صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 27

موضوع: برکرانه غدیر

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 28: چرا پیامبر از جبرئیل خواست که او را معاف دارد؟

پاسخ:چون رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از گروههای مخالف خود اطلاع داشت و از توطئه های سیاسی،نظامی آنان با خبر بود و می دانست برای به دست گرفتن حکومت و قدرت سیاسی جامعه برخی پیمان سیاسی نظامی امضاء کردند و برخی دیگر با یکدیگر هم سوگند شش شده تا پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله) قدرت را بدست گیرند که خود فرمود: و سالت جبرئیل ان یستعفی لی السلام عن تبلیغ ذلک الیکم ایها الناس لعلمیبقله المتقین و کثره المنافقین و ادغال الاثمین و حیل المستهزئین بالاسلام از جبرائیل درود خدا بر او باد درخواست کردم تا مرا از اعلام ولایت علی (علیه السلام) معاف بدارد زیرا ای مردم می دانم که تعدادی از پرهیزکاران اندک و شمار منافقان فراوان است و گنهکارانی پر فریب و نیرنگ کارایی که اسلام را مورد استهزاء قرار می دهند وجود دارند.

سوال 29:در روز غدیر فرشته وحی کدام تهدید را مطرح کرد؟

پاسخ: چون نبوت و رسالت بدون امامت و رهبری دوام می آورد و ره آورد رسالت بر باد می رود تهدید کرد که: و ان لم تفعل فما بلغت رسالته (و اگر امروز برای امام علی (علیه السلام) و یازده امامان دیگر بیعت نگیری،رسالت خود را ناقص گذاشته ای.)

سوال 30:در روز غدیر فرشته وحی چه وعده ای به پیامبر (صلی الله علیه و آله) داد؟

پاسخ:چون پیامبر (صلی الله علیه و آله) از عمیق کینه توزی مخالفان با خبر بود و می ترسید که پس از اعلام ولایت و فرمان بیعت عمومی دست به شورش ببرند و دست به شمشیر ببرند و حرمت فرمان الهی و رسالت در هم شکسته شود.از این رو جبرائیل از طرف خدا به پیامبر وعده پیروزی و حفظ سلامت و امنیت داد که فرمود و الله یعصمک من الناس (00خدا تو را از مردم حفظ می کند.)

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. تشكر

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

4. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 31:اگر نمی ترسند پس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در روز غدیر از چه می ترسید؟

پاسخ:پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) بر جان خود نمی ترسید می ترسید که مخالفان ولایت برابر اعلام ولایت عمومی دست به شورش بزنند و وحدت اسلامی را خدشه دار شود می ترسید که مخالفان کینه توز دست به شمشیر ببرند و حرمت وحی و رسالت را در هم شکنند می ترسید که مخالفان مانع بیعت عمومی شده و رسالت نا تمام بماند.

سوال 32:پیامبر (صلی الله علیه و آله) در روز غدیر خم از مردم چه خواست؟

پاسخ:پس از حمد و ستایش الهی و طرح ویژگیهای علی (علیه السلام) از مردم خواست تا به امامت امام علی (علیه السلام) و یازده امام از دیگر فرزندان او ایمان آوردند و اعتراف کنند و سپس با امام علی (علیه السلام) بیعت کنند و آنگاه پیام آن حادثه عظیم را در شهر و دیار خود به فرزندان و خویشاوندان خود برسانند تا غدیر را فراموش نشود که فرمود معاشر الناس انی ادعها امامه وراثه فی عقبی الی یوم القیامه و قد بلغت ما امرت بتبلیغه حجه علی کل حاضر و علی کل احد ممن شهد اولم یشهد ولد او لم یولد فلیبلغ الحاضر و الغایب و الولد الی یوم القیامه.
    (ای جمعیت انبوه مسلمانان من امامت علی (علیه السلام) را در میان شما باقی می گذاریم که او فرزندان او وارث من تا روز قیامت می باشند همانا من امر الهی را که مامور ابلاغ آن بوده ام به شما رسانده ام که حجت آشکاری بر هر حاضر و غائب است به آنها که امروز با ما هستند و آینده تولد خواهند شد پس بر حاضران در صحنه غدیر، واجب است که تمر الهی را به دیگران که حضور ندارند برسانند و بر پدران واجب است که حماسه غدیر را به فرزندان تا روز قیامت بشناسانند.)

سوال 33:آیا در روز غدیر تنها بیعت با امیرالمومنین مطرح بود؟

پاسخ:خیر،بیعت با همه امامان معصوم (علیه السلام) از امام علی (علیه السلام) تا حضرت قائم آل محمد(عج)مطرح شد. جمع حاضران با دستور خدا به امامت همه امامان اعتراف کردند و سپس چون امام علی (علیه السلام) در جمع حاضران، حضور داشت با آن حضرت بیعت کردند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودمعاشر الناس!انکم اکثر من آن تصافونی بکف واحد فی وقف واحد قد امرنی الله عزوجل ان اخذ من السنتکم اقرارا بما عقدت لعلی امیرالمومنین و لمن جاءبعده من الائمه منی و منه
    000ای جمعیت انسانها جمعیت شما بیشتر آنها است که بتوانید با دوست خود با با من در این بیعت کنید پس از طرف خدا فرمان داده شدم که از شما اقرار بگیریم نسبت به ولایت امام علی (علیه السلام) وامامت امامان پس از او که از فرزندان من و علی (علیه السلام) هستند

امضاء

5. تشكر

6. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 34: طرح جامع امامت و رهبری چگونه در روز غدیر طرح شد؟

پاسخ: برخی فکر می کنند که در روز غدیر تنها ولایت امام علی (علیه السلام) مطرح و مردم تنها با آن حضرت بیعت کردند آنگاه از امامت دیگر امامان معصوم دچار غفلت شده اند بلکه در روز غدیر طرح جامع امامت پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) تا ظهور و ولایت حضرت مهدی (عج) و دوران پس از ظهور و شهادت و دوران رجعت تا قیامت مطرح بوده اما من و جانشینان پیامبران گذشته فاصله میان وفات پیامبری را تا بعثت پیامبر بعدی پر کردند و رهبری مردم را بر عهده داشتند تا انسانها در هیچ شرایطی بدون رهبر نباشند و از زمین از حجت خدا خالی نباشد امامان معصوم شیعه نیز در فاصله زمانی از وفات تا قیامت و بر پایی آخرت را پر کرده رهبری امت اسلامی را بر عهده دارند.

سوال 35،پیامبر اسلام از اجتماع بزرگ آن روز چه درخواستهای داشت؟

پاسخ 1- از همگان خواست تا به امامت دوازده امام اعتراف کنند.
    2- از همگان خواست تا با امام علی بیعت کنند
    3- از همگان خواست تا از فرمان امام علی (علیه السلام) سر پیچی نکنند که فرمود:
    معاشر انی ادعها امامه و وراثه فی عقبی الی یوم القیامه و قد بلغت ما امت بتبلیغه حجه علی کل حاضر و غائب و علی کل احد ممن شهد او لم یشهد ولد او لم یولد فیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الوالده الی یوم القیامه
    ای جمعیت انسانها امامت علی و فرزندان او را تا روز قیامت در میان شما باقی می گذاریم و من به آنچه نسبت به ابلاغ ولایت مامور بوده ام به شما رسانده ام که بر هر انسان حاضر و غائبی و بر هر شاه غیر شاهدی و بر هر کس که تا توان متولد شده یا نشده حجت تمام شده است پس باید حاضران به غائبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت مساله امامت علی و فرزندانش را بازگو نمایند

سوال 36: مسئولیت عظیم حاضران غدیر از زبان پیامبر چه بود؟

پاسخ: پیامبر اسلام مسئولیت بزرگ حاضران غدیر را اینگونه بیان فرمود:
    1- پس از بیعت وفادار بمانند.
    2- با دوستان امام علی دوست و با دشمنانش دشمن باشند.
    3- حادثه روز غدیر را به آنان که حضور نداشتند ابلاغ کنند.
    4- حادثه روز غدیر را زبان به زبان به نسلهای آینده منتقل کنند.

امضاء

7. تشكر

8. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 37: پیامبر در روز غدیر به چه کسانی هشدار داد؟

پاسخ: رسول به همه مسلمانان حاضر در روز غدیر هشدار داد که مبادا تسلیم قدرت طلبان شوند و حماسه غدیر را فراموش کنند و فرمود: معاشر الناس انه سیکون من بعدی ائمه یدعون الی النار و یوم القیامه لا ینصرون. معاشر الناس ان الله تعالی و انا بریئان منهم معاشر الناس انهم و انصارهم و اشیائهم و اتباعهم فی الدرک اسفل من النار و لبس مثوی المتکبرین الا انهم اصحاب الصحیفه ینظر احد کم فی الصحیفه فذهب علی الناس الا ش ذمه منهم امر الصحیفه. ای جمعیت انسانها پس از من رهبران فاسدی خواهد آمد که مردم را به بسوی آتش جهنم می کشانند و در روز قیامت یاوری نخواهند داشت ای مردم؛ همانا خدا و من از آنان بیزاریم ای جمعیت انسانها همانا آن رهبران فاسد و اطرافیان و پیروان و یارانشان در پایین ترین جایگاه آتش قرار دارند و چه بد جایگاهی برای متکبران است آگاه باشید آنان پدید آورند گان طوماری (صحیفه و نامه ای در مخالفت امامت علی (علیه السلام) می باشد)پس بر همه شما لازم است که در آن طومار ننگین بنگرید اکثر مردم جز اندکی در صحیفه غفلت کردند و همه را از مخالفت کردن و سرپیچی از فرمان امام علی هشدار داد.

سوال 38: چه کسانی را پیامبر در روز غدیر لعنت کرد؟

پاسخ : پیامبر اسلام به افراد زیر در روز غدیر لعنت کرد:
    1- کسانی که امامت امام علی (علیه السلام) را انکار کنند
    2- کسانی که امامت علی (علیه السلام) را غصب کنند.
    و العن من انکره و اغضب علی من جهد حقه

بخش 4 پیرامون ولایت و غدیر

سوال 39: چرا امام امت اسلامی را خدا باید تعیین کند.

پاسخ: امامت شرایط و ویژگیهای دارد که شناخت انسان کامل و شناسایی این ویژگیها برای انسانها ممکن نیست انسان موجودی است ناشناخته و کشف راز درون انسانها برای برای مردم امکان ندارد حال که انسانها در انتخاب و شناخت رهبر کامل عاجزند باید خداوند خالق بشر به کمک انسانها آمده و رهبران کامل را معرفی فرماید که الله اعلم حیث یجعل رسالته خدا آگاه تر است که رسالت خدا کجا قرار دارد. از این رو امام علی (علیه السلام) را خدا برگزید و در روز غدیر به بیعت همگانی با آن حضرت فرمان داد.

امضاء

9. تشكر

10. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 40: اگر امام را خدا انتخاب می کند پس بیعت مردم چه نقشی دارد؟

پاسخ: خداوند بشر را هدایت می کند همانگونه که خوبیها و بدیها را معرفی کرد و راه سعادت و شقاوت انسان را نشان داد امام حق را انتخاب کنند و به سعادت برسند و گمراه شوند آنگونه در دیگران رهنمودهای الهی گروهی رستگار و گروهی دیگر منحرف گشتند پس از حادثه غدیر نیز گروهی امامت علی (علیه السلام) را انکار و غصب کردند و گروهی بر ولایت و رهبری آن حضرت وفادار ماندند و انواع شکنجه ها را به جان خریدند و پس اعلام وحی تضادی با اختیار انسان ندارد.

سوال 41: بیعت مردم چه ره آوردهای دارد؟

پاسخ: چون امام و رهبر جامعه باید در میان مردم زندگی کند امر و نهی داشته باشند و خوبیها را فرمان دهد و مردم را برای پاکسازی و تصفیه دلها و جامعه از پلیدیها بسیج کند باید مردم او را قبول داشته و با او بیعت کنند تا پیشتوانه اجرایی داشته باشد اگر مردم به علل گوناگونی از حق منحرف شوند و دستورات امام حق را رعایت نکنند یا او را در انزوا قرار دهند و دستور امام بر زمین می ماند و در عمل امامت و رهبری او برای آنها نقشی نخواهد داشت.

سوال 42: آیا تنها در روز غدیر ولایت امیرالمومنین علی (علیه السلام) اعلام شد؟

پاسخ: خیر، اعلام ولایت امام علی پیش از غدیر بارها و بارها توسط پیامبر اسلام مطرح گردید. بریده این خضیب اسلمی می گوید: روزی رسول خدا به جمعی و به امر من فرمود ما 7 نفر بودیم از جمله ابوبکر، عمر، طلحه و زبیر که: سلمو علی علی بامرة مومنین به علی با کلمه امیرالمومنین سلام کنید ما به او با لفظ یا امیرالمومنین سلام کرده ایم با آنکه رسول الله زنده و در کنار ما بود رسول خدا بارها از امامت علی و یازده فرزند او و امامان معصوم سخن گفت در روز غدیر برای امامت علی و دیگر امامان معصوم بیعت گرفته شده که فرمود فامرت ان اخذ البیعه منکم و الصفقه لکم له بقبول ما جئت به عن الله عزو جل فی امیرالمومنین و الا وسیا من بعده الذین هم منی و منهم امامه فیهم مهدی الی یوم یلقی الله الذی یقدر و یقضی پس از طرف خدای عزیز و بزرگ مامورم که برای امیرالمومنین از شما بیعت بگیرم و برای امامان پس از او نیز بیعت کنید امامانی که همگان از من و علی می باشند. قائم آنان مهدی (عج) است تا روز قیامت به حق قضاوت خواهد شد.

امضاء

11. تشكر

12. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 43: اگر در گذشته ولایت امامان معصوم اعلام و ابلاغ شد پس در روز غدیر چه واقعیتی شکل گرفت؟

پاسخ: در روز غدیر همه مسلمانان با رهنمود رسول خدا با امام علی بیعت کردند و همه به امامت دیگر امامان معصوم تا حضرت قائم اعتراف و اقرار کردند و امامت آنان را تا رجعت و قیامت پذیرفتند.

سوال 44: با بیعت عمومی کدام اصل از اصول آزادی و دمکراسی ثابت می گردد؟

پاسخ: اصل شرکت مردم در سرنوشت خویش، اصل آزادی مردم در حکومت اسلامی. حادثه غدیر زیباترین جلوه آزادی در حکومت اسلامی است با اینکه امام حق را خدا برگزید و پیامبر خدا او را معرفی نمود حق بیعت به مردم داده شد.

سوال 45: آیا در روز غدیر روز بیعت با امیرالمومنین (علیه السلام) است؟

پاسخ: خیر، بلکه روز غدیر روز بیعت با دوازده امام معصوم است روز روز اعتراف و اقرار به امامت دوازده امام شیعیان روز غدیر روز بیعت با امیرالمومنین و یازده امام دیگر از فرزندان آن حضرت است. رسول خدا فرمود معاشر الناس فبا الله و بابعونی و بایعوا امیرالمومنین و الحسن و طیبه باقیه یهلک الله من غدر و یرحم من وفی (فمن نکث فانما ینکث علی نفسه و من اوفی بما عاهد علیه الله فسیوتیه اجرا عظیما) ای جمعیت انسانها پرهیزکار باشند و بیعت کنید با علی امیر مومنان و حسن و حسین و امامان پس از آنها که کلمه طیبه جاودانه هستند و خدا نیرنگ باز را هلاک می کند و رحمت خدا را می نگرد کسی که وفای به عهد کند و کسی که پیمان شکند پس بر زیان خود عمل کرده

امضاء

13. تشكر

14. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 46: اگر امامت نباشد چرا رسالت پیامبر ناقص است؟

پاسخ: هر چیزی برای تداوم و جاودانه ماندن به دو اصل نیازمند است:
    1- اصل علل پیدایش 2- اصل علل پایداری و حفاظت.
    اگر طراحی اختراعی را به ثبت برساند و برود و دیگر کسی آن اختراع را مطرح نکند به تولید انبوه نرساند آن را حفظ نکند اصل تداوم و پایداری با اصل پیدایش و اختراع هماهنگ نشد آن اختراع فراموش می شود از یاد می رود نابود می شود و در حفظ و نگهداری ساختمان یک کتاب یک طرح اقتصادی، نیز این واقعیت جاری در مسایل فکری و عقیدتی نیز به دو اصل نیاز مندیم 2- اصل پایداری و حفاظت علت مبقیه و نگهدارنده.
    اگر رسول خدا بیاید و مکتب را معرفی کند و ملت و دولت را با انواع زحمتها و تلاشها پدید آورد و پس از دورانی از دنیا برود و علت پایداری و حفاظت نباشد که راه و رسم او را تداوم دهد و مکتب او را حفظ کند و سنت او را از انواع تحریف و دگرگونی برهاند ره آورد رسالت تاراج می شود و پس از اندک زمانی اثری از آن باقی نخواهد ماند پس رسالت بدون ولایت و امامت ناتمام است.

بخش 5 حوادث پس از غدیر

سوال 47: چرا مخالفان ولایت در روز غدیر به آخر خط و به بن بست رسیدند؟

پاسخ: چند گروه از مخالفان سیاسی که با یکدیگر پیمان سیاسی، نظامی بستند معتقد بودند تا پیامبر زنده است آنها نمی توانند به اهداف سیاسی خود برسند.
    پس تمام طرحها و نقشه ها برای دوران پس از پیامبر زنده نگهداشتند تا رسول خدا بر منبر مدینه و یا در کوچه و خیابان یا در اجتماعات معمولی از امامت امام علی و فرزندانش سخن می گفت و رهنمود می داد برای مخالفان هر چند ناگوار بود اما تا حدودی قابل تحمل بود. اما در روز غدیر خم به دنبال سالها تذکر و رهنمود از نظر کاربردی وارد نهایی ترین مرحله تحقق رهبری شده و از آن اجتماع عظیم برای امام علی (علیه السلام) بیعت گرفت زیرا احادیث و روایات می توان با تهاجم و محاصره فرهنگی به دست فراموشی سپرد اما بیعت 120 زن و مرد و حاجیان از حرم باز گشته را چگونه می شود بدون فشار نظامی از خاطره زدود؟ از فرهنگ نامه ها پاک از ذهنها و دلها شست؟ اینجا بود که چاره ای جز حرکت نظامی و رسوایی خود ندیدند.

سوال 48: اولین کسی که آشکار را مخالفت کرد چه کسی بود؟

پاسخ: شخصی بنام حارث بن نعمان فهری بود که با تحریک دیگر مخالفان جرات کرد تا آشکارا مخالفت کند و با رسول خدا به مجادله بپردازد.

امضاء

15. تشكر

16. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 49: چه افرادی پس از بیعت عمومی دست به توطئه و مخالفت زدند؟

پاسخ: آنانکه نقشه ترور پیامبر را ریختند آنان پس از 75 روز به خانه امام علی هجوم آوردند آنانکه امامت را از اهل بیت غصب کردند.

سوال 50: چرا پس از غدیر غذری برای کسی باقی نماند؟

پاسخ: زیرا هم ابلاغ فرشته بود و هم اعلام رسول خدا انتخاب الهی بود و هم بیعت آشکار پیامبر با حضرت علی و سرانجام بیعت عمومی مسلمانان یا امامان معصوم از امام علی تا حضرت مهدی پس از ابلاغ زبانی و بیعت علمی تمام مسلمانان بلاد اسلامی همراه پیامبر اسلام آیا دیگر عذری برای انکار غدیر باقی خواهد ماند؟ هر گونه حضرت زهرا (صلی الله علیه و آله) بارها این حقیقت را مطرح می کرد که فرمود فما جعل الله لاحد بعد غدیر خم من حجه و لاعذر خداوند بزرگ پس از حادثه غدیر خم که ولایت امام علی (علیه السلام) اعلام گردید برای هیچ کس عذر و بهانه ای باقی نگذاشته است.

سوال 51: اولین مخالف غدیر که عذاب شد به پیامبر چه گفت؟

پاسخ: حارث بن نعمان فهری پس از مخالفت آشکار خطاب به رسول خدا گفت: ای محمد ما را به خدا خواندی پذیرفتیم نبوت خود را مطرح کردی لااله الا الله و محمد رسول الله گفتیم مارا به اسلام دعوت کردی اجابت کردیم و گفتی نماز در 5 وقت بخوانید خواندیم به زکات و روزه و حج و جهاد سفارش کردی اطاعت کردیم. حال پسر عموی خود را امیر ما ساختی که نمی دانیم این حکم از طرف خداست یا اراده شخصی شما پیدا شده رسول خدا پاسخ داد: سوگند به خدا که جز او پروردگار نیست این دستور از طرف اوست

امضاء

17. تشكر

18. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 52: اولین مخالفت غدیر چگونه عذاب شد؟

پاسخ: حارث بن نعمان فهری خود تقاضای عذاب کرد و آنقدر مغرور که می پنداشت قدرتی وجود ندارد تا او را کیفر دهد وقتی رسول خدا به او فرمود اعلام ولایت امیرالمومنین و فرمان بیعت عمومی به دستور خدا انجام گرفت و من وظیفه ای جز ابلاغ و اجرای آن نداشتم حارث بن نعمان پس از شنیدن این جواب خشمناک شد سر به آسمان بلند کرد و گفت: خدایا اگر آنچه محمد درباره علی می گوید از طرف توست به امر توست سنگی از آسمان فرو آید و مرا عذاب کند هنوز سخنان حارث بن نعنان نرسیده بود که از آسمان سنگی بر او فرود آمد و او را به هلاک رساند که آیات 1 و 2 سوره معارج نازل شد.

سوال 53: کدام آیه قران به کیفر مخالفت غدیر اختصاص دارد؟

پاسخ: آیه 1 و 2 سوره معارج:
    سال سائل بعذاب واقع للکافرین لیس له دافع

سوال 54: حضرت فاطمه زهرا (صلی الله علیه و آله) نسبت به آغاز مخالفت چه فرمود؟

پاسخ: حضرت زهرا نگاهی معنا دار به امام علی نمود و فرمود اتظن یا اباالحسن ان هذا الرجل والله لا هو الا طلیعه قوم لا یلبثون ان یکشفوا عن وجودهم اقنعتها عند ما تلوح لهم الفرصه ای ابالحسن آیا گمان می کنی در مخالفت با غدیر این مرد تنهاست سوگند به خدا او پیشگام قومی است که هنوز نقاب از چهره هایشان فرو نیفتاده است. آنگاه که فرصت به دست آوردند مخالفت خود را آشکار خواهند ساخت. علی (علیه السلام) در پاسخ فرمود: من دستور خدا و پیامبر را انجام می دهم و به خدا توکل می کنم که بهترین یاری دهنده است.

امضاء

19. تشكر

20. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سوال 55: چند آیه به مخالفان غدیر اختصاص دارد؟

پاسخ: آیه 1 و 2 سوره معارج به مخالفت و عذاب حارث بن نعمان فهری.
    2- آیه 67 مائده به کل مخالفان غدیر ارتباط دارد که فرمود:
    و الله یعصمک من الناس ان الله لا یهدی القوم الکافرین خدا تو را از شر انسانهای مخالف حفظ می کند همانا خدا مردم کافر را هدایت نخواهد کرد.
    سوال 56: مخالفان غدیر چه توطئه های را طراحی کردند؟

پاسخ: توطئه های فراوانی را طراحی کردند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

1- مخالفت آشکار
    2- طرح ترور رسول خدا در جاده های کوهستانی بین راه مدینه
    3- پیمان نظامی برای بدست گرفتن قدرت.
    4- نوشتن طومار دروغین و نفرین شده.

سوال 57: اولین برخورد مسلحانه پس از غدیر چگونه شکست خورد؟

پاسخ: مخالفان ولایت امیرالمومنین که فکر می کردند در بن بست کاملی قرار دارند تصمیم نهایی را گرفتند و آن ترور پیامبر (صلی الله علیه و آله) که به گونه ای طبیعی با رم دادن شتر آن حضرت در عقبه که راه کوهستانی و دره های عمیق داست به اهداف خود برسند و به یکدیگر گفتند و بر سر کوهستانی عقبه کمین کرده و با سنگ و چوب و آلاتی که صداهای وحشتناک تولید کند شتر پیامبر را رم می دهیم تا سقوط کند و آن را در دره های عمیق فرو غلطد آنگاه از تاریکی شب بهره جسته فرار می کنیم و فردا همه جا می گویم مرگ پیامبر یک حادثه طبیعی بود سپس با شتاب رفتند بر سر راه کمین کردند و منتظر رسیدن شتر پیامبر و همراهانش شد رسول گرامی اسلام به وسیله فرشته وحی از نقشه آنان آگاهی یافت چون به عقبه نزدیک شدند به حذیفه بن یمان و عمار و یاسر فرمود تا یکی عنان شتر را دست گیرد و دیگری شتر را هدایت کند منافقان کمین کرده و هر چه داشتند پرتاب کردند و با سر و صداهای گوناگون سعی کردند تا شتر را رم دهند که به امر خدا هیچ تزلزلی در حرکت شتر پدید نیامد و ترور نا فرجام ماند. طراحان ترور پیامبر این فرصت طلایی را نمی توانستند از دست بدهند که با شمشیرهای برهنه خود به پیامبر حمله کردند ولی با مقاومت بی نظیر عمار و یاسر حذیفه رو به رو شدند اگر اندکی درنگ می کردند دیگر یاران پیامبر که آهسته و پیوسته در یک کاروان بزرگ در حرکت بود سر می رسیدند و کار همه منافقان تباه می شد پس ناچار فرار کردند .

حذیفه گفت: یا رسول الله آنها چه کسانی بودند پیامبر فرمود: نگاه کن در آن هنگام برقی جهید و چهره آنان آشکار شد که حذیفه با شگفتی آنها را شناسایی کرد. پس از ترور نافرجام و افشای اسامی دست اندرکاران اولین زنگ خطر در امت اسلامی به صدا درآمد که مخالفان به خط آخر رسیدند و از هیچگونه اقدامی دست بردار نیستند. که اندوهی بر دل پیامبر نشست و با نگرانی و مراقبت شدیدتری در حفظ جان رسول خدا می کوشیدند و همه می دانستند چه اختلافاتی پدید خواهد آمد و به روشنی حوادث تلخ آینده را می نگریستند که نگرانیها و گریه های رسول در آستانه در آستانه رحلت برای تنهای علی (علیه السلام) و اهل بیعت گرانی او بر همین اساس شکل می گرفت.

امضاء

21. تشكر

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع