صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: امام موسی صدر، مصلح بزرگ معاصر (قسمت دوم)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرسش:ظاهراً حضرت­عالي زماني كه در واتيكان تشريف داشتيد، اقداماتي را دربارة امام موسي صدر انجام داده‌ايد. اگر امكان دارد در اين ‌باره هم توضيح بفرماييد؟
    پاسخ:من چندين ماه بعد از مفقود شدن امام موسي صدر به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در واتيكان ــ عازم ايتاليا شدم. قبل از عزيمت به حضور حضرت امام شرفياب شدم و از ايشان سؤال كردم كه اگر پيام خاصي براي پاپ دارند بفرمايند و اگر اجازه مي‌دهند من سلام ايشان را به پاپ ابلاغ كنم. ايشان فرمودند:
    حتماً سلام مرا به پاپ برسانيد.
    و دوتا نكته را هم فرمودند كه ابلاغ و پي‌گيري كنم. يكي اينكه به پاپ به صراحت بگويم كه ايشان در مسائل جهاني بايد در كنار مستضعفين قرار بگيرند و نه در كنار مستكبرين و آمريكا، كه البته من اين پيام را همين‌طور از قول ايشان به پاپ رساندم. مسئله دومي هم كه امام تأكيد فرمودند كه من پي‌گيري كنم، مسئلة امام موسي صدر بود كه از طريق پاپ اقدام بكنيم و ببينيم كه آيا ايشان اصلاً وارد ايتاليا شده‌اند و يا نه؟ من هر دو موضوع را در اولين ملاقاتم با عالي­جناب پاپ مطرح كردم. در مورد امام موسي صدر ايشان گفتند:
    شما موضوع را كتباً درخواست كنيد تا ما پي‌گيري نماييم و نتيجه را به شما اطلاع دهيم.
    من بلافاصله نامه‌اي رسمي و به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران نوشتم و خواست حضرت امام را به­طور مكتوب به پاپ منتقل كردم. برخلاف رسم ديپلماسي، حدود دو ماه طول كشيد تا پاسخ مكتوب آنها آمد. البته پاسخ آنها در يك كاغذ بدون آرم واتيكان تايپ شده بود و امضا هم نداشت، ولي خوب پاسخ‌ نامة من بود كه از طريق پست ويژة واتيكان به سفارت آورده شد. در آن نامه آمده بود كه در پي درخواست شما، ما مسئلة امام موسي صدر را پي‌گيري كرديم و براي اين منظور از طرق متعدد خاص خودمان در بيروت و ايتاليا و دوستان ديگرمان در كشورهاي مختلف بهره گرفتيم. قاعدتاً دوستان ديگرشان! هم علاوه بر كشورهاي غربي، آمريكايي‌ها بودند كه اطلاعات لازم را در اختيار واتيكان و پاپ قرار مي‌دهند ... بعد نوشته بودند كه با توجه به اين بررسي‌ها ما به­طور قطع مي‌توانيم بگوييم كه آقاي صدر و همراهانشان مطلقاً وارد ايتاليا و رم نشده‌اند و ما اميدواريم كه ايشان سالم باشند و آزاد بشوند و در اين مورد هم به دوستان ليبيايي خود تذكر دوستانه داده‌ايم. خوب اين جمله خيلي معناي ديپلماتيك دارد و معني آن اين است كه اين مطلب كاملاً مربوط به دولت ليبي است و ايشان از آنجا خارج نشده‌اند و اين تذكر دوستانه را هم آقاي پاپ و يا تشكيلاتشان به ليبيايي‌ها داده‌اند. ــ اصل نامه چون محرمانه است نشر آن فعلاً مقدور نيست ــ به هرحال پي‌گيري‌هاي بعدي نيز توسط دادگاه عالي ايتاليا انجام گرفت كه من در جريان آنها بودم و كل پرونده دادگاه و حكمي كه در مورد اين مسئله صادر شده، ترجمه كرده‌ايم و در جلد دوم اين ويژه‌نامه امام موسي صدر خواهد آمد تا دنيا بداند كه مسئوليت برعهده كيست؟ گرچه بعضي را اين امر خوش نيايد!
    به هرحال مسئوليت اين قضيه همچنان بر عهده دولت ليبي و شخص قذافي است و يقيناً امام موسي صدر به ايتاليا وارد نشده‌اند. البته در مورد اين مسئله من با شهيد چمران هم صحبت كردم و ايشان به‌طور تحقيق و قطعي و يقيني عقيده‌شان اين بود كه امام موسي صدر در ليبي بازداشت شده‌اند و هيچ­جا نرفته‌اند و مسئوليت هم صددرصد بر عهده سرهنگ قذافي است. مطالبي كه شهيد چمران در مورد اين موضوع بيان داشته‌اند، مشروح و متعدد است و ما يكي، دو نمونه از آن توضيحات و سخنراني‌هاي منتشرنشدة شهيد چمران را در اين ويژه‌نامه مي‌آوريم. همين‌طور نامه‌اي را كه ايشان در خصوص مسائل لبنان به مرحوم مهندس بازرگان نوشته‌اند، شايد در جلد دوم بياوريم تا اولاً حوادث لبنان آن‌طور كه بوده براي دوستان ايرانيمان روشن شود و ثانياً نويسندگان از شاه تا شمعون! كه عليه امام موسي صدر نوشته‌اند و كساني كه اين‌طور فكر مي‌كنند و همانند چپ‌نماها در مورد امام موسي صدر قضاوت و داوري مي‌كنند، با خواندن اين مطالب تاريخي، تغييري در تفكر خودشان به‌وجود آورند و حقايق را آن‌طور كه هست ارزيابي نمايند و اگر هم مايل نبودند بر عقيده خود استوار بمانند! ولي بدانند كه به راه راست نيستند و البته ما همچنان از خداوند متعال هدايت آنها را خواستاريم!

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرسش:نظر حضرت امام دربارة اين مسئله چه بود؟ آيا ايشان در اين زمينه اقدام خاصي انجام دادند؟
    پاسخ:بلي! حضرت امام (قدس‌سره)، اقدامات مختلفي انجام دادند از قبيل تلگراف به بعضي از رؤساي دول عربي، پي‌گيري امر از طريق وزارت امور خارجه و مسئولين كشور، تعقيب مسئله از طريق پاپ و واتيكان، تجليل از امام موسي صدر در سخنراني‌هاي متعدد و ملاقات‌ها و بازخواست از سرهنگ جلّود كه به ايران آمده بود و از همه مهم‌تر آنكه وقتي هيئت ليبيايي درخواست كرد كه سرهنگ قذافي به ايران بيايد، امام اجازه ندادند و فرمودند من عازم قم هستم و اول هم بايد قذافي مسئله امام موسي صدر را روشن سازد ... و اين امر نشان مي‌دهد كه حضرت امام هم قذافي را مسئول ربوده شدن امام موسي صدر مي‌دانستند. (البته ما متن كامل ديدگاه‌هاي امام را دربارة امام موسي صدر در اول اين كتاب آورده‌ايم.)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرسش:گاهي برادران لبناني گله مي‌كنند كه مراجع تقليد و علماي بزرگ ايران و به‌طور كلي نظام جمهوري اسلامي ايران در مورد پي‌گيري قضيه امام موسي صدر، اقدام لازم را به عمل نياورده‌اند ... نه تلگرافي، نه اعتراضي، نه قطع رابطه‌اي و ...
    پاسخ:البته سؤال را بايد به دو بخش تقسيم كرد: به نظر من آقايان مراجع تقليد و در طليعة آنها امام خميني (قدس‌سره) اقدامات زيادي كردند. هم تلگراف به رؤساي بلاد عربي مخابره كردند، هم به شدت به قذافي اعتراض كردند ، و هم قطع رابطه را پيشنهاد كردند و يا همان‌طور كه اشاره شد، از طريق پاپ و واتيكان پي‌گير موضوع بودند كه متأسفانه به نتيجة مطلوب نرسيد.
    در مورد قطع رابطه كه پيشنهاد شخصيت‌هايي چون شهيد آية‌الله صدوقي و ديگران بود، متأسفانه هم دولت موقت كوتاه آمد و در مقابل «گروه فشار» عملاً كاري انجام نداد و هم ديگر دوستان مسئول كوتاهي كردند ... و بحث و بررسي اين امر نياز به فرصت ديگري دارد ... چون شما حادترين سؤال را در پايان توان و نيروي سخن گفتن من مطرح ساختيد و ...

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرسش:خوب استاد وقت شما را گرفتيم و ظاهراً خيلي خسته شديد اما اگر اجازه هست گفتگو را ادامه دهيم؟
    پاسخ:خيلي ممنونم! واقعا خسته شدم ... گفتني‌ها دربارة امام موسي صدر زياد است و تمام نشده، اما فعلاً به همين مقدار اكتفا كنيم تا اگر توفيق يار شد و «دفتر خاطرات» حقير آماده گرديد، در آن مطالب ديگر را مي‌خوانيم!

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع