نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چرا به امام حسين كنيه اباعبدالله داده اند؟!!

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,719
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,619 در 2,113
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض چرا به امام حسين كنيه اباعبدالله داده اند؟!!

بسم رب الحسين

دربین القاب و اسماء اهل بیت علیهم السلام القاب واسماءی وجود دارد که سرشار از رموز و اسرار الهی است و آنان که به دقایق امور علاقه مندند میتوانند با تفکری عمیق و کنکاشی علمی به بخشی از این رموز و اسرار پیببرند.

درباره لقب ابا عبد الله مطالبی ست که قابل بررسی و دقت است و ازآن جمله اینکه او را ابا عبد الله نامیده اند، به معنی پدر عبدالله وحتما امام حسین فرزندی به نام عبد الله داشته (که داشته اند) و بدین سبباو را اباعبد الله لقب داده اند.

بله!این ظاهر امر است اما ما در روایات فراوانی داریم که امام حسین در دورانکودکی و قبل از تولد فرزندانش در لسان پیامبر و امیر المومنین " اباعبدالله " خوانده شده است:

عَنْ امام الصادق علیه السلام قالَ :

« قالَ علیٌ عَلَیهِ السَّلام لِلْحُسَیْنِ علیه السلام :

یا اباعَبداللهِ اُسْوَهٌ اَنْتَ قَدْماً .

فقالَ :‌ جُعِلْتُ فِداکَ ما حالی ؟‌ قال:‌عَلِمْتَ ما جَهِلوا وَسَیِنَتْفَعُ عالِمٌ بِما عَلِمَ . یا بَنیاسْمَعْ وَ ابْصِرْ مِنْ قَبْلِ اَنْ یَاْتیکَ فَوَالّذی نَفْسی بِیَدِهِ لَیَسْ فَکَنَّ بَنوُ اُمیهٍ دَمَکَ ثُمَّ لایُزیلونَکَ عَن دینِکَ وَ لایَنْسونَکَ ذِکْرَ رَبَّکَ .

فَقال الْحُسینُ علیه السلام : وَ الّذینَفْسی بِیَدَه حَسْبی اَقْرَرْتُ بِما اَنْزَلَ اللهُ وَ اَصَدُّقَقَوْلَ نَبیّ اللهِ وَ لا اُکَذُّبُ قَوْلَ اَبی»
    ا

مام صادق علیه السلام فرمود:‌ « علی علیه السلام به حسین علیه السلام فرمود:

ای اباعبدالله تواز پیش اسوه مردم بوده ای . [ حسین علیه السلام ] عرض کرد : فدایت شوم حالمن چگونه است ؟‌ فرمود:‌ دانشی داری که ایشان بدان نادان اند و زود است که دانشمند از دانش خود بهره جویند.

ای فرزندم گوش فردار و بینا باش قبل ازآنکه [ واقعه ای] تو را دریابد . قسم به آن که جانم در دست اوست بنی امیه خون تو را می ریزند اما نمی توانند تو را از آئینت برگردانند و از یادپروردگارت غافل سازند . حسین علیه السلام فرمود:‌ قسم به آن که جانم دردست اوست کافی است . من بدانچه خدا فرود آورده است اقرار کردم و سخنپیامبر را دروغ نمی شمارم .( 10)‌کامل الزیارات / 72

ابن عباس مى گوید: همراه على(علیه السلام) در جنگ صفین از سرزمین نینوا گذشتیم به من فرمود:
    یا ابن عباس أتعرف هذا الموضع، قلت له ما أعرفه یاامیرالمؤمنین

فقال(علیه السلام): لو عرفته کمعرفتى لم تکن تجوزه حتى تبکى کبکائى قال:
    فبکى طویلا حتى اخضلت لحیته و سالت الدموع على صدره و بکینامعاً و هو یقول:

أوه أوه مالى و لآل أبى سفیان مالى و لآل حرب، حزب الشیطان و اولیاء الکفر صبراً ابا عبدالله ... ثم بکى بکاء طویلا و بکینا معه حتى سقط لوجهه و غش علیه طویلا ثم أفاقت...

اى ابن عباس آیا این سرزمین را مى شناسى؟ عرض کردم خیر، اى امیر مومنان. آن حضرت فرمود: اگر مثل من آن را مى شناختى از اینجا عبور نمى کردى مگر آن که مانند من مى گریستى. آنگاه شروع به گریستن کرد تا این که اشک محاسن ایشانر ا فراگرفت و بر سینه مبارکشان جارى شد. ما نیز با آن حضرت گریستیم.على(علیه السلام) مى فرمود: شگفتا ما را با آل ابوسفیان و آل حرب، حزب شیطان و اولیاى کفر، چه کار! در همین حال فرمود:اى عبدالله صبر و مقاومت داشته باش.

و آنگاه بسیار گریست و ما نیز با او گریستیم، به گونه اى که آن حضرت با صورت به زمین فرود آمد و از هوش رفت وپس از مدتى به هوش آمد.

اصبغبن نباته نیز مى گوید: «همراه على(علیه السلام) از سرزمین کربلاگذر کردیم محل سوار شدن، پیاده شدن و محل ریختن خونهاى شهدا را به من نشان داد وفرمود: در این محل جوانانى از آل محمد(صلى الله علیه وآله) کشته مى شوندکه آسمانها و زمین بر آنها گریه خواهند کرد.

حال سوال اینست چرا ابا عبد الله ؟

بکار بردن لقب اباعبد الله برای مولای بی کفن ما امام حسین علیه السلام از این جهت است که او پدرتمام بندگان خالص خداوند است ، اگر امام حسین علیه السلام قیام نمی نمود وخون پاک خود و فرزندان و یارانش را نثار نمی کرد دیگر نشانی از توحید و عبودیت باقی نمی ماند که مردم عبد آن خدا و عامل به آن توحید باشند.

او با خون پاک خود آنچنان تحولی در عالم عبودیت ایجاد نمود که هر عبد الهی که در عالم وجود خدا را عبادت کند مدیون خون پاک اوست و عبودیت واقعی خداوند اثر وجود امام حسین است و از همین جهت او ابا عبدالله نامیده شدها ست . یعنی پدر عبودیت و ایجاد کننده عبد خالص خدا.

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 06-06-2013 در ساعت 21:39

2. تشكرها 5

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع