    آپلود
    12

پیش فرض رعايت اصول قرآنى، حتى در حال جنگ

صبح عاشورا، شِمر می خواست از پشت خيمه ها بيايد، و دست به جنايتى بزند، ولى نمى دانست كه امام حسين(علیه السلام) دستور داده بود خيمه ها را نزديك هم به شكل منحنى قرار داده و پشت آنها را خندق بكنند و در آن آتش كنند، تا دشمن نتواند حمله كند.

وقتى شمر آمد و با اين وضع مواجه شد، ناراحت شده و شروع به فحاشى كرد!

يكى از اصحاب عرض كرد: يا اباعبدالله، اجازه دهيد او را با يك تير، از پاى درآوريم.

حضرت فرمودند، نه!

او چنين پنداشت كه حضرت، شمر خبیث را نمى شناسد. عرض كرد: من او را مى شناسم كه چه آدم پستى است.

امام(ع) فرمود: من هم او را مى شناسم،

عرض كرد: پس چرا اجازه نمى دهيد؟!

امام فرمود: من نمى خواهم جنگ را شروع کنم. تا آنها دست به جنگ و خون ريزى نزنند، من دست به مبارزه نمى زنم، و اين اصل قرآنى را محترم مى شمارم كه خداوند مى فرمايد:

«اَلشَّهْرُ الْحَرامُ بِالشَّهْرِ الْحَرامِ وَ الْحُرُماتُ قِصاصُ فَمَنِ اعْتَدى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدى عَلَيْكُمْ وَاعْلَمُوا اَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقينَ»

(ماه حرام در برابر ماه حرام، اگر دشمنان، احترام آن را شكستند، و در آن با شما جنگيدند، شما نيز حق داريد مقابله به مثل بكنيد] و بطور كلّى هر كس به شما تجاوز كرد، همانند آن بر او تعدّى كنيد و بدانيد خداوند با پرهيزگاران است)

(سوره بقره، آیه 194)

منبع: سيره نبوى، ص 76

امضاء

2. تشكرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع