صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 34

موضوع: جمعه روز ظهور : معارف مهدوی،در سایه زیارت حضرت مهدی علیه السلام در روز جمعه

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

وعده نصر

السلام علیک عجّل الله لک ما وعدک من النصر و ظهور الامر
    سلام بر شما. خداوند در آنچه که وعده نصر و ظهورش را به شما داده است، تعجیل کند.
    خداوند به حکومت صالحان وعده داده است. این وعده حتمی است و شک و شبهه ای در آن نیست.(إِنَّ اللّهَ لاَ یُخْلِفُ الْمِیعَادَ).(1)
    خداوند خلف وعده نمی کند.
    به دلیل این که وعده هایی که داده است همگی محقق شده اند.
    وعده داد که مسلمانان بر روم پیروز شوند، پیروز شدند.
    (غُلِبَتِ الرُّومُ).(2)
    روم شکست خورد.
    وعده داد که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با امن و سلامت وارد مسجد الحرام شود، شد.
    (لَتَدْخُلُنَّ الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ إِن شَاء اللَّهُ آمِنِینَ).(3)
    ص: 60
    ان شاء الله به زودی داخل مسجد الحرام با امنیت می شوید.
    وعده دیگر خدا که در قرآن آمده است وعده حاکم شدن مستضعفان و مؤمنان در زمین است، وعده امنیت همه جانبه در روی زمین و بنده شدن همه مردم و ریشه کن شدن شرک و کفر.
    (وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُم فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَی لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنِی لَا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئًا).(1)
    خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند وعده می دهد که حتماً آنان را حکمران روی زمین خواهد کرد، همان گونه که به پیشینیان آن ها خلافت روی زمین را بخشید و دین و آیینی برای آنان پسندیده، پابرجا و ریشه دار خواهد ساخت و ترسشان را به امنیت و آرامش مبدل می کند. آن چنان که تنها مرا می پرستند و چیزی را شریک من نخواهند ساخت.
    این وعده خداست که به دست آخرین ذخیره الهی حضرت مهدی(عج) انجام خواهد شد، آن هم با یاری و نصرت وعده شده از طرف خداوند. ما در این زیارت، تعجیل در این وعده را خواهانیم و اینکه امر امامت و ولایت حضرت بقیه الله(عج) با این تعجیل، ظهور پیدا کند و حقوق از دست رفته اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام استیفاء شود.
    در این فقره ی زیارت، حضرت مهدی(عج) به عنوان موعود شناخته شده است؛ موعودی که ظهورش به دست خداست و تحقق وعده خدا به زمینه سازی منتظران بستگی دارد، اگر که در دعای برای تعجیل فرج و فراهم کردن مقدمات کوتاهی نکنند.
    نصرت خدا هم شامل خواهد شد، چرا که تنها نصرت و امداد الهی است که تحت الشعاع هیچ چیزی قرار نمی گیرد.
    (إِن یَنصُرْکُمُ اللّهُ فَلاَ غَالِبَ لَکُمْ).(1)
    اگر خداوند شما را یاری کند هیچ کس بر شما پیروز نخواهد شد. و شرط یاری خدا، صبر در مشکلات و تحمل آن هاست.
    (فَصَبَرُواْ عَلَی مَا کُذِّبُواْ وَأُوذُواْ حَتَّی أَتَاهُمْ نَصْرُنَا).(2)
    پس در برابر تکذیب ها و اذیت ها صبر کردند تا هنگامی که یاری ما به آن ها رسید.
    مشکلات دوران غیبت، فقدان نبی و غیبت ولیّ، صبر را می طلبد تا با صبر به نعمت خدا برسیم؛ نصرتی که کسی بر آن غلبه نخواهد کرد.
    در جنگ بدر که اولین نبرد مسلمانان با مشرکان بود، مسلمانان از امدادهای الهی و نصرت خدا برخوردار شده به پیروزی رسیدند؛ چرا که آن ها سالیانی را در مکه صبر کردند و آزار واذیت های مشرکان را تحمل نمودند و این نصرت و امداد الهی با صابران است.
    (اصْبِرُواْ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ).(3)
    صبر کنید همانا خدا با صابرین است.
    هرچند افراد منافق و سست ایمان و بی اعتقاد به نصرت الهی، تصور نمی کردند مسلمانان با جمعیت و سلاح اندک پیروز شوند. در حالی که عامل اصلی پیروزی مسلمانان در جنگ ها، نصرت و امداد الهی بود.
    (لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللّهُ فِی مَوَاطِنَ کَثِیرَه).(1)
    خداوند شما را در جاهای زیادی یاری کرد.
    و همین نصرت در مورد قیام حضرت مهدی(عج) هم موجود است. آن کسانی که قدرت دشمن را دیده و در ذهن خویش قدرت تسلیحاتی امام عصر(عج) را در برابر آن ناچیز می پندارند و می گویند چگونه حضرت مهدی(عج) می تواند در مقابل این سلاح های پیشرفته کاری از پیش ببرد، همان کسانی هستند که قدرت خدا و نصرت و امداد او را در نظر نمی گیرند.
    نصرتی که قرآن آن را حقی می داند که خداوند بر خود لازم کرده است:(وَکَانَ حَقًّا عَلَیْنَا نَصْرُ الْمُؤْمِنِینَ).(2) یاری مؤمنین بر ما لازم است.
    این یک سنت الهی است که خداوند مؤمنین را هرگز رها نکرده و آن ها را تحت حمایت و نصرت خود قرار داده است. البته معنای دفاع و نصرت الهی، همیشه دفاع و نصرت فوری و کوتاه مدت نیست بلکه دفاع درازمدت را نیز شامل می شود. (وَالْعَاقِبَه لِلْمُتَّقِینَ).(3)عاقبت برای اهل تقوا است.
    ممکن است در یک درگیری و جنگ، مؤمنین به ظاهر شکست بخورند، ولی اهداف و تفکر آنان پیروز می شود؛ چنانچه ابن مجلم، حضرت علی علیه السلام را به شهادت رساند، اما آیا خداوند او را حمایت کرد یا علی علیه السلام را؟! نام علی، کتاب علی، عزت علی، مناجات علی، فرزندان علی، شیعه علی و تفکر علی علیه السلام سرانجام به پیروزی رسید.
    ص: 63
    اما آنچه که نصرت الهی را شامل حال ما می کند؛ حرکت و کوشش است. امدادها و نصرت های خدا که در زیارت روز جمعه، تعجیل آن را برای حضرت مهدی علیه السلام خواهانیم بعد از تلاش و حرکت ما، به وجود خواهد آمد: (لَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ).(1) خداوند کسانی را که یاری او می کنند یاری می کند.
    و مهم ترین شرط برای یاری خدا که نصرت را به ارمغان می آورد بندگی اوست؛ همان هدفی که امام زمان(عج) برای آن قیام می کند تا همه، خدا را عبادت کنند و مشرکی در روی زمین گام ننهد.
    نصرت الهی به صورت های مختلفی جلوه می کند. با نگاهی گذرا به آیات قرآن می توانیم جلوه های مختلفی از نصرت انبیاء را مشاهده کنیم که این وجوه نصرت در حق امام عصر(عج) به نحو کامل تری به ظهور خواهد رسید.
    نصرت و یاری انبیاء و مؤمنان گاهی به ایجاد الفت و گرایش دل ها بوده است. (وَلِیَرْبِطَ عَلَی قُلُوبِکُمْ).(2) دل هایتان را محکم دارد.
    خواب سبکی که خداوند بر مؤمنان مسلط کرد و بارانی را برایشان فرستاد و پلیدی شیطان را از آن ها دورکرد و دل هایشان را محکم و قدم هایشان را استوار ساخت.
    گاهی این نصرت با استجابت دعا رخ می نماید.(فَاسْتَجَابَ لَهُ رَبُّهُ فَصَرَفَ عَنْهُ کَیْدَهُنَّ).(3) پروردگارش دعای او را اجابت کرد و مکر آنان را از او گردانید.
    امداد الهی و نصرتی که یوسف پیامبر علیه السلام را از خطرات حفظ کرد و او را در

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گاهی این نصرت با معجزه و استدلال بوده است. (أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ).(1) ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم.
    معجزاتی که موسی علیه السلام را بر ساحران و فرعون پیروز کرد چیزی جز امداد و نصرت خدا نبود، قرآنی که عرب فصیح و بلیغ، از آوردن یک خط آن عاجز بود چیزی جز نصرت و امداد الهی برای رسول خاتم نبود و... .
    گاهی این نصرت با اعطای حکومت است: (آتَیْنَاهُم مُّلْکًا عَظِیمًا).(2) ما به آل ابراهیم ملک عظیم دادیم.
    گاهی با غلبه در جنگ بوده است: (لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللّهُ فِی مَوَاطِنَ کَثِیرَه).(3) خداوند شما را در جاهای بسیاری یاری کرد.
    این نصرت و امداد در مورد حضرت مهدی(عج) نیز وجود دارد که گاهی با سکینه و آرامش قلب است:
    (فَأَنزَلَ اللّهُ سَکِینَتَهُ عَلَیْهِ وَأَیَّدَهُ بِجُنُودٍ لَّمْ تَرَوْهَا).(4)
    سپس خداوند سکینه و آرامش خود را بر پیامبرش فرستاد و او را با لشکرهایی که نمی دیدید تقویت کرد.
    گاهی با ایجاد رعب در دل دشمن است:(وَقَذَفَ فِی قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ).(5) در دل هایشان ترس و وحشت افکند.

1- حدید، 25.
    2- نساء، 54.
    3- توبه، 25.
    4- توبه، 40.
    5- حشر، 2.
    ص: 65
    به گونه ای که به دست خودشان، خود را نابود کردند و توانایی هیچ مقابله ای را در برابر مؤمنان نداشتند.
    درباره حضرت مهدی علیه السلام هم در روایت آمده است که یکی از لشکریان حضرت در قیام جهانی «رعب» است.
    و جلوه های دیگر نصرت که همگی به یاری امام عصر(عج) خواهند آمد.

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

السلام علیک یا مولای انا مولاک

سلام بر شما ای مولای من، من غلام شما هستم و ولایت شما را پذیرفته ام.
    این فراز آغاز پیوند شیعه با امام عصر(عج) است.

هشت پیوند با امام
    1. پیوند اول: مولای من
    ولایت پذیری در شیعه نقش مهمی را ایفاء می کند.
    امام زمان(عج) از طرف خداوند به عنوان ولیّ انتخاب شده است حالا ما باید بخواهیم که حضرت، ولایت ما را بپذیرند و رابطه ولایی ما با ایشان برقرار شود.
    کسانی که ولایت الله را می پذیرند خدا ولیّ آن ها می شود:
    (اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ.)(1)
    یعنی هرکس که ولیّ خدا شد، خدا هم ولیّ او می شود؛ در واقع این رابطه طرفینی است.
    در مورد امام عصر(عج) نیز این گونه است. هرکس ولایت حضرت را در قول و عمل پذیرفت، امام زمان(عج) هم ولیّ او می شود آن وقت آن شخص می تواند بگوید یا مولای اَنا مولاک.
    البته در پذیرش این ولایت، شیعیان یک سان نیستند؛ بعضی مانند سلمان و

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2. پیوند دوم: معرفت

السلام علیک یا مولای انا مولاک عارف باُولیک و أخریک.
    سلام بر شما ای مولای من، من غلام شما هستم. اولین و آخرین امام از شما را می شناسم.
    عقیده من در امامت این است که دوازده امام از طرف خداوند به عنوان جانشینان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم انتخاب شده اند. رهبرانی که به حق در این جایگاه هستند و راه عزت و سربلندی مسلمانان تبعیت از این بزرگواران است.
    اگر مردم رهبر حق داشته باشند ذلیل نمی شوند. رهبری حق باعث عزت است. ما طبق احادیث فراوانی که از نبی مکرم اسلام رسیده است دوازده امام را جانشین بر حق پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می دانیم.
    در روایت آمده است که پیامبر اسلام فرمود:
    «لا یزال هذا الدین عزیزاً منیعاً الی اثنی عشر خلیفه؛(1)
    این دین دائماً عزیز است تا زمانی که دوازده خلیفه داشته باشد.»
    در ادامه حدیث آمده، که همه آن ها از قریش هستند.
    این روایت در سنن ابی داود از کتب معتبر اهل سنت نیز آمده است. اهل سنت هم قبول کردند ولی در مصداق دچار مشکل شده و به هر دری زدند نتوانستند دوازده مصداق برای این حدیث شمارش کنند و هر کاری کردند دوازده نفر را نتوانستند درست کنند، اما شیعه دوازده امامش معیّن و مشخص است.
    در این زیارت ما اعتقاد خویش به اولین امام، حضرت علی علیه السلام و آخرین
    اعتقاد به اولین، بدون اعتقاد به آخرین، ارزشی ندارد، چهار امامی و هفت امامی و بقیه فرقه ها راه را اشتباه رفته اند؛ همه آن ها در روایت دوازده خلیفه دچار مشکل شده، برای خود توجیهاتی را دست و پا نموده اند.
    برای دوری از انحرافات، چاره ای جز معرفت امام نیست.
    اگر واقعاً امام را با صفات و اخلاق و خصوصیات بشناسیم هرگز به سمت چهار امامی و هفت امامی و دیگر فرقه ها نخواهیم رفت.
    شاید یکی از علل این همه تاکید به شناخت امام، همین باشد که در صورت شناخت واقعی؛ مصونیت از انحراف حاصل می شود.
    امام علی علیه السلام می فرماید:
    «یاکمیل ما من حرکه الاوانت محتاج فیها الی معرفه؛(1) ای کمیل هیچ حرکتی نیست مگر اینکه تو در آن محتاج معرفت هستی.»
    و چه حرکتی مهمتر از مسیر زندگی که بدون معرفت امام به جاهلیت و مرگ ختم می شود.
    از امام باقر علیه السلام نقل شده است که فرمودند:
    بنده خدا مؤمن نخواهد بود مگر این که خدا و رسول و همه امامان علیهم السلام را بشناسد و نیز امام زمانش را بشناسد و در تمام امور خود به او مراجعه کند و تسلیم امر وی باشد. سپس فرمود: چگونه می شود که آخرین امام را بشناسد در صورتی که اولین امام را نشناخته است.(2)
    اگر اولین امام را درست شناخته باشد چاره ای جز شناخت و قبول آخرین امام ندارد.
    در اهمیت شناخت امام، همین بس که در صورت عدم شناخت، عبادت شخص مورد قبول درگاه احدیث واقع نمی شود.
    اگر شخصی شب ها به عبادت برخیزد و روزها را روزه بگیرد و تمام مالش را صدقه بدهد و همه سال های عمرش، حج خانه خدا را انجام دهد، اما ولایت ولیّ خدا را نشناسد، حقَّ ثواب نزد خداوند برای او نیست و او از اهل ایمان نمی باشد.(1)
    در کمال الدین آمده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
    «هرکس منکر قائم از فرزندانم شود مرا منکر شده است.(2) »
    نتیجه اینکه تنها اعتقاد به دوازده امام کافی نیست، بلکه «عارف باولَٰئِکَ و اخریک» لازم است.

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3. پیوند سوم: باب الله بودن امام

اتقربُ الی الله تعالی بک و بآل بیتک.
    به واسطه شما و پدرانتان، تقرب به خدا پیدا می کنم.
    هدف، رسیدن به خداست. قرب به او که همه کمالات را بالذات دارد، اما مگر خدا از ما دور است که باید به او نزدیک شویم؟
    خدا از ما دور نیست، بلکه از رگ گردن به ما نزدیک تر است. ما از خدا دوریم آن هم نه بُعد مکانی که از صفات و افعال خدا دوریم. قرب به خدا یعنی
    نزدیک شدن به صفات او و متخلق شدن به اخلاق و آداب الهی. (تخلقوا باخلاق الله)
    اگر خدا مهربان است ما نیز باید در کسب مهر و محبت کوشا باشیم تا به محضر او قرب پیدا کنیم. اینکه اعمال عبادی قربهً الی الله انجام می شود به این معناست که هر عملی باید توانایی این را داشته باشد که ما را به مقام قرب ربوبی نزدیک تر سازد.
    این نزدیکی به مقام قرب ربوبی، حاصل نمی شود مگر از طریق کسانی که در عنایت قرب او هستند و این راه را تا نهایت طی نموده اند. آن بزرگواران می توانند وسیله قرب ما باشند.
    وابتغوا الیه الوسیله!
    کسانی که خود مَثَل خدا شده اند شایستگی این وساطت را دارند که نردبان قرب بندگان خدا باشند که هیچ بنده ای بدون وساطت آن بزرگواران به محضر ربوبی راهی نخواهد داشت.
    انجام اعمال عبادی بدون قبول داشتن حجت خدا، قربی ایجاد نمی کند.
    کُلّ من دان الله بعباده یجهد فیها نفسه و لا امام له من الله فسِعیُه غیر مقبول و هو ضالٌ متحیر... ؛(1)هرکس دینداری خدا کند با عبادتی که خود را در آن به زحمت افکند ولی پیشوایی از جانب خدا برای خود نگرفته باشد، کوشش او پذیرفته نیست و او گمراه و سرگردان است.
    اینکه امام وسیله قرب خدا قرار گرفته است شاید بدین جهت باشد که امام آینه تمام نمای صفات خداست و شناخت امام با صفات و افعالش راه را برای
    شناخت خدا هموار می سازد و در صراط قرار می دهد. امام صراط و راه به سوی خدا است. کلمه ی «صراط» بیش از چهل مرتبه در قرآن آمده است. انتخاب راه و خط فکری صحیح، نشانه ی شخصیت انسان است، چرا که راه های غیر الهی متعدّدی در برابر انسان قرار دارد که او باید یکی را انتخاب کند.
    راه خدا تنها راه سعادت است، اما قرار گرفتن در این راه، جز با مدد کسانی که راهنمای این راه شده اند امکان پذیر نیست.
    در زیارت روز جمعه، قبل از این که از خداوند حاجت بخواهیم، امام را واسطه قرار می دهیم. او که باب الله است و تنها در، به سمت خداست. «أین باب الله الذی منه یوتی؛(1) کجاست در خدا که از آن وارد می شوند. »
    اما اینکه بعضی ها واسطه قرار دادن اهل بیت علیهم السلام را شرک می پندارند باید به دور از تعصب به آیات قرآن و روایات نبوی، نگاهی دوباره داشته باشند.
    (وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوکَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا).(2)
    و اگر این مخالفان هنگامی که به خود ستم می کردند به نزد تو می آمدند و از خدا طلب آمرزش می کردند و پیامبر هم برای آن ها استغفار می کرد خدا را توبه پذیر و مهربان می یافتند.
    در این آیه خداوند امر می کند که نزد رسول الله بروند و از او بخواهند که برایشان استغفار نماید همان گونه که برادران یوسف علیه السلام با واسطه حضرت
    یعقوب علیه السلام از خداوند طلب آمرزش نمودند: (قَالُواْ یَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا).(1) گفتند: ای پدر برای ما طلب آمرزش کن.
    و حضرت یعقوب علیه السلام که معصوم است نه تنها این کار را شرک ندانست، بلکه از آن استقبال نیز کرد و فرمود:
    (سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ رَبِّیَ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ).(2)
    گفت: به زودی برای شما از پروردگارم آمرزش می طلبم که او آمرزنده و مهربان است.
    در روایات اهل سنت نیز نمونه هایی از این تفکر قرآنی دیده می شود.
    طبرانی و حاکم نیشابوری از عمر بن خطاب روایت کرده اند:
    «یارب اسئلک بحق محمّد لمّا غفرتَ لی؛(3)
    خدایا به حق محمد صلی الله علیه و آله و سلم از تو تقاضای بخشش دارم. »
    بخاری و دیگران روایت کرده اند که عمر بن خطاب نه تنها می گوید به پیامبر متوسل می شدیم، بلکه برای آمدن باران به عباس بن عبدالمطلب عموی پیامبر هم متوسل شده ایم.(4)

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4. پیوند چهارم: انتظار

و انتظرُ ظهورَک و ظهور الحق علی یدیک.
    و من منتظر ظهور شما و ظهور حق به دست شما می باشم.
    برای برقراری رابطه شیعه با امام زمانش، چاره ای جز انتظار آن یار سفر کرده
    4- صحیح بخاری، ج2، ص16.

نیست؛ انتظاری که پیوند منتظِر را با منتظَر محکم کرده او را در زمره بهترین افراد قرار می دهد.
    «افضل اعمال امتی انتظار الفرج؛(1)
    بافضیلت ترین اعمال امت من، انتظار فرج است.»
    حضرت عبدالعظیم حسنی می گوید: بر سرورم حضرت جواد علیه السلام وارد شدم؛ تصمیم داشتم از او بپرسیم که آیا «قائم» شما همان مهدی است یا غیر او.
    پیش از آن که سخن بگویم فرمود:
    ای اباالقاسم! قائم ما همان مهدی است که باید در زمان غیبتش منتظر او بود.(2)
    اما انتظار حقیقی که در زیارت روز جمعه، شخص مؤمن خود را در زمره منتظران ظهور شماره می کند، انتظاری است همراه حرکت در مسیر منتظَر و آمادگی لازم برای دفاع از آرمان های او. «لَیُعِدنَّ احدُکم لخروج القائم و لو سهماً؛(3) باید هر کدام از شما برای خروج حضرت قائم(عج) آماده شود ولو با یک تیر.»
    این کمترین اندوخته منتظر است، که باید تلاش کند در جبهه های مختلف، مخصوصاً جبهه فرهنگی یک تیر را آماده داشته باشد تا در زمان ظهور، شرمنده و سرافکنده نگردد.
    بر این اساس، منتظران که در روایات در خیمه حضرت مهدی(عج) جای دارند، در حال حرکت و تلاش هستند در روایات هم انتظار عمل دانسته شده نه حالت.

آن هم محبوب ترین عمل: «اَحبٌ الاعمال الی الله عزوجل انتظار الفرج؛(1) محبوب ترین اعمال به سوی خدای عزوجل، انتظار فرج است.»
    انسانی که منتظر مسافر است نمی نشیند، بلکه همه مقدمات را برای آمدن مسافر فراهم می سازد؛ به همین دلیل ثواب انتظار را معادل غلطیدن در خون - که کار شهید است - دانسته اند.
    نکته دیگر سنخیت بین منتظِر و منتظَر است. آیا می شود من در خانه ظلم کنم؛ اما منتظر آمدن آقایی باشم که با آمدنش بساط ظالمان برچیده می شود؟!
    آیا می شود من حق زیردستانم را پایمال کنم؛ اما در انتظار کسی باشم که با آمدنش همه اقشار به حقشان می رسند... .
    باید در عقیده و عمل از حضرت مهدی(عج) الگو گرفت تا در مسیر سنخیت با ایشان وارد شد. وگرنه مدعی منتظِر بودن، فایده ای ندارد.
    اگر پول آمد برای بلال، من خرج منار کردم معلوم می شود من مدعی هستم.
    اگر در بوسیدن دو فرزندم عدالت را رعایت نکردم منتظر نیستم.
    اگر در پادگان سرباز را نوکر خودم دانستم نه خدمتگزار نظام، معلوم می شود من منتظر نیستم و... و اگر در این ادعاها بمانیم و به حقیقت انتظار نرسیم اعمال دیگرمان هم تحت الشعاع قرار گرفته و مورد قبول درگاه احدیت قرار نمی گیرد.
    امام صادق علیه السلام به یاران خود فرمود: آیا شما را از چیزی آگاه نکنم که خداوند بدون آن هیچ عملی را از بندگان نمی پذیرد.
    گفتند: بفرمائید.
    حضرت فرمود: گواهی به یگانگی خدا و نبوّت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و ولایت ما.... و

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

انتظار حضرت قائم(عج)

و همچنین اگر از زمره مدعیان انتظار بیرون نیائیم و به حقیقت انتظار نرسیم در گروه متحیران درآمده، در وادی زندگی سرگردان خواهیم ماند و در نهایت جهالت و ضلالت نصیبمان خواهد شد.
    آیت الله جوادی آملی فرمودند:
    انسان های عصر غیبت وجود مبارک ولیَّ عصر(عج) یا در زمره منتظران آن حضرت اند؛ یا نیستند و آنان که در گروه منتظران نیستند ناگزیر در زمره متحیران وادی ضلالت و جاهلیت اند.(2)
    نکته دیگر اینکه مهم ترین شرط یاری حضرت مهدی(عج) انتظار آن بزرگوارست.
    امام صادق علیه السلام فرمود:
    من سَرّه ان یکون من اصحاب القائم(عج) فلینتظر و لیعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر؛(3) هرکس خوشحال می شود که از یاران حضرت قائم(عج) باشد پس باید منتظر باشد و در حال انتظار عمل کند به تقوا و نیکویی های اخلاق.
    مراد این است که همه اعمالش باید در حالت انتظار شکل بگیرد تا مهیای یاری حضرت مهدی(عج) شود.
    5. پیوند پنجم: درخواست درود
    و اسئل الله ان یصلی علی محمد و آل محمد و اَن یجعلنی من المنتظرین لک و التابعین و الناصرین لک علی اعدائک و المستشهدین بین یدیک فی
    ص: 77
    جمله اولیائک.
    یکی از بهترین راهکارهای پیوند با حضرت مهدی(عج)، درود فرستادن بر او و خاندان پاکش است.
    صلوات، راه را برای ارتباط روحی و معنوی با حضرت، و درخواست از خدای متعال هموار می سازد.
    صلوات دعای مستجابی است که مستحب است قبل از دعا و برای اجابت آن، فرستاده شود.
    بعد از برقراری این پیوند، حاجاتی را در راستای هموار کردن مسیر ظهور، از خداوند متعال درخواست می کنیم.
    و اَن یجعلنی من المنتظرین لک؛
    و اینکه قرار دهد مرا از منتظرین شما.

امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6. پیوند ششم: تبعیت از امام

تبعیت یعنی پیروی کردن، پای جای پاگذاشتن.
    کسی که تابع امام است در اعتقاد، گفتار و رفتار تلاش می کند تا جا پای امام بگذارد.
    درباره حضرت یوسف علیه السلام آمده است که فرمود: (وَاتَّبَعْتُ مِلَّه آبَآئِی).(1)
    یا در جریان حضرت موسی علیه السلام و حضرت خضر علیه السلام آمده است که موسی علیه السلام گفت:
    (هَلْ أَتَّبِعُکَ عَلَیٰ أَن تُعَلِّمَنِ...).(2)

1- یوسف، 38.
    2- کهف، 27.
    ص: 78
    آیا تبعیت و پیروی کنم از شما بر اینکه بیاموزانی.... .
    به این معنا که دنباله رو شما باشم تا به هدفی که دارم برسم.
    در تبعیت از انسان کامل، رشد و پیشرفت حاصل می شود. اگر کسی به واقع بتواند زندگی خویش را بر مدار تبعیت و پیروی از امام عصر(عج) به عنوان الگوی برتر قراردهد بدون شک به بالاترین سعادت خواهد رسید.
    اما تبعیت، بدون شناخت سیره و روش آن بزرگوار حاصل نمی شود؛ کسی که در مقام تبعیت به دنبال برقراری پیوند با ولیَّ خدا است چاره ای جز شناخت متبوع ندارد.
    تابع در اکثر موارد از متبوع خود پیروی می کند وگرنه تبعیت شکل نمی گیرد. اما اینکه ما بتوانیم در همه ارکان زندگی از وجود نازنین حضرت، تبعیت کنیم امکان پذیر نیست؛ مهم آن است که ما در این مسیر قرار گرفته و حرکت نمائیم.

امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7.
    پیوند هفتم: یاری امام

انتظار واقعی، منتظر را به سوی تبعیت، و تبعیت او را به جاده یاری سوق می دهد.
    ناصر امام به بالاترین مقامات دست پیدا کرده است. و رحمت الهی به واسطه وقف اعضاء و جوارح در راه خدا و برای برقراری حکومت عدل الهی او را فرا گرفته است: «ناصرنا و محبنا ینتظر الرحمه؛(1)یاری کننده و محب ما در انتظار رحمت است. »
    یاری امام عصر(عج) به پایه ای از ارزش رسیده است که پدران بزگوار آن حضرت هم در آرزوی خدمت به آستان مهدوی تمنای شوق داشتند.

1- نهج البلاغه، خطبه109.
    ص: 79
    امام صادق علیه السلام فرمود:
    لو ادرکتُه لخدمته ایام حیاتی؛(1) اگر مهدی(عج) را درک می کردم تمام عمر به خدمت او مشغول می شدم.
    چرا که خدمت به مهدی(عج)، خدمت به تمام اهداف انبیاء از آدم تا خاتم است؛ خدمت به ترویج بندگی و عبودیت تام خداوند متعال که در حدیث قدسی آمده است:
    محبوب ترین افراد بعد از پیامبر و اهل بیتش علیهم السلام، کسانی هستند که آن ها را در مورد حقشان یاری کنند.
    داخل شدن در مقام نصرت امام عصر(عج) و برقراری این پیوند با حضرت مهدی(عج)، زمینه را برای آماده شدن یاران ظهور فراهم می سازد. شاید به همین دلیل است که در اکثر ادعیه و زیارات مهدوی به دوام، یادی از یاری امام عصر(عج) شده است.
    برای نمونه:
    در زیارت آل یس: واجعلنی اللهم من انصاره و اعوانه.
    در دعای عهد: اللهم اجعلنی من انصاره و اعوانه و الذابین عنه و المسارعین الیه فی قضاء حوائجه... .
    در زیارت رضویه: و اجعلنا ممن تنتصِرُ به لدینک و تعزُ به نصر ولیک.
    خدایا ما را از کسانی که برای احیای دین خود از او یاری خواهی و موفق به اعزاز ولی و حجّتت گردانی مقرر فرما.
    در دعای استغاثه به حضرت صاحب الامر آمده است:

1- کمال الدین و تمام النعمه، باب13، حدیث46.
    ص: 80

امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و کثَّر انصارک و اعوانک

لازم به ذکر است که مقام نصرت از مقام عون بالاتر است. عون در جایی است که کسی طلب یاری کرده و ما او را یاری می کنیم، اما نصرت قبل از درخواست می باشد.
    نکته دیگر اینکه یاری کننده امام، تحت توجه خاص حضرت قرار گرفته، از حمایت های بی دریغ ایشان بهره مند می شود:
    هشام در مجلسی وارد شد، امام صادق علیه السلام او را مورد تفقد و احترام قرار دادند به طوری که تعجب همگان برانگیخته شده بود.
    امام صادق علیه السلام برای اینکه علت این همه عزت و احترام را روشن فرماید به هشام اشاره کرده و فرمود:
    «هذا ناصرنا بقلبه و لسانه و یده؛(1) این هشام یاری کننده ماست با قلب و زبان و اعضایش.»
    هرچند مقام یاری امام، به خاطر ارزش بالایی که دارد از مشکلات و سختی ها هم بی بهره نیست.
    عبدالحمید واسطی از یاران امام باقر علیه السلام نزد ایشان رفت و گفت: ما در انتظار امر فرج همه زندگی خود را وقف کرده ایم که با مشکلاتی روبرو شده ایم.
    امام فرمود: ... خداوند راه رهایی از مشکلات را برای بنده ای که خود را وقف ما کرده، قرار می دهد. خدا رحمت کند بنده ای را که امر ولایت ما را زنده دارد.(2)
    ناگفته پیداست که خدمت به حضرت ولیعصر(عج) توفیقی است از جانب
    خداوند که زمینه ی پیدایش این توفیق، پاکی درون و تقوا است. در سفارشات اولیای دین نیز به این نکته اشاره شده است که ما را باتقوا و تلاش یاری کنید:
    «اعینونی بورعٍ و اجتهادٍ.(1) ما را با ورع و پاکی و اجتهاد یاری کنید. »
    چرا که هدف از ظهور حضرت مهدی(عج) فراگیری عبودیت خداوند متعال در جهان است؛ اگر فاصله ی من از این عبودیت زیاد باشد هرگز توفیق زمینه سازی این هدف بزرگ نصیبم نخواهد شد.

امضاء

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)