نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: شیشه هوشمند یا شیشه اسمارت چیست؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  کاربر عادی
  تاریخ عضویت
  November 2017
  شماره عضویت
  10872
  نوشته
  6
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  3 در 3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض شیشه هوشمند یا شیشه اسمارت چیست؟

  امروزه فناوری های مدرن تولید شیشه ،تاثیر شگرفی بر توسعه ساختمان سازی در سراسر جهان داشته است.فناوری شیشه های هوشمند در سالهای اخیر توسعه خیر کننده ای داشته است. طبق گزارش سالانه صنایع ایالت متحد آمریکا ،تقاضا برای شیشه های هوشمند تا سال 2020 از مرز سه میلیون مترمربع در سال خواهد گذشت.تولید شیشه های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع،الکتروکرومیک،ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است.ارزش بازار جهانی شیشه های هوشمند در سال 2012 در حدود 80میلیون دلار است که در سال 2020 به 700 میلیون دلار خواهد رسید.


  ساختمانهايي را تصور كنيد كه پنجره هاي آن مجهز به شيشه هايي است كه با توجه به شدت تابش نور خورشيد تيره و روشن ميشوند.فناوري شيشه هوشمند مي تواند در روزهاي گرم تابستان كه نور آفتاب به داخل ساختمان وارد ميشود و نياز به استفاده از دستگاه هاي خنك كننده و تهويه كننده هوا را افزايش ميدهد به صورت هوشمند تاريك شود و از انعكاس نور جلوگيري كند و در عوض در فصول سرد سال دوباره به حالت اول بازگردد و شفاف شود.اين فناوري،تاثير خير كننده اي بر مديريت مصرف انرژي،در جهت كاهش مصرف سوخت هاي فسيلي در ساختمان دارد. پنجره ها نقش اصلي را در كنترل نور ورودي به داخل ساختمان و ميزان انرژي مورد نياز ايفا مي كنند.ضرورت كنترل انرژي هنگامي مشهودترميشود كه سطح وسيعي از ساختمان با شيشه پوشيده شود كه اغلب در اين شرايط،امكان حفظ گرماي محيطي مناسب و ذخيره سازي معقول انرژي به طور همزمان با مشكلاتي همراه ميشود.با پيشرفت تكنولوژي درعصرحاضر،تلاش محققان بر توليد شيشه هايي با خاصيت پخش نور بسياركم،جهت استفاده در ساختمانهايي با كاربري تجاري متمركز شده است،بطوريكه ميتوان با فراهم سازي امكان ورود انرژي خورشيد به داخل ساختمان و ممانعت از فرار گرماي داخل ساختمان ،مصرف انرژي را به ميزان قابل توجهي كاهش داد.چنين شيشه هايي قابليت ممتازي در ورود نور به داخل بنا داشته و محافظ خوبي در برابر شرايط جويي به شمار ميروند.تكنولوژي ساخت شيشه به مرحله اي از كمال رسيده كه طراحي و توليد انواع شيشه را با لحاظ كردن توامان خواص پخشي،انعكاسي،جذبي و شفافيت جهت دستيابي به شرايط ايده ال و پاسخگويي به خواسته هاي مختلفي همچون كنترل نور روز و درجه حرارت مناسب،امكان پذير كرده است.شيشه هاي هوشمند علاوه بر تامين روشنايي روز داراي كيفيات ديگري همچون كنترل خورشيدي،آسايش و راحتي از لحاظ دما(محافظ از گرماي تابستان و سرماي زمستان)با مشخصه هايي همچون قابليت بازيافت،دوام پذيري،عدم نياز به پاكيزه نمايي،محافظت از رنگ پريدگي تدريجي اشياي داخل منازل در مقابل نور خورشيدو...هستند.
  شيشه هوشمند محصولي جديد از گروه توليدي تترافرم كه در عرض هاي مختلف از 120سانتي نتر تا 180 سانتي متر در طول هاي متغير توليد ميگردد ابعاد شيشه ها در طول محدوديت ندارند


  قيمت مترمربع شيشه هوشمند
  شيشه هاي هوشمند براي اتاق هاي كنفرانس واتاق مديريت بسيار مناسب وكارا ميباشد و ذرصد شفافيت و وضوح شيشه هاي هوشمند 87%شيشه هاي معمولي ميباشد و شيشه هاي هوشمند عمل فيلترينگ اشعات مضر خورشيد را به خوبي انجام ميدهند انتي يووي ميباشند و شيشه هاي هوشمند قابليت نگهداري تصوير را برروي خود داراست وهمانند يك پرده تصوير عمل مينمايد وميتوان از تركيب ان با ويديو پروژكتور استفاده نمود


  شيشه هوشمند
  شما ميتوانيد با اين تكنولوژي به كار رفته در اين شيشه ها با فشار دادن يك كليد شيشه را ازحالت شفاف به حالت مات در آوريداز اين شيشه ها ميتوان در:
  حمام هاي شيشه اي
  اتاق كنفرانس
  پارتيشن هاي اداري
  پنجره ها استفاده نمود


  اكنون با بهره گيري از فناوري نانو كه تحقيقات و مطالعه مواد و خصوصيات آنها در محدوده 1 تا 100 نانومتر است, مي توان با كنترل خصوصيات شيشه, تغييراتي در اتم هاي آن ايجاد كرد.
  از كاربردهاي نانو تكنولوژي در صنعت ساخت شيشه ميتوان به محصولاتي مانندشيشه هاي كنترل كننده انرژي و شيشه هاي محافظ در برابر آتش اشاره كرد. شيشه هاي كنترل كننده انرژي,سبب كاهش عبور امواج ماوراي بنفش و مادون قرمز و تنظيم عبور نور مرئي و همچنين جلوگيري از اتلاف انرژي در بخش هاي مختلف و استفاده بهينه از آن در ساختمان شده است.


  استفاده از الكتروكروماتيك
  حالت كدر وشفاف براي شيشه هاي الكتروكروماتيك كه با زدن يك كليد تغيير مي كند. به اين معنا كه با فشار دادن يك كليد, شيشه از حالت شفاف خارج شده و با فشار ديگر به وضعيت قبلي باز مي گردد.
  الكتروكروماتيك ها موادي هستند كه رنگ آنها در اثر جريان الكتريكي تغيير ميكنند. جريان الكتريسيته با ايجاد واكنش شيميايي خصوصيات مواد را تغيير مي دهد و سبب مي شود تا آنها نور را جذب يا منعكس كنند. نور خورشيد به شيشه ها مي تابد, اما با برقراري جريان الكتريكي ,يون ها از لايه ذخيره يوني به سمت لايه هدايت يوني حركت كرده و به لايه الكتروكروماتيكي برمي گردند و شيشه را شفاف مي نمايند. با قطع الكتريسيته, فرايند برعكس عمل كرده شيشه مجددا تيره مي شود. از ويژگي هاي مواد الكتروكروماتيكي, قابليت تنظيم آنهاست, بطوري كه ميتوان شدت كدري آنها را با تغيير مقدار جريان تنظيم كرد.
  نحوه عملكرد ديگري از اين نوع شيشه هاي هوشمند, گذراندن جريان الكتريسته از فيلم كريستال مايع است. با گذراندن جريان , شيشه شفاف مي شود وبا قطع جريان كريستال ها با جهت گيري تصادفي در فضا, موجب انتشار نور و در نتيجه مات شدن شيشه مي شوند.
  اين تكنولوژي كاربردهاي فراواني دارد, مي توان از اين شيشه براي پنجره خانه (در حالت نياز به ايجاد عدم ديد) براي شيشه فروشگاه ها در شب و جاهايي كه خصوص سازي انجام ميگيرد و همچنين حمام استفاده كرد. نمونه هاي زيادي از شيشه هاي هوشمند در تمام دنيا وجود دارد يكي از موارد استفاده اين نوع شيشه ها در موزه ها است ,جايي كه ورود بيش از حد نور خورشيد ميتواند موجب آسيب ديدن اشيا ء قيمتي مي شود .


  شيشه هاي نما
  نظافت شيشه هاي نما و پنجره هاي ساختمان هميشه بسيار دشوار بوده, خصوصا در ساختمان هاي بلند, عمليات نظافت شيشه ها نيازمند نيروي انساني, آب و انواع شوينده هاست كه طبيعتا هزينه هنگفتي را نيز در بر دارد. در سال هاي اخير, تكنولوژي براي رفع اين مشكل وارد شده و امكاني را فراهم آورده تا شيشه ها به خودي خود تميز شوند. حاصل تلاش در اين راستا دستيابي به سطوحي شيشه اي است به هيدروفوبيك (آب گريز) و هيدروفيل (آب دوست) نامگذاري شده اند.


  1 . شيشه هاي خود تميزشونده
  دانشمندان براي دستيابي به خاصيت آب گريزي از برگ نيلوفر آبي الهام گرفتند. سطح رويه اين برگ داراي برآمدگي هايي در مقياس ميكرومتر است. اين برآمدگي ها سطح تماس قطره آب با برگ و در نتيجه جاذبه بين دو سطح را كاهش داده وقطره آب همراه با ديگر آلودگي ها از روي برگ مي غلطد و پايين كي افتد. براي ايجاد چنين وضعيتي روي شيشه, پوشش نازكي از يك رزين خاصي به سطح شيشه پرداخته مي شود و ناصافي هاي ميكرومتري از نوع صافي هاي برگ لوتوس برسطح مورد نظر تشكيل مي شود.


  2 . شيشه هاي خود تميز شونده آب دوست
  در اين شيشه ها, از ماده اي استفاده مي شود كه به فوتوكاتاليست شهرت دارد. مواد فوتوكاتاليست از قبيل دي اكسيد تيتانيوم, در معرض نورخورشيد يك واكنش شيميايي] مثلا اكسيداسيون را بدون دخالت در آن تسهيل مي كنند. بدين ترتيب پوششي از اين ماده كه بر سطح شيشه قرار بگيرد, در معرض تابش نورخورشيد واكنش تجزيه آلودگي ها و لكه هاي چربي و مواد آلي را سرعت بخشيده و آنها به آب و دي اكسيد كربن تبديل مي شوند. آب بر خلاف شيشه رنگي هاي آب گريز, بطور يكنواختي روي شيشه هاي آب دوست پخش شده و يك فيلم نازك را تشكيل مي دهد و ذرات حاصل از واكنش تجزيه را به آرامي با خود به پايين مي آورد.

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi