نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: اگر توبه کنیم، رحمت الهی شامل مان می شود؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    873
    نوشته
    4,037
    مورد تشکر
    9,396 در 3,226
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض اگر توبه کنیم، رحمت الهی شامل مان می شود؟

سوال – ما گناهی مرتکب شده ایم که تابحال توبه نکرده ایم . اگر در این لحظه بخواهیم توبه بکنیم آیا رحمت خدا شامل حال ما می شود ؟

پاسخ – چرا رحمت خدا شامل حال شما نشود . وقتی می فرماید که به همه بندگان اسراف کار در گناه من پیغام بده که از رحمت من مایوس نشوید ، این خط قرمز است .

در بحث توبه هرچه که ما خلاف کردیم یعنی نماز نخواندیم روزه نگرفتیم گناه چشمی و گوشی انجام دادم حالا فکر می کنیم که چطور به خدا بگوییم که غلط کردیم .

جوابش راحت است . بگو : خدایا من اعتراف می کنم که اینها گناه بوده و من آنها را انجام داده ام . این گناهان از سرسرکشی و دعوا با تو نبوده است .

امام سجاد (ع) می فرماید که خدایا اگر ما گناه کردیم از سر دعوا با تو نبوده و نخواستیم با تو مخالفت کنیم ، این از سر هوای نفس بوده
    ، خدایا من که نمی خواهم با تو مخالفت بکنم ، من تو را دوست دارم و شرمنده ی تو هستم ، این اقرار مثل آبی است که ریخته می شود و او را پاک می کند .

دارد از رحمت خدا بهره مند می شود و جذبه ی رحمت او را می کشاند . آنکسی باید بترسد که گناه کرده و می گوید که من کاری نکردم و چرا باید از این کار دست بردارم . می گویند خلاف کردی ، می گوید که چه خلافی کردم عشق کردم . و هنوز هم می کنم . چنین انسانی باید بترسد .

اما کسی که خلاف کرده و اقرار و اعتراف می کند این طور نیست . بعضی ها می پرسند که گناه کرده ایم ، اگر بگوییم خدایا غلط کردیم ، آیا این کافی است ؟ بله این اقرار و اعترافی که می کنید شما را پاک می کند . در روایت هم بود که مومن خلاف می کند و توبه می کند و از این به بعد باید رفتارهای قشنگ انجام بدهد . البته بنابراین نباشد که ما توبه و بنای مغفرت را خیلی سبک و عادی بگیریم و بگوییم که رحمت خدا واسع است ، بعدا توبه می کنم .

حالا اگر شیطان ما را فریب داد و گناه روی گناه آمد ، کم کم استغفارهای ما کمرنگ می شد ، یعنی یک موازنه ای باید بین گناه و استغفار فراهم بشود . کار به جایی می رسد که دیگر توفیق استغفار پیدا نمی کند .

روز اول اگر خطایی انجام می داد تن و بدنش می لرزید از اینکه چرا من باید این کار را بکنم ، مجدد مراقبت نکرد و کم کم قبح گناه از بین می رود .

روز اول استغفار تند و پرملات بود اما الان ضعیف شده است و روز اول گریه می کرد ولی الان طلبکارانه رفتار می کند . و می گوید که انسان که نکشته ام ، یک نگاه کرده ام . کار به جایی می رسد که دیگر یک استغفرالله هم نمی گوییم ، در خلوت به گناه اعتراف نمی کنیم . اگر می خواهیم استغفار بکنیم توجه داشته باشیم که به صرف گفتن استغفرالله و لا اله الا الله نباشد. استغفار یعنی درخواست خواستن . اگر من آب بخواهم چکار می کنم ؟

لیوان اب را برمی دارم و می خورم نه اینکه بگویم تشنه مان است و آب هم بد نیست ، این طلب آب نیست . استغفار یعنی من به طرف خدا بروم و بگویم که خدایا من نفهمیدم . من از این تماس ها داشته ام که جوان خلاف می کند ولی بعد واقعا توبه می کند و بعضی از این توبه ها واقعا اشک انسان را در می آورد که ما عجب جوانهایی داریم .

جوانی می گفت که من گناه کرده ام و بعد در خلوتی نشسته ام ، این قدر به درگاه خدا گریه گرده ام و خاک بر سرم ریخته ام و می گفتم که خدایا من نفهمیده ام و بد کرده ام و به پیشگاه تو آمده ام .این عین تجلی رحمت الهی است که انسان اشک شوق در چشمانش حلقه می زند که اولا انسان نباید خلاف می کرده و بعد هم که خلاف می کند چنین حرکتی انجام می دهد .

http://link.yamojir.com/sh-link-show.php?id=134

امضاء
    او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

متن عربی آیه : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ
    وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى
    بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا
    إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

ای کسانی که ايمان آورده ايد ، به درگاه خدا توبه کنيد ، توبه ای از، روی اخلاص باشد
    که پروردگارتان گناهانتان را محو کند و شما را به بهشتهايی داخل کند که در آن نهرها
    جاری است در آن روز ، خدا پيامبر و کسانی راکه با او ايمان آورده اند فرو نگذارد ،
    و نورشان پيشاپيش و سمت راستشان در حرکت باشد می گويند :
    ای پروردگار ما ، نور ما را برای ما به کمال رسان و ما را بيامرز ،
    که تو بر هر کاری توانا هستی ،

امضاء

4. تشكر

سابحات (09-06-2014)

5. Top | #3

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    3467
    نوشته
    13,717
    صلوات
    28000
    دلنوشته
    1
    اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
    مورد تشکر
    58,273 در 13,378
    دریافت
    0
    آپلود
    0

متن عربی آیه : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ
    وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى
    بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا
    إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

سوره تحریم آیه 8

O you who believe! turn to Allah a sincere turning; maybe your Lord will remove from you your evil and cause you to enter gardens beneath which rivers flow, on the day on which Allah will not abase the Prophet and those who believe with him; their light shall run on before them and on their right hands; they shall say: Our Lord! make perfect for us our light, and grant us protection, surely Thou hast power over all things.

امضاء

6. تشكر

سابحات (09-06-2014)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)