نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آیا سحر و جادو واقعیت دارد و درست است ؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  January 1970
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  25,455
  صلوات
  71109
  دلنوشته
  439
  ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
  تشکر
  24,768
  مورد تشکر
  19,232 در 11,585
  وبلاگ
  37
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  آیا سحر و جادو واقعیت دارد و درست است ؟  پاسخ: آیا بستن بخت دختران و بستن راه كار... واقعیت دارد؟ اگر واقعیت دارد از طرف خدا است یا افرادی كه در این دنیا زندگی می‏كنند؟

  3- آیا دعای دعا نویس‏ها درست است؟

  4- راه باز شدن بخت... چیست؟


  در قرآن بیش از 50 مورد كلمه سحر به كار رفته كه از مجموع آن می‏توان استفاده كرد كه سحر به دو قسم تقسیم می‏شود
  1- سحری كه مقصود از آن فریفتن و تردستی و شعبده بازی و چشم بندی است و حقیقتی ندارد، چنانكه می‏خوانیم "ریسمانها و عصاهای آنان (جادوگران زمان موسی‏علیه السلام) بر اثر سحرشان به نظر می‏رسید كه حركت می‏كنند."(1)


  2- قسم دوّم سحری است كه واقعاً اثرگذار است مثل اینكه باعث جدائی زن و شوهر و یا مریض شدن انسان و... می‏شود، در قرآن می‏خوانیم "آنها مطالبی را می‏آموختند كه بتوانند به وسیله آن میان مرد و همسرش جدایی بیفكنند... آنها قسمتهایی را فرا می‏گرفتند كه برای آنان زیان داشت و نفعی نداشت."(2)


  3- قسم سوّمی هم ادّعا شده كه ممكن است بر اثر سحر، شكل اشخاص تغییر كند، مثلاً انسان بر اثر سحر تبدیل به حیوان شود كه این واقعیت ندارد.(3)


  امام صادق‏علیه السلام فرمود: "سحر، انواعی دارد:

  1- یك نوع آن مانند طبابت است، چنانكه پزشكان برای هر دردی دوا و دارو دارند، ساحران هم برای هر سلامتی آفتی و برای هر عافیتی بلایی دارند.

  2- تردستی و چشم بندی

  3- تسخیر نمودن جنّ و شیاطین.(4)


  پس اصل وجود سحر و تأثیر گذاری آن فی الجمله، واقعیت دارد.  اما اگر مراد این باشد كه كسی به واسطه سحر بین زن و شوهری دشمنی ایجاد كند و یا خواستگاری را نسبت به دختری بدبین كند و یا شخصی را نسبت به كار و شغل خاصش بدبین كند این ممكن است، و اما اینكه بتواند كاملاً جلو بخت دختری را بگیرد، این واقعیّت ندارد. فقط صرف تخیّل است. و همچنین است نسبت به شغل و كارهای انسان به طوری كه همه راهها را بر انسان ببندد، امكان ندارد.(5)  اما دعای دعانویس‏ها اگر به صورت ابطال سحر باشد می‏تواند درست باشد و واقعیّت داشته باشد،


  چنانكه امام صادق‏علیه السلام به شخصی كه ساحر بود و قصد توبه داشت فرمود: بعد از این "عقده سحر را بگشا و سحر را باطل كن ولی گره جادوگری مزن(6) و همچنین اگر به صورت استفاده از اثرات بعضی سوره‏ها و یا آیات قرآن باشد.(7)


  و یا آثار بعضی دعاها و ختم‏هایی كه مدرك صحیح دارند، باز هم قابل قبول است(8)،  چون دعا اثر دارد، چنانكه پیامبر اسلام‏صلی الله علیه وآله فرمود: "دعا می‏تواند قضای الهی را تغییر دهد."(9) ا


  ما نوع دعا نویسان فعلی، مخصوصاً آنهایی كه سواد كافی نسبت به قرآن و روایات و دعاها ندارند( و این كار را شغل و وسیله درآمد قرار داده‏اند و با انواع حیله‏ها می‏خواهند از مردم پولی به دست آورند، قابل اعتماد نیستند و به حرف آنها نباید توجه شود.


  البته نوع دیگری از دعا داریم كه ممكن است انسان بر اثر پاكی روح دعایی بنویسد و یا بخواند كه مؤثر واقع شود، شبیه رجبعلی خیاط، و یا مرحوم نخودكی اصفهانی(10)

  كه این نوع، واقعیّت و صحّت دارد، منتهی بسیار نادر و نایاب است.

  نوع دیگری از تصرفات كه در جامعه ما دعا نویسی خوانده می‌شود ولی ارتباطی به دعای واقعی ندارد، استفاده از علوم غریبه مثل جفر و رمل و ... می‌باشد.


  اعداد و برخی از كلمات و حروف خواصی دارند و برخی با دانستن و به كار بستن آن‌ رموز می‌توانند به كارهایی خارج از عرف دست بزنند. ممكن است این آثار در برخی از آیات قرآن نیز یافت شوند كه هر كسی این آثار را نمی‌شناسد.

  البته در موارد بسیاری این آیات اثرات مفید و سحر شكن دارند، ولی سوء استفاده از آن ناممكن نیست.


  اگر واقعاً ثابت شود كه شخصی مورد سحر قرار گرفته، باید دنبال كسی برود كه می‏تواند سحر را باطل كند، اما مسأله مهمی كه برای شما بیان می‏شود این است كه اعمال و رفتار خود انسان در سرنوشت انسان سهم بسزایی دارد، قرآن می‏فرماید: در آن چه مصیبت به شما می‏رسد، دستاورد خودتان است"(11)

  علی‏علیه السلام در تفسیر این آیه فرموده: "از گناهان اجتناب كنید كه تمام بلاها و كمبود روزی به واسطه گناه است حتّی خراش برداشتن بدن و زمین خوردن و مصیبت دیدن"(12)


  شاید گاهی گناهان انسان مانند بی‏حرمتی به پدر و مادر و امثال آن باعث شود مسائل ازدواج به مشكلات برخورد كند، و یا نسبت به كار و زندگی و یا به رزق و روزی لطمه وارد شود.


  بهترین راه برای باز شدن بخت و... توجه به مسائل زیر است:


  1-از گناهان، شدیداً دوری كنید، در این صورت قطعاً خداوند زمینه ازدواج مناسب و یافتن كارهای مفید و... را برای انسان فراهم می‏كند(13 )


  2- به واجبات مخصوصاً نماز و روزه اهمیّت داده شود.


  3- خدمت به دیگران مخصوصاً پدر و مادر و بستگان نزدیك در بهتر شدن وضع زندگی انسان بسیارمؤثر است.


  4- از همه مهمتر، سرمایه بسیار بزرگی در اختیار داریم و آن وجود اهلبیت عصمت و طهارت‏علیهم السلام است كه دعا و توسل به آنها داشته باشیم، مخصوصاً توسل به امام زمان (عج) روحی و ارواح العالمین له الفداء، بسیار مؤثراست.


  5- دعای خالصانه نمودن و حاجات را از خداوند خواستن، امام صادق‏علیه السلام فرمود: "دعا برای حل مشكلات از نیزه نفوذ كننده‏تر است."(14) و پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: "دعا اسلحه مؤمن است"(15)


  در حدیث دیگر آمده اگر بنده به درگاه خداوند دست به دعا بردارد، خداوند حیا می‏كند از اینكه او را دست خالی رد كند.(16)

  منتهی دعا شرائطی دارد از جمله اینكه یقین داشته باشد خداوند حاجت او را بر آورده می‏نماید. در حدیثی می‏خوانیم كه هرگاه دعا نمودید، امید داشته باشید كه حاجت شما بر آورده شود.(17)


  6- اندیشه نمودن در جوانب كار و از عقل خود بهره بردن. علی‏علیه السلام فرمود: كسی كه قبل از انجام كاری اندیشه و تدبیر كند در آینده پشیمان نمی‏شود.(18)

  و آینده و جوانب هر كاری را در نظر گرفتن. پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: هرگاه خواستی كاری را انجام دهی در عاقبت آن اندیشه كن.(19)


  7- مشورت نمودن و بهره برداری از عقل بزرگان، علی‏علیه السلام فرمود: قبل از هر كاری مشورت كن.(20) امام صادق‏علیه السلام فرمود: كسی كه مشورت كند به هلاكت نمی‏افتد.(21)


  پاورقی‌ها


  1 - قرآن كریم، سوره طه: 66. و شبیه این است آیه 66 سوره اعراف.
  2 - بقره: 102.
  -3 ر.ك: تفسیر نمونه، ج 1، ص 377، تا 382.
  -4 احتجاج طبرسی، ص 939 به نقل از نخبة التفاسیر، ص 319-325.
  -5 از جمله "و ما هُم بضارین مِن احدٍ الاّباذن اللّه" در آیه 103 سوره بقره استفاده یم شود كه بدون اذن پروردگار نمی‏توانند به كسی زیان برسانند. در آن مواردی كه خداوند اذن بدهد اثر دارد، لذا در همه موارد نمی‏تواند اثر داشته باشد (تفسیر نمونه، ج 1، ص 376، شماره 14).


  -6 وسائل الشیعه، به نقل از تفسیر نمونه، ج 1، ص 380.
  -7 كیمیای محبّت، محمد محمدی ری شهری، ص 196 و تفسیر نورالثقلین.
  -8 همان مدرك، ج 1، ص 258.
  -9 الحكم الزهراء، علیرضا صابری، ص ج 1، ص 254.
  -10 ر.ك: كیمیای محبت، همان و نشان از بی‏نشانها.
  -11 شوری: 30.
  -12 خصال: 1/616. و بحار 47/35 /73.
  -13 بحارالانوار، ج 73، ص 47.
  -14 اصول كافی، ج 4، ص 214.
  -15 همان، ص 213.
  -16 همان، ص 218.
  -17 شهید مطهری، بیست گفتار، ص 282.
  -18 علیرضا صابری، الحكم الزاهرة، ج 2، ص 21.
  -19 همان، ص 21.
  -20 همان، ص 407.
  -21 همان، ص 405.

  سوره عنكبوت، آیه 69


  وَ الَّذِینَ جاهَدُوا فِینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الُْمحْسِنِینَ

  كسانی كه در راه ما كوشیده اند و به یقین راه های خود را به آنان می نمایانم و در حقیقت خدا با نیكوكاران است


  منبع:::https://www.bargozideha.com/share/we...3%D8%AA-%D8%9F
  امضاء 2. تشكرها 2


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi