نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: ولایت قلبی

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن خدمات و دانلود
    شماره عضویت
    1270
    نوشته
    727
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    3,491 در 697
    دریافت
    11
    آپلود
    12

پیش فرض ولایت قلبی

سهل خراسانى، از خراسان به مدینه، به حضور امام صادق(عليه السلام) آمد و از روى اعتراض گفت:

ای فرزند رسول خدا! شما اهل بیت امامت هستید. چرا با اينكه حق با شما است، نشسته اید و قيام نمى كنید؟! در حالی که در خراسان، صد هزار نفر از شيعيان شما هستند كه گوش به فرمان شما هستند، و با دشمن شما خواهند جنگيد.

امام براى اينكه عملاً جواب او را داده باشد، دستور داد تنورى را آتش كنند. بعد از این که تنور آماده شد، امام به سهل خراسانی فرمود: برخيز و در ميان شعله هاى آتش تنور بنشين!

سهل گفت: اى آقاى من! مرا در آتش مسوزان! حرفم را پس گرفتم! شما نيز از سخنتان بگذريد! خداوند به شما لطف و مرحمت كند.

در همين لحظه، يكى از ياران واقعی امام صادق(علیه السلام) به نام "هارون مكى" به حضور امام رسيد. امام به او فرمود: ای هارون! برو در ميان آتش تنور بنشين.

هارون هم بى درنگ و بدون اینکه حتی علّت را بپرسد، این کار را انجام داد و در ميان آتش تنور نشست.

امام سپس به سهل فرمود: برخيز به تنور بنگر. وقتی سهل به تنور نگاه كرد، ديد هارون مكى چهار زانو در ميان آتش نشسته است.

سپس با دستور امام، هارون مکی از تنور بیرون آمد و بر جمع سلام کرد و نشست.

امام به سهل فرمود: در خراسان چند نفر مثل اين شخص وجود دارد؟

سهل عرض كرد: سوگند به خدا حتى يك نفر در خرسان مثل اين شخص وجود ندارد.

امام(ع) فرمود:
    در زمانى كه حتى پنج نفر يار واقعی براى ما پيدا نشود، من قيام نمى كنم. ما خودمان بهتر از شما می دانیم که چه زمانی باید قیام کنیم.

منابع:

سفينه البحار، جلد2، ص714

بحارالأنوار، ج47، ص123

المناقب، ج4، ص 237

منتهی الامال، ج ۲، ص ۲۶۷

حكايتهاى شنيدنى، جلد4، ص65

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ولایت و امامت از جایگاه خاصی در اسلام برخوردار است. ولی متأسفانه امت اسلامی به آن اهمیت لازم را نداده‏اند، و امروز تمام مشکلات جهان اسلام به واسطه‏ ی همین امر است. امام حسن علیه السلام در حدیثی شبیه به حدیث دعائم الاسلام فرمود:

قال علیه‏السلام:
    ان الله افترض خمسا و لم یفترض الا حسنا جمیلا، الصلاة و الزکاة، و الحج و الصیام و ولایتنا أهل البیت فعمل الناس بأربع و استخفوا بالخامسة، و الله لا یستکملوا الأربع حتی یستکملوها بالخامسة. [1] .

امام حسن علیه ‏السلام فرمود:

(خداوند پنج حکم را فرض دانسته و هر چه فرض کرده، خوب و دوست داشتنی است. نماز، زکات، حج، روزه و ولایت ما اهل بیت [اما چنان شد] که مردم به چهار مورد عمل کردند، ولی پنجمی را خوار شمردند. سوگند به خدا که آن چهار مورد به نتیجه‏ای نخواهد رسید، مگر آن که با پنجمین [مورد] آن را تکمیل کنند.)
    امضاء

4. تشكرها 3

5. Top | #3

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و در حدیث دیگری آمده است: امام حسن علیه‏ السلام درباره‏ی اهمیت ولایت اهل بیت علیهم‏ السلام فرمود:

قال علیه‏ السلام:

ان الله عزوجل بمنه و رحمته، لما فرض علیکم الفرائض، لم یفرض ذلک علیکم لجاجة منه الیه، بل رحمة منه لا اله الا هو لیمیز الخبیث من الطیب، و لیبتلی ما فی صدورکم و لیمحص ما فی قلوبکم، و لتتسابقوا الی رحمته، و لتتفاضل منازلکم فی جنته، ففرض علیکم الحج و العمرة و اقام الصلاة و ایتاء الزکاة و الصوم و الولایة،

و جعل لکم بابا لتفتحوا به أبواب الفرائض مفتاحا الی سبله، و لولا محمد صلی الله علیه و آله و سلم و الأوصیاء من ولده علیهم‏السلام کنتم حیاری کالبهائم، لا تعرفون فرض من الفرائض، و هل تدخل قریة الا من بابها، فلما من علیکم باقامة الأولیاء بعد نبیکم صلی الله علیه و آله و سلم قال: «الیوم اکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا». [2] .

و فرض علیکم لأولیائه حقوقا، و أمرکم بأدائها الیهم، لیحل لکم ما وراء ظهورکم من أزواجکم و أموالکم و مآکلکم و مشاربکم، و یعرفکم بذلک البرکة و النماء و الثروة لیعلم من یطیعه منکم بالغیب، ثم قال عزوجل: «قل لا أسئلکم اجرا الا المودة فی القربی».

فاعلموا أن من یبخل فانما یبخل عن نفسه ان الله هو الغنی و أنتم الفقراء الیه، فاعملوا من بعد ما شئتم فسیری الله عملکم و رسوله و المؤمنون ثم تردون الی عالم الغیب و الشهادة فینبئکم بما کنتم تعملون، و العاقبة للمتقین و لا عدوان الی علی الظالمین.

سمعت جدی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یقول: خلقت من نور الله عزوجل، و خلق أهل بیتی من نوری، و خلق محبوهم من نورهم و سایر الخلق فی النار. [3] .

امام حسن علیه‏السلام فرمود:

(آنگاه که خدای بزرگ به منت و مهربانی خویش واجبات را به عنوان تکلیف بر شما معین کرد، این را بدان جهت بر شما فرض نکرد که وی بدان نیاز دارد، بلکه به خاطر رحمت اوست بر ما، خدایی جز او نیست، و همچنین برای آن است که مرغوب از نامرغوب جدا شود و آنچه که در دل‏هاتان هست آزمایش شود و برای دستیابی به رحمت خداوند و به دست آوردن جایگاهی بالاتر در بهشت خداوند، با هم رقابت کنید و از این رو حج و عمره و اقامه ‏ی نماز و پرداخت زکات و روزه و ولایت را بر شما واجب کرد.

همچنین برای شما دربی قرار داد که با گشودن آن دروازه‏های واجبات را بگشایید و از آن چونان کلیدی به سوی راه‏های خدایی استفاده کنید. چنانچه محمد صلی الله علیه و آله و سلم و فرزندان جانشین وی علیهم‏ السلام نبودند، شما هم چون حیوانان سرگردان بودید و هیچ واجبی از واجبات الهی را نمی‏شناختید و آیا جز این است که برای ورود به هر روستایی از دروازه‏ ی آن باید وارد شوید.

پس زمانی که خداوند با انتصاب اولیای خویش به عنوان جانشینان بعد از پیامبرش صلی الله علیه و آله و سلم بر شما منت نهاد، و فرمود:

امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین شما پذیرفتم. و به نفع اولیاء خود، حقوقی بر گردن شما نهاد و از شما خواست که آن حقوق را به آنان برسانید تا آن چه [که مسئولیت آن] به عهده‏ ی شماست، از همسر گرفته تا اموال و خوردنی و نوشیدنی بر شما حلال و گوارا گردد و همچنین [به خاطر آن ادای حق] برکت و فزونی و ثروت در زندگی شما قرار دهد تا آن کسانی که در خلوت از فرمان خداوند اطاعت می‏کنند، شناخته شوند.
    امضاء

6. تشكرها 3

7. Top | #4

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از این رو است که خدای بزرگ می‏فرماید:

«بگو که من برای رسالت مزدی جز دوستی اهل بیت نمی‏خواهم.»

پس بدانید، هر کس بخل ورزد، به خود بخل ورزیده است. این خداست که بی‏ نیاز است و شما نیازمند او هستید.

هر چه خواسته انجام دهید، اما پس از آن بدانید که خداوند و پیامبر او و مؤمنان اعمالتان را بازبینی خواهند کرد و سپس به سوی جهان پنهان و آشکار گام خواهید زد و از آنچه که انجام داده‏اید باخبرتان خواهد ساخت، اما سرانجام خوش، از آن پرهیزگاران است و خشونت نخواهد بود مگر برای ستم‏گران.)

امضاء

8. تشكرها 3

9. Top | #5

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پی نوشت ها:
    [1] مستدرک الوسایل، ج 1، ص 74، ح 15 / 15
    (به نقل از بشارة المصطفی، طبری، ص 108).
    [2] سوره‏ی مائده، آیه‏ی 3.
    [3] 1- امالی طوسی، ص 655، خ 5 / 1355، م 34.
    2- بحارالأنوار، ج 15، ص 20، ح 32.
    3- تفسیر برهان، ج 1، ص 435، ح 7.
    4- تفسیر نور الثقلین، ج 4، ص 573، ح 74.
    5- علل الشرایع، ج 1، ص 291، ح 6، ب 182.
    6- کنز الدقایق، ج 4، ص 34، و ج 11، ص 504.
    7- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 716، ح 32.
    8- ینابیع المودة، ج 3، ص 364 و 365.

با تشکر از وبلاگ عاشورا
    امضاء

10. تشكرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع