نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: عملیات طریق القدس

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  January 1970
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  23,988
  صلوات
  71109
  دلنوشته
  439
  ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
  تشکر
  24,734
  مورد تشکر
  19,119 در 11,482
  وبلاگ
  37
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  عملیات طریق القدس

  عملیات طریق القدس

  رمز عملیات: یا حسین (ع)
  هدف عملیات: آزاد سازی شهر بستان و تامین مرز و دسترسی به هورالهویزه
  منطقه عملیاتی: منطقه عمومی غرب شهرستان سوسنگرد و منطقه عمومی بستان
  تاریخ شروع: ساعت 30 دقیقه بامداد 8/9/60
  مدت عملیات: 14 روز
  ارتش جمهوری اسلامی ایران.
  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی


  آزادی سازی بستان
  قطع ارتباط بین نیروهای دشمن در شمال غربی و جنوب غربی خوزستان (جاده فکه ـ جفیر)
  آزاد سازی 70 روستای منطقه و 5 پاسگاه مرزی
  تصرف و تامین تنگه چزابه
  تامین مرز مشترک و دسترسی به هورالهویزه
  پاکسازی 800 کیلومتر مربع از لوث وجود دشمن
  180 دستگاه تانک و نفربر
  200 دستگاه خودرو
  13 فروند هواپیما
  4 فروند هلی کوپتر
  45 گردان و گروهان از 12 تیپ و نیروهای کماندویی لشکر 5 مکانیزه
  تعداد کشته و زخمی های دشمن: بیش از 3500 نفر
  تعداد اسراء: 546 نفر
  100 دستگاه تانک
  150 دستگاه بولدوزر و ماشین آلات مهندسی
  19 قبضه توپ 152 میلی متری
  70 دستگاه نفربر
  70 قبضه ضد هوایی
  مقدار بسیار زیادی از انواع سلاح و مهمات
  2 قبضه شلیکا همراه با خودرو مربوطه
  250 دستگاه خودرو
  عملیات طریق القدس در منطقه عمومی سوسنگرد به سمت بستان و با هدف انهدام قوای دشمن و باز پس گرفتن و آزادسازی شهر بستان و به عقب راندن دشمن متجاوز و تلاشی در جهت فاصله انداختن بین جبهه شمالی و جنوبی عراق در منطقه خوزستان صورت پذیرفت. این عملیات که در تاریخ ۸آذر ۱۳۶۰ در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد با رمز یا حسین (ع) در منطقه شمال و جنوب رود کرخه نور انجام پذیرفت، دومین عملیات کلاسیک و سنگین مدافعان اسلام بود.
  منطقه عملیاتی طریق القدس از حساسیت زیادی برخوردار بود؛ به طوری که شهر بستان که با تعداد زیادی روستا در تصرف و اشغال دشمن به سر می‌برد، در قلب این منطقه بوده و مرکز فعالیتهای جاسوسی دشمن و مرکز لجستیکی جبهه میانی دشمن بود، لذا حساسیت منطقه را بالا برده بود. از طرفی با قطع مهم ترین راه تدارکاتی و مواصلاتی دشمن که کلیدی برای آزاد سازی تنگ چزابه به شمار می رفت، بیش از پیش بر اهمیت ایم منطقه افزوده می‌شد، لذا فتح بستان که شخص صدام روی آن تبلیغات زیادی به راه انداخته بود ، باعث قطع امید دشمن در این منطقه یعنی جنوب غربی خوزستان گردید.
  هجوم نیروهای عراقی به خوزستان بعد از ۳۱ شهریور1359 از محورها و معابر متعدد و با به کارگیری نیروهای زرهی و مکانیزه مجهز ، باعث تصرف بخش‌های وسیعی از استان زرخیز خوزستان شد ؛ به طوری که دشمن تا چند کیلومتری دزفول و اهواز پیشروی کرد.  دشمن متجاوز در اوائل جنگ تحمیلی از طریق تنگ چزابه و جاده مرزی جفیر با بهره‌گیری از ۲ لشکر پیاده و پیاده - مکانیزه به بستان حمله کرد و با اشغال بستان و ۷۰ روستای اطراف آن عده‌ای از اهالی این شهر را شهید و به اسارت خود درآورد و جنایات بی‌شماری را نیز در این منطقه مرتکب گردید.  در جبهه های میانی خوزستان، نیروهای بعثی با تصرف شهر بستان حمله خود را به منظور قطع جاده اهواز - دزفول ادامه داده و قسمتهای وسیعی از دشت عباس را به تصرف خود درآوردند و در پایین رودخانه کرخه متوقف و مستقر شدند. در محور جنوبی رودخانه کرخه، پس از تصرف بستان و ادامه پیشروی خود، شهر سوسنگرد را نیز به تصرف در آوردند.
  در شمال رود کرخه نیز با تصرف ارتفاعات الله اکبر پادگان نظامی دشت آزادگان مورد تهدید قرار گرفت، اما در جبهه میانی بستان و مناطق گسترده‌ای از استان خوزستان علی رغم اجرای چندین عملیات کوچک و بزرگ تا مهر ماه ۶۰ این مناطق همچنان در تصرف دشمن بود؛ اگر چه رزمندگان اسلام قبل از فتح نهایی بستان، حملات و فداکاری‌هایی را در باز پس گیری این مناطق از خود نشان دادند. به عنوان مثال در تاریخ ۱۵/۱۰/۵۹ نیروهای تیپ همدان و برادران سپاه مواضع سد کننده ای در مقابل دشمن به وجود آورده و با هجوم به آنها باعث متلاشی شدن ۲ تیپ و انهدام تعداد زیادی از تانک‌های بعثیان گردیدند.
  در ادامه این نبردها در تاریخ ۳۱/۲/۶۰ ارتفاعات الله اکبر پس از ۷ ماه به دست رزمندگان اسلام افتاد و نیروهای دشمن با تحمل تلفات و خسارات سنگین تا ۱۲ کیلومتری بستان عقب نشینی کردند. سرانجام در تاریخ یکشنبه ۸ آذر ۶۰ به هنگام ظهر، شهر بستان و ۷۰ روستای تابعه آن به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و تا تاریخ ۲۲/۹/۶۰ منطقه عملیاتی طریق القدس به طور کامل از لوث دشمن اشغالگر پاکسازی شد. عملیات طریق القدس از چنان اهمیتی برخوردار بود که امام خمینی (ره) در پیام تبریک خود آن را «فتح الفتوح» نامیدند.


  پس از انجام موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه در شرق رودخانه کارون توسط نیروهای ایرانی که منجر به شکستن حصر آبادان شد و در حقیقت مرحله اول عملیات آزاد سازی خرمشهر محسوب می‌گردید، بررسی برای استفاده از موفقیت این عملیات هم در منطقه خرمشهر و هم در منطقه بستان و غرب دزفول آغاز گردید وبا توجه به ویژگی‌های منطقه بستان تقدم تلاش به این منطقه داده شد.


  انتصاب شهید علی صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی ارتش سبب نزدیکی بیشتر ارتش و سپاه شد و این امکان به وجود آمد که فرماندهانسپاه و ارتش استراتژی عملیاتی جدیدی را طراحی کنند.  عملیات «طریق القدس» اولین مرحله از این استراتژی محسوب می شد. ویژگی اصلی عملیات طریق القدس، گذشتن از زمین‌های رملی غیر قابل عبور در شمال منطقه عملیاتی بود که سبب غافلگیری دشمن گردید. با موفقیت در محور شمالی، موقعیت نیروهای عراقی مستقر در محور جنوبی نیز متزلزل شد و عملیات در این محور هم به پیروزی رسید.
  در این عملیات کلیه اهداف تأمین شد. شهر بستان و تنگه مهم چزابه آزاد شد و پس از گذشت ۴۲۰ روز از شروع جنگ ، رزمندگان توانستند در منطقه عمومی سوسنگرد و بستان در مرز مستقر شوند. همچنین تصرف چزابه سبب شد که اتصال قوای دشمن در غرب کرخه و غرب کارون گسسته شود. به این ترتیب توان ارتش عراق در جنوب تجزیه شد و زمینه مناسب برای پیروزیعملیات فتح المبین پدید آمد. در این عملیات لشکر ۹ عراق نیز آسیب فراوان دید.


  مهم ترین اهدافی که در عملیات طریق القدس مورد نظر بود ، عبارتست از:

  قطع ارتباط دشمن از شمال به جنوب ، به طوری که این هدف با تصرف تنگه چزابه و بستن آن امکان پذیر می‌گردید.
  آزاد سازی شهر بستان ، که دشمن مخصوصاً شخص صدام روی آن تبلیغات وسیعی به راه انداخته بود.
  انهدام نیروهای دشمن که حدود ۶ تیپ برآورد می‌شد.
  آزاد سازی ۷۰ روستا و۴۵۰۰الی ۵۰۰۰ نفر از عشایر محلی که تحت سلطه نیروهای عراق در مناطق اشغال شده به سر می‌بردند.  رسیدن به مرز بین‌المللی در حد فاصل هور العظیم.
  آزاد سازی منطقه‌ای با وسعت حداقل ۳۰۰ - ۳۵۰ کیلومتر مربع که بیش از ۲ برابر منطقه آزاد شده در جریان شکستن حصر آبادان بود.  برای اجرای این عملیات گسترده که در کنار هدف اصلی آن یعنی انهدام دشمن، آزاد سازی بستان ، رسیدن به مرز و تأمین تنگه چزابه را نیز در بر می گرفت و در چند نوبت در محورهای مختلف ، عملیات کم دامنه ای طرح ریزی شده بود که با انجام این عملیات، دشمن از منطقه الله اکبر تا غرب جابر حمدان و در غرب سوسنگرد تا دهلاویه به عقب رانده شد.
  به طور کلی اهدافی که در این طرح دنبال می‌شد، علاوه بر آزاد سازی بستان و آزاد سازی بیش از ۱۰۰ روستای مناطق محروم به همراه برادران و خواهران عرب اسیر در این مناطق، اهدافی چون قطع ارتباط راه شمالی و جنوب که مورد استفاده ارتش عراق بوده و از لحاظ نظامی ارزش فراوانی داشت و همچنین انهدام نیروها را نیز در برداشت.
  تصرف تنگه چزابه که در عمق خطوط دشمن قرار داشت، مهم ترین هدف طرح بود که برای دستیابی به آن شاهد، یکی از شاهکارهای تمام جنگ بودیم.
  چزابه منطقه‌ای است که تا چهار کیلومتری برای عبور از آن عرضی بیش از ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰متر ندارد و راه عبور نیروهای دشمن از شمال منطقه به جنوب است.
  علاوه بر این موارد، بعد از عملیات ثامن الائمه، این اولین عملیاتی بود که از برنامه ریزی و انسجام دقیق تری نسبت به سایر عملیات‌های انجام شده برخوردار بود. افزایش سطح اهداف عملیاتی نشانگر ظرافت و دقت برنامه ریزی در تدبیر و طراحی عملیات بود.
  منطقه عملیاتی طریق القدس حدوداً بین عرض ۳۱ درجه و ۲۹ دقیقه ، ۳۱ درجه و ۵۲ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۴ دقیقه و ۴۸ درجه و ۹ دقیقه طول شرقی قرار گرفته است. این منطقه در حدود ۷۵ کیلومتری شهر اهواز و در منطقه عمومی دشت آزادگان و در۲۵ کیلومتری جنوب غربی سوسنگرد قرار دارد. منطقه عملیاتی مذکور دارای وسعت حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع بوده و از حیث جمعیتی دارای جمعیت عرب و فرهنگی عشایری می‌باشد.
  این منطقه از شمال به ارتفاعات میشداغ و ارتفاعات الله اکبر و ازشرق به شهر حمیدیه و رودخانه کرخه و از غرب به هورالعظیم و از جنوب به هویزه محدود می گردد . شهر بستان در مرکز منطقه عملیاتی و مهم ترین قسمت این منطقه در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۹ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۱ درجه و ۴۳ دقیقه ارتفاع ۱۲ متری از سطح دریا قرار دارد. از حیث منطقه عملیاتی، در این منطرپقه رودخانه‌های فصلی و رودهای دائمی متعددی چون کرخه وجود دارد که قابل کانالیزه شدن برای واحدهای نظامی می‌باشد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی، شمال منطقه عملیاتی طریق القدس را منطقه رملی و تپه های شنی و غرب منطقه را باتلاق های هور الهویزه تشکیل داده است که غیر قابل عبور می‌باشد. از لحاظ اقلیمی، بستان شهری گرم و خشک بیابانی بوده که در دشت نسبتاً مسطح روی رسوبات دانه ریز ساحلی قرار گرفته است.
  به طور کلی آب و هوای منطقه مذکور گرم و مرطوب بوده و بیشترین درجه حرارت آن در تابستان به ۵۰ درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان به ۱ درجه بالای صفر می رسد و متوسط باران سالیانه آن به ۱۵۰ میلیمتر می‌رسد و در کل منطقه، در فصل زمستان بارندگی زیاد می‌گردد. به استثنای روستاها و در کنار رودخانه‌ها پوشش گیاهی وجود نداشته و پوشش گیاهی موجود در منطقه عمدتاً گیاهان عمومی است. تنها رود مهم و حائز اهمیت در این قسمت، رود کرخه است که بعد از کارون طولانی ترین رود خوزستان به شمار می‌رود.
  شهرهای مهم منطقه شامل شهرهای سوسنگرد، بستان و حمیدیه می‌باشد. شبکه راه های موجود در منطقه منحصر به یک جاده آسفالته از مسیر سوسنگرد - بستان - چزابه بوده و یک جاده خاکی که از حمیدیه به بستان متصل می‌شد و نهایتاً به چزابه وصل شده و به عراق منتهی می‌شود.
  نیروهای دشمن که در محورهای غرب تپه‌های الله اکبر یعنی شمال منطقه عملیاتی بستان در غرب سوسنگرد یعنی جنوب بستان مستقر بودند، بیش از چندین تیپ بوده است و منطقه ای که در آن حمله صورت گرفت ، رودخانه کرخه را به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم کرده و وقتی به حمیدیه می‌رسد، به طرف غرب می پیچد و به باتلاق های هورالعظیم می ریزد.
  رود کرخه که در ابتدا به نام گاماساب موسوم است، از دره‌های جنوبی الوند و دره شمالی کوه گرو در استان همدان سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر به جهت غربی و نزدیکی کرمانشاه به رودخانه قره سو می‌پیوندد و بعد از عبور از لرستان که در آنجا به سمیره موسوم است، به سمت جنوب حرکت کرده و با نام بود کرخه پس از مشروب نمودن اراضی مجاور خود در استان خوزستان و بخش بستان به باتلاق‌های هورالعظیم می ریزد. در طول عملیات، خطوط اول دشمن درشمال کرخه (نور)، منطقه جابر حمدان بوده که در 5 کیلومتری شرق شهر بستان قرار داشته و خطوط مقدمش به طول ۸ کیلومتر از شمال به کوه های میشداغ و رمل ها (تپه‌های شنی) و از سمت جنوب به رودخانه کرخه وصل می‌شد.
  از جنوب رودخانه کرخه خطوط دشمن به طول۱۵کیلومتر شروع می شد و به نقطه دغاغله که روستایی در کنار رودخانه نیسان و در۴ یا ۵ کیلومتری غرب هویزه بود، ختم می‌شد. این خطوط مقدم جبهه بود . یعنی چیزی در حدود ۳ کیلومتر که تمام طو این خط به استحکامات نظامی از میدان مین با سنگرهای تیر بار مجهز بود و به سمت غرب این منطقه یعنی هورالعظیم وصل می شد و شهر بستان نیزدر اطراف رودخانه کرخه در غرب جابر حمدان قرار داشت. در ناحیه غرب نیروهای دشمن باتلاق بوده ودر قسمت شمال و شرق آنها هم رزمندگان اسلام بودند و در جنوبشان هم رودخانه نیسان قرار داشت. چون این حمله از چند جبهه صورت گرفت، دشمن هسچ راه فراری نداشت.
  زیرا در این عملیات رودخانه نیسان و پل های متعددی به دست نیروهای اسلام می افتاد تنها راه تدارکاتی بستان از داخل خاک ایران یعنی شهر سوسنگرد بود و در داخل عراق نیز از بصره در جنوب و ار العماره در شمال بصره استفاده می‌شد که به علت باتلاقی بودن مرز دو کشور نیروهای عراقی در هر حال مجبور بودند باتلاق را دور بزنند.
  به طور کلی بستان که در بخشی از منطقه دشت آزادگان قراردارد ، از نظر زمین شناسی جزئی از یک گودال نسبتاً عمیق ساختمانی است که ازرسوبات دوران چهارم و عصر حاضر پر و انباشته شده است. عمیق ترین بخش این گودال در شمال غرب دشت آزادگان یعنی اطراف بخش بستان و غرب این دشت یعنی اطراف هور الهویزه است. لبه خارجی گودال نیز در شمال شرق و شرق دشت آزادگان ، به صورت کوه های میشداغ و کوه های الله اکبر بیرون آمده و ازسطح دشت ارتفاع گرفته و پایدار شده است؛ به طوری که کوه های میشداغ و الله اکبر از طبقاتی تشکیل شده اند که با شیبی متوسط به طرف غرب به زیر دشت فرو می‌روند وزیر بنای عمیق این منطقه را به وجود می‌آورند. کل رسوبات انباشته شده در درون گودال دشت آزادگان و همچنین منطقه بستان متعلق به دوره کواترنر است و قشر بسیار کم ضخامت خاک و ماسه‌های بادی و آبرفت های بسیار کم ضخامتی که بر روی دشت در تماس با آتمسفر گسترش دارد، به عصر حاضر تعلق دارد.


  به طور کلی اقلیم دشت آزادگان و بخش بستان اقلیم بیابانی گرم است که بخش بستان به علت واقع شدن در جوار هور و همچنین قرار گرفتن در شمال شهر بستان دارای آب و هوای معتدل تر می باشد . از لحاظ تقسیم بندی اقالیم مختلف ایران این منطقه یعنی ناحیه پست دشت خوزستان در منتهی الیه جنوب غربی کشور که منطقه غرب بستان مطابق با مرز ایران و عراق است از جنوب بستان تا دهانه اروند و در جنوب اهواز جزء اقلیم خشک بیابانی A۱.۲ و اقلیم فراخشک A۱.۱ قرار گرفته است. اختلاف درجه حرارت شدید گرمای فصل تابستان و زمستان در مجاور بستان یعنی دشت میشان ( آزاد ) در حدود ۴۵ الی ۵۰ درجه بوده و فرسایش مکانیکی صحرایی حاصل این پدیده و عاملی تهدید کننده است.
  بیشترین درجه حرارت بخش بستان در تابستان به ۵۰ درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان به ۱ درجه بالای صفر می رسد و متوسط باران سالیانه این بخش به ۱۵۰ میلیمتر می‌رسد. بدیهی است که وجود رشته کوههای عقب میشان در مجاور بستان و دشت عباس در پدیدار ساختن باران‌های محلی مؤثراست ولیکن بیشتر رطوبت این نواحی جذب بدنه گچی کوهپایه ها می‌شود. فصل باران در سرتاسر این مناطق و دشت میشان از ماه های بهمن تا اردیبهشت است و ماه‌های مهر تا دی ماه خشکی به حداکثر خود می‌رسد. بنابراین باران در منطقه طی۵/۴ماه می‌بارد.
  در کل، بستان با آب و هوای گرم دارای پوشش گیاهی چون درختان گز و کنار و گیاهان دارویی و صنعتی و علوفه برای چرای دام می‌باشد.
  از لحاظ وضعیت اقتصادی و انسانی، اقتصاد بستان را کشاورزی دامداری و صنایع دستی و ماهیگیری تشکیل می‌دهد و وجود رودخانه پر آب کرخه و زمین‌های بارور ناحیه، وضع این بخش را نسبتاً مطلوب ساخته است.
  طبیعت بستان و عوارض طبیعی موجود در اطراف این شهر برای نیروهای عراقی که بیش از ۱۴ ماه منطقه را در دست داشتند دژ تسخیر ناپذیری ایجاد کرده بود . زیرا در شمال و شمال شرقی بستان وجود ارتفاعات رملی میشداغ و الله اکبر و در جنوب وجود هور الهویزه تقریباً آزاد سازی شهر بستان را غیرممکن می‌ساخت.  ارتفاعات: به طور کلی رشته ارتفاعات داخلی خوزستان دارای قلل و ارتفاعات زیادی نبوده و بلندترین نقاط ارتفاعی بیش از ۱۰۰الی ۱۲۰ متر از جلگه مجاور ندارد . این ارتفاعات مرکب از چند رشته می باشد که مهم ترین آن ، رشته ارتفاعات مرکزی در مجاورات اهواز، از ارتفاعات الله اکبر در شرق منطقه عملیاتی طریق القدس بوده وارتفاع دیگر در مجاورت بستان ، ارتفاعات میشداغ است که در مجاورت بستان فکه به ابوادوار و بعداً حمرین نامیده شده است. دراین میان ارتفاعات شرق منطقه عملیاتی مرکب از چندین رشته بوده که بهترین نقاط آن ارتفاعات حمیدیه در۳۲ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد . در۶۰۰متری حمیدیه و در شمال این رشته ، یک رشته تپه ماهورهای زمینی به عرض ۲ کیلومتر دیده می شود که دارای شیارهای بزرگ عمیق می باشد که به واسطه لغزندگی خاک و شن ها حرکت در آنها بی اندازه سخت و خطرناک بوده و در صورت حرکت ، این تپه‌ها اکثراً فرو می‌ریزد. در شمال این رشته، به مسافت ۵/۲ کیلومتر یک رشته دیگر تپه های موازی با رشته اولیا ملاحظه می‌شود. این رشته تپه‌های وسیع و مرتفعی هستند با شیارهای بزرگ و وسیع که ارتفاع آن بیش از ۲ رشته دیگر است؛ به طوری که پس از رسیدن به رود کرخه قطع شده و در سمت راست رودخانه کرخه به طرف غرب ادامه می‌یابد. این رشته در مجاورت بستان به ارتفاعات میشداغ موسوم است و اکثراً سیاه رنگ و گاهی رنگ‌های مختلفی درآن دیده می‌شود، ولی عموماً چون رملی است فوق‌العاده لغزنده و خطرناک است و مرتفع‌ترین قلل آن ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر نسبت به جلگه مجاور خود ندارد.  هور یا هورالعظیم:


  یکی دیگر از ویژگی‌های مهم جغرافیایی طبیعی در جنوب غرب منطقه عملیاتی طریق القدس یعنی بستان، هور است. این هور بزرگ دارای طول۱۰۰کیلومتر و عرض ۱۵ الی ۷۵ کیلومتر است که حد شمالی آن در خاک ایران پاسگاه سولا و حد جنوبی آن پاسگاه جفیر می باشد ۳۰. به عبارت دیگر جنوب آن حدود پاسگاه ژاندارمری طلائیه و شمال آن به نواحی جنوبی بستان می رسد و سرتاسر آن پوشیده از نی و گیاهان مردابی است. هورالعظیم زاییده رودخانه‌های کرخه، دجله و دویرج می‌باشد و منشأ تشکیل آن عمدتاً از رسوبات این رودخانه هاست که مهم ترین رود وارده به آن کرخه است. این رود در تابستان به علت گرما و تبخیر کاهش می یابد و در مواقع طغیان به ۸ متر می رسد، به طوری که حداکثر میزان آب آن در قسمت عمیق هور یعنی شمال هور الهویزه بوده و از لحاظ توپوگرافی شیب کف هور به صورت شرقی - غربی و شمالی - جنوبی است. لذا رودخانه هایی چون نیسان، سابله، بستان، کرخه نور، که در ابتدا به صورت جنوب غربی - شمال شرقی می‌باشد، همگی به محض رسیدن به هور الهویزه به صورت سرشاخه های متعددی با جهت شرقی و غربی وارد هور می شوند. منطقه هور الهویزه در صحنه جنگ تحمیلی نقش مؤثری داشته و همواره یکی از موانع بزرگ طبیعی به شمار می آمده؛ به طوری که عبور از آن کاری دشوار و حتی غیر ممکن می باشد. سراسر هور پوشیده از نی است که هر قدر به طرف داخل آن پیش رویم ، ارتفاع آنها بیشتر خواهد شد و خود یک مانع مهم استتار به شمار می‌آید. به هر حال وضعیت تدافعی دشمن، سپاهیان اسلام را بر آن داشت که از همین عارضه طبیعی به عنوان یک مانع مهم استفاده نمایند و خطوط دفاعی دشمن را درهم ریزند و در نتیجه باعث غافلگیری و وارد آمدن خسارات قابل توجهی به دشمن گردند و از طرف دیگر با قطع ارتباط جاده مواصلاتی تدارکاتی که دشمن از فکه تا شلمچه به موازات هور العظیم ایجاد نموده بود، امید دشمن را در این زمینه به کلی قطع گرداند.


  با فتح شهر بستان حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع از خاک میهنان که بعد از ۴۲۷ روز به دست قوای متجاوز عراق اشغال شده بود، آزاد گردید و خطوط تدارکاتی و ارتباطی دشمن در منطقه غرب قطع شده و راه فتح بخش اشغالی خرمشهر به دست رزمندگان اسلام گشوده گردید.
  با توجه به اهمیتی که منطقه عملیاتی طریق القدس برای دشمن بعثی داشت ، بعد از یورش و تصرف این منطقه توسط رزمندگان و آزاد سازی شهر بستان و ارتفاعات الله اکبر و غرب سوسنگرد دشمن متجاوز تقریباً مهم ترین جاده مواصلاتی و تدارکاتی ارتش خود را در این منطقه که در داخل خاک ما ایجاد کرده بود، از دست داد.  فضای حاکم بر عملیات

  گاه بارز حضور نیروهای مردمی در جبهه‌های جنگ بود که به دنبال پاکسازی جبهه انقلاب از عناصر ضد انقلاب به منصه ظهور رسید. این عملیات تجلی قدرت مردم و نتیجه حضورشان در میدان نبرد بوده و پیروزی در این عملیات نشان دهنده درستی این روش خاص در سازماندهی نیروها بود. از طرفی باحذف بنی صدر ، تلاش برای دستیابی به سیستمی تلفیقی از مهارت های کلاسیک و توانایی های جنگ چریکی و مردمی شکل می‌گیرد که در نتیجه شکستن حصر آبادان مشوق خوبی برای برادران سپاه و ارتش بود و ادامه آن در عملیات طریق القدس با حضور نیروهای مردمی به خوبی نشان دهنده این مطلب بود؛ به طوری که استعداد نیروهای شرکت کننده برای فتح منطقه ای چند برابر منطقه عملیاتی ثامن الائمه ، فقط از منبع اصلی نیروهای انقلاب یعنی مردم تأمین شد.  دشمن بعثی برای اطمینان خاطر بیشتر، دست به مین گذاری منطقه هم زده بود که تیم های تخریب نیروهای اسلام در فرصت های مناسب معابری جهت عبور بازکرده بودند.
  همچنین قبل از عملیات طریق القدس چندین عملیات فرعی و کوچک تر توسط سپاهیان اسلام انجام گرفته بود و نیروهای دشمن نیز در صدد ایجادجاده‌ها، پل‌ها و تأسیساتی بودند که می توانست جایگاه مناسبی برای حفظ و نگهداری امکانات رزمی دشمن تا مدت‌های مدیدی باشد. در هر حال دو یگان عمده ارتش عراق و یک تیپ احتیاط در منطقه بودند و این منطقه توسط سپاه دوم عراق اداره می‌شد و منطقه تحت اشغال دشمن در شرق و جنوب بستان توسط یگان‌های ارتش عراق حراست می‌گردید؛ به طوری که قبل از عملیات طریق القدس واحدهای مهندسی - رزمی دشمن، بسیار فعال بودندو توپخانه دشمن به استعداد ۳گردان منطقه را پشتیبانی آتش می کرد.

  خورشید شنبه ۷ آذر سال ۶۰ کم کم غروب میکرد و همزمان ماه شب دوم عملیات طلوع می‌نمود. رزمندگان اسلام هر کدام در تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز بودند. با تاریک شدن هوا اولین خودرو و ستون اعزامی به حرکت درآمد نفربرها و خودروهای نظامی با سوار کردن نفرات خود روانه خط مقدم می‌شدند. نیروها در سه محور سویدانی، دهلاویه و بستان سازماندهی شدند. درساعت ۳۰ دقیقه بامداد باران رحمت الهی باریدن گرفت. ناگهان فرمان حمله در بی سیم ها پیچید: از رشید به کلیه واحدها، «یا حسین» و حمله با فریاد تکبیر آغاز شد.
  دشمن در خواب بود. دشمن به روش همیشگی خود چند میدان مین در مقابل خطوط به وجود آورده بود. با عبور عده ای از جان نثاران از روی مین، دلاوران اسلام اولین خاکریزهای دشمن را فتح کردند. خطوط دفاعی دشمن در مناطق سویدانی، دهلاویه و بخش شمالی شحیطیه سقوط کرد. پیشروی به سوی بستان و فکه در آن سوی دهلاویه ادامه داشت در ساعت۴ صبح بستان به محاصره نیروهای خودی درآمد و رزمندگان اسلام با عبور از دشت وسیع غرب سوسنگرد و رمل های شنی صعب العبور به پشت بستان و مقر توپخانه و واحد احتیاط دشمن رسیدند و با یک ضربه سنگین تعداد زیادی از کاتیوشاهای دشمن را منهدم کردند.
  هنوز سپیده صبح نیامده بود که کلیه خطوط دشمن سقوط کرد و نیروهای اسلام سنگرهای دشمن را یکی پس از دیگری فتح نمودند. دراین عملیات که از شمال رودخانه کرخه در دو جهت ادامه یافت، رزمندگان اسلام زیر حمایت آتش هلی کوپترهای هوانیروز، استحکامات و سنگرهای دشمن را در خوزستان قطع کردند.
  محورهای شمالی در منطقه تپه های الله اکبر و محورهای جنوبی در منطقه رودخانه کرخه پیشروی خود را همراه با انهدام دشمن ادامه داده تا این که در ساعت۱۰ صبح محاصره بستان تکیمل شد . لازم به ذکر است که دشمن در محورهای شمالی و جنوبی بیش از محور میانی مقاومت می کرد و این امر باعث تلفات بیشتر اشغالگران می گردید . پس از تکمیل شدن محاصره بستان پیشروی برای آزاد سازی شهر شروع شد و پس از ۲ ساعت نبرد سنگین در هنگام ظهر ، قوای اسلام بستان را پس از ۴۲۷ روز آزادکردند.
  در این عملیات ، دشمن از مناطق رملی در جناح شمالی خود که اصلاً امکان حمله از آنجا برایش متصور و مقدور نبود ، مورد هجوم قرار گرفت . به این صورت که همزمان با درگیری در خط مقدم ،رده های اول و دوم احتیاط دشمن که توپخانه فعالش در همین رده دوم قرار داشت ، از پشت مورد حمله نیروهای ما قرار گرفتند و توپخانه دشمن پس از کمتر از یک ساعت از شروع درگیری خاموش شد و سالم به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.
  در شرق سابله در منطقه دهلاویه و سید شبیب شدید ترین نبرد تانک ها در طول تاریخ درگرفت که پیروزی با تانک‌ها ارتش اسلام بود و دشمن پس از نابودشدن ده‌ها تانک خود ناگزیر شد از دشت وسیع و جاده ارتباطی شرق سابله و غرب دهلاویه چشم پوشی کند و زیر هجوم کوبنده نیروهای زرهی اسلام تصمیم به عبور از رودخانه سابله با استفاده از پل کم عرض سابله گرفت، ولی آتش پرتوان رزمندگان اسلام ضمن این که خیلی از ادوات زرهی دشمن را روی پل و در نزدیکی پل منهدم ساخت، دشمن را به نحوی مضطرب نمود که بسیاری از تانک ها برای عبور سریع از پل به هم خورده کرده و بعضی هم به رودخانه افتادند؛ به این صورت که تعدادی از تانک‌ها به خاطر عجله خدمه برای فرار به رودخانه زدندکه در نتیجه در آب ماندند و خدمه آنها غرق شدند. وجود ده‌ها تانک و نفر بر زرهی سوخته در این منطقه حکایت از شدیدترین و پر حجم ترین نبرد زرهی دارد.
  رزمندگان اسلام حتی مجال موضه گرفتن در خاکریزها در غرب رودخانه سابله را به دشمن ندادند و نیروهای فراری دشمن را تعقیب نموده و در نزدیکی شهر بستان نبرد به صورت تن به تن ادامه پیدا کرد و تا ظهر روز هشتم نیروهای اسلام وارد بستان شدند. در این عملیات نیروهای اسلام ارتباط دو جبهه جنوبی و شمالی عراق در خوزستان را قطع نمودند.
  در اولین روز پس از عملیات ، نیروی هوایی و هوانیروز در پوشش هوایی منطقه و تخلیه مجروحین نقش عمده ای بر عهده داشتند . در روز دوم پاتک های مکرر دشمن با مقاومت سرسختانه لشکر ۱۶زرهی دفع شد و مبادله آتش توپخانه به شدت ادامه یافت؛ به طوری که در ساعت ۶ صبح روز دوشنبه یک تیپ تازه نفس عراق در جنوب بستان ضد حمله می کند که با دادن تلفات و ضایعات مجبور به عقب نشینی می‌شود. علی رغم پل قدیمی شهر رزمندگان اسلام در ادامه حمله به طرف تنگ چزابه و عبور از کرخه با مشکلی مواجه نشدند. زیرا پل شناور عراقی‌ها به نام پل حاج مسلم ، سالم و دست نخورده به دست نیروهای اسلام افتاده بود.
  در روز سوم در تاریخ سه شنبه 61/9/10 دریک عملیات تهاجمی ، قوای اسلام ضمن ۲ کیلو متر پیشروی ، دومین جاده تدارکاتی دشمن را نیز در غرب بستان آزادکرده و تجهیزات کامل یک گردان عراق به دست قوای اسلام می‌افتد. روز سوم و چهارم ، تحکیم و تثبیت هدف ها و ایجاد مواضع پدافندی در شمال کرخه و تبادل آتش در دو جبهه شمالی و جنوبی ادامه داشت و در روز پنجم نیز با وجود تلاش زیاد دشمن برای غافلگیری نیروهای اسلام، با دادن تلفات زیاد، ثمر بخش نبود و در ساعت ۹:۴۵ روز سیزدهم آذرماه عملاً درگیری‌ها خاتمه یافت، به طوری که در اولین دقایق صبح روز جمعه ۱۳ آذر یک گردان زرهی و دو گردان نیروی مخصوص عراق از منطقه نهر سابله در جنوب شرقی بستان ضد حمله می‌کنند که ضمن پیشروی به سمت شمال سابله ، به محاصره نیروهای خودی می افتد و با انهدام چند تانک ، نیروهای عراقی در دو قسمت شمالی و جنوبی به همراه ۲۰ دستگاه تانک نابود و قلع و قمع می شوند . گستردگی این حمله حدود ۳ برابر منطقه آزاد شده در عملیات شکستن حصر آبادان بود که نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر مربع و ۷۰ روستا آزاد شد.
  اتخاذ تاکتیک ویژه طراحی عبور از رمل ، به عنوان محور شمالی عملیات یکی از ویژگی های عملیات و ناشی از خلاقیت و ابتکار متأثر از گسترش حضور نیروهای مردمی در جنگ بود که موجب غافلگیری دشمن و تضمین کننده پیروزی عملیات گردید . این مسئله به قدری دور از انتظار دشمن بود که حتی اسرای دشمن در سایر عملیات‌ها همواره تأکید داشتند که رزمندگان اسلام به صورت هلی برد در این محور وارد عمل شده اند؛ چرا که رمل طبیعی، مانعی اساسی و غیر قابل عبور است، و این در حالی بود که رزمندگان جهت رسیدن به اهداف مورد نظر هیچ استفاده ای از هلی کوپترها نکرده بودند . بنابراین شکل گیری تاکتیک جدید عملیاتی از یک سو و تغییر ذهنیت غلط دشمن و باور توانایی رزمی رزمندگان از سوی دیگر از عواملی بود که تأثیرات خود را در صحنه نبردهای بعدی باقی گذاشت.
  از این پس تهاجم و ابتکار عمل در صحنه نبرد ، در اختیار رزمندگان اسلام قرار گرفت . تداوم عملیات و سرعت عمل در اجرا، مهم ترین عامل در مختل کردن سیستم تصمیم گیری دشمن بود.
  یکی دیگر از روش های به کارگرفته شده توسط نیروهای اسلام در غافلگیری نیروهای دشمن این بود که آنان با استفاده از تاریکی شب بر دشمن هجوم بردند. با توجه به ارزیابی و شناسایی قبلی نیروهای خودی از دشمن در موضع مسلط قرار گرفته و در فضای تاریک شب و با استتار کامل بر لشکر دشمن حمله کردند.  منطقه عملیاتی طریق القدس پوشیده از رمل های بیابانی بود که در مناطقی از آن پای لشکریان توحید تا زانو در رمل فرو می رفت و روشن است که در چنین منطقه ای تحرک سریع بسیار سخت صورت می گیرد . ولی لحظاتی قبل از انجام عملیات ، باران شدیدی شروع به باریدن کرد که بر اثر آن خاک منطقه سفت و مناسب برای انجام عملیات گردید.
  باشروع عملیات، دشمن از مناطق رملی در جناح شمالی خود که اصلاً تصور امکان حمله برایش متصور نبود، مورد هجوم قرار گرفت. برای تسهیل و ممکن شدن عبور از تپه های رملی، برادران جهاد سازندگی با زحمات فراوان 15 کیلومتر جاده مخصوص در شنزارهایی که تا زانو بالا می‌آمد، زده بودند و بقیه راه را رزمندگان به هر قیمتی که شده تصمیم به عبور گرفتند. البته بارانی که در شب عملیات آمد، کمک زیادی به محکم شدن ناحیه رملی و قابل عبور شدن آن کرد و دشمن با آمدن باران خیال کرده بود که احتمالاً از حمله منصرف خواهیم شد. تمام برادران باران شدید آن شب را از امدادهای غیبی می‌دانستند.
  دشمن متجاوز تصور می کرد مختصر بارانی که از غروب شروع شده و کمی هم زمین را خیس کرد ، مانع انجام هر گونه عملیاتی از طرف رزمندگان اسلام خواهد شد . حالت آماده باشد را که از مدت ها پیش در آن به سر می بردند به دستور فرماندهان خود لغو و در سنگر هایشان آرمیده بودند . توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای این که اثر مدد غیبی باران رحمت بود و همین سکوت توپخانه و عدم اجرای آتش تهیه تقریباً دشمن را مطمئن ساخته بود که امشب حمله ای نخواهد بود.
  این عملیات در شرایطی صورت گرفت که در شهر مقدس مکه و در صحن بیت الله الحرام حجاج و زائران ایرانی را به جرم فریاد « مرگ بر اسرائیل » مورد ضرب و شتم قرار می دادند.
  فرضیات اساسی دشمن با تغییر تاکتیک نظامی رزمندگان دگرگون شده و دشمن برای اتخاذ تصمیم نهایی درمورد استقرار ، اشغال ، فرار و عقب نشینی در مناطق عملیاتی اقدامات مشروح زیر را انجام داد:  حمایت از نیروهای ضد انقلابی:

  دشمن واگذاری مناطق اشغالی را نوعی شکست فاحش سیاسی - نظامی برای خود می دید . به همین دلیل با تجدید نظر نسبت به بهره برداری از اهرم ضد انقلاب داخلی، به صورتی جدیدتر آن را از همین زمان آغاز کرد.  تأخیر و تعویق عملیات آتی رزمندگان اسلام :


  با تجاربی که دشمن از دو عملیات ثامن الائمه و طریق القدس اندوخته بود، دست به تحرکاتی در زمینه تقویت روحیه نیروهای خود و انهدام نیروهای اسلام زد ۶۰. به همین دلیل دست به حملات هوایی زد تا از این طریق به نیروهای ما آسیب وارد نموده و روحیه متزلزل پرسنل نیروی زمینی خود را بالا ببرد.
  منبع


  امضاء 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  January 1970
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  23,988
  صلوات
  71109
  دلنوشته
  439
  ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
  تشکر
  24,734
  مورد تشکر
  19,119 در 11,482
  وبلاگ
  37
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  به قلم: سرتيپ 2 ستاد مسعود بختياري


  درتاريخ هشتم مهرماه سال 60 ،هواپيما سی-130 نيروي هوائي ارتش جمهوري اسلامي ايران كه حامل فرماندهان ارتش وسپاه وجمعي ازمجروحين جنگي بود درمسير اهوازبه تهران بعلت نقص فني دچارسانحه گرديده و سقوط نمود و درنتيجه سرتيپ فلاحي جانشين رئيس ستاد مشترك، سرهنگ فكوري فرمانده اسبق نيروي هوايي، سرهنگ نامجو وزير دفاع، پاسداركلاهدوز قائم مقام عملياتي سپاه پاسداران و پاسدارجهان آراء به فيض شهادت رسيدند.
  با سانحه فوق تغييراتي دركادرفرماندهي ارتش بوجودآمد و ازجمله سرهنگ علي صياد شيرازي كه درآنزمان فرمانده منطقه شمالغرب كشور (قرارگاه حمزه سيد الشهداء عليه السلام) را برعهده داشت به سمت فرماندهي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي منصوب گرديد.نامبرده چند روز پس ازاين انتصاب، به قرارگاه عملياتي مقدم نزاجا درجنوب (دزفول) عزيمت نمود و دستورداد كه ظرف سه روزمحل قرارگاه را ازكارخانه لاستيك سازي دزفول به محل مجتمع فولاد اهوازتغييرمكان دهند.ضمنا ايشان اعضاي اصلي ستاد قرارگاه عملياتي نزاجا درجنوب را با تعدادي ازاستادان دردانشكده فرماندهي وستاد نيروي زميني تعويض و درواقع ستاد جديدي را سازمان داد.نامبرده همچنين همكاري كامل و نزديك بين ارتش وسپاه پاسداران را درمراحل طرحريزيها وچه درمرحله اجرا وهدايت عمليات بصورت مشترك بعنوان تدبير نيروي زميني ارتش وبه منظورايجاد زمينه اي براي ادامه عمليات برعليه متجاوزتا پايان جنگ اعلام نمود. درنشستهاي مشترك ستادي ارتش وسپاه توافق شد كه ابتدا عملياتي درمنطقه عملياتي غرب سوسنگرد (محورمياني جبهه خوزستان) اجرا گردد وسپس عمليات آفندي بعدي درمحور شمالي خوزستان ادامه يابد كه حدود 12 عمليات پيش بيني گرديد وقرارشد كه با رمز طرحهاي كربلا وشماره ترتيب 1 تا 12 طرحريزي و اجرا شوند. به اين ترتيب اولين عمليات كه همان آفند درمنطقه غرب سوسنگرد بود به عمليات طرح كربلا 1 موسوم تعيين و با نام عمليات طريق القدس اجرا گرديد.

  آشنايي با منطقه عملياتي طريق القدس:

  الف) براي مطالعه و بررسي تاريخ جنگ تحميلي ميتوان بعنوان يك روش مطالعاتي،جبهه عملياتي جنگ دراستان خوزستان را براساس شكل زمين، يگانهاي خودي و دشمن مستقر در مناطق مختلف وتعداد وحساسيت عملياتها و برخوردهايي كه دراين منطقه روي داده است به سه منطقه كلي زير تقسيم بندي نمود :
  1. جبهه شمالي: كه شامل منطقه غرب كرخه از دامنه ارتفاعات سپتون درشمال،ارتفاعات ابوصليبي خات درجنوب و تا ارتفاعات تينه و ميشداغ درغرب ميباشد.
  2. جبهه مياني: شامل منطقه دشت آزادگان (درشمال وجنوب رودخانه كرخه) تا هورالعظيم.
  3. جبهه جنوبي: شامل محدوده منطقه جنوب رودخانه كرخه كور تا اروندرود درغرب رودخانه كارون.  ب) تشريح ويژگيهاي منطقه غرب سوسنگرد ازنظرنظامي:
  1. رودخانه كرخه با يك مسير شرقي - غربي ازحميديه تا هورالعظيم از وسط دشت آزادگان عبورمينمايد. منطقه شمالي كرخه بياباني وعمدتاً رملي بوده ومانع حركات دراين منطقه « تنگ چزابه» و« تپه الله اكبر» نظامي است دوعارضه مهم و تاكتيكي واقع است.منطقه جنوبي كرخه زميني همواروكشاورزي بوده و داراي انشعابات متعددي ازرودخانه كرخه است وعارضه نظامي مهمي درآن وجود ندارد. شهر« بستان » دركناره هورالعظيم قرارگرفته است.
  2. محور مواصلاتي شهر حلفائيه (مركزاستان عماره عراق) / بستا ن / سوسنگرد/حميديه/ اهواز دراين منطقه قرارداشته و ازطريق اين محور، اهوازكه به فاصله 90 كيلومتري ازمرزاست قابل تهديد ميباشد.
  دلايل وعلل نظامي تجاوزعراق به دشت آزادگان:

  الف) پيوستگي جبهه هاي شمالي وجنوبي خود دراستان خوزستان وارتباط اين دوجبهه ازنظر تسهيل وتسريع جابجائي يگانهاي نظامي ازجبهه شمالي به جنوبي وبالعكس.
  ب) تهديد اهواز ازسمت غرب
  پ) تصرف شهرهاي بستان وسوسنگرد وحميديه
  ت) دورنگهداشتن استان عماره عراق ازدسترس رزمندگان اسلام دريك حمله متقابل احتمالي.

  طرحريزي عمليات طريق القدس:
  الف) در نيمه دوم مهرماه سال 60 شهيد سپهبدعلي صياد شيرازي درقرارگاه تاكتيكي فرمانده نيروي زميني در دزفول حضور يافته و ازستاد عملياتي خود درجنوب (كه قرارگاه مقدم نزاجا درجنوب ناميده ميشد) خواست كه پيشنهادات خود را در زمينه طرحهاي عمليات آفندي گسترده درمنطقه خوزستان ارائه نمايند.
  قرارگاه مقدم نزاجا درجنوب تقدم عمليات درجبهه غرب سوسنگرد را پيشنهاد نمود كه پس ازتبادل نظرفراوان نهايتاً تقدم عمليات در« جبهه مياني » مورد تصويب فرماندهي نزاجا قرارگرفت وشناسه عمليات « كربلا-1» به آن داده شد ومقررگرديد عمليات بعدي درجبهه شمالي و سپس درجبهه جنوبي و … باشد كه بنام طرحهاي « كربلا-1» و«كربلا-2 » و« كربلا-3» معروف شده اند.
  منظورهاي اساسي ازاجراي عمليات طريق القدس:
  الف) شكافتن جبهه دشمن درمنطقه خوزستان و به منظورقطع خطوط ارتباطي جبهه هاي شمالي وجنوبي متجاوز.
  ب) صرفه جوئي درقواي نيروي خودي.
  پ) انهدام نيرو وكاهش توان رزمي متجاوز.
  ت) آزادسازي بستان و بهره برداريهاي سياسي، رواني و نظامي.


  https://www.uplooder.net/img/image/43/8a539d435087eea9ace0163a7ec5fba6/hassan_ali_ebraheme_said_%D8%AD%D8%B3%D9%86%D8%B9% D9%84%DB%8C_%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D 9%85%DB%8C__%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF_(1).jpg


  مشخصات كلي طرح تهيه شده:


  طرح كلي عمليات درآبانماه تهيه وتا پايان همان ماه تكميل وبراي اجرا به يگانهاي ارتش وسپاه ابلاغ گرديد. برابرطرح، درشمال كرخه با استفاده ازيك تيپ زرهي ارتش (تيپ 3 لشكر92 ) ويك تيپ پياده ازسپاه پاسداران (كه ازطريق زمينهاي رملي، جناح شمالي متجاوز را درشمال كرخه مورد تهديد قرارميداد وهمزمان با آن گردان 293 تانك لشكر 92 نيزازهمين منطقه رملي را تصرف ميكرد وتيپ 3 زرهي لشكر 92 مواضع اصلي پدافندي دشمن را درهم ميشكست. درجنوب رودخانه كرخه تيپهاي 1 و 2 زرهي لشكر 16 قزوين با دو تيپ پياده سپاه (تيپهاي 25 كربلا و تيپ 1 عاشورا) تك نموده شهربستان ومنطقه ساحل شرقي هورالعظيم و ساحل شمالي رودخانه نيسان را تصرف مي نمودند(7
  امضاء 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  January 1970
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  23,988
  صلوات
  71109
  دلنوشته
  439
  ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
  تشکر
  24,734
  مورد تشکر
  19,119 در 11,482
  وبلاگ
  37
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  اقدام ويژه براي مانوراحاطه اي درشمال كرخه

  نظربه اينكه بعلت رملي بودن جناح راست دشمن درقسمت شمال رودخانه كرخه،هرگونه پشتيباني رزمي وخدمات رزمي ازحركات ومانور رزمندگان خودي درآن قسمت،بسيار سخت وحتي غيرممكن بود. لذا براي تسهيل تحرك يگانها وپشتيباني ازآنها، قرارشد راهي خاكي به طول 9 - 8 كيلومتر روي رملها ايجاد شود با توجه به مشكل بودن كار ونيازمندي به تجهيزات راهسازي فراوان، جهاد سازندگي به سرپرستي جهاد سازندگي استان سمنان اين مهم را قبول كرده و با زحمات زياد وتلاش فوق العاده چشمگيري ظرف مدت 15 روز راه خاكي باريكي به طول تقريبي 9 كيلومتر روي رملها ايجاد و ادامه مسيرحدود 18 كيلومترعلامت گذاري گرديد.اين جاده بنام «جاده پيروزي» معروف شده وساخت آن نمادي از اراده رزمندگان نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران براي پيروزي برمتجاوز وآزادسازي مناطق اشغالي بود.روز 60/9/8 كه همه مقدمات براي اجراي عمليات فراهم شده بود (البته پاره اي مشكلات ومحدوديت وكمبودها وجود داشت ولي با اتكاء به روحيه وانگيزه وايمان رزمندگان اين مشكلات ناديده گرفته شده وبراي پاره اي برتريهاي تجهيزاتي دشمن به مانورغافلگيركننده از زمينهاي رملي اتكا گرديد.)

  نيروهاي شركت كننده درعمليات طريق القدس:
  الف) ارتش جمهوري اسلامي ايران (نيروي زميني)  1. لشكر 92 زرهي اهواز با 2 تيپ (تيپهاي دوم و سوم)  2. لشكر 16 زرهي با 2 تيپ (تيپ اي يكم ودوم)  3. علاوه برنيروهاي مانوري بالا بعدا تيپ 1 پياده لشكر 77 نيزبه نيروهاي بالا اضافه گرديد.  4. عناصري ازگروههاي 33 و 44 توپخانه
  5. هوانيروز درقالب گروه رزمي جمعا با 50 فروند انواع بالگرد
  6. نيروي هوائي درپشتيباني نزديك هوائي، پوشش هوائي، عكاسي، ترابري، سوختگيري هوايي وبمباران اهداف نظامي استراتژيك درعمق عراق


  ب) سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (درحدود 2000 نفربسيجي درسازمان گردانهاي پياده سبك درقالب 4 تيپ):

  - تيپ 25 پياده كربلا
  - تيپ 31 پياده عاشورا
  - تيپ 14 امام حسين
  - تيپ 4 امام سجاد


  اجراي عمليات طريق القدس(روزهاي يكم تا سوم اول):
  برابرتدبير پيش بيني شده درساعت 00:30 روز 60/9/9 درشمال وجنوب رودخانه كرخه تك نيروهاي خودي با غافلگيري آغاز ونيروهاي رزمنده درشمال كرخه توانستند ازطريق زمينهاي رملي كه دشمن آنها را غيرقابل عبورميدانست به جناح راست وعقبه دشمن درشمال رودخانه دست يافته وتقريبا ظرف 4 - 3 ساعت اوليه مواضع پدافندي دشمن دراين قسمت ساقط نموده وبا سرعت به سمت اهداف تعيين شده پيشروي نمايند تا ساعت 6 صبح تنگ چزابه و شمال بستان تصرف و تأمين گرديد و دفع پاتكهاي دشمن ادامه يافت كه درپايان روز اول نبرد نيروهاي رزمنده درمنطقه شمال كرخه، بطوركامل به اهداف خود دست يافته وطرح عملياتي كربلا 1 دراين قسمت صددرصد به پيروزي رسيده بود.
  اما درجنوب رودخانه كرخه وضعيت تا پايان كارآنطوريكه پيش بيني وطرحريزي شده بود پيش نرفت و بعلت اينكه دشمن جناح بازي ارائه نكرده بود لذا اجراي مانوراحاطه اي مقدورنبود وناگزيرازمانورجبهه اي استفاده گرديد، دراين منطقه (جنوب كرخه) دشمن با استفاده ازانشعابات رودخانه اي و وضعيت زمين يك سيستم سد موانع بسيارمستحكم بوجود آورده كه درپناه اين مواضع، سرسختانه پدافند مينمود وبا اين ترتيب يگانهاي تك ور در جنوب كرخه با وجود ايثارگري، تلاش و ابراز رشادت بسيار، به كندي پيشروي نموده و در روزهاي اول، دوم و سوم نبرد هم اگرچه چند كيلومتري پيشروي داشتند ولي موفق به تصرف اهداف ازپيش تعيين شده خود (برابر طرح عملياتي كربلا1) نشدند البته شهر بستان در روز 60/9/9 توسط يگانهاي محورشمالي رودخانه كرخه تصرف شد و دشمن بخشي ازمواضع خود درجنوب كرخه را تخليه وبه ساحل جنوبي رودخانه سابله عقب نشست و به پدافند خود ادامه داد.
  پاتك سنگين دشمن براي بازپسگيري بستان ومناطق آزاد شده
  دربعدازظهر روز60/9/12 (روزسوم نبرد) ايستگاههاي استراق سمع خودي درمنطقه عمليات طريق القدس، پيامهاي مبادله شده بين يگانهاي دشمن را شنود ميكردند كه حاكي ازآماده شدن دشمن براي يك عمليات آفندي سرنوشت سازبود ولي مشخص نبود كه اين منطقه كجاست، با ادامه تلاش و دقت وحوصله مسئولين ايستگاههاي شنود ارتش وسپاه، بالاخره حدود ساعت 11 شب و برمبناي تجزيه وتحليل پيامهاي شنيده شده ازدشمن، بالاخره مشخص گرديد كه محورحمله دشمن ازسمت جنوب رودخانه سابله روبه شمال و درامتداد جاده هويزه به شهربستان بوده و يگانهاي تك ور دشمن درحال عبورازپل رودخانه سابله ميباشند.با توجه به عدم حضور نيروي خودي دراين محور و يگانهاي مكانيزه و تانك كه عراق براي حمله به اين منطقه درنظرگرفته بود خطربسياربزرگ وسرنوشت سازي بوجود ميآمد وبطور قطع چنانچه عراق دراين اقدام موفق ميشد كليه دستاوردهاي عمليات طريق القدس ازبين ميرفت.

  واكنش سريع درمقابل حمله غافلگيرانه متقابل دشمن
  قرارگاههاي عملياتي ارتش وسپاه درشمال وجنوب رودخانه كرخه به مجرد كشف تك دشمن، واكنشهاي سريع زيرين را درمقابله با اقدام تهاجمي دشمن بعمل آوردند:
  الف- اعزام سريع گردان 256 تانك وگردان 221 سوار زرهي ازتيپ 3 لشكر 92 زرهي ازمنطقه شمال كرخه به منطقه پل سابله براي جلوگيري ازپيشروي بيشتر دشمن.
  ب- اعزام سريع عناصري ازگردان 125 پياده مكانيزه تيپ 2 زرهي لشكر 16 درامتداد ساحل شمالي رودخانه سابله به منظورحمله به پهلوي شرقي سرپل دشمن.
  پ- تلاش آفندي باقيمانده گردان 125 پياده مكانيزه درامتداد ساحل جنوبي سابله براي جلوگيري از ادامه پيشروي يگانهاي متجاوزاز پل سابله.
  ت- تلاش آفندي تيپ 25 كربلا از سپاه پاسداران درامتداد كرانه جنوبي سابله براي جلوگيري از ادامه پيشروي يگانهاي متجاوزاز پل سابله.
  ث- تمركزآتش توپخانه هاي لشكرهاي 92 زرهي و 16 زرهي روي پل، جنوب پل وسرپل دشمن (درشمال پل) براي جلوگيري ازپيشروي يگانهاي متجاوز.
  ج- حركت سريع يگانهايي ازتيپ 14 امام حسين (ع) ازمناطق چزابه وبستان به طرف رودخانه سابله.
  بعلت تاريكي شب، اطلاعات ناقص وعدم آشنائي كامل يگانهاي تك ور خودي به منطقه، امكان كنترل وهدايت دقيق وجود نداشت ولي براي كنترل عمليات وكسب اطلاع از وضعيت عمليات، از پستهاي شنود خودي تا حدود زيادي استفاده شد به اين طريق با استراق سمع ازپيامهاي مبادله شده بين يگانها وفرماندۀ دشمن ، وضعيت دشمن مشخص شده و تناسب با آن تدابيرلازم اتخاذ گرديد. بعنوان مثال وقتي يگانهاي دشمن به فرمانده خود پيام ميدادند كه صداي تانك ميشنوند و يا ازسمت چپ با آر.پي.جي 7 مورد اصابت قرارگرفته اند و يا اينكه تانكي روي پل قرارگرفته و ادامه عبوراز پل متوقف شده است فرمانده و ستاد عمليات طريق القدس متوجه وضعيت درگيري يگانهاي خودي با دشمن شده و دستورات لازم به يگانهاي خودي صادرمينمودند.شب سخت وخطرناكي بود و نبرد شديد وسرنوشت سازي درگرفت كه نهايتاً با هدف قرارگرفتن تانكهاي دشمن روي پل سابله وبسته شدن پل مزبور، عبورنيروهاي بيشتردشمن از پل وتوسعه سرپل مقدورنگرديد ولذا نيروهاي خودي توانستند نيروهاي دشمن را كه از پل عبورنموده بودند كاملا منهدم نموده و به اين ترتيب، حركت آفندي عراق ناكام ماند و دوباره درلاك دفاعي خود درمنطقه بين رودخانه سابله ونيسان فرو رفت.https://www.uplooder.net/img/image/82/27819697069e0479a51f0018eed2071f/%D8%AD%D8%B3%D9%86%D8%B9%D9%84%DB%8C_%D8%A7%D8%A8% D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%DB%8C_%D8%B3%D8%B9%D B%8C%D8%AF__hasa-n-a-li____ebrahimi___said.jpg
  ادامه تلاش براي تأمين هدفهاي باقيمانده طرح عملياتي كربلا 1:
  پنج روزپس ازآغازعمليات طريق القدس اگرچه كليه هدفها درمحورشمالي رودخانه كرخه وبخشي ازهدفها درمحورجنوبي رودخانه كرخه تأمين شده بود ولي هنوزكليه هدفهاي طرحريزي شده درمنطقه جنوبي كرخه تصرف نشده و دشمن درمنطقه حد فاصل بين رودخانه نيسان وكرانه جنوبي رودخانه سابله حضور داشت و شديدا هم اين نيروها را تقويت ميكرد.وصول به تمامي اهداف ازپيش تعيين شده و بويژه مسئله ايجاد شكاف درجبهه دشمن و همچنين صرفه جوئي درقواي نيروهاي خودي و بالاخره ايجاد يك وضعيت مطمئن ومطلوب پدافندي درمنطقه ايجاب ميكرد كه اين منطقه از وجود متجاوز پاك گرديده وطرح اوليه تهيه شده بطوركامل اجرا گردد.
  با توجه به پاره اي مشكلات بويژه خستگي وفرسودگي نيروها ازاين عمليات سنگين وطولاني، سپاه پيشنهاد نمود كه عمليات طريق القدس بهمين دستاوردهاي موجود اكتفا نموده وبه عمليات بعدي درجبهه غرب دزفول پرداخته شود. (عمليات فتح المبين يا طرح عملياتي كربلا 2) متقابلا افسران نيروي زميني اصرار داشتند كه عمليات طريق القدس بايستي تا دستيابي به كليه اهداف پيش بيني شده ادامه يابد.فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران، پس از دريافت پيشنهادات فوق وبررسي آنها دريك تصميم صحيح وخردمندانه و با ملاحظه دقيق وعميق نكات مثبت وامتيازات تاكتيكي، دستوردادند عمليات مزبور تا وصول به تمام اهداف طرحريزي شده وپاكسازي منطقه جنوب سابله ازلوث وجود متجاوز با جديت دنبال شود و بهمين منظوربراي رفع كمبود نيرو يك تيپ پياده ازلشكر ثامن الائمه عليه السلام كه درمنطقه هفت تپه شوش مستقر بودند به شمال رودخانه سابله نقل مكان نموده و طرح عملياتي تكميلي لازم نيزآماده گرديد. نيروي متجاوز كه از سه طرف (شمال، شرق، غرب) درمحاصره نيروي خودي قرارگرفته بود و دراين وضعيت به شدت آسيب پذيربود لذا متجاوز نيزبا درك خطري كه او را تهديد ميكرد دست به عقب نشيني ماهرانه اي زد و با پوشش يك آتش زميني وهوايي بسيارسنگين چند روزه نيروي خود را به پشت رودخانه نيسان عقب كشيد و به اين ترتيب با رسيدن نيروهاي جمهوري اسلامي ايران به ساحل شمالي نيسان، طرح عملياتي كربلا 1 كه با نام عمليات طريق القدس انجام شده بود با موفقيت كامل و با وصول به تمامي اهداف ازقبل تعيين شده به پايان رسيد.
  امضاء 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  January 1970
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  23,988
  صلوات
  71109
  دلنوشته
  439
  ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
  تشکر
  24,734
  مورد تشکر
  19,119 در 11,482
  وبلاگ
  37
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  مطالب این پست برگزیده ای است از کتاب عملیات طریق القدس نوشته سرتیپ 2 مسعود بختیاری که سعی خواهم کرد هر روز بخشی از آن را در انجمن قرار دهم  موقعیت جبهه میانی ( جغرافیایی)
  جبهه میانی خوزستان ( از نظر عملیاتی در جنگ تحمیلی ) بطور کلی شامل منطقه عمومی دشت آزادگان میگردید که از بخشداری حمیدیه واقع در 25 کیلومتری شمال غربی اهواز شروع و به سمت غرب تا مرداب هور العظیم و خط مرزی ایران و عراق امتداد می یافت .  منطقه مزبور که از شمال به تپه های ماهور رملی و ارتفاعات میش داغ و از جنوب به کرانه های رودخانه کرخه کور محدود میشد حدودا عرضی برابر 30 کیلومتر و عمقی نزدیک 80 کیلومتر را دارا بود .
  جبهه میانی خوزستان از شرق یه حمیدیه از غرب یه خط مرزی ایران و عراق و از شمال به تپه های ماهورهای رملی و از جنوب به کرانه های شمالی رودخانه کرخه محدود میگردید .
  در این منطقه شهرستان سوسنگرد مرکز فرمانداری دشت آزادگان و شهرهای بستان و هویزه و حمیدیه قرار گرفته اند . منطقه پر آب و حاصلخیز بوده و اشتغال عمده اهالی آن کشاورزیست ، مردم آن عرب زبان مسلمان ایرانی و ایران دوست هستند و تقریبا دارای پاره ای آداب و سنن اعراب هستند.
  نهر های متعددی در این منطقه جاری هستند که از رودخانه اصلی یعنی رودخانه کرخه منشعب میشوند که همگی با یک سمت شرقی غربی با مرداب هور العظیم منتهی میشوند رودخانه کرخه در بخش شمال خوزستان دارای یک جهت کلی شمال جنوب میباشد ولی پس از رسیدن به حمیدیه یک تغییر جهت 90 درجه نموده و در یک مسیر شرقی غربی منطقه دشت آزادگان را پیموده و به هور العظیم میریزد
  زمین منطقه در امتداد مسیر شرقی غربی رودخانه کرخه به دو قسمت تقسیم میشود که از لحاظ شکل طبیعی کاملا متفاوت هستند. قسمت جنوبی دشتی باز و مسطح و بدون هرگونه برجستگی که عوارض طبیعی آن نهرهای سابله ، مالکیه ، نیسان و کرخه کور هستند در صورتیکه زمین واقع در شمال رودخانه کرخه تپه ماهوری است و دو رشته تپه تقریبا موازی از شمال بستان تا حمیدیه وجود دارند که بین این دو تپه ماهور دشت کم عرضی وجود دارد . این دشت و تپه های شمالی آن و ادامه آن به سمت غرب تا مرز رملی بوده و حرکات خودرویی و پیاده نظام را بسیار مشکل و در مواردی غیرمقدور میسازد ولی چند رشته تپه جنوبی که بلندترین و مهمترین آنها تپه الله اکبر هستند ( به ارتفاع 200 متر) سخت و محکم میباشد.  مشخص ترین و عمده ترین ارتفاعات در شمال کرخه بلندی های میشداغ هستند که از شمال غربی سوسنگرد شروع و با عبور از شمال بستان و تقریبا موازی با مرز ایران و عراق و با فاصله ای در حدود 15 کیلومتر از آن تا تپه های رقابیه در جنوب شرقی فکه امتداد می یابد بلندی میشداغ اگرچه از 246 متر تجاوز نمیکند ولی با این حال بلندترین ارتفاع منطقه بوده که به صورت مانع طبیعی میتواند به نحو موثری در پدافند مورد استفاده قرار گیرد . دامنه های آن در شمال غرب سوسنگرد و در شمال بستان از تپه ماهور های رملی پوشیده شده و دو معبر( تنگه ) در این ارتفاعات وجود دارند یکی از آنها به نام تنگه میشداغ ( صعده ) در شمال غربی بستان بوده و دشت چهیلار در دامنه شرقی میشداغ را به تپه های ماهورهای رملی شمال کرخه متصل میگردد ، دیگری تنگ زلیجام که ده کیلومتر بالاتر از این تنگو در قسمتهای شمال میشداغ قرار داشته و دشت چهیلار را به دشتهای شرقی فکه مرتبط میسازد
  امضاء 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  January 1970
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  23,988
  صلوات
  71109
  دلنوشته
  439
  ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
  تشکر
  24,734
  مورد تشکر
  19,119 در 11,482
  وبلاگ
  37
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  بررسی جبهه میانی از جنبه های نظامی
  به جرات میتوان گفت بارزترین ارزش نظامی جبهه میانی در این منطقه محور حلفاییه، چزابه ، حمیدیه ، اهواز میباشد در یک سر این معبر اهواز مرکز خوزستان و یکی از مهمترین و بزرگترین شهر های ایران ، در قاصله 90 کیلومتری مرز قرار دارد و با استفاده از آن عراق میتواند این شهر را از سمت شمال غرب مورد تهدید قرار دهد، همچنین شهر حلفاییه در استان عماره عراق در سر دیگر این معبر و در فاصله 40 کیلومتری از مرز ایران قرار دارد و دستیابی ایران به حلفاییه موجب قطع محور بغداد، عماره ، بصره میشود و از دیدگاه تاکتیکی و استراتژیکی عراق را دچار محظورات شدید و خطرناکی میکند.
  اگر مبدا محور یاد شده را حلفاییه بگیریم پس از 40 کیلومتر به پاسگاه مرزی شیب عراق رسیده که در مقابل آن پاسگاه مرزی ایران بنام سوبله قرار گرفته پس از طی 15 کیلومتر از این پاسگاه و در شمال کرخه محور مزبور به شمال بستان میرسد در میانه راه سوبله تا بستان به علت وجود تپه ماهورهای رملی در شمال و سواحل مردابی هورالعظیم درجنوب ، عرض معبر تنگ شده که این نقطه به عنوان تنگه چزابه معروف است عرض تنگه چزابه درفصول مختلف به سبب پر آبی یا کم آبی بین دو تا کمتر از 1 کیلومتر متغیر است.
  محور یاد شده پس از رسیدن به شمال بستان به دو شاخه تقسیم میشود که یکی در امتداد کرانه شمالی کرخه و دیگری که با استفاده از پل بستان از کرخه عبور نموده و در کناره جنوبی رودخانه امتداد می یابد. هردومحورشمالی و جنوبی درحمیدیه به هم متصل شده و به صورت یک محور واحد تا اهواز ادامه می یابد . در محدوده محور شمالی هیچگونه شهر بزرگ یا کوچکی وجود نداشته ولی دهکده های متعددی در کنار رودخانه وجود دارند و تپه های الله اکبر با ارتفاعی نزدیک 200 متر که دارای دید و تیر عالی روی محور شمالی و حتی قسمتی از محور جنوبی بوده و قابلیت های پدافندی عالی را به خوبی دارا میباشد . در امتداد این معبر و در 20 کیلومتری شمال شرقی بستان قرار دارند پس از تپه های الله اکبر تا پادگان دشت آزادگان چندین تپه دیگر با ارتفاع نزدیک به 70 متر وجود دارند که میتوانند بصورت مواضع تاخیری مورد استفاده قرار میگیرد.
  در شاخه جنوبی محور حلفاییه – اهواز شهر های بستان و سپس سوسنگرد و بعد حمیدیه قرار گرفته اند . اگزچه در فرهنگ علوم نظامی شهرها برای حرکت نیروها مانع محسوب میشوند و باعث کندی حرکت و تجزیه نیروهای مانوری میشوند اما در عوض تصرف شهرها میتواند امتیازات سیاسی و تبلیغاتی زیادی برای نیروهای فاتح بوجود آورد ، بخصوص اگر شهر دارای ویژگی هایی هم باشد مراکز صنعتی یا بندری یا مراکز استانها و امثالهم ارزش امتیازات بدست آمده را بالا برده و بطور خلاصه اگرچه شهرها در مانور نیروهای تک ور یک مانع محسوب میشود اما در طرح کلی یک عملیات ممکن است یک عارضه حساس باشد مثلا منطقه مورد نظر شهر سوسنگرد که مرکز فرمانداری دشت آزادگان محسوب میگردد و با ادعای وحدت قومیت عربی که صدام حسین سرداده بود و باتوجه به عرب زبان بودن مردم در این منطقه و پاره ای از آداب و سنن عربی که دارند تصرف سوسنگرد میتوانست از سوی رژیم بغداد بعنوان آزادسازی یک منطقه عربی و بازگرداندن آن به دامان مادر عرب تبلیغ گردد از آن گذشته افکار عمومی مردم کشور های درگیرجنگ ، چندان آشنایی به عوارض حساس و کلیدی زمین در مناطق عملیاتی مانند ارتفاعات یا تنگه ها و امثالهم نداشته و نه ارزش آنها در درگیریهای عملیاتی میدانند و نه ممکن است نامی از آنها به گوششان خورده باشد ولی درعوض با نام شهرها آشنایی دارند و فتح یک شهر یا ازدست دادن آن در نظر آنان حکم پیروزی یا شکست نظامی راداشته و آنرا عامل تعیین کننده سرنوشت جنگ میدانند و حکومتها و گردانندگان جنگ به این مساله توجه خاصی دارند علاوه برآن ممکن است شهری از نظر ویژگیهای خاص خود و امتیازات نظامی ، سیاسی ، اقتصادی و تبلیغاتی که برای نیروهای فاتح به وجودمی آورد واقعا یک عارضه حساس محسوب شود.
  با توجه به آنچه گذشت میتوان شهرهای بستان ، سوسنگرد ، حمیدیه به ویژه سوسنگرد را عوارض حساس محور جنوبی و تپه های الله اکبر را عارضه حساس محورشمالی دانست ، تنگ چزابه و پلهای روی رودخانه کرخه دربستان ، سوسنگرد ، حمیدیه نیز عارضه حساس محسوب میشود موانع منطقه رودخانه کرخه و شعبات آن ، مرداب هورالعظیم ، زمینهای رملی شمال کرخه و دامنه میشداغ هستند
  امضاءاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی