نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بيبيانا استينهاوس؛ اولين داور زن فوتبال مردان

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,454
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,232 در 11,585
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

koodak1 بيبيانا استينهاوس؛ اولين داور زن فوتبال مردان

به سمت زمين مسابقه مي رود، در حالي که چشم ده ها هزار تماشاگر به اوست و رسانه هاي سراسر جهان بر روي عملکرد او متمرکز شده اند، روياي او به حقيقت پيوسته بود.

در 10 سپتامبر 2017، بيبيانا استينهاوس با تبديل شدن به اولين داور زني که يک مسابقه ي رسمي در سطح بالا در ليگ فوتبال مردان را قضاوت مي کند، نام خود را در تاريخ آلمان جاودانه کرد. مکاني که اين رخداد فراموش نشدني براي زنان آلماني در آن رخ مي داد نيز خود سمبليک بود: ورزشگاه 74 هزار نفري اليمپيااشتاديون شهر برلين که سابقه ي ميزباني مسابقات المپيک، مسابقات جام جهاني و فينال ليگ قهرمانان را در کارنامه داشت. حتي فکر کردن به چنين موضوعي نيز به گفته ي خود استينهاوس مو را بر تن او سيخ مي کرد.

توجه رسانه اي

اين داور 38 ساله ي آلماني اولين خبر داوري اش را به صورت ايميل و سه روز قبل از انجام بازي بين تيم هاي هرتابرلين و وردربرمن دريافت کرد، رويه اي که در مسابقات فوتبال در آلمان کاملاً طبيعي است. از صحبت هاي او در مورد اولين مسابقه ي داوري اش در ليگ مردان بوندسليگا نيز مي توان متوجه غرور و باليدن او به خود شد. او مي گويد که اصلاً باور نمي کرده که انتخاب شدنش به عنوان داور بازي فوتبال مردان چنين بازتاب گسترده اي در سطح جهاني داشته باشد. وي مي گويد که اولين داوري اش در بازي فوتبال مردان براي وي بسيار استرس آور بوده اما وي سعي داشته با لبخندهايش آرامش خود را کنترل کند.

عملکرد استينهاوس در اولين تجربه ي داوري اش در دنياي فوتبال مردان با رضايت عمومي کميته ي داوران، تماشاگران و حتي بازيکنان همراه بود اما وقتي براي داوري بازي بين تيم هاي شالکه و ماينز انتخاب شد که در واقع دومين تجربه ي او در اين زمينه بود شرايط کاملاً متفاوت شد.

https://www.uplooder.net/img/image/20/c51e3f559c22708b2036fd9f4fc35f64/img001.jpg

وي در اين باره مي گويد:” هيچ کس اهميت نمي داد، هيچ کس علاقه اي به اين موضوع نداشت، درست مانند يک نوشته ي بسيار کوچک در گوشه اي از يک مجله خبري بود. اين موضوع به من نشان داد که اين موضوع پذيرفته شده است، مردم پذيرفته اند که يک داور مي تواند بهترين کيفيت را داشته باشد بدون توجه به اين که جنسيت، قد و قواره، پيشينه، دين و فرهنگ او چيست. اگر کيفيت لازم را داشته باشيد و اگر علاقه ي کافي به انجام کارتان تا جايي که مي توانيد در شما وجود داشته باشد در براي شما باز خواهد بود. و اين همان چيزي است که ما براي زيبايي بازي به آن نياز داريم”.

نگاه جنسيتي

حضور استينهاوس در ميدان فوتبال مردان را نبايد دستکم گرفت زيرا در حدود 50 سال پيش همين اتحاديه اجازه حضور زنان در مسابقات فوتبال به عنوان فوتباليست را نمي داد. اما ليگ آليانز فراون-بوندسليگا که معادل بوندسليگاي مردان در اين کشور شناخته مي شود اکنون يک از رقابتي ترين و سازمان يافته ترين ليگ هاي فوتبال زنان در جهان به شمار مي آيد. اگر چه در سال هاي اخير زنان بسياري در سطح داوري مسابقات بين المللي حضور داشته اند اما هنوز نمي تواند نگاه جنسيتي به اين موضوع را به طور کلي رد کرد. اخيراً يک روزنامه ي اسپانيايي در مورد زني به نام کارولينا بوژار نوشته بود که در ليگ جوانان اين کشور سوت مي زند.

https://www.uplooder.net/img/image/20/c51e3f559c22708b2036fd9f4fc35f64/img001.jpg

او طرفدار باشگاه بارسلونا بوده و علاوه بر داوري دانشجوي رشته ي حقوق بوده و در دو 800 و 1٫500 متر نيز تجربه زيادي دارد. اما استينهاوس خود در ميدان مسابقه نيز با ديدگاه هاي جنسيتي مواجه شده است. در سال 2015، در ليگ دسته دوم فوتبال کشور آلمان وي کريم دميرباي از تيم فورتانا دوسلدورف را به دليل دو حرکت خشن با دريافت دو کارت زرد از ميدان مسابقه اخراج کرد. وقتي که استينهاوس کارت قرمز را به دميرباي نشان داد با اين جمله ي او روبرو شد:” زنان هيچ جايي در فوتبال مردان ندارند”.

وي اين موضوع را در گزارش پس از پايان مسابقه گنجاند و باشگاه دوسلدورف دميرباي را از 5 مسابقه محروم کرده و او را به عنوان داور مسابقه ي دختران باشگاه انتخاب کرد تا تنبيه شود. استينهاوس بر اين باور است که در فوتبال آلمان همه برنامه ريزي هاي فدراسيون فوتبال اين کشور براي زنان و مردان مشترک است و کسي که با حضور زنان در اين عرصه مشکل دارد بهتر است وارد فوتبال نشود و کسي که غير از اين فکر کند به فوتبال تعلق ندارد. اما در ابتداي اين فصل بوندسليگا و قبل از اين که وي اولين بازي بزرگ بوندسليگايي خود را قضاوت کند، استينهاوس بار ديگر خبرساز شد.

در حين بازي تيم هاي بايرن مونيخ و چمنيتزر در ژرمن کاپ، فرانک ريبري، بازيکن بايرن مونيخ، در حالي که خم شده بود تا توپ را بکارد بند کفش هاي استينهاوس که داور مسابقه بود را باز کرد. اين بازيکن فرانسوي قبل و بعد از اين ماجرا چنين کاري را با يک داور مرد انجام نداده بود. بسياري بر اين باور بودند که چنين شوخي نوعي بي احترامي به داور مسابقه محسوب مي شود اما استينهاوس اين موضوع را رد مي کند. وي مي گويد:”

اگر قضيه فرانک ريبري بار ديگر رخ دهد به همان شيوه با آن برخورد خواهم کرد زيرا به نظر نمي رسيد که وي بخواهد به من به عنوان داور بازي بي احترامي کند. بيشتر شبيه عشق بود، نشانه اي مثل اين که بگويي: به بوندسليگا خوش آمدي و من نيز با همين ديدگاه به آن نگاه کردم”.

داور روز و پليس شب

علاوه بر داوري در بوندسليگا، استينهاوس يک افسر پليس نيز هست و وي بر اين باور است که در هر دو شغل چيزهايي وجود دارد که مکمل يکديگر هستند. با اين وجود به شهرت رسيدنش باعث شده ديگر نتواند در خيابان ها گشت زني کند و در اداره ي پليس وظايفش را انجام مي دهد. وي در اين باره با خنده مي گويد که هنگام نگهباني در خيابان "مردم مرا نگه داشته و مي خواستند در مورد آفسايد صحبت کنند”. پدر او نيز داور فوتبال بوده اما اگر چه اين موضوع الهام بخش اوليه او براي ورود به دنياي داوري بود اما تنها دليل او براي اين موضوع نبوده است.

وي در اين باره مي گويد: من خيلي زود فهميدم که فوتباليست خيلي موفقي نيستم. پس سوت را برداشتم و خواستم اين کار را نيز امتحان کنم”. وي مي گويد از همان دوران کودکي پدرش به او ياد داده که همه چيز در دنياي فوتبال مثبت نيست و اين تجربه ها را مي توان در برخورد آرام و خويشتنداري اش در برابر گفته هاي دميرباي را مشاهده کرد. وي در اين باره مي گويد:” او به طور کامل به من نشان داد که يک داور بايد انتظار چه چيزهايي را داشته باشد. تنها جنبه هاي مثبت بازي نيستند، از اين رو اين پيامي است که من مي خواهم به تمام کساني که در فوتبال حضور دارند بگويم: تنها با يکديگر با احترام برخورد کنيم”.

او چند سال پيش داوري را به صورت آماتور و از ليگ ها و بازي هاي محلي آغاز کرده و اکنون با کسب تجارب فراوان در بالاترين سطح ممکن در فوتبال آلمان و جهان داوري مي کند. وي در اين باره مي گويد:” هنوز هم فکر مي کنم که اين بهترين شغل جهان است. خب براي اين کار ذوق داشته و عاشق کاري که انجام مي دهم هستم پس به انجام آن ادامه دادم. و در طول سال ها پيشرفت کردم، از يک سطح به سطحي ديگر و اين طور به بوندسليگا رسيدم”.

لذت بردن از لحظه

استينهاوس موافق است که بچه ها به فوتباليست شدن علاقه ي بسيار بيشتري دارند تا به داور شدن اما وي اکنون در مرکز توجه قرار داشته و اسطوره زنان و دختران بسياري قلمداد مي شود.وي خود را در موقعيتي «زيبا» اما «تحت فشار» توصيف مي کند و به دختران و پسراني که به دنياي داوري علاقه دارند در حالي که مدام مشتش را بر کف دست ديگرش مي کوبد چنين مي گويد:”اگر مي خواهيد شما هم جزئي از اين بازي زيبا باشيد و اگر مسيرتان را در داوري يافتيد، اين فرصت را غنيمت بشماريد، آن را دنبال کنيد، سوت را برداريد.

اين يکي از بهترين تصميم هايي بود که در تمام زندگيم گرفتم. شما تحت فشار همه کساني که شما را نگاه مي کنند کار مي کنيد و با خود فکر مي کنيد اوه مي توانم بهتر عمل کنم. از اين رو بايد کيفيت خود را در هر بازي به اثبات برسانيد”.

بعد از تاريخ سازي در آلمان و با نزديک شدن مسابقات جام جهاني فوتبال در سال 2018 در روسيه آيا مي توان مسابقات جام جهاني را عرصه ي جديدي براي نمايش مهارت استينهاوس در داوري دانست؟ وي مي گويد که هنوز به چنين چيزي که زمان ان نزديک نيست فکر نکرده است. وي در اين باره چنين مي گويد:” قدم بعدي سالم و شاداب ماندن است، مصدوم نشدن،لذت بردن از هر بازي تا جايي که مي توانم. زيرا هيچوقت نمي دانيد که سوت زدن چه مدت دوام خواهد داشت ، هيچ وقت نمي توانيد بگوييد که شغل شما به عنوان يک شخصيت ورزشي چه مدت طول خواهد کشيد.بنابراين واقعاً خوشحالم و قدر چيزي که بدست آورده ام را مي دانم و از لحظه لذت مي برم

منبع

امضاء

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع