نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: دختران و مسئله حجاب

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,121
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  4,040 در 2,087
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض دختران و مسئله حجاب

  بسم الله الرحمن الرحیم
  دختران و مسئله حجاب


  یكى از مسایل مهمى كه هر دخترى در دوران زندگى خود باید آن را مدّ نظر قرار دهد، مسئله «حجاب» است .
  قرآن كریم كه بعنوان یكى از مهمترین سندهاى زنده الهی، در میان مردم به امانت گذاشته شده است، مسئله حجاب و حفظ دختران از دید نامحرمان را مورد تأكید قرار داده و مى ‎ فرماید :
  وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها . [1]
  (و به زنان مؤمن بگو تا چشمهاى خود را (از نامحرم) و دامن و اندامشان (از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت خود را جز آنچه ظاهر مى ‎ شود، بر بیگانگان آشكار نسازند . )
  گروهى از زنان و دختران جوان، حجاب و پوشش اسلامى را مغایر با آزادى اجتماعى مى ‎ دانند، اما باید متوجه باشند كه حفظ خود و دورى از نامحرم، هرگز دلیل بر سلب آزادى نیست، چه اینكه با رعایت حجاب و موازین شرعی، خود را از ملعبه‌ انسانهاى فاسد و مردان پست دور نگهداشته و در كمال آسایش و راحتى به زندگى شرافتمندانه ‎ اى ادامه مى ‎ دهند .
  استاد مطهرى (ره) در كتاب ارزشمند «مسئله حجاب» به طور تفصیل به فلسفه حجاب پرداخته و به نكته فوق اشاره نموده است ایشان در قسمتى از این كتاب مى ‎ نویسد :
  در اسلام زندان كردن زنها وجود ندارد حجاب در اسلام یك وظیفه است و وظیفه را نمى ‎ توان به عنوان محدودیت و بردگى و زندانى كردن نامید .
  پوشیدگى زن تا حدّى كه اسلام تجویز كرده است موجب كرامت و احترام بیشتر اوست؛ زیرا او را از تعرض افراد فاسد و دور از اخلاق بر حذر مى ‎ دارد ..... [2]
  دختران جوان باید این حقیقت را درك كنند كه، افراد جامعه یكسان نیستند، خواه نا خواه گروهى پست و بى مایه، كه هرگز طعم خوش تربیت اسلامى را نچشیده ‎ اند و در حاشیه اجتماع قرار دارند براى رسیدن به امیال حیوانى و ارضاء خواهشهاى نفسانى خود از هیچ جنایتى دریغ نمى ‎ كنند .
  حال سؤال این است كه اگر دخترى خود را با ظاهرى آراسته و بدون حجاب در معرض دید افراد جامعه قرار داد و سرانجام در دام خفت بار بى عفتى و تجاوز سقوط كرد چه كسى را باید ملامت كند؟
  چه بسیار دخترانى كه بر اثر عدم رعایت این اصل اصولى اسلام، در جامعه حاضر شدند و زمینه سقوط و انحطاط و بدبختى خود را فراهم نمودند، تا جایى كه رسانه ‎ هاى گروهى از قبیل روزنامه ‎ ها و مجله ‎ هاى معروف، هزاران مورد آن را متذكر مى ‎ شوند و فریاد بى صدایشان به جایى نمى ‎ رسد .
  گروهى از دختران جوان فكر مى ‎ كنند كه زندانهاى موجود در جامعه ویژه پسران و مردان است؛ در حالى كه اینها سخت در اشتباهند، چه بسیار افرادى كه بر اثر بى ‎ عفتى و ترك حجاب از راه به در شدند و با وضع خفت بارى پشت میله ‎ هاى زندان جاى گرفتند .
  عواقب خطرناك بى بند و بارى و عدم رعایت پوشش اسلامى آنقدر زیاد است كه از حد گفتار و مقال گذشته است. یكى از مهمترین نتیجه ‎ هاى بى عفتى و تن ندادن به فرامین الهى در مورد مسئله حجاب، ایجاد اجتماعى فاسد و هرج و مرج اخلاقى است كه دامنگیر افراد صالح و جوانان پاكدامن مى ‎ شود .

  ویرایش توسط مدير اجرايي : 22-01-2011 در ساعت 22:56
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. تشكر

  مدير اجرايي (22-01-2011)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,121
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  4,040 در 2,087
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : دختران و مسئله حجاب

  چه بسیار پسران جوانى كه بر اثر محیط فاسد و مسموم از جهت اخلاقى دچار وساوس شیطانى شدند كه بى حجابى زنان و دختران جامعه بعنوان سر سلسله علل آن محسوب مى ‎ شود .
  اى كاش دختران جوان جامعه ما به این نكته توجه داشتند كه اگر بخواهند با فردایى بهتر و آینده ‎ اى روشن به زندگى سعادتمند خود ادامه داده و راههاى موفقیت را یكى پس از دیگرى بپیمایند، نباید از حدّ و مرزهاى الهى و دستورات شرع سرپیچى كنند .
  هزار و چهار صد سال قبل، دخت نبى اكرم حضرت زهرا سلام الله علیها به این حقیقت اشاره نموده است كه: مصلحت زنان در این است كه مردان آنان را ندیده و آنان نیز مردان را نبینند . [3]
  امیر مؤمنان ـ علیه السّلام ـ نیز ضمن سفارشى به فرزند بزرگوارش امام حسن ـ علیه السّلام ـ مى ‎ فرماید :
  به وسیله حجاب چشمان زنانتان را بپوشانید، زیرا حجاب و پرده نشینى هر چه بیشتر باشد، آنان از تبهكارى و فساد محفوظ مى ‎ مانند . [4]
  در روایت دیگرى آمده است: مردى خدمت رسول خدا ـ صلّى الله علیه و آله ـ رسید و عرض كرد :
  مادرم از معاشرت با نامحرمان ابایى ندارد چه كنم؟
  حضرت فرمود: از خارج شدن او ممانعت كن. گفت این كار را كرده ‎ ام .
  حضرت فرمود مادرت رامحصور كن؛ زیرا هیچ احسانى براى او بهتر از این نیست كه او را از ارتكاب به حرام بازدارى . [5]
  با توجه به آنچه گذشت، دختران جوان مى ‎ توانند با رعایت حجاب و اهمیت دادن به آن، جامعه ‎ اى سالم و محیطى به دور از مفاسد اخلاقى را فراهم آورند و در كنار مصونیّت اجتماعى خود، زمینه ‎ های، شكوفایى استعدادهاى نهفته خود را ایجاد كنند .

  هر عاقلى تصدیق مى ‎ كند كه حفظ اموال و اشیاء قیمتى از دستبرد دزدهاى پست امرى است ضرورى و تحسن برانگیز. به سخن دیگر هیچ عاقلی، شخصى را كه از اموال و اشیاء‌ قیمتى خود محافظت مى ‎ كند، مورد مذمت و ملامت قرار نمى ‎ دهد. دختران جوان نیز باید همانگونه كه در حفظ زر و زیور مادى خود مى ‎ كوشند، جمال و زیبایى خدا دادى خود را نیز از معرض دستبرد افراد فاسد و پلید حفظ نموده، و با توسل به معنویات و پیمودن راههاى صحیح اسلامى در زندگى خود، امكان موفقیت خویش را دو چندان كنند .
  با مطالعه تاریخ زندگانى اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ، مى ‎ توان به این حقیقت دست یافت كه آن بزرگواران در سیره و راه و روش زندگى خود نسبت به مسئله حجاب و دور نگه داشتن ناموس خود از دید نامحرمان بسیار حساس بودند .
  و از آنجا كه آنان بعنوان بزرگترین مربیان اخلاقى و الگوهاى تربیتى مى ‎ توانند زندگى سعادتمندى را براى تمام بشر به ارمغان آورند، بر ماست كه با پیروى و اطاعت از سیره و فرامین الهى معصومان ـ علیهم السّلام ـ خود را متخلق به اخلاق اسلامى نموده و در جمع بندگان خاص خداوند و شیفتگان آن بزرگواران قرار دهیم .
  ----------------------------------------------------------------------------
  [1] . سوره نور، آیه 31 .
  [2] . مسئله حجاب، شهید مطهری، ص 101 .
  [3] . وسایل، ج 14، س 43، حدیث 7 .
  [4] . سفینه البحار، ج 2، ص 587 .
  [5] . وسایل، ج 18، ص 414، حدیث 1 ، باب 48

  نقل شده از سایت نورانیت http://www.nooraniat.com
  ویرایش توسط مدير اجرايي : 22-01-2011 در ساعت 22:57
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 5. تشكر

  مدير اجرايي (22-01-2011)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi