نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چهل حدیث حضرت زهرا (س)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

پیش فرض چهل حدیث حضرت زهرا (س)

1- موقعیت اهل بیت در نزد خدا :
    خدایى را حمد و سپاس گویید كه به خاطر عظمت و نورش ، هر كه در آسمانها و زمین است به سوى او وسیله مى جوید و ما وسیله او در میان مخلوقاتش و خاصّان درگاه و جایگاه قدس او و حجّت غیبى و وارث پیامبرانش هستیم.
    2- حرمت مست كننده ها :
    پیامبر خدا (ص) به من فرمود : اى دوستِ پدر! هر مست كننده اى حرام است و هر مست كننده اى خمر است.
    3- بهترین زنان كیستند؟
    حضرت در وصف این كه بهترین چیز براى زنان چیست ، فرموده اند : این كه زنان، مردان را نبینند و مردان هم زنان را نبینند.
    4- نتیجه عبادت خالص :
    هر كه عبادت خالصش را به سوى خدا بالا فرستد ، خداوند متعال برترین بهره و سودش را به سوى او پایین فرستد.
    5- فاطمه در مقام شكوه از دو خلیفه :
    حضرت زهرا (س) خطاب به خلیفه اوّل و دوّم فرمود :
    آیا اگر حدیثى را از پیامبر خدا (ص) نقل كنم به آن عمل خواهید كرد ؟ گفتند: آرى
    فرمودند : شما را به خدا آیا نشنیده اید كه پیامبر (ص) فرموده اند :
    خشنودى فاطمه خشنودى من و خشم فاطمه خشم من است ، هر كه دخترم فاطمه را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر كه فاطمه را خشنود سازد مرا خشنود ساخته و هر كه فاطمه را خشمگین نماید مرا خشمگین نموده است ؟
    گفتند : آرى ، چنین حدیثى را از پیامبر خدا (ص) شنیده ایم.
    فرمود : من هم خدا و فرشتگان را گواه مى گیرم كه شما دو نفر مرا خشمگین نمودید و خشنودم نساختید و چون پیامبر (ص) را ملاقات نمایم حتماً از شما به او شكایت خواهم نمود.
    6- بدترین امّت :
    بدترین امّت من كسانى هستند كه :
    از انواع نعمتها تغذیه مى كنند و خوراكى هاى رنگارنگ مى خورند و لباسهاى گوناگون مى پوشند و هر چه بخواهند مى گویند.
    7- نزدیكترین اوقات زن به خدا :
    پیامبر اكرم (ص) از اصحابش پرسید : زن چیست؟ گفتند: زن ناموس است.
    فرمود : زن چه موقع به خدایش نزدیكتر است ؟ اصحاب نتوانستند جواب گویند.
    چون این سخن به گوش فاطمه (س) رسید ، فرمود :
    نزدیكترین اوقات زن به خداى خود هنگامى است كه در كُنج خانه خود باشد.
    پس از این جواب ، پیامبر اكرم (ص) فرمود : حقّا كه فاطمه پاره تن من است.
    8- نتیجه صلوات بر زهرا (س) :
    رسول خدا (ص) به من گفت: اى فاطمه ! هر كه بر تو صلوات فرستد ، خداوند او را بیامرزد و به من ، در هر جاى بهشت باشم، ملحق گرداند.
    9- على (ع)، رهبر و پیشوا :
    پیامبر اكرم (ص) فرمود : هر كه من سرپرست اویم ، پس على سرپرست اوست و هر كه را من رهبر اویم ، پس على رهبر اوست.
    10- حجاب فاطمه :
    پیامبر اكرم (ص) همراه با مرد نابینایى به خانه فاطمه (س) آمد ، بلافاصله فاطمه (س)خود را كامل پوشاند.
    رسول خدا (ص) فرمود : چرا خود را پوشاندى با این كه او تو را نمى بیند ؟
    فاطمه (س) فرمود : اى پیامبر خدا! اگر او مرا نمى بیند ، من كه او را مى بینم و او بوى مرا حس مى كند!
    پیامبر اكرم فرمود : گواهى مى دهم كه تو پاره دل منى.
    11- دستور العملى جامع :
    در وقتى كه بستر خواب را گسترده بودم ، رسول خدا (ص) بر من وارد شد ، فرمود : اى فاطمه ! نخواب مگر آن كه چهار كار را انجام دهى:
    قرآن را ختم كنى، و پیامبران را شفیعت گردانى و مؤمنین را از خود راضى كنى و حجّ و عمره اى را به جا آورى.
    این را فرمود و شروع به خواندن نماز كرد ، صبر كردم تا نمازش تمام شد ، گفتم : یا رسول اللّه! به چهار چیز مرا امر فرمودى در حالى كه بر آنها قادر نیستم!
    آن حضرت تبسّمى كرد و فرمود :
    چون قل هو اللّه را سه بار بخوانى مثل این است كه قرآن را ختم كرده اى، و چون بر من و پیامبران پیش از من صلوات فرستى ، شفاعت كنندگان تو در روز قیامت خواهیم بود و چون براى مؤمنین استغفار كنى ، آنان همه از تو راضى خواهند شد و چون بگویى : سُبحانَ اللّه وَ الحَمدُ للّه وَ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَ اللّهُ اكبر ُ، حجّ و عمره اى را انجام داده اى.
    12- رضایت شوهر :
    پیامبر اكرم (ص) فرمود : واى به حال زنى كه شوهرش را خشمگین سازد و خوشا به حال زنى كه شوهرش از او خشنود باشد.
    13- ثواب انگشتر عقیق :
    كسى كه انگشتر عقیق به دست كند ، همیشه خیر مى بیند.
    14- على (ع) ، بهترین داور :
    گروهى از فرشتگان درباره چیزى با یكدیگر مشاجره نمودند ، حاكم و داورى را از بنى آدم تقاضا كردند ، خداوند متعال به آنها وحى فرمود كه خودتان انتخاب كنید و آنان على ابن ابیطالب (علیه السلام) را برگزیدند.
    15- زنان دوزخى :
    پیامبر اكرم (ص) (درباره مشاهدات خود از عذاب دوزخیان در شب معراج) فرمود :
    دخترم ! امّا زنى كه به مویش آویخته شده بود ، كسى بود كه مویش را از مردان نمى پوشانید ، و آن كه به زبانش آویزان بود، زنى بود كه شوهرش را آزار مى داد ... و آن كه سرش سرِ خوك و بدنش بدنِ الاغ بود، زنى بود كه سخنچین و دروغگو بود و آن كه صورتش به شكل سگ بود ، زنى بود كه آواز مى خواند و نوحه سرایى مى كرد و حسد مى ورزید.
    16- شرایط روزه دار :
    روزه دار چون زبانش و گوشش و چشمش و اعضایش را [از حرام ]نگه ندارد، روزه دار نیست.
    17- داناترین و نخستین مسلمان :
    رسول خدا (ص) به من فرمودند : شوهر تو در دانش ، داناترین مردم و نخستین مرد مسلمان و در بردبارى ، برترین مردم است.
    18- كمك به ذرارى پیامبر :
    پیامبر اكرم (ص) فرمود : هر كسى براى فردى از فرزندان من كارى انجام دهد و بر آن كار پاداشى نگیرد ، من پاداش دهنده او خواهم بود.
    19- على و شیعیان :
    پیامبر خدا (ص) به على (علیه السلام) نگریست و فرمود : این شخص و پیروانش در بهشت اند.
    20- شیعه على در قیامت :
    پیامبر خدا (ص) به على (علیه السلام) فرمود : اى اباالحسن ! آگاه باش كه تو و پیروانت در بهشت هستید.
    21- قرآن و عترت در آخرین سخن پیامبر :
    از پدرم رسول خدا (ص) در هنگام مرضى كه به سبب آن از دنیا رفت و در حالى كه خانه مملوّ از اصحاب بود ـ شنیدم كه فرمود : اى مردم ! نزدیك است كه به آسانى از میان شما رخت بربندم ، و به تحقیق سخنى كه عذر را بر شما تمام كند پیش فرستادم.
    بدانید كه من در میان شما ، كتاب پروردگارم و عترتم ، اهل بیتم را بر جاى مى گذارم.
    آن گاه دست على را گرفت و فرمود : این على با قرآن است و قرآن با على است ، از هم جدا نمى شوند تا هر دو در كنار حوض كوثر بر من وارد شوند. من در قیامت از شما از آنچه درباره این دو پس از من انجام دهید ، خواهم پرسید.
    22- شستن دستها :
    رسول خدا (ص) فرمود : سرزنش نكند جز خود را ، كسى كه شب كند ، در حالى كه دستش چرب و بدبو باشد.
    23- نتیجه گشاده رویى :
    گشاده رویى در چهره مؤمن براى صاحبش، بهشت را سبب مى شود.
    24- رنج خانه دارى :
    اى رسول خدا ! دو دستم از سنگ آسیا پینه بسته ، یك بار آرد مى كنم و یك بار خمیر مى سازم.
    25- زیان بخل :
    پیامبر اكرم (ص) فرمود : از بخل ورزیدن بپرهیز ، زیرا كه بخل آفتى است كه در شخص بزرگوار نیست.
    از بخل بپرهیز ، زیرا كه آن درختى است در آتش دوزخ كه شاخه هایش در دنیاست ، هر كه به شاخه اى از شاخه هایش درآویزد ، داخل جهنّمش گردانَد.
    26- نتیجه سخاوت :
    پیامبر اكرم (ص) به من گفت : بر تو باد سخاوت ورزیدن ، زیرا كه سخاوت درختى از درختان بهشت است كه شاخه هایش به زمین آویخته است ، هر كه شاخه اى از آن را بگیرد ، او را به سوى بهشت مى كشاند.
    27- نتیجه سلام و تحیّت بر رسول خدا و دخترش زهرا :
    پدرم در زمان حیاتش به من فرمود : هر كه بر من و تو تا سه روز تحیّت و سلام بفرستد ، بهشت بر او واجب گردد.
    28- خنده اسرار آمیز :
    هنگامى كه رسول خدا(ص) مریض شد ، دخترش فاطمه را نزد خود خواند و در گوش او سخن گفت.
    فاطمه (س) گریه كرد ، مجدّداً رسول خدا با او نجوا كرد ، فاطمه (س) خندید.
    عایشه گوید : در این باره از حضرت زهرا (س) پرسیدم ، فرمود : چون پیامبر (ص) مرگش را به من خبر داد ، گریستم ، پس از گریه ام به من خبر داد كه نخستین كسى كه او را ملاقات كند من هستم ، در نتیجه خندیدم.
    29- پیامبر ، پدر فرزندان زهرا :
    فاطمه (س) از پیامبر اكرم (ص) نقل كرده كه فرمود :
    همانا خداوند عَزَّ وَ جَلَّ ذرّیّه هر یك از فرزندان مادرى را سبب ارتباط و خویشاوندى قرار داده كه به وسیله آن ذرّیّه به او منسوب مى شوند ، مگر فرزندان فاطمه (س) كه من سرپرست و خویشاوند آنها هستم. [و به من منسوب مى شوند]
    30- خوشبخت واقعى :
    فاطمه (س) از پیامبر اكرم (ص) نقل كرده كه فرمود : این جبرئیل (علیه السلام) است كه مرا خبر مى دهد :
    همانا خوشبخت ، تمام خوشبخت و خوشبخت واقعى ، كسى است كه على را ، در زندگى ام و پس از مرگم ، دوست داشته باشد.
    31- پیامبر در جمع اهل بیت :
    بر رسول خدا (ص) وارد شدم، جامه اى را گستراند و فرمود : بنشین، در این وقت حسن (علیه السلام) آمد ، فرمود : نزد مادرت بنشین ، بعداً حسین (علیه السلام) آمد. فرمود : با اینها بنشین. پس على (علیه السلام) آمد. فرمود : تو نیز با اینان بنشین ، آن گاه اطراف جامه را گرفت و روى ما انداخت. فرمود : خدایا ! اینها از منند و من از اینهایم ، خدایا ! از اینان راضى باش ، همان طور كه من از اینها راضى ام.
    32- دعاى پیامبر در وقت ورود و خروج از مسجد :
    فاطمه (س) فرموده است :
    پیامبر اكرم (ص) چون داخل مسجد مى شد مى فرمود : «به نام خدا ، خدایا بر محمّد درود فرست و گناهانم را بیامرز و درهاى رحمتت را برایم باز كن!» و چون خارج مى شد مى فرمود : «به نام خدا ، خدایا بر محمّد درود بفرست و گناهانم را بیامرز و درهاى بخششت را برایم باز كن!»
    33- سحر خیزى :
    رسول خدا (ص) بر من گذشت ، در حالى كه در خواب صبحگاهى بودم ، مرا با پایش تكان داد و فرمود :
    دخترم ! برخیز شاهد رزق و روزى پروردگارت باش و از غافلان مباش ، زیرا كه خداوند روزى هاى مردم را بین طلوع فجر تا طلوع آفتاب تقسیم مى كند.
    34- مریض در پناه خدا :
    فاطمه(س) فرموده است : پیامبر اكرم(ص) فرمود :
    چون بنده خدا بیمار گردد ، خداوند به فرشتگانش وحى مى كند : قلم تكلیف را از بنده ام ـ تا وقتى كه در عهد و پیمان من است ـ بردارید ، زیرا خودم او را بازداشت نموده تا جانش را بگیرم یا آزادش گذارم. پدرم مى فرمود : خداوند به فرشتگانش وحى فرستاد كه براى بنده بیمارم پاداش كارهایى را كه در وقت سلامتش انجام مى داد ، بنویسید.
    35- نرمخویى در مقابل دیگران و احترام به زنان :
    پیامبر اكرم (ص) فرموده است : بهترین شما نرمخوترین شما به اطرافیان و بزرگوارترین شما به زنان است.
    36- پاداش آزادى بردگان :
    پیامبر اكرم (ص) فرمود : هر كه بنده مؤمنى را آزاد كند ، به اِزاى هر عضوى از آن بنده ، عضوى از او از آتش جهنّم آزاد گردد.
    37- زمان استجابت دعا :
    رسول خدا(ص) فرمود : در روز جمعه ساعتى است كه بنده مسلمان در آن وقت چیزى از خدا نخواهد مگر آن كه خداوند به او عطا گرداند، و آن وقتى است كه نیمه خورشید به سوى مغرب نزدیك گردد.
    38- سستى در نماز :

از پدرم رسول خدا(ص)درباره مردان و زنانى كه در نمازشان سستى و سهل انگارى مى كنند، پرسیدم.
    آن حضرت فرمودند :
    هر زن و مردى كه در امر نماز ، سستى و سهل انگارى داشته باشد ، خداوند او را به پانزده بلا مبتلا مى گرداند :
    1ـ خداوند ، بركت را از عمرش مى گیرد.
    2ـ خداوند ، بركت را از رزق و روزى اش مى گیرد.
    3ـ خداوند ، سیماى صالحین را از چهره اش محو مى كند.
    4ـ هر كارى كه بكند بدون پاداش خواهد ماند.
    5ـ دعایش مستجاب نخواهد شد.
    6ـ برایش بهره اى از دعاى صالحین نخواهد بود.
    7ـ ذلیل خواهد مُرد.
    8ـ گرسنه جان خواهد داد.
    9ـ تشنه كام خواهد مرد ، به طورى كه اگر با همه نهرهاى دنیا آبش دهند ، تشنگى اش برطرف نخواهد شد.
    10ـ خداوند ، فرشته اى را برمى گزیند تا او را در قبرش ناآرام سازد.
    11ـ قبرش را تنگ گرداند.
    12ـ قبرش تاریك باشد.
    13ـ خداوند فرشته اى را برمى گزیند تا او را به صورتش به زمین كشد ، در حالى كه خلایق به او بنگرند.
    14ـ به سختى مورد محاسبه قرار گیرد.
    15ـ و خداوند به او ننگرد و او را پاكیزه نگرداند و او را عذابى دردناك باشد.
    39- شكست ظالم :
    فاطمه (س) فرمود: پیامبر اكرم (ص) فرموده است : دو سپاه ستمگر به هم نرسند ، مگر آن كه خداوند آن دو را به حال خود واگذارد و باكى نداشته باشد كه كدام یك پیروز گردد. و دو سپاه ستمگر به هم نرسند ، مگر آن كه هزیمت و شكست از آنِ سپاه ظالم تر باشد.
    40- بخشى از خطبه زهرا (س) :
    حضرت زهرا (س) در آن سخنرانى معروفش در مسجد فرمود :
    خداوند ایمان را براى تطهیر شما از شرك قرار داد و نماز را براى پاك شدن شما از تكبّر و زكات را براى پاك كردن جان و افزونى رزقتان و روزه را براى تثبیت اخلاص و حجّ را براى قوّت بخشیدن دین و عدل را براى پیراستن دلها و اطاعت ما را براى نظم یافتن ملّت و امامت ما را براى در امان ماندن از تفرقه و جهاد را براى عزّت اسلام و صبر را براى كمك در استحقاق مزد و امر به معروف را براى مصلحت و منافع همگانى و نیكى كردن به پدر و مادر را سپر نگهدارى از خشم و صله ارحام را وسیله ازدیاد نفرات و قصاص را وسیله حفظ خونها و وفاى به نذر را براى در معرض مغفرت قرار گرفتن و به اندازه دادن ترازو و پیمانه را براى تغییر خوى كم فروشى و نهى از شرابخوارى را براى پاكیزگى از پلیدى و دورى از تهمت را براى محفوظ ماندن از لعنت و ترك سرقت را براى الزام به پاكدامنى و شرك را حرام كرد براى اخلاص به پروردگارى او ، بنابراین ، از خدا آن گونه كه شایسته است بترسید و نمیرید ، مگر آن كه مسلمان باشید و خدا را در آنچه به آن امر كرده و آنچه از آن بازتان داشته است اطاعت كنید ، زیرا كه :
    «از بندگانش ، فقط آگاهان، از خدا مى ترسند.» (سوره فاطر آیه 28)

2. تشكرها 2

شهاب منتظر (13-02-2017)

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع