نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: آقاي دكتر شخصيت ما چگونه شكل مي گيرد ؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مديرکل سايت
  تاریخ عضویت
  August 2009
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  100,777
  صلوات
  31803
  دلنوشته
  76
  صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
  تشکر
  78,188
  مورد تشکر
  203,832 در 63,360
  وبلاگ
  205
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض آقاي دكتر شخصيت ما چگونه شكل مي گيرد ؟

  يکي دو هفته پيش در خبرها آمده بود که کارمندان دادگستري استان اصفهان دادخواست عجيبي را مورد بررسي قرار دادند که طي آن، مرد ميانسالي خواستار تغيير نامش به جومونگ شده بود.

  برخي روزنامه‌ها درباره اين فرد نوشتند که او چند سال قبل نيز هم‌زمان با پخش سريال «روزي روزگاري» در اقدامي مشابه خواستار تغيير نامش به «مرادبيک» شده بود. در خبرها آمده بود که او آنقدر جذب شخصيت‌ جومونگ و مرادبيک شده بود که حتي از بسياري از رفتارهاي آنها نيز تقليد مي‌کرد.

  اين ماجرا بهانه‌اي شد تا با دکتر مجيد صادقي، روان‌پزشک و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، درباره شخصيت و ابعاد آن گفتگو کنيم...

  سلامت : آقاي دکتر! شخصيت ما چه‌طور شکل مي‌گيرد؟

  شخصيت ابعاد متفاوتي دارد اما چيزي که مربوط به موضوع مورد اشاره شماست به چند پديده رواني بازمي‌گردد که در وراي آن هويت‌‌ ما قرار دارد.


  سلامت : هويت از کي در وجود ما نقش مي‌بندد؟

  انسان در حدود سه سالگي تقريبا هويت خودش را پيدا مي‌کند، به طوري که در ذهن يک تصوير ذهني از خودمان پيدا مي‌کنيم. اين هويت سه جزء دارد.


  سلامت : چه اجزايي؟

  جزء اول هويت ما هويت جسمي است، يعني تصوير خاصي از جسم و بدن در ذهن، دومين جزء هويت ما شامل هويت جنسي است که در ذهنمان تشخيص مي‌دهيم. به طور مثال اينکه دختر هستيم يا پسر؟ و سومين جزو هويت شخصيتي يا رواني است.


  سلامت : منظورتان از هويت شخصيتي و رواني چيست؟

  يعني اينکه ما از نظر شخصيتي چه انساني هستيم يا خودمان چه طور خودمان را ارزيابي مي‌کنيم. حال ممکن است فردي در هر کدام از اجزاي سه گانه دچار مشکل شود که در نتيجه بيماري‌هاي متعاقب را پيش مي‌آورد.


  سلامت : فردي که در هويت جسمي دچار مشکل شود، چه مشکلاتي خواهد داشت؟

  چنين فردي، جسم خود را درست ارزيابي نمي‌کند. به طور مثال فرد ياد شده خودش را چاق‌تر يا لاغرتر از آن چيزي که هست تصور مي‌کند يا تصوير و چهره خود را نازيبا تصور مي‌کند.


  سلامت : در هويت جنسي چه مشکلاتي پيش مي‌آيد؟

  فردي که دچار اين اختلالات است در مورد زن بودن يا مرد بودن خودش دچار مشکل مي‌شود و درباره آن دچار ابهام مي‌شود.


  سلامت : و هويت رواني!

  هويت رواني بيشتر به اعتماد به نفس ما بازمي‌گردد و اينکه توانايي خود را چه طور ارزيابي مي‌کنيم. به طور مثال ما برآورد مي‌کنيم که در چه نقاطي داراي ضعف هستيم و در چه نقاطي از قوت بيشتري برخوردار هستيم. در واقع ذهن ما دست به واقعيت سنجي مي‌زند. البته اينها به مراحل رشد ما نيز بازمي‌گردد. اينکه ما چه قدر اعتماد به نفس و تصوير ذهني از خودمان به طور صحيح در ذهن‌مان ايجاد کنيم.


  سلامت : به نکته جالبي اشاره کرديد. اکنون اين سوال برايم پيش آمد که تصويرسازي ذهني چه طور در فرد ايجاد مي‌شود؟

  ببينيد، در مسيري که اين تصوير ذهني شکل مي‌گيرد با پديده ديگري به نام همانندسازي روبه‌رو هستيم. کودک سه ساله‌اي را تصور مي‌کنيد که از همان زمان کودکي دست به همانندسازي مي‌زند و شخصيت خود را شکل مي‌دهد. اين کودک در نخستين گام با پدر و مادر خودش همانندسازي مي‌کند. به‌طور مثال پسربچه‌اي را تصور ‌کنيد که لباس پدرش را مي‌پوشد يا دختر بچه‌اي که لباس مادرش را مي‌پوشد. در واقع اينها مراحل رشد کودک هستند. البته اين همانندسازي در هر دو جنس مذکرو مونث با درجات مختلف وجود دارد.


  سلامت : بعد از دوران کودکي چه اتفاقي براي ما مي‌افتد؟

  کودک کم‌کم بزرگ مي‌شود و تحت تاثير گروه همسالان قرار مي‌گيرد، سپس وارد مدرسه مي‌شود و تحت تاثير معلم قرار مي‌گيرد. ممکن است عاشق معلم‌اش شود و حتي تکيه کلام‌ها و حرکات معلم خود را تکرار کند. به طور مثال بچه‌هايي را مشاهده مي‌کنيم که خانم معلم يا آقا معلم مي‌شوند و در واقع همانندسازي مثبت مي‌کنند. به تدريج وارد دوران بلوغ مي‌شويم و همانندسازي ما کامل‌تر مي‌شود و از الگوي رفتاري ثابتي پيروي مي‌کنيم. فراموش نکنيد همانندسازي‌ها مثبت يا منفي هستند.  امضاء

  *******************************

  سکوت
  خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

  *******************************
  و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
  که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

  *******************************
 2. تشكر

  عهد آسمانى (07-01-2011)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مديرکل سايت
  تاریخ عضویت
  August 2009
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  100,777
  صلوات
  31803
  دلنوشته
  76
  صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
  تشکر
  78,188
  مورد تشکر
  203,832 در 63,360
  وبلاگ
  205
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض پاسخ : آقاي دكتر شخصيت ما چگونه شكل مي گيرد ؟

  سلامت : اگر حالا در اين مراحل که اشاره فرموديد مشکلاتي روي بدهد، چه مي‌شود؟

  آن وقت اختلالاتي مشابه همين خبر جومونگ پيش مي‌آيد. فرد الگوي خاصي براي همانندسازي پيدا نمي‌کند و مدام الگوهاي ذهني خود را تغيير مي‌دهد و يا عوض مي‌کند. در واقع چيزي او را راضي و قانع نمي‌کند.


  سلامت : تفاوت مشکلات از اين دست با خيال‌پردازي چيست؟

  خيلي اوقات ما خيال‌پردازي مي‌کنيم. به طور مثال گاهي ما خودمان در عالم خيال خودمان را فردي مهم و برجسته از نظر اجتماعي مي‌دانيم يا فکر مي‌کنيم که ورزشکار برجسته‌اي هستيم اما اينها فقط خيال‌پردازي است. اين خيال‌پردازي‌ها در دو صورت بد نيست، نخست اينکه با واقعيت قاطي نشود و دوم اينکه در زندگي روزمره و عادي ما اختلالي ايجاد نکند. در واقع اگر در خيالات‌مان به ورزشکار نمونه بودن فکر مي‌کنيم سعي کنيم که در عالم واقع نيز به ورزش روي بياوريم.  سلامت : اين روزها مردم کشورمان علاقه عجيبي به افسانه

  جومونگ پيدا کرده‌اند. حتي بعضي کوچک‌ترها عکس‌هاي جومونگ را جمع مي‌کنند يا شمشير جومونگ دارند و... خب، به نظر شما والدين بايد با اين بچه‌هاچه کار کنند؟

  ببينيد؛ اين سريالي که به نام آن اشاره کرديد بيشتر به تب مي‌ماند که مي‌آيد و زود مي‌رود. رسانه‌هايي مانند تلويزيون در جامعه ما بسيار فراگير و با نفوذ هستند و اين گونه سريال‌ها در اقشار جامعه نفوذ مي‌کنند بنابراين انتظار داريم جوانان و نوجوانان از شخصيت‌هاي تلويزيون الگوسازي ‌کنند اما اگر اين تب جومونگ در فرد ميانسالي اين کار را بکند، معمولا آن شخص هنوز هويت‌اش را درک نکرده است.  سلامت : آيا استفاده از تکيه کلام‌هاي فيلم‌هاي تلويزيون مشکلي براي جامعه ايجاد نمي‌کند؟

  تکيه کلام‌هاي قهرمانان مد مي‌شوند و زود از بين مي‌روند. گاهي اوقات مي‌شنويم برخي نگران اين موضوعات هستند اما معمولا موج گذرايي هستند و خيلي مشکل ايجاد نمي‌کنند.

  امروز شما به جومونگ و تاثيرات فرهنگي آن اشاره مي‌کنيد و من به ياد زمان خودمان مي‌افتم که سريال زورو پخش مي‌شد. زورو نيز نقاب و شمشيري داشت و جوانان آن روزگار نيز اداي زورو و شمشير بازي‌اش را درمي‌آوردند و بعد از چند وقت نيز فراموش شد بنابراين جاي نگراني نيست اما اگر چنين شخصيت‌هايي تمام زندگي فرد را تحت تاثير قرار دهند و انسان پوسته عوض کند و آدم ديگري شود، نياز به بررسي و مداخله درماني الزامي است.  سلامت : بنابراين توصيه مي‌کنيد افراد سريال‌هاي مورد علاقه را ببينند اما تحت تاثير شديد آن قرار نگيرند؟

  توانايي‌ها در درون خود افراد است و نياز نيست خودمان را شبيه فرد ديگري بکنيم. در واقع ما بايد خورشيد باشيم نه ماه که نور بگيريم و آن را منعکس کنيم. اغلب افراد توانايي‌هاي مثبتي دارند که فقط بايد آن را پيدا کنند بنابراين نبايد به اين الگوها متوسل شويم. فرد مي‌تواند با حفظ هويت خود فردي شجاع، دلاور و راستگو باشد بنابراين نيازي نيست که تغيير لباس و تغيير نام دهد بلکه بايد ويژگي‌هاي فرد مفيد را در درون خودش پرورش دهد.  سلامت : يادم مي‌آيد سال‌ها پيش فيلم معروفي به نام سي‌بل از تلويزيون پخش شد که اين فرد شخصيت‌هاي متفاوتي داشت. نظرتان درباره افراد چندشخصيتي چيست؟

  سي‌بل 10 تا 12 شخصيت داشت اما اين بيماري بسيار نادر است، به طوري که خودم در عرض 25 سال کار روان‌پزشکي تنها يک يا دو مورد از اين چند شخصيتي‌ها را ديده‌ام. يعني اختلال شخصيت متعدد بسيار نادر است و تشخيص آن نيز بسيار مشکل است. اين افراد معمولا کودکي‌هاي بسيار بدي داشته‌اند و تعرض‌هاي شديد جسمي و رواني داشته‌اند و در نهايت در بزرگسالي در قالب‌هاي مختلف مي‌روند. اين افراد ناکامي‌ها و آرزوهاي برآورده نشده به فرم بيمارگونه و هويت‌زده دارند و کاملا شخصيت‌هاي متفاوت‌شان را باور دارند. امثال سي‌بل نقش بازي نمي‌کنند و ممکن است از هويت‌هاي ديگرشان مطلع نباشند.  سلامت : حرف آخر؟

  شما از جومونگ صحبت کرديد اما شخصا عقيده دارم الگوهاي شخصيتي ملي، ايراني و مذهبي کشورمان ايران بسيار واقعي‌تر، مستندتر و مثبت‌تر هستند بنابراين توصيه مي‌کنم دست‌اندرکاران صدا و سيما اين اسطور‌ه‌ها را نيز نمايش دهند تا فرهنگ کشورهاي ديگر به کشور ما صادر نشود. به عنوان مثال خود من سريال سلطان‌ و شبان را پس از بيست و چند سال بار ديگر مي‌بينم و لذت مي‌برم.  امضاء

  *******************************

  سکوت
  خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

  *******************************
  و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
  که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

  *******************************
 5. تشكر

  عهد آسمانى (07-01-2011)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi