نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تاثیر شگفت آور حاکمان، بر رفتار و اخلاق مردم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    6718
    نوشته
    548
    مورد تشکر
    1,512 در 507
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض تاثیر شگفت آور حاکمان، بر رفتار و اخلاق مردم

رفتار و اخلاق مردم را حاکمان شکل میدهند!

یکی از مهم‌ترین سنت‌های لایتغیر اجتماعی، تاثیرگذاری مسئولین و زمامداران هر کشور به لحاظ نظری و سلوک عملی بر مردم و احاد جامعه خویش می‌باشد.

بدین جهت فرموده‌اند: «الناس علی دین ملوکهم» یا به تعبیر علی(ع):
    مردم به زمامداران خود شبیه‌ترند تا به پدر و مادران خود!

شهید بزرگوار مرتضی مطهری(ره) این بحث را در کتاب سیری در نهج‌البلاغه صفحه 228 واکاوی نموده و می‌نویسد:
    «در جلد نهم بحار الانوار، به نقل از کافی، از امیرالمومنین(ع) روایت می‌کند که فرمود: «خداوند مرا پیشوای خلق قرار داده است و به همین سبب، بر من فرض کرده است که زندگی خود را در خوراک و پوشاک، در حد ضعیف‌ترین طبقات اجتماع قرار دهم تا از طرفی، تسکین آلام فقیر و از طرف دیگر، سبب جلوگیری از طغیان غنی گردد.

در شرح احوال استاد الفقها، وحید بهبهانی (ره) می‌نویسد: «روزی یکی از عروس‌های خود را مشاهده کرد که پیراهنی الوان از نوع پارچه‌هایی که معمولا زنان اعیان و اشراف آن عصر می‌پوشیدند، به تن کرده است.

فرزندشان (مرحوم آقا محمداسماعیل، شوهر آن خانم) را مورد ملامت قرار دادند. او در جواب پدر این آیه قرآن را خواند:
    «قل من حرم زینه‌الله التی اخرج لعباده و الطیبات من الرزق»
    یعنی بگو چه کسی زینت‌هایی که خدا برای بندگانش آفریده و همچنین روزی‌های پاکیزه را تحریم کرده است؟(اعراف - 32)

ایشان جواب دادند: من نمیگویم خوب پوشیدن و خوب نوشیدن و از نعمتهای الهی استفاده کردن حرام است، خیر؛ در اسلام چنین ممنوعیت‌هایی وجود ندارد.
    ولی یک مطلب دیگر هست و آن این که ما و خانواده‌ ما به اعتبار این که پیشوای دینی مردم هستیم وظیفه خاصی داریم،
    خانواده‌های فقیر وقتی اغنیا را می‌بینند که از همه چیز برخوردارند، طبعا ناراحت می‌شوند. یگانه رفتار مایه تسکین آلامشان این است که خانواده «آقا» در تیپ خودشان هستند....

به این ترتیب با قاطعیت میتوان گفت: یکی از راههای از بین بردن سوء استفاده ها، دست درازی به بیت المال، تقلب، فریب کاری و دغل بازی وبطور کلی رفتارهای زیانبار مردم، این است که مسئولان رفتار خود را اصلاح کنند و از رانت خواری و سوء استفاده از موقعیت و مقام خود دست بردارند و رفتار خود را بر پایه احکام الهی قرار دهند. 

تاثیر شگفت آور حاکمان، بر رفتار و اخلاق مردم

امضاء
    درخودنگاه ميكنم كه ببينم خطا كجاست،
    بعدازكمي تامل وقدري سكوت پي ميبرم،
    آنجا كه خالي از "خداست" خطاست!

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)