صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 70

موضوع: امام مهدی علیه السلام جلوه جمال الهی

1. Top | #21

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

قضاوت آن حضرت

حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بین مردم با علم امامت، بدون نیاز به حضور شاهد یا بینه (دو گواه عادل) و امثال آن، داوری می کند، همان گونه که حضرت داوود علیه السلام و حضرت سلیمان، طبق آنچه را که، روایات متعدد بیانگر آن است، طبق عِلم خود، قضاوت می کردند، در کتاب کمال الدین از امام صادق علیه السلام نقل شده که در ضمن گفتاری فرمود: «هذا المهدی یقضِی داوُدَ و سلیمانَ علیه السلام ولا یریدُ علیهِ بَینه؛ این مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف مانند: قضاوت حضرت داوود و حضرت سلیمان علیهما السلام قضاوت می کند، و برای قضاوت خود بینه نمی طلبد.» [1].
    و در حدیث دیگر فرمود:
    «... تا این که خداوند متعال، قائم از خاندان رسالت را می فرستد، و در مورد آن دو نفر (حاکم بعد از رسول خدا) به حکم خداوند متعال، داوری می کند، و در این مورد، بینه نمی طلبد.» [2].
    پاورقی
    [1] کمال الدین، ص 671، باب فی نوادر کتاب حدیث 19.
    [2] همان مدرک، حدیث 21. نظیر این روایت، در ارشاد شیخ مفید (ترجمه شده) ج2، ص 361 آمده است.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بشارت های ظهور حضرت مهدی

از پدیده های جالب حکومت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف این که: شمشیر ها و اسلحه های دیگر از آسمان برای یارانش آورده می شود، حیوانات مطیع یاران و حامیان او می گردند.
    امام باقر علیه السلام در این مورد می فرماید: «گویی اصحاب قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف را می نگرم که بین مشرق و مغرب را دراختیار خود گرفته اند، و همه چیز، حتی درّندگان زمین و پرندگان هوا از آنها اطاعت می کنند، و در هر چیز، حتی رضایت آنها را می طلبند، تا آن جا که زمین بر زمین دیگر جلوه گری (و مباهات) می کند و می گوید: امروز مردی از اصحاب قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف از روی من عبور کرده است.» [1].
    دو نهر از آب و شیر، در پشت کوفه (نجف اشرف) مقر حکومتش از سنگی که به پیامبر خدا موسی علیه السلام نسبت دارد، آشکار می شوند، چنان که این دو نهر از این سنگ، در عصر حضرت موسی علیه السلام در بیابان تیه آشکار شد.
    روایت شده، امام باقر علیه السلام فرمود: «هنگامی که قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف در
    مکه قیام کند، و می خواهد به سوی کوفه روانه شود، منادی حق ندا می کند: «آگاه باشید هیچ کس غذا و نوشیدنی با خود بر ندارد» در این هنگام آن سنگ منسوب به موسی علیه السلام همراه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف حمل می شود، همان سنگی که از آن سنگ (با زدن عصا توسط موسی) دوازده چشمه جاری شد.[2].
    حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در مسیر راه مکه به کوفه، به هر منزل که می رسد، آن سنگ را نصب می کند، از آن، چشمه های مختلف می جوشد، هر کس که گرسنه باشد، با نوشیدن آن سیر می شود، و هرکس تشنه باشد با آشامیدن آن، سیراب می شود، و همان توشه همراهان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است تا به نجف اشرف در پشت کوفه می رسند، وقتی که به آن سرزمین رسیدند آب و شیر به طور دائم از آن به جریان می افتد، هر گرسنه و تشنه از آن شیر و آب، سیراب می شوند.» [3].
    پدیده جالب دیگری این که: پیامبر خدا عیسی بن مریم سلام الله علیها از آسمان، برای یاری حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به زمین فرود آید، و در رکاب آن حضرت، با دشمنان می جنگد، و در نماز، به آن حضرت اقتدا می کند، نخستین کسی که با آن حضرت بیعت می کند، جبرئیل علیه السلام است.
    در روایتی از اَبان بن تغلب نقل شده که امام صادق علیه السلام فرمود: «نخستین شخصی که با امام قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف بیعت می کند،
    جبرئیل است، سپس جبرئیل با صدای بلند اعلام می کند به طوری که همه خلایق صدایش را می شنوند و می گوید: «أتی امر الله فلا تَستعجلوهُ» [4] فرمان خدا فرار رسیده است، برای آن شتاب نکنید.»
    و در عصر حکومت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دجّال (که یک طاغوت گردنکش خوش ظاهر، از دشمنان آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم است) [5] و اکنون وجود دارد، به فرمان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف کشته می شود. از بعضی از احادیث فهمیده می شود که دجّال نه از جن است و نه انسان و نه فرشته، و او از عصر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم تا زمان ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف زنده است.[6].
    امام صادق علیه السلام فرمود: «خداوند متعال چهارده هزار سال قبل از آفرینش موجودات، چهارده نور آفرید، و این انوار نخستین روح های ما بودند» شخصی از آن حضرت پرسید: آن چهارده نفر کیانند ؟ آن حضرت در پاسخ فرمود: آنها عبارت اند از: محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین و امامان از فرزندان حسین علیه السلام که آخرین آنها حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف است، که پس از غیبت، قیام می کند، و دجّال را می کشد، و سراسر زمین را از هر ظلم و جور، پاک می نماید.» [7].
    و نیز روایت شده، هنگامی که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف رحلت کند، در نماز بر جنازه اش، هفت تکبیر گفته شود، و این از ویژگی های امیرمؤمنان علی علیه السلام بود.
    و با ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دولت جباران و ستمگران نابود می گردد، خدایا، در فرجش شتاب فرما، و راه خروجش را آسان گردان، و ما را از یاران و حامیانش قرار بده.
    پاورقی
    [1] همان مدرک، ص 673 باب فی نوادر دارالکتاب، حدیث 26.
    [2] چنان که این مطلب در آیه 160 اعراف آمده است. _ (مترجم) کمال الدین، ص 671، ح17.
    [3] کمال الدین، ص 671 باب فی نوادر الکتاب ح 17.
    [4] سوره نحل، آیه 1؛ کمال الدین، ص 671، حدیث 18.
    [5] در این باره به کمال الدین، ص 527، باب 47 باب حدیث الدال و ما یتصل به من امرالقائم مراجعه شود.
    [6] کمال الدین، ص672، حدیث 24.
    [7] کمال الدین، ص 335 و 336، حدیث 7. باب 33 باب ماروی عن الصادق علیه السلام من النص عن القائم عجل الله تعالی فرجه الشریف و ذکر غیبه و أنه الثانی عشر من الأئمه علیهم السلام.

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شمه ای از برکات ظهور حضرت مهدی
    با ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خداوند در سراسر زمین آن گونه که دوست دارد، عبادت می شود، و به یاری اِلاهی، سراسر زمین همان گونه که پر از ظلم و جور شده پر از عدل و داد می شود، و دین در سراسر جهان گسترده می شود چنان که خداوند می فرماید: «لِیظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِهِ» [1] تا اسلام را بر سایر آیین ها غالب گرداند.»
    و در زیارتنامه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چنین می خوانیم: «السلام علی المهدی الاُمم، و جامعِ الکلمَ، السلام عَلی المهدِی الذی وَعَد الله بهِ الاممَ اَنْ یجْمعَ به
    الکلمَ و یلمَّ بهِ الشعثَ، و یملأ الارضَ عَدلاً و قِسطاً، و یمکَّنَ لَهُ، وُینجِزَ بِهِ وَعْدَ المُؤمنین؛ سلام بر مهدی، که نجات بخش انسان هاست، و عقاید مختلف را در محور او گردآوری و یکپارچه نموده است، سلام بر مهدی ای که خداوند به امت ها وعده داده است که به وسیله او همه را در صف واحد با اعتقادات موزون به گِرد هم آورد، و به وسیله او پراکندگی ها را سامان بخشد، و سراسر زمین را پر از عدل و داد کند، و امکانات را در اختیارش نهد، و به وسیله او به وعده هایی که به مؤمنان داده شده وفا کند.» [2].
    پاورقی
    [1] سوره توبه، آیه 33؛ سوره فتح آیه 28؛ سوره صف، آیه 9.
    [2] بحار الانوار، ج 99، ص 101. باب7 ج2.

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 26-01-2018 در ساعت 23:53
    امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شمه ای از برکات ظهور حضرت مهدی

با ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خداوند در سراسر زمین آن گونه که دوست دارد، عبادت می شود، و به یاری اِلاهی، سراسر زمین همان گونه که پر از ظلم و جور شده پر از عدل و داد می شود، و دین در سراسر جهان گسترده می شود چنان که خداوند می فرماید: «لِیظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِهِ» [1] تا اسلام را بر سایر آیین ها غالب گرداند.»
    و در زیارتنامه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چنین می خوانیم: «السلام علی المهدی الاُمم، و جامعِ الکلمَ، السلام عَلی المهدِی الذی وَعَد الله بهِ الاممَ اَنْ یجْمعَ به
    الکلمَ و یلمَّ بهِ الشعثَ، و یملأ الارضَ عَدلاً و قِسطاً، و یمکَّنَ لَهُ، وُینجِزَ بِهِ وَعْدَ المُؤمنین؛ سلام بر مهدی، که نجات بخش انسان هاست، و عقاید مختلف را در محور او گردآوری و یکپارچه نموده است، سلام بر مهدی ای که خداوند به امت ها وعده داده است که به وسیله او همه را در صف واحد با اعتقادات موزون به گِرد هم آورد، و به وسیله او پراکندگی ها را سامان بخشد، و سراسر زمین را پر از عدل و داد کند، و امکانات را در اختیارش نهد، و به وسیله او به وعده هایی که به مؤمنان داده شده وفا کند.» [2].
    پاورقی
    [1] سوره توبه، آیه 33؛ سوره فتح آیه 28؛ سوره صف، آیه 9.
    [2] بحار الانوار، ج 99، ص 101. باب7 ج2.

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سخن گفتن امام مهدی

حکیمه می گوید: سه روز از ولادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف گذشت، مشتاق دیدارش شدم، به خانه امام حسن علیه السلام
    رفتم، تقاضای دیدار حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را کردم، امام حسن علیه السلام فرمود: کسی که از تو به او شایسته تر است، او را با خود برده است. به خانه بازگشتم و روز هفتم ولادت او، به محضر امام حسن علیه السلام رفتم، دیدم حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در گهواره قرار گرفته و چهره او هم چون ماه شب چهاردهم می درخشد. امام حسن علیه السلام به من فرمود: نزد پسرم بیا، نزدیک رفتم، امام حسن علیه السلام زبانش را در دهان مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نهاد، سپس به او فرمود: «ای پسرم، سخن بگو!» حضرت مهدی در گهواره گفت: «اشهَدُ اَنْ لا اله الاّ اللهُ» گواهی می دهم که معبودی جز خدای یکتا نیست.
    سپس، صلوات و درود بر محمد صلی الله علیه و آله و سلم و امیرمؤمنان علیه السلام و یکایک امامان (ع) تا پدرش فرستاد، آنگاه چنین خواند: بسم الله الرحمن الرحیم
    «و نُریدُ اَنْ نَمُنَّ علی الذینَ استُضْعِفُوا فی الارضِ...» [1].
    سپس، امام حسن علیه السلام به او فرمود: «ای پسرم، آنچه را که خداوند، بر پیامبران در سؤالاتش نازل کرده بخوان.»
    حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نخست صحف آدم علیه السلام را تلاوت کرد، که به زبان سریانی بود، سپس کتاب های ادریس علیه السلام، نوح علیه السلام، هود علیه السلام، صالح علیه السلام، صحف ابراهیم، تورات موسی، زبور داوود، انجیل عیسی علیهم السلام، و فرقان جدّم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را تلاوت نمود، سپس قصه های پیامبران و رسولان را بیان کرد.[2].
    آن گاه امام حسن علیه السلام فرمود: هنگامی که پروردگارم مهدی این اُمت را به من عطا فرمود، دو فرشته فرستاد، آنها فرزندم را با خود به سراپرده عرش اِلاهی بردند تا این که در پیشگاه خداوند متعال ایستادند، خداوند به مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرمود: «مرحبا به تو ای بنده من، یاری دین و آشکار شدن فرمان من و هدایت بندگانم به وسیله تو است، به خودم سوگند یاد کرده ام که به وسیله تو بگیرم و ببخشم، وبه وسیله تو بیامرزم،و به وسیله تو مجرمان را، عذاب کنم، ای فرشتگان این کودک را با کمال ملاطفت، به نزد پدرش برگردانید، و به او از جانب من بگویید: «این کودک رد ضمان و سایه پر مهر و در پناه حفظ و حرمت من است تا آن هنگام که حق به وسیله او تحقق یابد و باطل نابود شود، و همه دین به طور خالص برای من باشد.» [3].
    پاورقی
    [1] سوره قصص، آیه 5.
    [2] بحار الانوار، ج 51، ص 27،ب1،ح 37.
    [3] همان، ص 27و ج42، ص 166، ب24.

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اخلاق و سیره رسول خدا در سیمای حضرت مهدی

اخلاق و سیره زندگی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف هنگام ظهور، همانند اخلاق جدّش رسول خداست، اما آنچه بعضی می پندارند که باظهور آن حضرت، خون های بسیار ریخته می شود و امثال آن، مطالبی است که دلیلی بر آن نداریم.
    از جابر بن یزید جُعفی نقل شده که جابر بن عبدالله انصاری گفت، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «المهدی من وُلدی، اسمُهُ اِسمی، و کنیتُهُ کُنیتی، اَشبَهُ الناسِ بی خلقاً و خُلقاً، تکون بِهِ غیبهٌ و خیرهٌ...» مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف از فرزندان من می باشد، هم نام و هم کنیه من و از نظر جمال و کمال شبیه ترین انسان ها به من است، او دارای غیبتی طولانی است که همین موجب حیرت و
    سرگردانی مردم می گردد.» [1].
    و در حدیث دیگر آمده است، ابوبصیر گوید: امام صادق علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرد که فرمود: «مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف از من است، و شبیه ترین انسان ها در صورت و سیرت به من می باشد.» [2].
    حدیث دیگر در همین باب در کتاب آمده: و قال ابوجعفر علیه السلام: «فی صاحب هذا الأمر سُنه من موسی علیه السلام و سُنه من عیسی علیه السلام و سنه من یوسف علیه السلام و سُنه من محمد صلی الله علیه و آله و سلم... و أما من محمد فالقیام بسیرته و تبیین آثاره» [3].
    در حدیث امام باقر علیه السلام در شأن حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف آمده: «صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف دارای سنت هایی از پیامبران است، سنتی از موسی علیه السلام، و سنتی از عیسی (ع)، و سنتی از یوسف (ع)، و سنتی از محمّد صلی الله علیه و آله و سلم... دارد، اما آن سنتی که از محمّد صلی الله علیه و آله و سلم دارد، این است که در مسیر و نور هدایت او، گام بر می دارد، و رفتار خود را همانند سیره و شیوه او، هماهنگ می سازد.» [4].
    و امام باقر علیه السلام فرمود: «علم به کتاب خدا و سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در قلب مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف آن گونه روییده می شود [5] که زراعت به بهترین شکل خود در زمین روییده می شود.» و احادیث دیگر.
    پاورقی
    [1] کمال
    الدین: ص 286، حدیث 1 باب ما اخبر به النبی صلی الله علیه و آله و سلم من وقوع الغیبه بالقائم عجل الله تعالی فرجه الشریف.
    [2] کمل الدین، ص287، حدیث4.
    [3] همان مدرک، ص329، حدیث11. و مطابق بعضی از روایات؛ حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف سنتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم دارد که شمشیراست، یعنی با شمشیر در راه دفاع از حق بر می خیزد، و جنگ هایش جنبه دفاعی دارند، و جز اندکی را نمی کشد، که چنین جنگ هایی قبل از اسلام وبعد از آن، بی نظیر است.
    [4] کمال الدین، ص 351، حدیث 45. باب 33.
    [5] همان مدرک، ص 653، حدیث 18.

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روایات پیرامون حضرت مهدی علیه السلام
    اشاره

احادیث قدسی و روایاتی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امامان معصوم علیهم السلام درباره حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و ویژگی های آن حضرت به ما رسیده، بسیار است، در این جا نظر شما را به بخشی از این روایات، از کتاب ارزشمند کمال الدین، شیخ صدوق، جلب می کنیم:
    حدیث قدسی درباره حضرت مهدی
    در روایت آمده، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: در شب معراج، خداوند به من خطاب کرد و چنین فرمود: «و به تو عطا کردم این را که از نسل او (علی) یازده هدایت شده، آشکار کنم که همه آنها از نسل تو از ناحیه حضرت زهرا سلام الله علیها هستند، که آخرین آنها مردی است، که حضرت عیسی بن مریم سلام الله علیها پشت سر او نماز می خواند، او سراسر زمین را همان گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد می کند، من به وسیله او مردم را از هلاکت نجات بخشم، به وسیله او آنها را از گمراهی به سوی هدایت آورم، به وسیله او نابینا را بینا، و بیمار را شفا دهم.»
    به خداوند عرض کردم: «ای خدای من، و ای سرور و مولای من، این موهبت در چه زمانی رخ می دهد؟»
    خداوند به من وحی کرد: «این موضوع در عصری واقع می شود که علم (حقیقتی) نابود، و جهل آشکار گردد، قاریان قرآن زیاد، ولی عمل به آن اندک شود، کشت و کشتار زیاد شود، فقیهان هدایت کننده کم، و فقهای گمراه کننده و خائن زیاد شوند و به
    تعداد شاعران افزوده شود، و امت تو، قبرهای خود را مسجد خود قرار دهند، قرآن ها را زینت نمایند، و مسجد ها آرایش شود، و جور و فساد بسیار و منکرات آشکار، و امت تو امر، به منکر و نهی از معروف نمایند، و مردان، در امور جنسی به مردها اکتفا نموده، و زن ها به زن ها بسنده نمایند، سلاطین کافر، و دوستان و طرفداران شان فاسق و یاران شان ستمگر شوند، و صاحبان اندیشه و فکر آنها، راه فسق و انحراف را اختیار کنند.» [1].
    و در حدیث دیگر از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که فرمود: «خداوند متعال در شب معراج به من چنین خطاب کرد؛ سرت را بلندکن، سرم را به سوی آسمان بلند کردم، ناگاه نورهای وجود علی، فاطمه، حسن، حسین، علی بن حسین، محمد بن علی، جعفر بن محمد، موسی بن جعفر، علی بن موسی، محمد بن علی، علی بن محمد، حسن بن علی و محمد بن حسن را دیدم؛ در میان آنها حضرت قائم (ایستاده) بود، چهره اش مانند ستاره درخشان می درخشید.» به خداوند عرض کردم: پروردگارا این ها کیستند؟
    خداوند فرمود: «این ها امامان علیهم السلام هستند، و این شخصی که در میان آنها قائم است، کسی است که حلال مرا در (سراسر جهان) حلال، و حرام مرا حرام می کند، من به وسیله او از دشمنانم انتقام می گیرم، وجود او مایه آرامِش دوستان من است، او دو بت لات و عُزّی را تر و تازه از قبر خارج می کند، و آنها را می سوزاند، که فتنه آن
    دو در آن روز (عصر خود) از فتنه گوساله و سامری (عصر حضرت موسی) شدیدتر است.» [2].
    پاورقی
    [1] کمال الدین، ص 239، باب 23، حدیث 1.
    [2] همان، ص 240، باب 23، حدیث 2.

امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چند سخن از رسول خدا درباره حضرت مهدی

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «علی از من است، و من از علی هستم، علی همسر دخترم، پدرِ نوه هایم حسن و حسین است. آگاه باشید، خداوند متعال، من و آنها را حجت های خود بر بندگانش قرار داده و از نسل حسین علیه السلام امامانی قرار داده که آنها برای اجرای فرمان من قیام می کنند، و وصیت مرا حفظ می نمایند، نهمین آنها قائم خاندان من است، که مهدی امت من است، و شبیه ترین انسان ها در شکل و قیافه و گفتار و کردار به من می باشد، بعد از غیبت طولانی، ظهور می کند، که در این مدت مردم در حیرت گمراه کننده به سر می برند، آن حضرت، پس از ظهور، فرمان خدا را اعلان می کند، و دین خدا را آشکار سازد، از ناحیه خداوند و فرشتگانش یاری و تأیید می شود، پس سراسر زمین را همان گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد نماید.» [1].
    نیز رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی علیه السلام فرمود: «امامان بعد از من دوازده نفرند، نخستین آنها تو هستی، و آخرین آنها قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف است، که خداوند به وسیله او سراسر جهان از مشرق تا مغرب را فتح می کند.» [2].
    نیز آن حضرت فرمود: «مهدی عجل
    الله تعالی فرجه الشریف از فرزندان من، هم نام و هم کنیه من است، و از نظر صورت و سیرت، شبیه ترین انسان ها به من می باشد، سپس همانند شهاب ثاقب می آید، و سراسر زمین را همان گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد می نماید.» [3].
    نیز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف از فرزندان من است، دارای غیبت طولانی و حیرت آور است که امت ها،بر اثر ناآشنایی با او، گمراه می شوند، او ذخیره پیامبران (یعنی امور معنوی و کتاب های آسمانی آنها) را می آورد، پس سراسر زمین را همان گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد می نماید.» [4].
    پاورقی
    [1] کمال الدین: ص 245، باب 24 ح 2.
    [2] همان، ص 267 268، باب 24، حدیث 35.
    [3] کمال الدین، ص 271، باب 25، حدیث 1.
    [4] همان، ص 272، باب 25، حدیث 5.

امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چند سخن از حضرت امام علی درباره مهدی

در حدیثی از اصبعْ بن نُباته نقل شده گفت: «به محضر امیرمؤمنان علی علیه السلام رفتم: دیدم در فکر فرو رفته، و چشم بر زمین دوخته است». عرض کردم: «آیا به زمین علاقه یافته ای؟» فرمود: «من هرگز حتی یک روز علاقه به زمین و دنیا نیافته ام، ولی در مورد آن مولود که فرزند دهمین پسرم در فکر فرو رفته بودم، او مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است که سراسر زمین را همان گونه که پر از ظلم و جور شده پر از عدل و داد می کند،
    او دارای غیبت حیران کننده ای است که اقوام بسیاری درباره آن غیبت گمراه می شوند، و اقوام بسیاری هدایت می گردند.» [1].
    نیز روایت شده: هر گاه در محضر علی علیه السلام نام حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف برده می شد، آن حضرت می فرمود: «مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف غایب می گردد» تا آن جا که انسان جاهل می گوید: خداوند مردم را نیازمند آل محمّد صلی الله علیه و آله و سلم ننموده است.» [2].
    نیز امیرمؤمنان علی علیه السلام فرمود: «برای قائم از ما، غیبت طولانی است، گویی شیعیان را می نگرم که در عصر غیبت او همانند گوسفند های بی چوپان، سرگردانِ بیابان ها هستند، و به دنبال چوپان می گردند، ولی او را نمی یابند. مگر آن کسی که در دینش ثابت و استوار است، و طولانی شدن غیبت، قلب او را سخت و تیره نکرده است، چنین کسی با من در درجه من در روز قیامت خواهد بود.»
    سپس فرمود: «وقتی که قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف ما قیام کند، هیچ کسی (از جبّاران و طاغوتیان) در عهده او بیعتی ندارند (و تسلیم هیچ کسی نمی شوند) از این رو ولادتش مخفی، و خودش پنهان است.» [3].
    پاورقی
    [1] کمال الدین، ص 274، باب 26، حدیث 1.
    [2] همان، ص 285، باب 26، حدیث 9.
    [3] همان، ص 286 و 287، باب 26، حدیث 14.
    سخن حضرت زهرا در شأن مهدی
    جابر بن عبدالله انصاری (یکی از اصحاب معروف و خوب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم) می گوید: «به محضر حضرت زهرا سلام الله علیها شرفیاب
    شدم، در حضورش لوحی [1] را دیدم که نام های امامان از فرزندانش در آن نوشته شده بود، آن نام ها را شمردم دوازده نفر بودند، و آخری آنها قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف بود، سه نفر از آنها محمد، و چهار نفر از آنها علِی نام بودند.» [2].
    عبدالله بن عباس گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «من سرور پیامبران، و علی بن ابی طالب علیه السلام سرور اوصیا است، و اوصیای من بعد از من دوازده نفرند، اوّلین آنها علی بن ابی طالب علیه السلام و آخرین آنها قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد.» [3].
    جابر بن عبدالله انصاری می گوید: روز ولادت امام حسین علیه السلام به حضور سرورم حضرت زهرا سلام الله علیها رفتم تا به او تبریک بگویم، ناگاه در دستش لوحی درخشان و سفید دیدم، نوشته آن را خواندم، و در آن چنین نوشته شده بود: «ابوالقاسم محمّد بن عبدالله مصطفی، مادرش آمنه دختر وهب؛ ابوالحسن علی بن ابی طالب مرتضی،مادرش فاطمه دختر اسد بن هاشم بن عبدمناف؛ ابو محمّد بن علی نیکوکار، حسن مجتبی؛ ابو عبدالله حسین بن علی پاک سرشت، مادر این دو، فاطمه دختر محمّد صلی الله علیه و آله و سلم؛ ابومحمّد علی بن حسین عادل، مادرش شهربانو، دختر یزدگرد شاهنشاه؛ ابوجعفر محمّد بن علی باقر، مادرش ام عبدالله دختر حسن بن علی؛ ابوعبدالله جعفر بن محمّد صادق، مادرش ام فَروَه دختر قاسم بن محمّد بن ابوبکر؛ ابوابراهیم موسی بن جعفر موثّق، مادرش حمیده؛ ابوالحسن علی الرّضا، مادرش نجمه؛ ابوجعفر محمّد بن علی پاکیزه، مادرش خیزران؛ ابوالحسن
    علی بن محمّد امین، مادرش سوسن؛ ابومحمد حسن بن علی ارجمند، مادرش سَمانه با کنیه ام الحسن؛ ابوالقاسم محمد بن حسن، حجّت خدا در روی زمین است، قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف، مادرش نرجس (درودهای خدا بر همه آنها باد)».[4].
    و فی حدیث آخر عن جابر ابن عبدالله الأنصاری قال: «دخلت علی فاطمه و بین یدیها لوح فیه اسماءِ الأوصیأ فعددت اثنی عشر إسماً آخرهم القائم، ثلاثه منهم محمد، و اربعه منهم علی صلوات الله علیهم اجمعین» [5].
    پاورقی
    [1] صفحه نوشته شده ای.
    [2] کمال الدین، ص 256، باب 24 حدیث 13.
    [3] همان، ص 266، باب 24، حدیث 29.
    [4] همان، ص 289، باب 27، حدیث 1، حدیث لوح به صورت مفصل تر، دراصول کافی، ج1، ص 527 و 528 آمده است. (مترجم).
    [5] کمال الدین، ص 294، باب 27 حدیث 4.

امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,276
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,412 در 4,698
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سخن امام حسن مجتبی درباره مهدی

امام حسن مجتبی علیه السلام در ضمن گفتاری فرمود: «آیا نمی دانید که هیچ یک از امامان از ما نیست مگر این که بیعت با طاغوت عصرش (به اجبار) بر عهده اش قرار گیرد، مگر قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف که حضرت عیسی (روح الله) بن مریم در نماز به او اقتدا می کند، خداوند متعال ولادت او را پنهان داشته، و وجود مبارکش را مخفی نموده، تا هیچ کس بر او برای بیعت گرفتن، دست نیابد، این شخص نهمین فرزند برادرم حسین علیه السلام است، پسر سرور کنیزان (نرجس سلام الله علیها) می باشد، خداوند در غیبتش، عمرش را طولانی کند، سپس او را به قدرتش به صورت جوان کمتر از چهل سال آشکار سازد، این برای آن
    است که همه بدانند خداوند بر هر چیزی توانا است.» [1].
    پاورقی
    [1] کمال الدین، ص 297، باب 29، حدیث2.
    سخن امام حسین درباره مهدی
    امام حسین علیه السلام فرمود: «نهمین فرزندم دارای سنتی از یوسف، و سنتی از موسی بن عمران است، او قائم خاندان ما است، خداوند متعال کار او را در یک شب، سامان می بخشد.» [1].
    نیز آن حضرت فرمود: «از ما دوازده نفر مهدی (هدایت شده) است، نخستین آنها امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام و آخرین آنها، نهمین نفر، از فرزندان من است که امام و قائم به حق می باشد، خداوند به وسیله او زمین را بعد از مرگش زنده می کند، و به وسیله او دین حق را آشکار می سازد و بر همه آیین ها چیره و پیروز می نماید، اگرچه مشرکان نمی پسندند، او دارای غیبتی است که بر اثر طولانی بودنش، عدّه ای مرتد می شوند، و عدّه ای دیگر ثابت قدم می مانند، و مورد آزار قرار می گیرند، به آنها به حالت مسخره، می گویند: «اگر راست می گویید، این وعده کی محقق می شود؟» آن کس که در طول غیبتش صبر و استقامت کند، و در این راه، آزار ها و رنج ها و تکذیب ها را تحمّل نماید، پاداشش، همانند مجاهدی است که در رکاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با شمشیر با دشمنان می جنگد.» [2].
    پاورقی
    [1] همان، ص 297، باب 30، حدیث 1.
    [2] کمال الدین، ص 298، باب 30، حدیث3.
    سخن امام سجاد درباره حضرت مهدی
    سعید بن جُبیر می گوید: از امام زین العابدین علیه السلام شنیدم فرمود: «در وجود قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف، سنتی از نوح علیه السلام هست که آن طول عمر آن حضرت می باشد» [1].
    نیز فرمود: قائم از ما، ولادتش بر مردم مخفی است، به طوری که می گویند: «هنوز متولد نشده است. و وقتی که خروج کرد، هیچ یک از جباران برای بیعت گرفتن به او دست نیابد.» [2].
    نیز فرمود: «برای قائم ما دو غیبت است، غیبت صغرا و غیبت کبرا، یکی از این غیبت ها طولانی تر از دیگری است، غیبت اولی شش روز یا شش ماه یا شش سال [3] است، اما دیگری، مدتش طولانی است، تا وقتی که بیشتر معتقدان به او متزلزل شده و از عقیده خود منصرف شوند، آن کس در این راه ثابت قدم می ماند که یقین قوی، و شناخت صحیح داشته باشد، و در انجام آنچه که ما مقرّر کرده ایم، در خود احساس رنج نمی کند، و تسلیم ما خاندان است.» [4].
    پاورقی
    [1] همان، ص 302، باب 31، حدیث 4.
    [2] همان، حدیث 6.
    [3] علامه مجلسی (ره) در شرح این سخن می نویسد: «شاید شش روز و...، اشاره به حالات مختلف حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در عصر غیبتش باشد، در شش روز اول، هیچ کس از ولادت او، جز بستگان و اصحاب بسیار خاص، با خبر نشدند، وبعد از شش ماه، عده ای از خواص با خبر می گردند، و پس از شش سال، هنگام وفات پدرش امام حسن عسکری علیه السلام، امر او برای بسیاری از مردم آشکار می شود. و یا اشاره به این است که پس از امامتش، تا شش روز کسی به آن مطلع نمی شود، سپس بعد از شش ماه، شهرت می یابد، وبعد از شش سال، امر سفیران
    او (نواب چهارگانه خاص او) آشکار و گسترش می یابد. (منه رحمه الله).
    [4] کمال الدین، ص 303، باب 31، حدیث 8.

امضاء

صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع