استغفاری برای نجات از سختی های قیامت

نامه برائت از آتش به انسان داده می شود
مجوز عبور از صراط برایش نوشته می شود
در دارالقرار ساکن می گردد
گرچه هر نوع استغفار ، در هر زمان ، محبوب خدا است ، و آثار پرباری برای انسان دارد . ولی گفتن بعضی از اذکار در برخی اوقات ، از پاداش و بهره بیشتری برخوردار است . از جمله نسخه های استغفار که به آن سفارش شده است ، گفتن : « أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبهَ » است .
تلاوت کردن این نوع استغفار در هر روز ماه شعبان ، روزی هفتاد بار ، موجب نجات یافتن از سختی های قیامت است .
ریّان بن صلت گوید : از مولایم علی بن موسی الرّضا (علیه السلام) شنیدم که می فرمودند :
هر کس در هر روز ماه شعبان ، هفتاد بار بگوید : « أَسْتَغْفِرُاللهَ وَأَسْأَلُهُ التَّوبَهَ » خداوند نامه ای به عنوان برائت از آتش برایش می نویسد و مجوّزی برای عبور از صراط برای او صادر می کند و او را در دارالقرار ( بهشت ) ساکن می نماید . (1)
گفتن این استغفار ، اگر در ماه شعبان باشد هزار برابر استغفار در ماه های دیگر است . و برترین عمل در این ماه شمرده شده است .
ابراهیم بن میمون گوید : از امام صادق (علیه السلام) سؤال کردم : برترین دعا در ماه شعبان چیست ؟
فرمودند : « استغفار » . آن گاه فرمودند :
هر کس در ماه شعبان روزی هفتاد
بار استغفار بگوید مثل کسی است که در ماه های دیگر غیر از ماه شعبان هفتاد هزار بار استغفار گفته است .
من گفتم : چگونه در این ماه استغفار کنم ؟
فرمودند : بگو « أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوبَهَ » . (2)
استغفار امام رضا (علیه السلام) در قنوت نماز وتر ، همین استغفار بوده است . (3)
1 وسائل الشّیعه ، ج 10 ، ص 509 .
2 وسائل الشّیعه ، ج 10 ، ص 511 .
3 وسائل الشّیعه ، ج 4 ، ص 55 .