نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: فضیلت و ارزش یادگیری و نقل حديث

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    278
    نوشته
    1,355
    مورد تشکر
    503 در 331
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض فضیلت و ارزش یادگیری و نقل حديث

كتاب : علم الحديث، ص 118
    نويسنده : كاظم مدير شانچى
    حضرت صادق (ع) فرمود :
    حديث فى حلال و حرام تأخذه من صادق خير لك من الدنيا و ما فيها من ذهب او فضة (1)
    يك حديث كه در حلال و حرام از راوى راستگوئى فراگيرى برايت بهتر است از دنيا و آنچه در عالم زر و سيم باشد.

نيز فرمود : اعرفوا منازل الناس على قدر روايتهم عنا (منزلت مردم را بقدر روايتشان از ما بدانيد) (2) .
    و در حديث ديگر فرمود : مرتبه و منزلت شيعيان ما را بمقدار روايت و معرفتشان بدان. زيرا معرفت هم منوط بفهميدن روايات است چه مؤمن بواسطه فهم روايات بمرتبه نهائى ايمان مى ‏رسد.

از حضرت باقر رسيده كه فرمود : اعرف منازل الشيعه على قدر روايتهم و معرفتهم.فان المعرفة هى الدراية للرواية.و بالدرايات للروايات يعلو المومن الى افضل درجات الايمان (نوادر فيض ص 31)
    پيغمبر فرمود : من حفظ على امتى اربعين حديثا مما يحتاجون اليه فى امر دينهم، بعثه الله يوم القيمة فقيها عالما
    كسى كه بر امت من چهل حديث از آنچه مورد نياز آنان در دينشان است حفظ نموده و فرا خواند خداوند او را روز قيامت فقيه و عالم دين مبعوث مى ‏فرمايد (3) .
    و اين معنى از فعل ائمه (ع) نيز مشهود است. چنانكه نقل شده () حضرت باقر (ع) از جابر بن عبد الله انصارى تقاضا فرمود ، حديث لوح را كه وى نزد حضرت زهرا (ع) مشاهده نموده بود ، بر آنجناب عرضه دارد و خود بمنزل جابر تشريف برده و حديث مزبور را با اصلى كه نزد خود داشت ، مطابقت فرمود.
    نيز نقل شده : هنگامى خادمه حضرت زهرا (ع) پارچه حريرى را كه در آن حديثى از پيغمبر ثبت و ضبط شده بود گم كرد ، حضرت به وى ضمن تعرض و باز خواست فرمود : اطلبيها فانها تعدل عندى حسنا و حسينا (4)
    وشته را پيدا كن چه آن پيش من همان ارزش را دارد كه حسن و حسين دارند.
    معاوية بن عمار ساباطى كه از بزرگان اصحاب حضرت صادق است گويد به آن حضرت عرض كردم آيا مردى كه احاديث زيادى از شما روايت مى ‏كند و بين مردم انتشار مى ‏دهد و بواسطه اشاعه آن ، دل مردم و شيعه را بدين محكم مى ‏كند افضل است يا مرد شيعى عابدى كه راوى نباشد ؟
    فرمود كسى كه بواسطه كثرت روايت موجب محكمى دل شيعيان ما شود از هزار عابد برتر است. (5) از رسول اكرم نقل شده كه فرمود :
    خدا جانشينان مرا رحمت كند.
    عرض شد جانشينان شما كيانند ؟
    فرمود : جمعى كه پس از من آيند و آثار مرا نقل نموده و سنت‏ هاى مرا بمردم بياموزند.
    در روايت ديگر جمله دعائيه آغاز حديث را سه بار تكرار كرد (رك بحار الانوار)

نيز فرمود : در طلب علم شتاب كنيد چه يك حديث كه از راستگوئى فرا گيريد بهتر است از دنيا و آنچه در آن مى ‏باشد.

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    278
    نوشته
    1,355
    مورد تشکر
    503 در 331
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : فضیلت و ارزش یادگیری و نقل حديث

در حديث جابر آمده كه حضرت باقر (ع) فرمود : لحديث تصيبه من صادق فى حلال و حرام خير لك مما طلعت عليه الشمس حتى تغرب
    حديثى كه از ثقه ‏اى فراگيرى كه متضمن حلال و حرامى باشد بهتر است از آنچه خورشيد بر آن طلوع و غروب كند. (6)
    نيز از حضرت صادق (ع) نقل شده كه فرمود : العلماء ورثة الانبياء و ذلك ان الانبياء لم يورثوا درهما و دينارا و انما ورثوااحاديث عن احاديثهم فمن اخذ بشى‏ء منها فقد اخذ حظا و افرا (7)
    علماى دين وارثان پيغمبران ‏اند زيرا پيغمبران كه سيم و زرى نيندوختند تا به ارث گذارند بلكه قسمتى از احاديث آنها براى مردم ماند بنابر اين هر كس بخشى از احاديث را فرا گيرد بهره زيادى برده .
    از رسول خدا (ص) رسيده كه فرمود : با يكديگر مذاكره و ملاقات كنيد و سخن دين بگوئيد كه اين گونه سخن جلاى دلهاست. (8)
    از پيغمبر (ص) رسيده كه فرمود :
    اگر مؤمنى بميرد و يك ورق نوشته دينى از او بازماند همان ورق بين او و آتش دوزخ حائل مى ‏شود و خداوند بهر حرفى كه در آن ثبت است شهرى به او خواهد داد. (9)
    داود جعفرى گويد : كتاب يوم و ليله يونس را در محضر شريف حضرت عسكرى عرضه داشتم فرمود تصنيف كيست ؟
    گفتم تصنيف يونس مولى آل يقطين فرمود : اعطاء الله بكل حرف نورا بوم القيمه
    خداوند باو بهر حرفى نورى در قيامت مرحمت كند. (10)
    پى ‏نوشت‏ ها :

1ـ محاسن برقى 1/ 427
    2ـ اصول كافى 1/ 50
    3ـ اربعين شيخ بهائى (حديث اول)
    4ـ اصول كافى
    5ـ مقدمه كافى (چاپ آخوندى) نقل از سفينة البحار
    6ـ اين روايات از (وصول الاخيار) ص 6 نقل شد.
    7ـ درايه مروج الاسلام ، وصول الاخيار ص .117
    8ـ ممكن است لفظ (حديث) در اين روايت به معنى لغوى (يعنى صحبت هاى دوستانه) باشد.
    9ـ نوادر فيض ص 9
    10ـ نوادر فيض ص 9

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع