نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آیا شیعه نسبت زنا به عایشه می دهد؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

پیش فرض آیا شیعه نسبت زنا به عایشه می دهد؟

یکی از ایراداتی که مخالفین به شیعه می گیرند این است که:شیعه به چه حقی نسبت زنا به زنان پیامبر می دهد در حالی که قرآن در سوره نور آیه 12 زنان پیامبر را از این تهمت مبرا می داند
    لَوْ لا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بِأَنْفُسِهِمْ خَيْراً وَ قالُوا هذا إِفْكٌ مُبينٌ --چرا هنگامى كه اين (تهمت) را شنيديد، مردان و زنان با ايمان نسبت به خود (و كسى كه همچون خود آنها بود) گمان خير نبردند و نگفتند اين دروغى بزرگ و آشكار است؟

خداوند در اين آيه، مسلمانان را به خاطر بدگمانى به همسر پيامبر و آسيب ‏پذيرى آنان در برابر شايعات، توبيخ مى‏ كند.(1)

سوال کننده ادامه می دهد که چرا شیعه نسبت به عایشه ارزشی قائل نیست؟

پاسخ:

نکته اول:

شیعه زنان پیامبر را از زنا مبرا می داند و مخالف با هرگونه ناسزا و فحش به زنان پیامبر می باشد

آیت الله مکارم در این باره می فرمایند: بدون شک عایشه زن آلوده ای نبود، هر کس چنین نسبتی به او بدهد مرتکب گناه بزرگی شده ولی او مرتکب کارهای نادرستی از قبیل به راه انداختن جنگ جمل که در آن حدود هفده هزار نفر کشته شدند و عدم قبول ولایت حضرت علی (علیه السلام) و امثال آن شده است.

شيخ طوسى و دیگر علما در باره اتهام فحشا به همسرن پيامبران به نقل از ابن عباس مى‌نويسد:
    ما زنت امرأة نبي قط، وكانت الخيانة من امرأة نوح انها كانت تنسبه إلى الجنون والخيانة من امرأة لوط انها كانت تدل على أضيافه.
    هيچ يك از زنان پيامبران هرگز زنا نكرده است، خيانت زن نوح اين بود كه آن حضرت را متهم به ديوانگى كرده بود و خيانت زن لوط نيز اين بود كه جاى مهمانان حضرت لوط به كفار نشان داد.(2)

آلوسى از مفسران بزرگ اهل سنت نيز سخن كسانى را كه مى‌گويند شيعه اعتقاد به فاحشه بودن برخى از زنان پيامبر دارد، رد و آن را دروغ و شايعه مى‌داند
    ونسب للشيعة قذف عائشة رضي الله تعالي عنها بما براها الله تعالي منه وهم ينكرون ذلك أشد الإنكار وليس في كتبهم المعول عليها عندهم عين منه ولا أثر أصلاً. وكذلك ينكرون ما نسب إليهم من القول بوقوع ذلك منها بعد وفاته صلى الله عليه وسلم وليس له أيضا في كتبهم عين ولا أثر.
    به شيعيان نسبت داده شده است كه به عائشه تهمت زنا كه خداوند او را از آن مبرّا كرده است، زده‌اند؛ در حالى كه خود آن‌ها چنين مطلبى را شديدا انكار مى‌كند؛ در كتاب‌هاى مورد اعتماد آن‌ها چنين مطلبى ديده نمى‌شود و اصلا اثرى از آن نيست. همچنين آن‌ها وقوع فحشا را براى عائشه بعد از وفات رسول خدا صلى الله عليه وآله انكار مى‌كنند و از اين مطلب نيز در كتاب‌هاى آن‌ها اثرى ديده نمى‌شود.(3)

نکته دوم:

اما سوال کننده پرسیده بود که:چرا شیعه نسبت به عایشه ارزشی قائل نیست و از آن ها به بزرگی یاد نمی کند؟
    پاسخ:

ببینیم قرآن زنان پیامبر را چگونه توصیف می کند

در آیه ای از قرآن می خوانیم که:

إِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْريلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهيرٌ (سوره تحریم آیه 4) اگر شما (همسران پيامبر) از كار خود توبه كنيد (به نفع شماست، زيرا) دلهايتان از حق منحرف گشته؛ و اگر بر ضدّ او دست به دست هم دهيد، (كارى از پيش نخواهيد برد) زيرا خداوند ياور اوست و همچنين جبرئيل و مؤمنان صالح، و فرشتگان بعد از آنان پشتيبان اويند.

اولا:

به اتفاق مفسّران شيعه و سنّى، مراد از آن دو زن كه در اين آيه تَتُوبا ... صَغَتْ قُلُوبُكُما مورد خطابِ توبه قرار گرفته‏اند، حفصه و عايشه است

بخارى در روايتی به نقل از خليفه دوم مى‌نويسد كه آن دو زنى كه بر ضد رسول خدا هم پيمان شده بودند، عائشه و حفصه بودند: «حدثنا عَلِيٌّ حدثنا سُفْيَانُ حدثنا يحيى بن سَعِيدٍ قال سمعت عُبَيْدَ بن حُنَيْنٍ قال سمعت بن عَبَّاسٍ رضي الله عنهما يقول أَرَدْتُ أَنْ أَسْأَلَ عُمَرَ فقلت يا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ من الْمَرْأَتَانِ اللَّتَانِ تَظَاهَرَتَا على رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم فما أَتْمَمْتُ كَلَامِي حتى قال عَائِشَةُ وَحَفْصَةُ.»؛ «از ابن عباس نقل شده است كه مى‌گفت: مى‌خواستم از عمر سؤال كنم كه اى اميرمؤمنان ! آن دو زنى كه بر ضدّ رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هم‌ پيمان شدند، چه كسانى بودند؟ سخنم را تمام نكرده بودم كه عمر گفت: حفصه و عائشه بودند.(4)

فخر رازی در تفسیر کبیر می گوید:
    قوله: إِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ خطاب لعائشة و حفصة على طريقة الالتفات ليكون أبلغ في معاتبتهما و التوبة من التعاون على رسول اللّه صلى اللّه عليه و سلم بالإيذاء فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما أي عدلت و مالت عن الحق،
    اين‌ آيه‌ به‌ فنّ بيان‌ التفات‌ خطاب‌ به‌ حفصه‌ و عائشه‌ است‌ براي‌ آنكه‌ در مؤاخذه‌ و معاتبه آنها بليغ‌تر و رساتر باشد،چرا که آن ها با همکاری همدیگر نبی را اذیت کردند،پس به تحقیق که قلب هایشان از حق منحرف شده است(5)

با توجه به جمله ای که فخر رازی گفت که" چرا که آن ها با همکاری همدیگر نبی را اذیت کردند"در قرآن می خوانیم که:
    إِنَّ الَّذينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذاباً مُهيناً (سوره احزاب آیه 57) قطعاً آنان كه خدا و پيامبرش را مى‏آزارند، خدا در دنيا و آخرت لعنتشان مى‏ كند، و براى آنان عذابى خواركننده آماده كرده است‏

پس با توجه به این آیه وضعیت اذیت کنندگان پیامبر مشخص است

ثانیا:

چگونه کسانی که جنگ جمل را به راه انداختند(با وجود این که در این جنگ خیلی از مسلمانان کشته شدند)می توان از آن ها تمجید کرد و از آن ها به بزرگی یاد کرد؟

اصلا چرا عایشه از فرمان پیامبر سرپیچی کرد؟مگر نه این است که در تاریخ می خوانیم که:
    از پیامبر اکرم نقل شده که: "هيچ گاه سعادتمند نمى‌شود قومى كه فرمانده آنها يك زن باشد"
    در کتاب صحیح بخاری آمده از قول ابوبکر آمده است که: عن أبي بَكْرَةَ قال لقد نَفَعَنِي الله بِكَلِمَةٍ سَمِعْتُهَا من رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم أَيَّامَ الْجَمَلِ بَعْدَ ما كِدْتُ أَنْ أَلْحَقَ بِأَصْحَابِ الْجَمَلِ فَأُقَاتِلَ مَعَهُمْ قال لَمَّا بَلَغَ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم أَنَّ أَهْلَ فَارِسَ قد مَلَّكُوا عليهم بِنْتَ كِسْرَى قال لَنْ يُفْلِحَ قَوْمٌ وَلَّوْا أَمْرَهُمْ امْرَأَةً.
    از ابوبكره نقل شده است كه به راستى خداوند به من سود رساند، زمانى كه مى‌خواستم به ياران جمل بپيوندم و به همراه آن‌ ها بجنگم، به ياد كلامى از رسول خدا صلى الله عليه وآله افتادم. وقتى به آن حضرت خبر رسيد كه مردم فارس دختر كسرى را به عنوان پادشاه انتخاب كرده‌اند، فرمود: هيچ گاه سعادتمند نمى‌شود قومى كه فرمانده آنها يك زن باشد(6)

از دلائل دیگری که نشان از این است که عایشه مرتکب با شرکت در جنگ جمل مرتکب گناهی بزرگ شده بود،نامه امام علی به عایشه است که در کتب اهل سنت وارد شده است

وكتب لعائشة رضي الله عنها أما بعد فإنك قد خرجت من بيتك تزعمين أنك تريدين الإصلاح بين المسلمين وطلبت بزعمك دم عثمان وأنت بالأمس تؤلبين عليه فتقولين في ملا من أصحاب رسول الله صلى الله عليه وسلم اقتلوا نعثلا فقد كفر قتله الله واليوم تطلبين بثأره فاتقى الله وارجعي إلى بيتك وأسبلي عليك سترك قبل أن يفضحك الله ولا حول ولا قوة إلى بالله العلي العظيم
    علی علیه السلام به عائشه نامه نوشت که : تو از خانه بيرون آمده‌اي و گمان مي‌کني که قصد اصلاح بين مسلمانان را داري و گمان مي‌کني که طالب خون عثمان هستي ؛ و تا ديروز مردم را بر ضد وي تحريک مي‌کردي و در بين اصحاب رسول خدا ’ مي‌گفتي : نعثل را بکشيد که کافر شده است خدا او را بکشد !!!اما امروز آمده‌اي خونخواه وي شده‌اي ؟از خدا بترس و به خانه‌ات برگرد و حجاب خويش را در برگير قبل از آنکه خدا تو را رسوا سازد ولا حول ولا قوة الا بالله العلي العظيم(7)

پی نوشت ها:

[1 ] تفسير نور(10جلدى)قرائتی، ج‏6، ص: 153
    [2 ] الطوسي، التبيان في تفسير القرآن، ج5، ص 495، الطبرسي، تفسير جوامع الجامع، ج3، ص 597،
    [3 ] آلوسی،روح المعاني في تفسير القرآن العظيم والسبع المثاني، ج18، ص 122،
    [4 ] صحيح البخاري، ج ۴، ص ۱۸۶۸، ح۴۶۳۰
    [5 ] مفاتيح الغيب،فخر رازی، ج‏30، ص: 570
    [6 ] صحيح البخاري ج۴، ص۱۶۱۰، ح۴۱۶۳، **صحيح البخاري، ج۶، ص۲۶۰۰، ح۶۶۸۶،
    [7 ] السيرة الحلبية ، علي بن برهان الدين الحلبي، ج 3 ص 356

2. تشكرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع