نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: فروغ هدايت در سيره امام عسكرى(علیه السلام)

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
  1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,892
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فروغ هدايت در سيره امام عسكرى(علیه السلام)

امامان هدایت
    «انقلاب نبوى» آغازى بر زندگى اجتماعى بر پایه بنیان‏ هاى الهى بود و «سلسله امامت» پاسدار آن نظام جاودانى است. از این روى نقش امامت، پاسدارى مداوم از اركان دین محمّدى صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم است. و وظیفه امّت در نبود پیامبر، تمسّك به این زنجیره هدایت مى ‏باشد. سلمان فارسى مى‏ گفت: رسول اكرم صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم در خطبه‏ اى فرمود:
    «معاشر الناس انّى راحل عنكم عن قریب و منطلق الى المغیب، أوصیكم فى عترتى خیرا، ايّاكم و البدع، فانّ كلّ بدعة ضلالة و كلّ ضلالة و أهلها فى النّار؛
    اى مردم! من به زودى از میان شما مى‏ روم و به سراى دیگر راهى مى‏ شوم. شما را سفارش مى‏ كنم كه با عترتم به نیكى رفتار كنید و از بدعت بپرهیزید؛ زیرا هر بدعتى، گمراهى است و هر گمراهى و اهل آن، در آتش دوزخ خواهند بود.»
    سپس فرمود:
    «معاشر النّاس من افتقد الشّمس فلیتمسّك بالقمر و من افتقد القمر فلیتمسّك بالفرقدین و من افتقد الفرقدین فلیتمسّك بالنّجوم الزّاهرة بعدى. اقول قولى و استغفر اللّه لى و لكم؛
    اى مردم! كسى كه خورشید را از دست داد، به ماه متمسك شود و آن كه ماه را گم كرد، به فَرْقَدَيْن (دو ستاره پر نور) باید تمسّك جوید و آن كه فرقدین را از دست داد، باید به ستارگان نورانى تمسّك بجوید. حرفم را زدم و براى خود و شما طلب غفران مى ‏كنم.»
    وقتى سلمان در این باره از پیامبر صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله‏ وسلم سؤال كرد، حضرت چنین توضیح داد:
    «خورشید، من هستم و قمر، على است. وقتى مرا از دست دادید، به على تمسّك جویید. اما فرقدان، حسن و حسین اند. وقتى ماه را از دست دادید، به آن دو تمسّك جویید. اما ستارگان درخشان، ائمّه نه گانه از صلب حسین ‏اند كه نهمین آنها مهدى شان است.»(1)
    امامان، دین را از خطر استحاله و دینداران را از خطر گمراهى و قرائت ‏هاى بیمارگونه نجات مى‏ دهند.
    امام حسن عسكرى علیه ‏السلام نیز خود را به عنوان «نجمى از نجوم زاهره» هدایتگر امّت در مسیر دین محمّدى مى‏ دید و در كوران حوادث و نا آرامى ‏هاى سیاسى عصر عباسى، غوغاى مذاهب ساختگى و عصر بدعت و نوآورى‏ هاى آلوده، با شیوه ‏هاى كارآمد «پرچم دین» را همواره در اهتزاز نگاه داشت. امام عسكرى علیه ‏السلام نقش هدایتگرانه پیامبر و اهل بیت و عترت را چنین یادآور شد:
    «اِنّ للّه تعالى بجوده و رأفته قد مَنّ على عباده بنبيّه محمّد صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم بشیرا و نذیرا و وفّقكم لقبول دینه و اكرمكم بهدایته...؛ خداى متعال با بخشش و مهربانى خود، به وجود مقدّس پیامبرش بر بندگان منّت نهاد و او را براى «بشارت و بیم دادن» برانگیخت و شما را براى پذیرش آیین خود توفیق داد و با هدایتش گرامى داشت. در دل گذشتگان شما، كه خدا رحمتشان كند ـ و آیندگانتان ـ كه خدا حامى‏شان باشد و عمرشان را در اطاعت خدا طولانى كند، بذر محبّت و علاقه «عترت هدایت گر» را كاشته است. هر یك از آنان كه در مسیر صحیح و راه راست گام برداشتند، در جایگاه رستگاران وارد شدند و پاداش كارهاى قبلى خویش را یافتند و آنچه را پیش فرستاده بودند، به دست آوردند.»(2)

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع