نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: امر به معروف به روش حضرت آیت الله العظمی شاه آبادی

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,238
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

gol امر به معروف به روش حضرت آیت الله العظمی شاه آبادی

یکی از شرائط امر به معروف و نهی از منکر، احتمال تاثیر پذیری شخص عامل به منکراست،درصورت عدم احتمال، تکلیف ساقط است. ولی متاسفانه در بسیاری از موارد،عدم احتمال تاثیرگذاری را بدون بررسی،به راحتی می پذیریم و از همین جا مرتکب ترکواجب الهی می شویم. آیا براستی تمام راه ها را بررسی می کنیم! تا به این نتیجهبرسیم که احتمال تاثیر گذاری وجود ندارد؟
    عبارات زیر، هوشمندی و زیرکی عارف کامل حضرت آیت الله العظمی شاه آبادی ( استاد امام ره) در یافتن راه درست و موثر برای اجرای نهی از منکر را، به نمایش میگذارد می باشد و در. بسیار جالب و خواندنی است:
    «در نزدیکی منزل ایشان در خیابان امیرکبیر، دکتری بود به نام ایوب که برایدخترانش معلم موسیقی آورده بود و صدای موسیقی بلند بود، به گونه‏ای که از صدای آنهمسایه‏ها ناراحت بودند. ایشان برای دکتر پیغام فرستاد و از او خواست که از این کاردست بردارد، اما دکتر جواب داده بود که من این کار را ترک نمی‏کنم و شما هر اقدامیکه می‏خواهید بکنید.
    مرحوم شاه‏آبادی تا روز جمعه صبر کردند و آنگاه در جلسه روز جمعه که در مسجد شاهسابق تشکیل شده بود، به مردم گفتند خوب است از این به بعد هر کس از این خیابان عبورمی‏کند چون به مطب دکتر رسید، داخل مطب شده و سلام کند و آنگاه با خوشرویی از اوبخواهد که آن عمل خلاف را ترک کند. از آن پس هر کس از جلوی مطب عبور می‏کرد برایانجام وظیفه شرعی خود، داخل مطب می‏شد و سلام کرده و موضوع را با زبان خوش در میانمی‏گذاشت و خارج می‏شد.
    چند روز به این منوال گذشت و دکتر هر روز با صدها مراجعه کننده مواجه می‏شد کههمگی یک مطلب را به او تذکر می‏دادند. وی دید اگر بخواهد به لجاجت خود ادامه دهد نهتنها باید مطب خود را تعطیل کند بلکه مجبور است از آن خیابان هم کوچ کند. از این رودست از ایجاد مزاحمت برداشته، جلسه آموزش موسیقی دخترانش را تعطیل کرد. آیت‏اللهشاه‏آبادی در یکی از روزها که به طرف مسجد می‏رفت دکتر ایوب را دید که به طرف اومی‏آید، وقتی دکتر نزدیک شد، از شدت خنده نمی‏توانست سلام کند و بالاخره پس ازاحوالپرسی گفت: آقای شاه‏آیادی با قدرت ملت کار را تمام کردی. و من گمان می‏کردم کهشما به مراجع قانونی و محاکم قضایی مراجعه می‏کنید؛ در این صورت، من به سادگیمی‏توانستم جواب آنها را بدهم و هرگز درباره این روش مردمی نیاندیشیدهبودم

امضاء

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع