صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 40

موضوع: پای درس «جهاد با نفس» شیخ حر عاملی

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

15 – باب استحباب زیاد گریستن از خوف خدا

125 : امام صادق علیه السلام از پدران بزرگوارش و آنان از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در حدیثی که مشتمل بر ذکر امور مورد نهی است روایت فرمود :
    و کسی که اشک چشمانش از ترس خدا روان گردد در برابر هر قطره از قطرات اشکش قصری در بهشت نصیبش می گردد که با در و گوهر پوشانده شده است و در آن چیزهایی است که نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلب بشری خطور کرده.

126 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    در رازگویی خداوند با عیسی بن مریم علیه السلام آمده است که فرمود :ای عیسی! من پروردگار تو و پروردگار پیشینیان تو ام. ای عیسی! ای فرزند آن بانویی که باکره بود و میل و حاجتش را از مردان بریده بود، بر نفس خود گریان باش چونان کسی که با خانواده خود در حال وداع است و بی مهری دنیا را در دل دارد و آن را برای اهل دنیا واگذارده است و میل و رغبتش تنها به چیزی است که در نزد خداست.

127 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    نام حضرت نوح علیه السلام عبدالغفار بود ولی چون بسیار بر نفس خود نوحه و زاری داشت نوح نامیده شد.

128 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    نام حضرت نوح علیه السلام عبدالملک بود ولی چون پانصد سال را به نوحه و زاری گذراند نوح نامیده شد.

129 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    نام حضرت نوح علیه السلام عبدالاعلی بود ولی چون پانصد سال را به نوحه و زاری گذراند نوح نامیده شد.

130 : امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و اله روایت کند :
    هیچ چیزی نیست جز اینکه معادلی دارد مگر خداوند که هیچ چیز معادل او نیست ،و هیچ سخنی معادل و برابر لا اله الا الله نیست، و اشکی که از خوف خدا ریخته شود هم وزنی ندارد پس اگر بر چهره شخص جاری گردد پس از آن هرگز آن روی را گرفتگی و تیرگی فرا نمی گیرد.

131 : امام صادق علیه السلام از پدر بزرگوارش روایت کند که فرمود :
    رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود : خوشا به حال چهره ای که خداوند به او نظر دارد، آن چهره ای که بر گناهی که هیچکس جز خدا بر آن اطلاعی ندارد از خوف خدا می گرید.

132 : رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    هر چشمی در روز قیامت گریان است مگر سه چشم :چشمی که از خوف خدا بگرید و چشمی که(از دیدن)حرامهای الهی فرو بسته شود و چشمی که در راه خدا شب زنده داری کند.

133 : امام رضا علیه السلام فرمود :
    در ضمن راز گویی خداوند با حضرت موسی علیه السلام چنین آمده است : کسانی که به من نزدیک گشته اند به واسطه هیچ عملی همانند گریستن از خوف من به من نزدیک نشده اند و آنانکه طوق بندگی مرا در گردن دارند به واسطه هیچ عملی همانند باز ایستادن از ارتکاب حرامهای من مرا بندگی ننموده اند و آنانکه خود را آراسته اند به واسطه هیچ عملی همانند پیشه نمودن زهد و بی رغبتی نسبت به آنچه که بی نیازی از آن در دنیا مورد اهمیت است، خود را برای من نیاراسته اند. حضرت موسی علیه السلام عرض کرد : ای گرامی ترین گرامیان ! چه چیزی آنان را در این راه ثابت قدم و پا برجا نموده؟ خداوند فرمود : ای موسی! اما آنانکه به واسطه گریستن از خوف من به من نزدیک گشته اند آنان در مرتبه همجواری با رفیق اعلی(معشوق و دوست برتر) هستند و هیچکس در این مقام با آنان شریک نیست و اما آنانکه به واسطه باز ایستادن از ارتکاب حرامهای من مرا بندگی نموده اند من در قیامت از آنان شرم دارم که در مورد اعمالشان کنجکاوی و دقت به خرج دهم در حالی که اعمال همه مردمان را به دقت وارسی خواهم کرد و اما آنانکه خود را به واسطه بی رغبتی به دنیا برایم آراسته اند تمامی بهشت را برای آنان مباح و روا می سازم که در هر جای بهشت خواستند جای گیرند

https://www.uplooder.net/img/image/83/c7668f89597867c2472fb4e00299b658/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930509_(5).jpg
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

134 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    به درستی که (گاه باشد) بین آدمی و بهشت به خاطر گناهان زیادش فاصله ای بیش از فاصله زمین تا عرش باشد پس چنین کسی را چاره ای نیست جز اینکه از خوف خدای عزوجل بگرید و بر گناهان خویش اشک ندامت بریزد تا فاصله او و بهشت نزدیکتر از فاصله پلک چشم تا مردمک چشم شود.

135 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    هیچ چیزی نیست جز اینکه پیمانه و وزنی دارد مگر اشکها زیرا یک قطره اشک دریاهایی از آتش را خاموش می کند پس هر گاه چشم پر آب شد و در اشک خود غرق گشت چنین چهره ای را کدورت و تیرگی فرا نمی گیرد و هر گاه اشک آن جاری شود خداوند آن دیده را بر آتش حرام میگرداند و اگر در بین یک امت یک نفر (با اخلاص و از خوف خدا) بگرید آن امت همگی مورد رحمت الهی واقع می شوند.

136 : از امام صادق علیه السلام مانند حدیث گذشته روایت شده است با این تفاوت که در آغاز آن آمده است:
    هیچ چشمی نیست مگر اینکه در روز قیامت گریان است به جز چشمی که از خوف خدا گریسته است و هیچ چشمی از خوف خدای عزوجل پر آب نشده است مگر اینکه خداوند سایر بدن او را بر آتش حرام می گرداند.

137 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    هیچ قطره ای در نزد خداوند عزوجل دوست داشتنی تر و محبوب تر از قطره اشکهایی که در تاریکی شب و از خوف خدا با اخلاص کامل ریخته می شود نیست.

138 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    هر چشمی در روز قیامت گریان است مگر سه چشم: یکی چشمی که از دیدن آنچه خداوند دیدنش را بر او حرام نموده فرو بسته شود و دیگری چشمی که در طاعت خدا بیدار بماند و دیگری چشمی که در دل شب از خوف خدا بگرید.

139 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    خداوند به موسی علیه السلام وحی فرستاد که بندگان من به سوی من تقرب نمی یابند به چیزی که در نزد من محبوبتر باشد از سه خصلت: حضرت موسی عرض کرد :ای پروردگار من آن سه چیست؟ فرمود :ای موسی!یکی بی رغبتی به دنیا و دیگری پرهیز از نافرمانی من و دیگری گریستن از خوف من .موسی عرض کرد ای پروردگار من کسی که چنین باشد چه چیزی نصیبش خواهد شد؟ خداوند وحی فرستاد که ای موسی! اما بی رغبتان به دنیا در بهشت جای خواهند گرفت و اما آنان که از خوف من گریانند در مقامی رفیع و برترند که هیچ کس با آنان در آن مقام شریک نیست و اما آنانکه از نا فرمانی من روا دارند من نیز مردمان را سخت بازرسی خواهم کرد ولی در کار آنان مو شکافی به خرج نمی دهم .

امضاء

4. Top | #33

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

16 – باب وجوب حسن ظن به خداوند و تحریم بدگمانی نسبت به خدا

140 : امام رضا علیه السلام فرمود:
    به خداوند گمان نیکو داشته باش زیرا خداوند عزوجل گوید : من در نزد گمانی که بنده ام به من دارد حاضرم اگر گمان خیر به من دارد پس پاداش خیر می بیند و اگر گمان بد به من دارد پس کیفری بد در انتظار اوست .

141 : امام رضا علیه السلام فرمود :
    به خداوند گمان نیک داشته باش زیرا امام صادق علیه السلام می فرمود : کسی که به خداوند گمان نیکو داشته باشد خداوند در نزد گمان او حاضر است و کسی که به روزی قانع و خوشنود باشد خداوند نیز عمل کم را از او می پذیرد.

142 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    در کتاب علی علیه السلام یافتیم که رسول خدا صلی الله علیه و اله بر فراز منبر فرمود : سوگند به آن خدایی که جز او معبودی نیست به هیچ مؤمنی هرگز خیر دنیا و آخرت عطا نشده است مگر به خاطر چند خصلت :
    گمان نیکو به خداوند و امیدواری به عطا و بخشش خدا و خوش خلقی و باز ایستادن از غیبت مؤمنان و سوگند به خدایی که جز او معبودی نیست خداوند هیچ مؤمنی را بعد از توبه و استغفار عذاب نمی کند مگر به سبب چند خصلت :
    بدگمانی اش به خداوند و کوتاهی نمودن در امید داشتن به خدا و بد اخلاقی و غیبت نمودن از مؤمنین. وسوگند به خدایی که جز او معبودی نیست هیچ بنده مؤمنی گمان نیکو به خداوند نمی کند مگر اینکه خداوند در نزد گمان نیکوی او حاضر است(و پاداش نیکو به او می دهد)زیرا خداوند بخشنده است و تمامی خیر در دست اوست و شرم دارد از اینکه بنده مؤمنش به او گمان نیکی داشته باشد و آن گمان و امیدواری اش به خطا رود پس به خداوند گمان نیکو داشته باشید و به سوی او میل داشته باشید و زاری کنید.

143 : سفیان بن عیینه گوید :
    از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود : گمان نیکو به خداوند داشتن این است که امید به هیچکس جز او نداشته باشی و از هیچ چیز جز گناهت نترسی.

144 : سنان بن طریف گوید :
    از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود:بر مؤمن سزاوار است که چنان از خداوند بترسد که گوئیا نزدیک است که به آتش افکنده شود و چنان به رحمت او امیدوار باشد که گوئیا از اهل بهشت است .سپس فرمود : خداوند تبارک و تعالی در نزد گمان بنده اش به خود حاضر است اگر گمانش به او خیر باشد خداوند هم خیر برایش پیش می آورد و اگر گمانش بد باشد خداوند هم بد برایش پیش می آورد.

145 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    در وصیت علی علیه السلام به فرزندش محمد بن حنفیه آمده است که مبادا بدگمانی به خداوند عزوجل بر تو غالب شود زیرا این بدگمانی بین تو و دوستت که خداوند است صلح و آشتی باقی نمی گذارد.

146 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    همانا آخرین بنده ای که در روز قیامت دستور داده می شود که به سوی آتش دوزخ رود به چپ وراست خود می نگرد پس خداوند جل جلاله می فرماید: با شتاب بیاوریدش .پس چون به محضر پروردگار آورده می شود خداوند می فرماید: ای بنده من! چرا به چپ و راست خود می نگری؟ عرض می کند : ای پروردگار من !من چنین گمانی به تو نداشتم، خداوند جل جلاله میفرماید : ای بنده من!چه گمانی به من داشتی؟ عرض می کند : ای پروردگار من! گمان من به تو این بود که از گناهم در می گذری و مرا به بهشت وارد می کنی. خداوند جل جلاله می فرماید: ای فرشتگان من! سوگند به عزت و بزرگی و نعمتها و بلندی جایگاهم که این بنده در زندگی اش هرگز ساعتی چنین گمان خوبی به من نداشت و اگر در تمام زندگی اش ساعتی چنین گمان خیری به من داشت او را با آتش نمی ترساندم و لرزه بر اندامش نمی افکندم حال که چنین گفت این دروغش را بر او روا دارید و او را به بهشت داخل کنید .سپس امام صادق علیه السلام فرمود : هیچ بنده ای به خداوند خوش گمان نبوده جز اینکه خداوند در نزد گمانش حاضر است (وبا او به خویب رفتار می کند)و هیچ بنده ای به خداوند بد گمان نبوده جز اینکه خداوند در نزد گمان وی حاضر است(و او را به بدی کیفر می دهد)و این همان معنای گفتار خداوند عزوجل است که می فرماید : (و این گمان بدی بود که به پروردگارتان داشتید و همان موجب هلاک شما شد پس از زیانکاران گردیدید.

147 : راوی از امام رضا علیه السلام روایت کند که حضرت به من فرمود :
    گمان نیکو به خداوند داشته باش زیرا خدای عزوجل می فرماید : ( من در نزد گمان بنده ام حاضرم پس بنده ام جز گمان خیر به من نداشته باشد.

148 : ابن رئاب گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود :
    در روز قیامت بنده ای که به خویشتن ستم نموده آورده می شودپس خداوند می فرماید : آیا تو را به طاعت و فرمانبرداری ام امر نکردم؟آیا تو را از نافرمانی ام نهی نکردم؟ بنده گنهکار گوید : درست است ای پروردگار من!ولی شهوتم بر من چیره شد پس اگر مرا کیفر دهی به خاطر گناهی است که مرتکب شده ام و به من ستم روا نداشته ای.پس خداوند دستور می دهد که او را به سوی آتش برند.بنهده گنهکار می گوید : ای خدای من!گمان من به تو چنین نبود.خداوند می فرماید مگر چه گمانی به من داشتی ؟ می گوید: خدایا من به تو نیکوترین گمان را داشتم. پس خداوند امر می کند که او را به سوی بهشت برند و می فرماید: حقا که گمان نیکوی تو به من امروز به تو سود بخشید.

امضاء

5. Top | #34

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

17 – باب استحباب نکوهش نمودن نفس و ادب کردن و دشمن داشتن نفس

149 : حسن بن جهم گوید : از امام رضا علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    مردی از بنی اسرائیل خداوند را چهل سال عبادت کرد سپس قربانی ای به درگاه خدا نمود و قربانی او پذیرفته نشد پس با نفس خود چنین گفت : ای نفس! آنچه که به من رسیده نیست مگر از جانب تو و گناهی نیست مگر از تو .پس خداوند عزوجل به سوی او وحی فرستاد که : این نکوهشی که از نفس خود نمودی از عبادت چهل ساله ات برتر است.

150 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    ای اسیران خواهش نفسانی !میل نفس را کوتاه کنید زیرا کسی را که به دنیا دل بسته است بجز صدای دندانهای حوادث دنیا چیز دیگری او را نمی ترساند،ای مردم از درون خود عهده دار ادب کردن نفس هاتان را از درنده خویی و حریص بودن بر عادات دنیا بازگردانید.

151 : رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    کسی که به جای اینکه مردم را دشمن گیرد نفس خود را دشمن دارد خداوند او را از بی تابی روز قیامت ایمن دارد.

امضاء

6. Top | #35

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

18 – باب وجوب فرمانبرداری از خداوند

152 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    راه و روشهای مختلف شما را (از حق ) دور نگرداند و با خود نبرد که سوگند به خدا شیعه ما نیست مگر کسی که خدای عزوجل را اطاعت کند.

153 : امام باقر علیه السلام در حدیثی فرمود :
    رسول خدا صلی الله علیه و اله فرموده است که: حقیقتا آنچه (از نعمتها و رضوان ) که در نزد خداوند است جز با طاعت و فرمانبرداری از او به دست نمی آید.

154 : جابر از امام باقر علیه السلام روایت کند که حضرت به من فرمود :
    ای جابر ! آیا کسی که نسبت شیعه بودن را به خود می دهد همین که قائل به دوستی ما اهل بیت باشد کفایتش میکند؟ سوگند به خدا که شیعه ما نیست مگر کسی که تقوای الهی را پیشه سازد و خدای را اطاعت کند، و ای جابر! شیعیان ما شناخته نمی شوند مگر به فروتنی و خشوع و امانتداری و کثرت یاد خدا و روزه و نماز و نیکی به پدر و مادر و رسیدگی به همسایگان تنگدست و رسیدگی به ناتوانان و قرض داران و یتیمان و راستگویی و تلاوت قرآن و نگهداری زبان خود درباره مردم مگر در خیرگویی وشیعیان باید در همه چیز امین قوم و قبیله خود باشند – تا آنجا که فرمود : - دوست داشتنی ترین بندگان در نزد خدای عزوجل آنانند که پرهیزکارتر و عمل کننده تر به طاعت خدایند. ای جابر! سوگند به خدا که ما جز به وسیله طاعت و فرمانبرداری از خداوند عزوجل نمی توانیم به او نزدیک شویم و جواز رهایی از آتش همراه ما نیست و هیچکس حجت و برهانی بر علیه خداوند ندارد،هر کس مطیع و فرمانبر خداوند باشد او دوست ماست و هر کس عصیان خدا را کند دشمن ماست و به ولایت و دوستی ما کسی نمی رسد مگر به وسیله عمل شایسته و پارسایی.

155 : امام باقر علیه السلام در حدیثی فرمود :
    سوگند به خداوند که از جانب خداوند برا ما جواز رهایی از آتش نیست و بین ما و خداوند خویشاوندی برقرار نیست و ما حجت و برهانی بر خداوند نداریم و جز به وسیله طاعت و فرمانبرداری اش به او نزدیک نمی شویم پس هر کدام از شما که مطیع خداوند باشد ولایت و دوستی ما به او سود می بخشد و هر کدام شما که در برابر خداوند عصیان کند دوستی ما به او سودی نمی بخشد .وای بر شما مبادا فریب بخورید،وای بر شما مبادا فریب بخورید.

156 : امام صادق علیه السلام از پدران بزرگوارش و آنان از رسول خدا صلی الله علیه و اله روایت کنند که فرمود :
    خداوند جل جلاله فرمود : ای فرزند آدم ! در آنچه که به تو دستور داده ام مرا اطاعت کن و آنچه را که تو را به صلاح می رساند به من نیاموز (که من خود می دانم که چه چیزی به صلاح توست).

157 : امام صادق علیه السلام از دران بزرگوارش و آنان از رسول خدا صلی الله علیه و اله روایت کنند که فرمود :
    خداوند عزوجل می فرماید: هر بنده ای که مرا اطاعت کند او را به سوی غیر خودش وا نمی گذارم و هر بنده ای که مرا نا فرمانی کند او را به سوی خودش وا می گذارم پس از آن دیگر باکی ندارم که در چه راهی به هلاکت برسد.

158 : ابی بصیر گوید :
    از امام صادق علیه السلام درباره این گفتار خدا که می فرماید (تقوای الهی را پیشه کنید حق تقوایش را) پرسیدم . حضرت فرمود : (حق تقوا این است که )اطاعت خداوند صورت گیرد و نافرمانی اش نشود ،و همواره یاد شود و فراموش نگردد، و شکر او به جای آورده شود و ناسپاسی اش نشود.

159 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود:
    به راستی خداوند طاعت خود را در زمانی که ناتوانان در آن کوتاهی می کنند غنیکتی برای زیرکان قرار داد(که زیرکان از طاعت خدا توشه ای برای آخرت غنیمت گیرند).حسنعلی ابراهیمی سعید

امضاء

7. Top | #36

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

19 – باب وجوب صبر نمودن بر طاعت خدا و صبر نمودن در برابر معصیت خدا

160 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    آنگاه که روز قیامت شود جماعتی از مردم بر می خیزند و به در بهشت می آیند به آنان گفته می شود : شما چه کسانی هستید ؟گویند : ما اهل صبر هستیم .به آنان گفته می شود : بر چه چیزی صبر کردید ؟گویند : ما در دنیا بر طاعت و معاصی خداوند صبر می نمودیم. در اینجا خداوند عزوجل گوید : راست میگویند آنان را به بهشت وارد کنید . واین است معنای گفتار خداوند که می فرماید : ( پاداش صابران به طور کامل و بدون حساب به آنان داده می شود)

161: امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمود :
    صبر بر دو گونه است : صبر در هنگام مصیبت که این نیکو و زیباست و نیکو تر از آن صبر نمودن در هنگام روبرو شدن با چیزهایی است که خداوند بر تو حرام نموده و یاد خدا نیز بر دوگونه است : یاد نمودن خداوند عزوجل در هنگام مصیبت و برتر از آن ، یاد نمودن خداوند در هنگام مواجهه با حرام الهی است که این یاد مانع و باز دارنده آتش دوزخ است.

162 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    زمانی که وفات پدرم امام سجاد علیه السلام فرا رسید مرا به سینه خود چسباند و فرمود ای پسرکم! تو را به چیزی سفارش می کنم که پدرم امام حسین علیه السلام در هنگام وفات مرا سفارش فرمود و فرمود که پدرش علی علیه السلام او رابه این وصیت سفارش فرموده است : ای پسرم ! بر حق صبر کن اگر چه تلخ باشد.

163 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    صبر بر دو گونه است : صبر بر بلا که نیکو و زیباست و برترین دو قسم صبر پرهیز نمودن از حرام های الهی است.

164 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    بر دنیا صبر کنید که دنیا ساعتی بیش نیست پس آنچه از دنیا سپری شده برای آن رنجی و سروری نمی یابی (رنج و شادمانی آن تمام شدنی است) و آنچه نیامده است نمی دانی چیست ؟ دنیا همان ساعتی است که تو در آن هستی پس در آن بر طاعت و فرمانبرداری خدا صبر کن و در مقابل معصیت خداوند نیز شکیبا باش .

165 : رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    صبر بر سه قسم است : صبر در هنگام مصیبت و صبر در طاعت خداوند و صبر در برابر معصیت و گناه ، پس کسی که بر مصیبتی صبر کند تا آنجا که آن مصیبت را به تسلی و آرامشی نیکو باز گرداند خداوند برای او سیصد درجه می نویسد که بین یک درجه تا درجه دیگر به اندازه بین زمین و آسمان فاصله است و کسی که بر طاعت خدا صبر کند خداوند برای او ششصد درجه می نویسد که مابین یک درجه تا درجه دیگر به اندازه ما بین حدود مرز زمین تا اتنهای عرش الهی فاصله است و کسی که در برابر معصیت و گناه صبر کند خداوند برای او نهصد درجه می نویسد که ما بین یک درجه تا درجه دیگر به اندازه مابین حد و مرز زمین تا انتهای عرش فاصله است.

166 : از امام موسی بن جعفر علیه السلام روایت است که به یکی از فرزندانش فرمود :
    ای پسرکم! بر حذر باش از اینکه خداوند تو را در حال گناهی که تو را از انجام آن نهی نموده است ببیند و بر حذر باش از اینکه خداوند تو را در انجام طاعتی که به انجام آن فرمان داده است غائب نبیند.

167 : ابو حمزه ثمالی گوید :امام باقر علیه السلام به من فرمود :
    زمانی که وفات پدرم امام سجاد علیه السلام فرا رسید مرا به سینه خود چسباند و فرمود: ای پسرکم! بر حق صبر کن اگر چه تلخ باشد تا خداوند پاداش تو را بدون حساب و به طور کامل دهد.

168 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    صبر بر دو گونه است : صبر نمودن بر آنچه که دوست می داری و صبر نمودن بر آنچه که آن را ناپسند می شمری. سپس فرمود : همانا دوست پیامبر صلی الله علیه و اله کسی است که خداوند را اطاعت کند اگر چه قرابت و خویشاوندی اش دور باشد و همانا دشمن پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله کسی است که خدای را نافرمانی کند اگر چه خویشاوندی اش نزدیک باشد.

169 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    چقدر بین دو عمل فاصله است یکی عملی که لذتش می رود و عاقبت بدش باقی می ماند و دیگری عملی که سختی آن می رود و پاداشش می ماند.

170 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    از ارتکاب معصیت های الهی (حتی) در نهان خودداری کنید زیرا آن خدایی که شاهد است خود نیز حاکم است.

171 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    خداوند پاداش را بر طاعتش نهاد و کیفر را بر معصیتش تا بندگانش را از خشم و عقوبت خود دور سازد و آنان را به سوی بهشت تشویق و تحریص گرداند.

172 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    بر حذر باش از اینکه خداوند تو را در هنگام معصیتش ببیند یا در هنگام طاعتش تو را نیابد اگر چنین باشی از زیانکاران خواهی بود پس هرگاه توانایی می یابی ، بر انجام طاعت خدا توانا شو و هر گاه ناتوان می شوی ، از ارتکاب معصیت خدا ناتوان شو.

173 : مردی نزد امام صادق علیه السلام آمد و عرض کرد :
    ای فرزند رسول خدا! مرا سفارشی فرما. حضرت فرمود : در جایی که خداوند تو را فرمان داده غائبت نبیند و در جایی که نهی فرموده حاضرت نیابد . عرض کرد :بیش از این برایم بگو.حضرت فرمود : بیش از این چیزی نمی یابم.

174 : امام باقر علیه السلام از پدران بزرگوارش روایت کند که رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    آنگاه که روز قیامت بر پا می شود ندا دهنده ای از جانب خدا ندا در می دهد که : کجایند اهل صبر؟پس جماعتی از مردم بر می خیزند و گروهی از فرشتگان به استقبال آنان می آیند و به آنان می گویند : آن صبری که پیشه نمودید چه صبری بود ؟ گویند : ما خود را بر طاعت خداوند به صبر وا داشتیم و نیز خود را در مقابل معصیت خداوند به صبر وادار نمودیم. پس ندا دهنده ای از جانب خداوند ندا در می دهد که بندگانم راست می گویند از جلو راه آنها به کنار روید تا بدون حساب وارد بهشت شوند.کهنه سرباز

https://www.uplooder.net/img/image/41/4c7fec4f417c7a425a3bccce0df92e4f/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930113_(16).jpg

امضاء

8. Top | #37

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

20 – باب وجوب رعایت تقوای الهی

175 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    امیر المؤمنین علیه السلام می فرمود : کم شمرده نمی شود عملی که همراه با تقواست و چگونه کم شمرده می شود چیزی که پذیرفته می گردد؟

176 : مفضل بن عمر گوید : در نزد امام صادق علیه السلام بودم که سخن از اعمال به میان آمد پس من عرض کردم :
    وه که چقدر عمل من ناچیز است. حضرت فرمود : ساکت باش و از خدا طلب مغفرت کن . سپس فرمود عمل کم که همراه با تقوا باشد از عمل زیاد که بدون تقوا باشد بهتر است. عرض کردم : عمل زیاد بدون تقوا چگونه است ؟ حضرت فرمود : آری مثل مردی که مردمان را طعام می دهد و با همسایگانش مدارا می کند و توشه اش را آماده و مهیا می سازد ولی هتگامی که دری از حرام به رویش باز می شود از آن در وارد می شود و این عمل بدون تقواست و دیگری چنین اعمالی ندارد ولی هنگامی که دری از حرام به رویش گشوده می شود وارد نمی شود.

177 : یعقوب بن شعیب گوید : از حضرت صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    خداوند بنده ای را از ذلت گناه به سوی عزت و تقوا نرساند جز اینکه او را بدون مال بی نیازی بخشید و بدون قوم و عشیره عزتمند ساخت و بدون(معشرت با ) بشری او را انس و آرامش بخشید.

178 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    از الفاظ رسول خدا صلی الله علیه و اله این است :بهترین توشه تقوا است.

179 : هیثم بن واقد گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    کسی که خداوند او را از ذلت گناهان به سوی عزت و ارجمندی تقوا فرستاد او را بدون مال بی نیازی بخشید و بدون قوم و قبیله عزت داد و بدون مونس آرامش بخشید و کسی که از خدا نترسد خداوند او را از همه چیز بیمناک می سازد و کسی که از خداوند به روزی کم خوشنود باشد خداوند هم از او به عمل کم خوشنود می گردد و کسی که از طلب روزی شرم ندارد بارش سبک و روزی خانواده اش فراخ می گردد و کسی که به دنیا بی اعتنا باشد خداوند حکمت و دانایی را در دلش پا بر جا می کند و زبانش را به حکمت گویا می سازد و او را نسبت به دردها و داروهای عیوب دنیا بینا می گرداند و او را سالم و بی نقص از دنیا به سرای سلامت آن جهان منتقل می کند.

180 : ولید بن عباس گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    گوهر مرد و بزرگی او اعمال او است و شرافت و ارجمندی او دارایی اوست و کرامت و بزرگواری او تقوای اوست.

181 : امیر المؤمنین علیه السلام در خطبه ای چنین فرمود :
    آگاه باشید که گناهان اسبان سرکشی هستند که گنه کاران بر آنها بار شده اند و دهنه آن اسبان رها شده پس آن اسبان سرکش سواران خود را در آتش سرنگون کنند و آگاه باشید که تقوی مرکبی رام می ماند که اهل تقوا بر آن سوار گشته و مهار مرکبها به دست آنان است و مرکبها آنان را به بهشت وارد کنند.

182 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    تقوای خدا را پیشه کن تقوایی اگر چه کم و بین خود و خدایت پرده ای قرار ده اگر چه نازک.
    لشکر21حمزه

امضاء

9. Top | #38

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

21 – باب وجوب پارسایی

183 : از امام صادق علیه السلام روایت است که فرمود :
    ما مردی را مؤمن نمی شماریم مگر اینکه تمامی امر ما را پیروی کند و بخواهد ، آگاه باشید که از جمله پیروی امر ما و خواستن امر ما پارسایی است، پس خود را با پارسایی زینت دهید تا خداوند رحمتش را شامل حالتان کند و دشمنان ما را به وسیله پارسایی فریب دهید ت خداوند شما را بلند مرتبه گرداند.

184 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    تو را به رعایت تقوای الهی و پارسایی و کوشش سفارش می کنم و بدان که کوششی که پارسایی در آن نباشد سودی نخواهد داشت.

185 : حفص بن غیاث گوید از امام صادق علیه السلام درباره ورع و پارسا سؤال کردم حضرت فرمود :
    پارسا کسی است که از ارتکاب حرامهای خدای عزوجل باز ایستد.

186 : یزید بن خلیفه گوید :
    امام صادق علیه السلام ما را موعظه نمود پس به ما امر کرد و ما را بر بی رغبتی به دنیا تشویق و تحریک نمود سپس فرمود : بر شما باد به پارسایی زیرا (آدمی) جز به وسیله پارسایی به آنچه که در نزد خداست دست نمی یابد.

187 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    کوششی که پارسایی در آن رعایت نشود سودی نخواهد داشت.

188 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    همانا سخت ترین عبادت باز ایستادن از گناه است .

189 : حدید بن حکیم گوید :
    از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود : از خدا بترسید و دین خود را با ورع (باز ایستادن از گناه )حفظ کنید.

190 : امام صادق علیه السلام در حدیثی فرمود :
    یاران من کسانی هستند که : پارسایی آنان زیاد است و برای (رضای ) آفریننده خود کار می کنند و امید ثواب او را دارند اینان یاران من هستند.

191 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    خداوند عز وجل فرموده است : ای فرزند آدم!از آنچه که بر تو حرام نموده ام دوری کن تا از پارساترین مردم باشی.

192 : ابی اسامه گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    بر تو باد به رعایت تقوای الهی و پارسایی و کوشش و راستگویی و امانتداری و خوش خلقی و حسن همسایگی و اینکه با غیر زبانتان (کردارتان)دیگران را به سوی خودتان دعوت کنید و (برای ما ) مایه زینت باشید نه مایه ننگ و رسوایی و بر شما باد به رکوع و سجود طولانی زیرا اگر کسی از شما رکوع و سجودش را طول دهد شیطان از پشت سر او فریاد بر می آورد و می گوید : ای وای که او فرمانبری کرد و من نافرمانی و او سجده کرد و من از سجده خودداری کردم.

193 : علی بن ابی زید از پدرش روایت کند :
    که در نزد امام صادق علیه السلام بودم که عیسی بن عبدالله قمی وارد شد حضرت به او خوش آمد گفت و او را نزدیک خود نشاند سپس فرمود : ای عیسی بن عبدالله !از ما نیست و بزرگواری ندارد کسی که در شهری باشد که در آن یکصد نفر یا بیشتر باشند و در آن شهر کسی با ورع تر و پارسا تر از او باشد.

194 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    ما را با پارسا بودنتان یاری کنید زیرا کسی از شما که خدای عزوجل را با پارسایی دیدار کند برای او در نزد خدای عزوجل گشایشی هست.

195 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    مردم را با غیر زبانتان (یعنی با کردارتان) بخوانید تا از شما پارسایی و کوشش و نماز و خوبی ببینند زیرا این امور آنان را (به سوی حق )فرا می خواند.

196 : امام موسی بن جعفر علیه السلام فرمود :
    بسیاری از مواقع از پدرم می شنیدم که می فرمود : شیعه ما نیست کسی که سخن گفتنش با زنان پرده نشین از روی پارسایی (یعنی همراه با اجتناب از گناه) نباشد و از دوستان ما شمرده نمی شود کسی که در قریه ای که ده هزار نفر در آن زندگی می کنند باشد و در بین آنان پارساتر از او هم وجود داشته باشد.

197 : از امام صادق علیه السلام و او از پدران بزرگوارش روایت است که در وصیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله به علی علیه السلام آمده است :
    ای علی! سه چیز است که هر کس خدای عزوجل را همراه با این سه دیدار کند او از برترین مردم است: کسی که همراه با آنچه که بر او واجب بوده بر خدای عزوجل وارد شود پی او عابد ترین مردمان است ، و کسی که از ارتکاب حرامهای الهی خودداری کند که چنین کسی از پارساترین مردمان است ، و کسی که به آنچه که خداوند به او روزی بخشیده قانع باشد که این کس که از بی نیاز ترین مردم است . سپس فرمود ای علی ! سه چیز است که اگر در کسی نباشد عملش کامل نیست:پارسایی ای که وی را از ارتکاب گناهان الهی باز دارد و اخلاقی که به کمک آن با مردم مدارا کند و بردباری ای که به کمک آن نادانی نادان را برگرداند – تا آنجا که فرمود : - ای علی ! اسلام برهنه است و لباس او حیاست و زیور او پاکدامنی است و جوانمردی اش کردار شایسته است و پایه و ستون آن اجتناب از گناه است.

198 : راوی گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    خداوند برای مؤمنی در دنیا پارسایی و زهد را جمع نمی کند مگر اینکه من امید بهشت را برای او دارم.

199 : امام باقر علیه السلام در حدیثی فرمود :
    کسی به ولایت ما نمی رسد مگر با عمل (شایسته) و خودداری از گناه.

200 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    از شیعیان (واقعی) ما شمرده نمی شود کسی که در شهری باشد که در آنجا صد هزار نفر زندگی می کنند و در بین آنان پارساتر از او وجود دارد.

201 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    از شیعیان ما نیست کسی که به زبان (از دوستی ما ) دم زند اما در اعمال و اخبار ما با ما مخالفت کند ولیکن شیعه ما کسی است که با زبان و قلبش با ما موافق باشد و از اخبار ما پیروی کند و همانند ما عمل کند .

202 : کلیب بن معاویه اسدی گوید:
    از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود : آگاه باشید که سوگند به خدا شما بر دین خدا و فرشتگان او هستید پس ما را بر این دین به وسیله پارسایی و کوشش یاری کنید،بر شما باد به نماز و عبادت ،بر شما باد به خودداری از گناه.

203 : امام دهم امام علی النقی علیه السلام و ایشان از پدران بزرگوارش از امام صادق علیه السلام روایت کنند که فرمود :
    بر شما با به پارسایی زیرا پارسایی همان دینی است که ما به آن وابسته ایم و خداوند را به وسیله آن دینداری می کنیم و آن را از کسانی که ما را دوست می دارند می خواهیم تا ما را با شفاعت به زحمت نیفکنند.

204 : امام دهم امام علی النقی علیه السلام از پدران بزرگوارش روایت کند :
    سماعه بن مهران بر امام صادق علیه السلام وارد شد امام به او فرمود : ای سماعه!-و حدیث گذشته را بیان نمود-تا آنجا که فرمود : - به خدا سوگند که کسی از شما به دوزخ نمی رود پس در (یافتن )درجات(بهشت) با یکدیگر رقابت کنید و دشمنانتان را با خودداری از گناه افسرده خاطر سازید.لشکر92زرهی اهواز

امضاء

10. Top | #39

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

22 – باب وجوب پاکدامنی

205 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    هیچ عبادتی در نزد خدا برتر از ترک شهوات شکم و فرج نیست.

206 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    بهترین عبادت رعایت پاکی شکم و پاکی دامن است.

207 : امام باقر علیه السلام فرمود:
    خداوند به هیچ عبادتی برتر از رعایت پاکی شکم و پاکی دامن عبادت نشده است.

208 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود : بیشترین چیزی که به سبب آن امت من وارد دوزخ می شوند دوچیز میان تهی است یکی شکم و دیگری فرج.

209 : رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    سه چیز است که پس از خودم از این سه بر امتم ترسانم: گمراهی بعد از معرفت و فتنه های گمراه کننده و شهوت شکم و فرج.

210 : ابی بصیر گوید :
    مردی به امام باقر علیه السلام عرض کرد : من در عمل سست هستم و روزه ام کم است ولی امید این دارم که جز حلال نخورم .حضرت فرمود : کدام تلاش و کوششی از پاکی شکم و پاکی دامان برتر است؟

211 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    امیر المؤمنین علیه السلام می فرمود : برترین عبادت پاکدامنی است.

212 : میمون بن قداح گوید :
    از امام باقر علیه السلام شنیدم که می فرمود : هیچ عبادتی برتر از اکی شکم و پاکی دامن نیست.

213 : امیر المؤمنین علیه السلام در وصیتش به فرزندش محمد بن حنفیه فرموده :
    و کسی که به نفس خود خواسته نفس را عطا نکند به رشد خود رسیده است.

214 : رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    کسی که برای من دو چیز را ضمانت کند من نیز در یشگاه خداوند بهشت را برای او ضمانت خواهم کرد : کسی که برای من ضامن آنچه که بین ریش و سیبلش و آنچه بین دو پایش هست باشد من نیز در پیشگاه خدا ضامن بهشت برای اویم یعنی برای من ضامن زبان و فرج خود باشد.

215 : ابی بصیر گوید از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود :
    کسی که آزار خود را از همسایه اش باز دارد خداوند در روز قیامت لغزش او را جبران خواهد کرد و کسی که شکم و دامان خود را پاک نگهدارد در بهشت فرشته ای شادمان خواهد شد وکسی که برده مؤمنی را آزاد سازد در بهشت خانه ای برایش ساخته می شود .

216 : از رسول خدا صلی الله علیه و اله در خطبه ای از آن حضرت روایت است که فرمود :
    کسی که بر زنی یا کنیزی به حرام دست یابد و از خوف خدا از ارتکاب حرام باز ایستد خداوند آتش را بر او حرام می گرداند و او را از بی تابی بزرگ روز قیامت ایمن می کند و او را وارد بهشت می سازد ولی اگر به حرام افتاد خداوند نیز بهشت را بر او حرام و او را به دوزخ می افکند.

217 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    همانا شیعه جعفری کسی است که شکم و دامان خود را پاک نگاه دارد و کوشش او زیاد باشد و برای (کسب رضای ) آفریدگار خود عمل کند و امید به پاداش او و ترس از کیفر او داشته باشد پس هر گاه چنین کسانی را دیدی آنان شیعه جعفری اند.

218 : امیر المؤمنین علیه السلام فرمود :
    ارزش و مرتبه مرد به اندازه همت اوست و راستی او به اندازه جوانمردی اوست و دلیری او به اندازه عار و ننگی است که از زشتی دارد و پاکدامنی او به اندازه غیرت اوست.سوسنگرد

https://www.uplooder.net/img/image/54/951bc3a0564b07aeb468f7440762e94d/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930113_(1).jpg
    امضاء

11. Top | #40

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,223
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    مورد تشکر
    19,225 در 11,578
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

23 – باب وجوب خودداری از حرامها

219 : امام باقر علیه السلام فرمود :
    همه چشمها در روز قیامت گریان است مگر سه چشم : چشمی که در راه خدا بیدار بماند و چشمی که از ترس خدا اشک بریزد و چشمی که از دیدن حرامهای الهی فرو بسته شود .

220 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    از سخت ترین چیزهایی که خداوند بر بندگانش واجب ساخته این است که او را فراوان یاد کنند ، سپس فرمود : مقصود من گفتن (سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر ) نیست اگر چه اینها نیز ذکر و یاد خداست بلکه مراد از ذکر ، یاد نمودن خداوند در نزد حلال و حرام الهی است، پس اگر به طاعتی بر خورد به آن عمل کند و اگر با معصیتی مواجه شد آن را ترک کند.

221 : سلیمان بن خالد گوید :
    از امام صادق علیه السلام درباره قول خدای عزوجل که می فرماید : ( و به سوی اعمالی که انجام داده اند پیشی گرفتیم و آن اعمال را همچون گردی پراکنده گرداندیم) پرسیدم حضرت فرمود : آگاه باش ، سوگند به خدا اگر اعمال آنها از کتان سفید هم سفیدتر باشد ولی در هنگامی که حرام به آنان عرضه می شده آن را وا نمی گذارده اند باز هم خداوند اعمال آنها را هیچ می کند.

222 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود : کسی که معصیت الهی را از خوف خدای تبارک و تعالی ترک کند خداوند او را در روز قیامت خوشنود می سازد.

223 : امام صادق علیه السلام در رساله ای به سوی اصحابش فرمود :
    و بر حذر باشید از اینکه نفس شما به سوی چیزی که خداوند بر شما حرام نموده و مایل و حریص شود زیرا کسی که در این دنیا درباره حرام الهی پرده دری کند خداوند بین او و بهشت و نعمتها و لذتها و ارجمندی همیشگی که برای اهل بهشت است برای همیشه حائل و مانع می شود – تا آنجا که فرمود : - بر حذر باشید از اصرار نمودن بر ارتکاب چیزی که خداوند در قرآن حرام نموده . خداوند در قرآن فرموده : ( و اصرا نورزند بر آنچه که انجام داده اند در حالی که می دانند).

224 : علی علیه السلام فرمود : رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    خداوند تبارک و تعالی به فرزند آدم می گوید : اگر چشم تو در مورد بعضی از چیزهایی که بر تو حرام کرده ام با تو به نزاع و کشمکش پردازد پس من تو را به وسیله دو سرپوش ( که پلکهای توست )یاری می کنم پس فرو بند و نظر مکن و اگر زبان تو در مورد برخی از چیزهایی که بر تو حرام کرده ام با تو به ستیز پردازد من تو را به وسیله دو لب یاری می کنم پس فرو بند و سخن مگو و اگر دامان تو درباره بعضی از چیزهایی که بر تو حرام کرده ام با تو به جنگ برخیزد من تو را به وسیله اطراف دامانت یاری می کنم پس بر هم نه و مرتکب حرام مشو .

225 : امام صادق علیه السلام از پدران بزرگوارش روایت کند که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در وصیتش به علی علیه السلام فرمود :
    ای علی! سه چیز است که این امت طاقت و توان آن را ندارد: یاری نمودن به برادر دینی از نظر مالی و به عدل و راستی با مردم رفتار نمودن و در هر حالی به یاد خدا بودن و یاد خدا ،گفتن (سبحان الله والحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر) نیست بلکه یاد خدا این است که هر گاه بر حرامی وارد شد در برابر آن حرام از خدای عزوجل بترسد و آن را ترک کند.

226 : امام رضا علیه السلام از پدران بزرگوارش روایت کند که رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود :
    پیوسته امت من در خیر و خوبی اند تا زمانی که یکدیگر را دوست دارند و به یکدیگر هدیه می دهند و امانتداری می کنند و از ارتکاب حرام خودداری می کنندو از مهمان پذیرایی می کنند و نماز را به پای می دارند و زکات می پردازند پس هنگامی که چنین نکنند به خشکسالی و آفت دچار می شوند .

227 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    مؤمن به چیزی که سخت تر بر او باشد از محروم ماندن وی از سه خصلت ،گرفتار نشده است،گفته شد : آن سه خصلت کدامند؟ فرمود : یاری رساندن به دیگران با همه امکاناتی که در دست دارد و منصفانه رفتار کردن و بسیار یاد کردن خداوند نمی گویم (فقط){سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر} گویید بلکه مراد من یاد کردن خدا در هنگام برخورد با حلال و حرام است.

228 : حسین بزاز گوید : امام صادق علیه السلام به من فرمود :
    آیا درباره سخت ترین چیزی که خداوند عزوجل بر بندگانش واجب ساخته با تو سخن بگویم؟عرض کردم : آری. حضرت فرمود : منصفانه رفتار کردنت با دیگران و یاری رساندنت به برادرت و در هر جا یاد خدا کردن ، آگاه باش که نمی گویم (سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر )گفتن اگر چه اینها نیز ذکر و یاد خداست بلکه مراد من یاد کردن خدا در همه جا است آنگاه که بر طاعت یا معصیتی روی می آوری.

229 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    سخت ترین اعمال سه تاست : یکی منصفانه رفتار کردن با مردم در مورد خود به گونه ای که برای خود به چیزی خوشنود نشوی جز اینکه برای مردم نیز به مثل همان چیز خوشنود گردی، و دیگری یاری مالی نمودن به برادر دینی ات ، و یاد و ذکر خدا در هر حال نه تنها( سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر) گفتن ، بلکه هنگامی که چیزی بر تو وارد شود که خداوند به آن امر نموده و آن عمل کنی و هنگامی که چیزی بر تو وارد شود که خداوند از آن نهی فرموده ، آن را ترک کنی.

230 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    کسی که از روی اخلاص (لا اله الا الله )گوید بهبهشت داخل شود و اخلاص او این است که گفتن (ال اله الا الله )او را از ارتکاب آنچه که خداوند بر او حرام نموده باز دارد.

231 : امام صادق علیه السلام از دران بزرگوارش روایت کند که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمود :
    کسی که فرمان خدای برد و او را اطاعت کند خداوند را یاد نموده است اگر چه نماز و روزه و قرآن خواندنش کم باشد و کسی که خدای را نافرمانی کند خداوند را فراموش نموده اگر چه نماز و روزه و قرآن خواندنش زیاد باشد.

232 : روایت شماره 230 از پیامبر اکرم صلی الله علیه واله نیز روایت شده .

233 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    از سخت ترین اعمال بندگان یکی منصفنه رفتار کردن مرد درباره خود و دیگری یاری کردن مرد به برادر دینی اش و دیگری یاد نمودن خداوند در همه حالات ، راوی گوید : عرض کردم : یاد نمودن خداوند در همه حالات چگونه است ؟ فرمود : هر گاه آهنگ ارتکاب معصیتی را نمود خدای را یاد کند پس یاد خدا بین او و بین آن معصیت حائل می شود و این همان گفتار خداوند است که می فرماید : ( همانا آنانکه پرهیزکارترند هرگاه رهگذری از شیطان آهنگ آنان کند یاد آور شوند پس ناگاه بینا گردند).

234 : امام صادق علیه السلام فرمود :
    کسی که واجبات الهی را به پای دارد و از حامهای خداوند دوری کند و اعتقادی نیکو به ولایت اهل بیت پیامبر خدا داشته باشد و از دشمنان خدا دوری و بیزاری جوید پس ، از هر دری از درهای هشت گانه بهشت که می خواهد داخل شود.

235 : امام زین العابدین علیه السلام فرمود :
    هر کس به آنچه که خداوند بر او واجب ساخته است عمل کند از بهترین مردمان است و کسی که از آنچه که خداوند بر او حرام نموده دوری کند از عابدترین مردم است و کسی که به آنچه خداوند قسمت او کرده قانع باشد از بی نیازترین مردمان است.

236 : زید شحام گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود :
    از حمله ها و سختگیری های خداوند در شب و روز بپرهیزید، عرض کردم: سختگیری های خداوند چیست؟ فرمود : اینکه او بنده اش را بر معصیت هایش بگیردhasan ali ebrahimi said

https://www.uplooder.net/img/image/88/ce124ea5f8a7c3ea062c0a0cd8cef8ac/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_.png
    امضاء

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع