صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 22 , از مجموع 22

موضوع: بهشت فراموش شده{ پدر و مادر خود را بیشتر احترام کنید }

1. Top | #21

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,270
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,407 در 4,697
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چرا بوی خوش بهشت را احساس نمی‌کنند؟

این جا صحرای قیامت است و همه برای حسابرسی آماده شده‌اند.
    ناگهان بوی خوشی به مشام همه می‌رسد.
    همه از هم می‌پرسند، این بوی خوش از کجا است که ما را چنین مدهوش خود کرده است؟!
    من در این میان از فرشتگان می‌پرسم که این بوی خوش از کجا است؟
    و جواب می‌شنوم: «خداوند بهشت را برای بندگان خوب خود آماده کرده است. امروز به دستور خداوند پرده از جلو بهشت برداشته شد و برای همین بوی خوش آن تمام صحرای قیامت را فرا گرفت».
    همه انسان‌ها از خوب و بد بوی بهشت را احساس می‌کنند مگر یک گروه که هرگز بوی بهشت را احساس نخواهند کرد.
    آیا شما می‌دانید، آن گروه چه کسانی هستند؟
    آنها کسانی هستند که با پدر و مادر خویش بدرفتاری کرده‌اند!
    آنها که عاقّ پدر و مادر شده‌اند!34
    حتما شما می‌دانید، کسی که پدر و مادرش از او ناراضی باشند به اصطلاح می‌گویند، عاقّ پدر و مادر شده است.
    ما باید حواسمان خیلی جمع باشد، مبادا عاقّ پدر و مادر شویم.
    زیرا عاقّ پدر و مادر شدن، گناهی است که هر کس به آن مبتلا شود در همین دنیا سزای آن را می‌بیند، برکت از زندگی او می‌رود، عمرش کوتاه می‌شود و خیر از زندگی خود نمی‌بیند.35
    کسی که عاقّ پدر و مادر شود، روی عزّت و سربلندی را نمی‌بیند و خود را باید برای ذلّت و خواری آماده کند.36
    آیا می‌دانی، خدا در روز قیامت به کسی که عاقّ پدر و مادر باشد، اصلاً نظر مهربانی نمی‌کند؟37
    من و تو باید در مقابل پدر و مادر خیلی با دقّت عمل کنیم، مبادا آنها را ناراحت کنیم، زیرا حضرت علی(ع) می‌فرماید: «هر کس پدر و مادر خویش را ناراحت نماید، عاقّ آنها شده است».38
    برای همین هرگاه شیطان تو را فریب داد و حرفی زدی یا کاری کردی که پدر و مادر از تو ناراحت شدند، سریع نزد آنها برگرد و عذرخواهی کن و تا خاطرت جمع نشده است که آنها از صمیم قلب و با تمام وجود تو را بخشیده‌اند، از آنها جدا نشو.
    مبادا به پدر و مادرت، نگاه تندی کنی که این خودش یک نوع عاق شدن است!39
    به هر حال اگر راز و رمز سعادت و خوشبختی را می‌خواهی در یک کلام خلاصه می شود و آن نیکی و احترام به پدر و مادر است.
    من نمی‌گویم که پدر و مادران همه بی‌عیب و نقص هستند؛
    من نمی‌گویم که به خاطر خوبی پدر و مادر به آنها نیکی کن،
    نه! سخن من این است که پدر و مادر خود را به خاطر دستور خدا احترام کن، همین پدر و مادری که الان داری را می‌گویم با همه عیب‌ها و نقص‌ها!
    این که پدر و مادر تو بی عیب و نقص باشند و تو احترام آنها را بگیری، هنر نیست.
    خدای متعال از این خوشحال می‌شود که تو احترام پدر و مادر خود را می‌گیری اگر چه آنها بعضی مواقع خطاکار باشند.
    من نمی‌گویم که اشتباه پدر و مادرت را قبول کن، نه، تو صاحب فکر و اندیشه هستی، امّا به آن معنی نیست که به آنها بی‌احترامی کنی و دیگر به آنها نیکی نکنی!
    ای جوان عزیز! احترام پدر و مادرت را بگیر، اگر چه آنها مسلمان نباشند!
    احترام پدر و مادرت را بگیر، اگر چه آنها خداپرست هم نباشند!
    این دستور اسلام است.
    اگر پدر و مادر به تو گفتند، دست از خدا و دین بردار و به سوی گناه و معصیت برو، نباید گوش به حرف آنها بدهی، امّا باز هم باید احترام آنها را بگیری!
    احترام به پدر و مادر شرایط ندارد، اگر خواهان سعادت هستی باید احترام آنها را بگیری و در حقّ آنها نیکی کنی.
    شخصی خدمت امام رضا(ع) آمد و عرضه داشت: «پدر و مادر من کافرند، وظیفه من نسبت به آنها چیست؟».
    امام رضا(ع) فرمودند: با آنها مدارا کن، زیرا پیامبر فرموده‌اند: «خداوند دین اسلام را دین مهربانی قرار داده است».40
    جانم به فدای شما، ای امام رضا! که دستور دادی تا شیعه تو با پدر و مادر کافر خود با مهربانی رفتار کند، امّا ای کاش می‌بودی و می‌دیدی که جوانان امروز، به خاطر اندک اختلاف سلیقه، چگونه با پدران و مادران خویش رفتار می‌کنند!
    وای بر کسانی که چون مقداری مسلمانیشان گل کرد و اهل نماز و طاعت شدند، دیگر پدر و مادر خود را نامسلمان می‌خوانند!
    یادم نمی‌رود، روزی که پدر یکی از جوانان همشهریم به خانه من آمد، او در حالی که اشک می‌ریخت، با من درد دل می‌کرد و می‌گفت: پسرم تازگی اهل عرفان شده و به خدا رسیده است و شب‌ها تا صبح نماز می‌خواند، امّا به من می‌گوید: تو کافر هستی! آخر چرا؟ به خاطر این که گاهی در بعضی مسائل با او اختلاف نظر دارم. یک نفر نیست به او بگوید، تو مسلمانی را از پدرت یاد گرفتی، او نماز را به تو یاد داد، او تو را به مسجد برد.
    به هر حال با خود عهد ببند که از این به بعد احترام پدر و مادرت را بگیری و در حقّ آنها نیکی کنی.
    خیلی دوست دارم، با تمام وجودت، به این سخن امام باقر(ع) گوش بدهی.
    آن حضرت فرمود: «خداوند نیکی به پدر و مادر را بر همه واجب کرده است، خواه آنها انسان‌های نیکوکاری باشند، خواه انسان‌های گنهکار».41
    آری، این قانون خداوند است و هیچ کس نمی‌تواند بگوید چون پدر و مادرم آدم‌های بدی بودند، چون اهل گناه و معصیت بودند، با آنها بدرفتاری کردم!
    ما باید در هر شرایطی به پدر و مادر خود نیکی کنیم، زیرا این دستور خداوند است.
    دوست من! اگر خدای ناکرده، دل پدر و مادرت را شکسته‌ای، همین الان کتاب را زمین بگذار و به نزد آنها برو و رویشان را ببوس و عذرخواهی کن و با عمل خویش ثابت کن که از گفته یا کرده خود پشیمان هستی و هر طور می‌توانی، دل آنها را به دست بیاور تا خدا را خشنود کنی.
    مگر نمی‌دانی که اگر می‌خواهی خدا را خوشحال کنی باید پدر و مادر را خشنود سازی؟!
    تا زمانی که پدر و مادرت از تو ناراضی هستند، خدا هم از تو ناراضی است، پس تلاش کن به قلب مهربان آنها راهی پیدا کنی تا راهی به سوی خدا پیدا کنی.
    به خدا قسم، اگر از این راهی که به تو گفتم بروی، می‌بینی که خیلی زود می‌توان به خدا رسید.
    شاید کسی پیدا شود که عاقّ پدر و مادر بوده ولی الان دیگر پدر یا مادرش از دنیا رفته‌اند، او دیگر نمی‌تواند با پدر و مادر سخن بگوید و احترام آنها را بگیرد در این صورت او باید چه کند؟
    خوشبختانه در سخن امام صادق(ع) راه حلّی برای این مورد پیدا کرده‌ام.
    امام صادق(ع) فرمودند: «اگر کسی در زمانی که پدر و مادرش زنده بوده‌اند، عاقّ آنها شده است، می‌تواند برای آنها روزه بگیرد و نماز بخواند و به نیّت آنها کار خیر انجام دهد و در صورتی که به این کار ادامه دهد، پدر و مادرش راضی شده، او نیز از عاق بودن نجات پیدا می‌کند».42
    در این جا چند نکته را که در سخنان اهل بیت(ع) به آنها اشاره شده است برای شما ذکر می‌کنم:
    هیچ گاه به آنها خیره خیره نگاه نکن، مگر اینکه این نگاه از روی عشق و صمیمیت باشد. صدایت را از صدای آنها بالاتر نبر.
    سعی کن، هیچ گاه پدرت را با نام کوچکش صدا نزنی. هیچ گاه جلوتر از پدرت راه نرو. اگر وارد مجلسی شدی تا پدر ننشسته است تو زودتر ننشینی.
    هنگامی که در حضور آنها هستی با خضوع و خشوع کامل باش. اگر به چیزی نیاز داشتند، اجازه نده که از تو خواهش کنند، تو زودتر از آن که آنها بگویند، برایشان تهیّه کن.
    در مقابل رفتارشان به خصوص وقتی که به سنّ پیری رسیدند صبر داشته باش و بدان که از این راه می‌توانی رضایت خداوند را برای خود خریداری کنی.43
    امیدوارم این کتاب توانسته باشد، عشق و علاقه تو را به پدر و مادرت زیادتر کرده باشد و با خواندن آن مانند من باور کرده باشی که پدر و مادر بهشت گمشده ما هستند و قبل از این که آنها را از دست بدهیم قدرشان را بدانیم.
    آری، اگر پدر و مادر از میان ما بروند، هیچ چیز در دنیا نمی‌تواند، جای خالی آنها را برای ما پر کند.
    پس بیا احترامشان را بیشتر بگیریم و همواره در راه خشنودی آنها گام برداریم و بدانیم که از قلب پدر و مادر تا خدا راهی نیست.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,270
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,407 در 4,697
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

منابع

1 . أُسد الغابة، ابن الأثیر، (630 ق)، دار الکتاب العربی، بیروت.
    2 . الإصابة، ابن الأثیر، (630 ق)، دار الکتاب العربی، بیروت.
    3 . الأمالی، الشیخ الصدوق 381، الطبعة الأولی، 1417 ق، مؤسّسة البعثة، قمّ.
    4 . الأمالی، الشیخ الطوسی، (460 ق)، الطبعة الأولی، 1414 ق، دار الثقافة للطباعة والنشر والتوزیع، قمّ.
    5. الأمالی، الشیخ المفید (413 ق)، الطبعة الثانیة 1414، دار المفید للطباعة والنشر والتوزیع، بیروت.
    6 . الأمالی، الشیخ المفید (413 ق)، الطبعة الثانیة 1414، دار المفید للطباعة والنشر والتوزیع، بیروت.
    7 . بحار الأنوار، العلاّمة المجلسی، (1111 ق)، الطبعة الأولی، دار الکتب الإسلامیة، طهران.
    8 . بصائر الدرجات، محمّد بن الحسن الصفّار، (290 ق)، الطبعة الأولی، 1404، منشورات الأعلمی، طهران.
    9 . تاریخ بغداد، الخطیب البغدادی، (463 ق)، تحقیق مصطفی عبد القادر عطاء، الطبعة الأولی، دار الکتب العلمیة، بیروت.
    10 . تاریخ مدینة دمشق، ابن عساکر، (571 ق)، تحقیق: علی شیری، 1415، دار الفکر للطباعة والنشر والتوزیع، بیروت.
    11 . تحف العقول، ابن شعبة الحرانی، (القرن الرابع) تحقیق: علی أکبر الغفاری، الطبعة الثانیة، 1404 ق، مؤّسة النشر الإسلامی التابعة لجماعة المدرّسین، قمّ.
    12 . التفسیر الصافی، الفیض الکاشانی، (1091 ق)، الطبعة الثانیة، 1416 ق، مؤسّسة الهادی، قمّ.
    13 . تفسیر العیّاشی، محمّد بن مسعود العیّاشی، (320 ق)، تحقیق: الحاج السیّد هاشم الرسولی المحلاّتی، مکتبة العلمیة الإسلامیة، طهران.
    14 . تفسیر القرطبی، محمّد بن أحمد القرطبی، (671 ق)، تصحیح أحمد عبد العلیم البردونی، دار التراث العربی، بیروت.
    15 . تفسیر نور الثقلین، الشیخ الحویزی، (1112 ق)، تصحیح وتعلیق: السیّد هاشم الرسولی المحلاّتی، الطبعة الرابعة، 1370 ش، مؤّسة إسماعیلیان للطباعة والنشرالتوزیع، قمّ.
    16 . قریب التهذیب، ابن حجر، (852 ق)، تحقیق مصطفی عبد القادر عطا، الطبعة الثانیه، 1415 ق، دار الکتب العلمیة، بیروت.
    17 . تهذیب الأحکام، الشیخ الطوسی، (460 ق)، تحقیق وتعلیق: السیّد حسن الموسوی، الطبعة الثالثة، دار الکتب الإسلامیة، طهران.
    18 . تهذیب الکمال، أبو الحجاج یوسف المزّی، (724 ق)، تحقیق: بشّار عوّاد معروف، الطبعة الرابعة، 1406 ق، مؤسّسة الرسالة، بیروت.
    19 . ثواب الأعمال، الشیخ الصدوق، (381 ق)، الطبعة الثانیة، 1368 ش، منشورات الشریف الرضی، قمّ.
    20 . جامع أحادیث الشیعة، السیّد البروجردی، (1383 ق)، المطبعة العلمیة، قمّ.
    21 . الجامع الصغیر، جلال الدین السیوطی، (911 ق)، الطبعة الأولی، دار الفکر للطباعة والنشر والتوزیع، بیروت.
    22 . جواهر الکلام، الشیخ الجواهری، (1266 ق)، تحقیق وتعلیق: الشیخ عبّاس القوچانی، الطبعة الثانیة، 1365 ش، دار الکتب الإسلامیة، طهران.
    23 . الحدائق الناضرة، المحقّق البحرانی، (186 ق)، تحقیق وتعلیق وإشراف: محمّد تقی الإیروانی، مؤّسة النشر الإسلامی التابعة لجماعة المدرّسین، قمّ.
    24 . الخرائج والجرائح، قطب الدین الراوندی، (573 ق)، بإشراف السیّد محمّد باقر الموحّد الأبطحی، الطبعة الأولی، 1409 ق، مؤّسة الإمام المهدی، قمّ.
    25 . الخصال، الشیخ الصدوق، (381 ق)، تصحیح وتعلیق: علی أکبر الغفاری، الطبعة الأولی، منشورات جماعة المدرّسین فی الحوزة العلمیة، قمّ.
    26 . الدرّ المنثور، جلال الدین السیوطی، (911 ق)، دار المعرفة للطباعة والنشر، بیروت.
    27 . دعائم الإسلام، القاضی النعمان المغربی، (363 ق)، تحقیق: آصف بن علی أصغر فیضی، مؤّسة آل البیت بالأُوفسیت عن طبعة دار المعارف فی القاهرة.
    28 . الدعوات، قطب الدین الراوندی، (573 ق)، الطبعة الأولی، 1407 ق، مدرسة الإمام المهدی، قمّ.
    29 . روضة الواعظین، الفتّال النیشابوری، (508 ق)، تحقیق: محمّد مهدی الخرسان، منشورات الشریف الرضی، قمّ.
    30 . سبل السلام، محمّد بن إسماعیل الکحلانی، (1128 ق)، تحقیق الشیخ محمّد عبد العزیز الخولی، الطبعة الرابعة 1379 ق، مصر.
    31 . سنن النسائی، النسائی، (303 ق)، الطبعة الأولی، 1348 ق، دار الفکر للطباعة والنشر والتوزیع، بیروت.
    32 . سیر أعلام النبلاء، الذهبی، (748 ق)، الطبعة التاسعة، 1412 ق، مؤسّسة الرسالة بیروت.
    33 . شرح نهج البلاغة، ابن أبی الحدید، (656 ق)، تحقیق: محمّد أبو الفضل إبراهیم، مؤّسة مطبوعاتی إسماعیلیان، قمّ بالأُوفسیت عن طبعة دار إحیاء الکتب العربیة.
    34 . صحیح ابن حبّان، ابن حبّان، (354 ق)، الطبعة الثانیة، 1414 ق، مؤسّسة الرسالة، بیروت.
    35 . صحیح مسلم، مسلم النیسابوری، (261 ق)، دار الفکر، بیروت، لبنان، طبعة مصحّحة ومقابلة علی عدّة مخطوطات ونسخ معتمدة.
    36 . عدّة الداعی، ابن فهد الحلّی، (841 ق)، تصحیح: أحمد الموحّدی القمّی، مکتبة وجدانی، قمّ.
    37 . علل الشرائع، الشیخ الصدوق، (381 ق)، تقدیم: السیّد محمّد صادق بحر العلوم، منشورات المکتبة الحیدریة، النجف الأشرف.
    38 . عیون أخبار الرضا، الشیخ الصدوق، (381 ق)، تصحیح وتعلیق وتقدیم: الشیخ حسین الأعلمی، 1404 ق، مؤّسة الأعلمی للمطبوعات، بیروت.
    39 . عیون الحکم والمواعظ، علی بن محمّد اللیثی الواسطی، (القرن الثانی)، تحقیق: الشیخ حسین الحسینی البیرجندی، الطبعة الأولی، دار الحدیث، قمّ.
    40 . فضائل الأشهر الثلاثة، الشیخ الصدوق (381 ق) تحقیق: غلامرضا عرفانیان، الطبعة الثانیة.
    41 . الکافی، الشیخ الکلینی، (329 ق)، تصحیح وتعلیق: علی أکبر الغفاری، الطبعة الخامسة، دار الکتب الإسلامیة، طهران.
    42 . الکامل، عبد اللّه بن عدی، (365 ق)، تحقیق: یحیی مختار غزاوی، الطبعة الثالثة، 1409 ق، دار الفکر للطباعة والنشر والتوزیع، بیروت.
    43 . کتاب الزهد، الحسین بن سعد الکوفی، القرن الثالث، تحقیق میرزا رضا عرفانیان، الطبعة الأولی، 1399 ق، مطبعة العلمیة، قمّ.
    44 . کنز العمّال، المتّقی الهندی، (975 ق)، ضبط وتفسیر: الشیخ بکری حیانی، تصحیح وفهرسة: الشیخ صفوة السقا، 1409 ق، مؤسّسة الرسالة، بیروت.
    45 . کنز الفوائد، أبو الفتح الکراجکی، (449 ق) الطبعة الثانیة، 1369 ش، مکتبة المصطفوی، قمّ، طبعة حجریة.
    46 . مجمع الزوائد، الهیثمی، (807 ق)، الطبعة الأولی، 1408 ق، دار الکتب العلمیة، بیروت.
    47 . المجموع، محیی الدین النووی، (676 ق)، الطبعة الأولی، دار الفکر.
    48 . مدینة المعاجز، السیّد هاشم البحرانی، (1107 ق)، تحقیق عزّة اللّه المولائی الهمدانی، الطبعة الأولی، 1413، مؤسّسة المعارف الإسلامیة، قمّ.
    49 . مستدرک الوسائل، المیرزا النوری، (320 ق)، الطبعة الأولی، 1408 ق، مؤّسة آل البیت، قمّ.
    50 . مسند أبی یعلی، أبو یعلی الموصلی، (307 ق)، تحقیق حسین سلیم أسد، دارالمأمون للتراث.
    51 . مشکاة الأنوار فی غرر الأخبار، أبو الفضل علی الطبرسی (القرن السابع)، تحقیق مهدی هوشمند، الطبعة الأولی، 1418 ق، دار الحدیث، قمّ
    52 . المصباح، الکفعمی، (905 ق)، الطبعة الثالثة، 1403 ق، مؤسّسة الأعلمی، بیروت.
    53 . معانی الأخبار، الشیخ الصدوق، (381 ق)، تصحیح وتعلیق: علی أکبر الغفاری، 1379 ق، مؤّسة النشر الإسلامی التابعة لجماعة المدرّسین، قمّ.
    54 . المعجم الأوسط، سلیمان بن أحمد الطبرانی، (360 ق)، الطبعة الأولی، 1415 ق، دار الحرمین للطباعة والنشر والتوزیع.
    55 . المعجم الکبیر، الطبرانی، (360 ق) تحقیق حمدی السلفی، دار إحیاء التراث العربی، بیروت لبنان
    56 . مکارم الأخلاق، الشیخ الطبرسی (548 ق) الطبعة السادسة، منشورات الشریف الرضی، قمّ.
    57 . کتاب من لا یحضره الفقیه، الشیخ الصدوق، (381 ق)، تصحیح وتعلیق: علی أکبر الغفاری، الطبعة الثانیة، مؤّسة النشر الإسلامی التابعة لجماعة المدرّسین، قمّ.
    58 . میزان الحکمة، محمّد الریشهری، تحقیق دار الحدیث، الطبعة الأولی، دار الحدیث.

امضاء

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع