صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 56

موضوع: راهکارهای عملی یاد حضرت بقیه اللَّه الاعظم علیه السلام

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1-4- تفکّر در اینکه ایشان عصاره تمام انبیاء و ائمه علیهم السلام می باشد

همه آرزوی انبیاء و اولیاءعلیهم السلام در وجود مقدّس امام عصرعلیه السلام خلاصه می شود اهدافی که اولیای خدا به آنها نرسیدند همه آن اهداف به دست با کفایت ولی عصر حجه بن الحسن علیه السلام محقق می گردد لذا عصاره همه انبیاء و اولیاء معرفی شده اند. امام صادق علیه السلام می فرمایند:
    آقای ما قائم علیه السلام وقتی تکیه به خانه خدا می زنند می گویند:
    «ای مردم آگاه باشید هر کس اراده کرده است به آدم و شیث نگاه کند پس من آدم و شیث هستم. هر
    کس می خواهد به نوح و سام نگاه کند من نوح و سام هستم، هر کس می خواهد به ابراهیم و اسماعیل نگاه کند من ابراهیم و اسماعیل هستم. هر کس می خواهد به موسی و یوشع نگاه کند پس من موسی و یوشع هستم. هر کس می خواهد به عیسی و شمعون نگاه کند من عیسی و شمعون هستم. هر کس می خواهد به محمّد و علی علیهما السلام نگاه کند من محمّد و علی هستم. هر کس می خواهد به حسن و حسین علیهما السلام نگاه کند من حسن و حسین هستم. هر کس می خواهد به امامان از نسل حسین علیهم السلام نگاه کند من امامان از نسل حسین هستم».(116)
    به یاد ایشان بودن، یعنی به یاد تمام انبیاء و اولیاء بودن، و اگر قوه عاقله اندکی به کار آید به وسعت وجودی این انسان کامل اقرار و اعتراف خواهیم کرد و از معجزه عظیم الهی، یاد خواهیم نمود که چه ظرفیت والایی را خدای متعال به ایشان عطا فرموده است که خواسته های همه خدا مسلکان در آن قلب نورانی محقق خواهد شد.
    از طرفی هم ایشان وارث تمام انبیاء و ائمه علیهم السلام هستند و مواریث آن بزرگواران به دست با کفایت امام زمان علیه السلام رسیده است.
    انگشتر سلیمان که با آن جن و انس و باد را در تسخیر داشت، پیراهن ابراهیم علیه السلام که با آن از آتش نمرود، محفوظ ماند، و عصای موسی که آن قدرت عجیب را داشت، تابوت سکینه که متعلق به موسی علیه السلام و قوم بنی اسرائیل و مایه سکونت و آرامش آنها بود، نیز با حضرت مهدی علیه السلام است.
    و همچنین پرچم و شمشیر پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وآله
    نیز به امام عصرعلیه السلام به ارث رسیده است.(117)
    در یک کلام امام زمان علیه السلام وارث تمام کمالات معنوی و مادی 124 هزار پیامبر و سیزده معصوم علیهم السلام می باشند.
    در این صورت هرگز استبعادی نیست که چگونه یک نفر می تواند جهان را از ظلم و ستم نجات دهد؟! چرا که او عصاره تمام کمالات و صفات عالیه انبیاء و اولیاء می باشد و دست قدرت بی انتهای خداست.
    پس در این وجود عظیم و اینکه محقق کننده دعوت انبیاء و اولیاء است فکر کن و بیندیش. تا یاد او که نشاط و سرزندگی می آورد بیش از پیش با شما باشد.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1-5 - تفکّر پیرامون مهر و محبّت حضرت

«امام مظهر اسمای حسنای الهی و تجلی رحمت واسع حقّ است. کسی که تربیت شده خدای رحمان باشد، مظهر رحمت بی کران الهی است. امام پدری مهربان، همدمی شفیق و همراهی خیرخواه است.
    دریغا! در گوش ما همواره، از قهر مهدی - عجل اللَّه تعالی فرجه الشریف - گفته اند و ما را از شمشیر و جوی خون ترسانده اند و از مهر و عشق او به انسان ها و تلاش و فریادرسی او به عاشقان و منتظرانِ خود کم گفته اند، هیچ کس به ما نگفت که اگر او بیاید، فقیران را دستگیری، بی خانمان ها را سامان، بی کسان را همدم، غافلان را تذکّر، گم گشتگان را راه، دردمندان را درمان و در یک کلام، خاک نشینان عالم را کاخ نشین خواهد کرد.
    قهر او نیز جلوه محبّت اوست، چه اینکه قهر او بر جماعتی اندک و ناچیز از معاندان و نژادپرستانی خواهد بود که علی رغم رشد فکری انسان ها در آن عصر، و هدایت ها و معجزات آن حضرت و نزول مسیح علیه السلام از آسمان و اقتدایش به
    وی، باز هم به او کفر می ورزند و حکومت عدلش را گردن نمی گذارند و در زمین فساد می کنند».(118)
    مهر و محبّت او به وسعت ابدیت، تمام انسان ها را فرا می گیرد. در زیارت آل یس بر این رحمت واسعه الهی، سلام و سلامتی نثار می کنیم:
    «السلام علیک ایها.... الرحمه الواسعه».(119)
    و در دعای ندبه رحمت و رأفت آن جناب را از خداوند متعال درخواست می کنیم:
    «اللّهمّ هب لنا رأفته و رحمته و دعاءه و خیره؛(120) بار پروردگارا! بر ما رأفت و رحمت و دعا و نیکی او (حضرت مهدی علیه السلام) را عنایت فرما».
    و اوج این رحمت وسیع در جایی است که امام عصرعلیه السلام خود را به عنوان رحمت الهی معرفی می کند که همه چیز را فرا گرفته است.
    «انّ رحمه ربکم وسعت کلّ شی ء و انا تلک الرحمه؛(121) همانا رحمت پروردگارتان همه چیز را فراگرفته و من آن رحمت بیکران الهی هستم».
    اگر اندک زمانی از اوقات خویش را صرف تفکّر پیرامون این وجود شریف که سراسر مهر و رحمت است ارزش ببخشیم، انس و ارتباطمان با ایشان بیشتر می شود.
    هیچکس نیست که بخواهد از یک انسان مهربان و با لطف و کرم دور باشد. یاد این اسوه رحمت و مهر، قلب انسان را به مهر نزدیک و با عطوفت قرین می سازد.
    نمونه هایی از این مهربانی را می آوریم تا بیشتر با این میر مهر آشنا شویم و بدانیم که دشمن در دسیسه ای ناجوانمردانه در فکر این است که چهره ای خشن از امام مهر و مهربانی برای جوانان ما ترسیم کند تا همه از او فراری باشند و ظهورش را نخواهند.
    در حالی که در واقع، هیچ کس در عالَم به مهربانی فرزند زهراعلیها السلام
    نمی رسد.
    آیت اللَّه مشکینی و حجه الاسلام ری شهری جریان تشرف آیت اللَّه العظمی بهاء الدینی را این گونه بیان می کنند:
    آقا امام زمان علیه السلام از یکی از درهای اتاق وارد می شوند و سلام پر مهر و محبتی به ایشان می کنند که آقای بهاء الدینی می فرمودند: سلامی با این محتوا تاکنون نشنیده بودم. بعد هم فرمودند: «60 سال است در انتظار این معنی بودم». نگارنده این جریان را از دیگر شاگردان آیت اللَّه بهاء الدینی نیز شنیده ام.(122)
    در جریان حاج علی بغدادی این عطوفت و مهربانی بیشتر جلوه می کند و حضرت ایشان را در آغوش گرفته و به گرمی می فشارند.
    «... چون ثلث از راه را تقریباً طی کردم، سید جلیلی را دیدم که از طرف بغداد رو به من می آید. چون نزدیک شد، سلام کرد و دست های خود را گشود برای مصافحه و معانقه و فرمود: «اهلاً و سهلاً» و مرا در بغل گرفت و معانقه کردیم و هر دو یکدیگر را بوسیدیم و بر سر، عمامه سبز روشنی داشت و بر رخسار مبارکش خال سیاه بزرگی بود...».(123)
    موارد بسیاری اشاره به فریادرسی آن قطب عالم امکان دارد، که خود شاهد روشنی است بر دستگیری پدرانه آن امام عزیز، که اگر به نقل جریان های مفصّل در این مقام بپردازیم، از غرض کتاب باز می مانیم. آنچه مهم است اندیشیدن پیرامون رحمت واسعه آن بزرگوار و دستگیری و فریادرسی ایشان است که می تواند یاد مهربانش را به قلبمان آذین بندد و مایه آسایش و آرامش باشد.
    پس تفکّر پیرامون امیر مهربانی و مهربانی هایش بیاندیش و از یاد مبر.

امضاء

4. Top | #33

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1-6- تفکّر پیرامون غفلت از امام و فراقش

اگر بدست من افتد فراق را بکشم که روز هجر سیه باد و خانمان فراق
    رفیق خیل خیالیم و همنشین شکیب قرین آتش هجران و هم قران فراق(124)
    هنگامی که هر چه داریم و نداریم، از صدقه سر امام زمان علیه السلام است آن لحظه ایشان واسطه فیض و نعمت الهی هستند، وقتی بلا از شیعه، به برکت وجود ایشان دفع می گردد چرا غفلت از این همه مهربانی و کرم.
    طولانی شدن ایام غیبت، نباید ما را به غفلتی دین گریز مبتلا کند، و ما را از جان جانان دور نماید. یاد دلنشین مهدی زهراعلیها السلام باید همیشه در دل های شیفته ماندگار باشد و به سبب فراق و جدایی، اندوه و حزن مهمان قلب ها شود.
    یاد حضرت، مقدمه مبتلا شدن به درد شیرین فراق است، فراق سخت است امّا بی دردی، سخت تر، درد فراق اگر حاصل شود مژده وصل هم خواهد آمد.
    به درد هجر بسازید چاره جز این نیست فراق اگر نباشد وصال شیرین نیست امّا ما را چه شده که به روزمرّگی مبتلا شده ایم و فقط در فکر رفع حوائج خویشتن افتاده ایم، گویی امامی نداریم که در غربت و غیبت به سر می برد.
    حال اینکه ارزش دل به این است که دلبری داشته باشد که وابسته او شود و در دوری و هجرانش بسوزد و ناله سر دهد.
    سوز فراق از معشوق در سر تا سر عالم جریان دارد حتی جمادات هم از این قاعده مستثنی نیستند.
    الف) ناله جمادات مولوی شاعر عارف ایرانی در ضمن شعری، این حکایت را از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله نقل می کند که حضرت، به ستونی تکیه می زدند و برای اصحاب صحبت می کردند. بعد از مدتی اصحاب، منبر کوچکی برای حضرت آماده کردند. وقتی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه
    وآله روی منبر نشستند و به ستون تکیه ندادند، صدای ناله ای بلند شد. در این لحظه رسول خدا به طرف ستون رفتند و آن را در آغوش گرفتند بعد هم فرمودند: صدای ناله از این ستون بود که از جدایی و فراق من ناله زد و اگر او را در آغوش نمی گرفتم تا قیامت ناله می کرد و آن ستون معروف شد به ستون حنانه.
    استن حنانه از هجر رسول ناله می زد همچو ارباب عقول در تحیر مانده اصحاب رسول کز چه می نالد ستون با عرض و طول گفت پیغمبر چه خواهی ای ستون؟
    گفت: جانم از فراقت گشته خون از فراق تو مرا چون ساخت جان چون ننالم بی تو ای جان جهان؟
    گفت آن خواهم که دایم شد بقاش بشنو ای غافل کم از چوبی مباش!
    ملاهادی سبزواری در شرح مثنوی معنوی مولوی می گوید:
    چه همه متوجّه اند به باب الابواب که انسان کامل است خواه جماد و خواه نبات و خواه حیوان.(125)
    وقتی یک ستون چوبی این گونه از درد فراق ناله می زند، بسیار ناپسند است که انسان دارای عقل و شعور، در بی دردی مطلق سیر کند و هیچ در یاد فراق و جدایی از اصل انسانیت و انسان کامل نباشد.
    بنواخت نور مصطفی آن اُستن حنانه را
    کمتر ز چوبی نیستی حنانه شو حنانه شو
    ب) ناله حیوانات عالم، عالم شعور و احساس است و هر چیزی که در این عالم مشغول ذکر معبود است.
    «وَإِنْ مِن شَی ءٍ إِلَّا یسَبِّحُ بِحَمْدِهِ»؛(126) «همه چیز به تسبیح و حمد خدا مشغول هستند».
    حیوانات در دایره عشق ورزی و تحمل درد فراق، دنیای عجیبی دارند که انسان را به خجلت و شرمساری وامی دارد.
    ذوالجناح نام آشنایی است که در فراق
    اباعبداللَّه الحسین علیه السلام چشمانش پر از اشک و صدای ناله اش بلند شد.
    در زیارت ناحیه مقدسه می خوانیم:
    «و اسرع فرسک شارداً، الی خیامک قاصداً، محمحماً باکیاً؛(127) اسبت گریزان در حالی که می گریست و شیهه می زد به سوی خیمه ها شتافت».
    استادی نقل می کرد که طوطی اگر در قفس تنها باشد 20 سال می خواند امّا اگر کنار جفتش در قفس باشد 4 سال بیشتر نغمه ندارد.
    فرهنگ قرآنی به این نکته اشاره دارد که اگر یوسفی در سفر داری باید یعقوب وار در فراقش اشک بریزی، آنقدر که دیگران زبان به ملامت تو بگشایند.
    «قالُوا تاللَّهِ تَفْتَؤُا تَذْکُرُ یوسُفَ حَتَّی تَکُونَ حَرَضاً أَوْ تَکُونَ مِنَ الْهالِکِینَ»؛(128) «فرزندان به ملامت گفتند: به خدا سوگند که تو آنقدر دائم یوسف یوسف کنی تا از غصه فراقش مریض شوی یا خود را هلاک کنی».
    و این ذکر و گریه را آنقدر ادامه داد که چشمانش از شدت اشک فراق، سفید شد و بینایی خویش را از دست داد.
    «وَقالَ یا أَسَفَی عَلَی یوسُفَ وَابْیضَّتْ عَیناهُ مِنَ الْحُزْنِ»؛(129) «و گفت وا اسفا بر فراق یوسف عزیزم و از گریه غم، چشمانش (در انتظار یوسف) سفید شد».
    اگر با یاد امام عصرعلیه السلام انس بگیریم شاید بهتر درد فراق را درک کرد و به این نکته رسید که بی یاد و نام امام، زندگی کردن چه سخت است، اگر عزیزترین کس زندگی ات که هر چه داری و نداری از اوست در زندان باشد چگونه می توانی در بیرون از زندان خوش باشی و اصلاً به فکر تمام شدن مدت زندانی نباشی.
    امّا اگر با یاد او روز و شب را سپری کردی دیگر آرام نمی نشینی و از درد فراق و دوری سپندوار در
    التهاب خواهی بود.
    پس تفکّر کنیم که چه بی انصافی است بی دردی از صاحب درمان و بی فراقی از کسی که جمادات و حیوانات در فراقش نالان هستند.
    تأمّل کنیم که بدون او چقدر زندگی، خشن و خشک است و غربت و غیبتش را به اندک تأملی، بررسی کنیم تا بیشتر به یاد شیرینش آشنا شویم.
    در علل بی دردی و بی اشکی در فراقش تفکّر کنیم.

امضاء

5. Top | #34

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1-7- تفکّر پیرامون اسامی آن حضرت علیه السلام

بیشتر اسامی امام عصرعلیه السلام از طرف خدای متعال و انبیاء و اوصیاءعلیهم السلام است و نامگذاری خداوند و خلفایش مثل نامگذاری ما مردم نیست که بدون جهت و بدون ملاحظه معنای اسم باشد. لذا اگر اسمی برای وجود مقدّس حجه بن الحسن علیه السلام معین شده ایشان مسمای آن اسم را هم دارند، به عنوان مثال اگر اسم ایشان هادی است در واقع هم ایشان هدایت کننده می باشند.
    پس تفکّر در اسامی مقدّس و شیرینشان، ضمن ایجاد بابی جدید در معرفت مهدوی، می تواند یادآور آن وجود مقدّس باشد.
    مرحوم حاج میرزا حسین نوری در کتاب شریف «نجم الثاقب» صد و هشتاد و دو اسم و لقب برای آن امام همام می آورند که ما به عنوان نمونه به چند مورد اشاره می کنیم.
    الف) مهدی علیه السلام که معروف ترین اسم حضرت است.
    ابی سعید خراسانی از امام صادق علیه السلام سؤال نمود: «چرا آن جناب به مهدی نامیده شده؟»
    امام فرمود: «زیرا که او مردم را به سوی هر امر مخفی هدایت می کند».(130)
    «یعنی از خصوصیات حضرت مهدی علیه السلام این است که هدایت می شود به امور پنهانی و سپس هدایت می کند به آنها، امور پنهانی به دست آوردن کتاب های اصلی خدا و پیغمبران است: تورات و انجیل و زبور و ...».(131)

امضاء

6. Top | #35

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب) قائم علیه السلام اسم آن

جناب است در زبور سیزدهم و در کتاب بدلیموموا.
    قائم یعنی برپا شونده در فرمان حقّ تعالی؛ زیرا آن حضرت پیوسته در شب و روز، مهیای فرمان الهی است که به محض اشاره، ظهور نماید.(132)
    علّت نامیده شدن آن حضرت به این اسم با مقصود کتاب، بسیار مناسب است.
    «صقر بن ابی دلف گوید از امام جوادعلیه السلام از امام قبل از امام عسکری علیه السلام پرسیدم. او به شدت گریست و سپس فرمود: پس از امام حسن عسکری علیه السلام فرزندش قائم به حقّ امام منتظر است.
    گفتم: ای فرزند رسول خدا چرا او را قائم می گویند؟
    فرمود: زیرا او پس از آنکه یادش از بین برود و اکثر معتقدین به امامتش مرتد شوند قیام می کند».(133)
    ضرورت یاد حضرت مهدی علیه السلام با خواندن این روایت بیشتر نمایان می شود که آسیب مهم زمان غیبت، غفلت از یاد و نام آن بزرگوار معرفی شده است.
    در روایت دیگری آورده است که فرمودند:
    «قائم علیه السلام را قائم نامیدند؛ زیرا که او بر می خیزد بعد از موت ذکرش».(134)
    پس علّت تسمیه و نامگذاری به این اسم، این است که قبل از ظهور و قیامش مردم نام او را نمی برند.
    تأیید بر این مسأله، چهار لقب دیگر از القاب شیرین حضرت است که عبارتند از «طرید» یعنی رانده شده «شرید» یعنی گریخته، کسی که مردم او را طرد کرده اند، به او اعتنا نمی کنند. «فرید» و «وحید» که هر دو به معنی یکّه و تنها می باشند.
    نکته دیگر در مورد این اسم این است که شیعیان در هنگام شنیدن این اسم می ایستند و قیام می کنند امام صادق علیه السلام در روایتی علّت این امر را این گونه فرمودند:
    «لانّ له غیبه طولانیه و من شده الرافه
    الی احبّته ینظر الی کل من یذکره لهذا اللقب المشعر بدولته و الحسره بغربته؛(135) این کار به این جهت است که آن حضرت غیبتی طولانی خواهد داشت و به خاطر رأفت شدیدی که نسبت به دوستداران خود دارد، به تمام کسانی که او را با این لقب یاد کنند که اشعار به دولت آن حضرت دارد و گویای حسرت و اندوه یاد کننده از باب غریبی امام زمانش است، نظر می فرماید».
    حضرت بعد از این، توضیح می دهند که شایسته است بنده ای که نسبت به ارباب خود خاضع است، وقتی اربابش با چشمان مبارک به او نگاه می کند، برای تعظیم و بزرگداشت و ادای احترام نسبت به مولا از جای خود برخیزد و برای فرج او دعا کند.(136)
    در کتاب الغدیر علّامه امینی نقل می کنند که وقتی دعبل قصیده اش را برای امام رضاعلیه السلام خواند و حضرت حجت - عجل اللَّه تعالی فرجه - را ذکر کرد، امام رضاعلیه السلام دست خود را بر سر گذاشت و در حالی که ایستاده بود تواضع کرد و برای فرجش دعا کرد.(137)
    ج) بقیه اللَّه یکی از القاب معروف حضرت مهدی علیه السلام است.
    بقیه اللَّه یعنی بقیه و بازمانده خلفای خدا در زمین از انبیاء و اوصیاء یا کسانی که خدا به وسیله آنها بندگانش را باقی می دارد و مورد رحمت قرار می دهد.(138)
    از حضرت صادق علیه السلام سؤال شد: آیا می شود به قائم آل محمّدصلی الله علیه وآله به عنوان امیرالمؤمنین سلام کرد؟
    فرمود: نه، این اسمی است که خداوند متعال امیرالمؤمنین علی علیه السلام را به آن نامیده و قبل و بعد از او جز کافر به این نام نامیده نشود.
    راوی عرضه داشت: فدای شما
    شوم! پس به حضرتش چگونه باید سلام کرد؟
    فرمود: باید گفت: «السلام علیک یا بقیه اللَّه» آنگاه آیه شریفه را تلاوت فرمود: «بَقِیتُ اللَّهِ خَیرٌ لَکُمْ إِن کُنتُمْ مُؤْمِنِینَ».(139)
    د) منتظَر
    به کسی گویند که عدّه ای در انتظار او باشند. بر این اساس امام عصرعلیه السلام را از آن جهت منتظَر می نامند که شیعیان در انتظار او به سر می برند تا پس از اذن ظهور پیدا کردن آن حضرت از طرف خداوند متعال، به یاری او بشتابند.
    درباره علّت منتظر نامیده شدن امام مهدی علیه السلام روایاتی از طرف ائمه اطهارعلیهم السلام نقل شده است. از جمله اینکه:
    روزی شخصی از امام باقرعلیه السلام سؤال کرد: ای فرزند رسول خدا! به چه دلیل مهدی آل محمّدصلی الله علیه وآله را منتظَر نامیده اند؟
    آن حضرت در جواب فرمودند: به این دلیل او را منتظَر می گویند که آن حضرت دوره غیبت بسیار طولانی خواهد داشت. پیروان مخلص او در طول این دوره با وجود سختی های زیادی که دارد در انتظار ظهور او به سر خواهند برد.(140)
    وقتی امام صادق علیه السلام می فرماید:
    «توقع امر صاحبک لیلاً و نهاراً؛ شب و روز منتظِر امر صاحبت باش» لازمه اش این است که شب و روز به یاد منتظَر باش.
    ه ) صاحب الزمان - امام زمان علیه السلام یکی دیگر از القاب مشهور حضرت، صاحب الزمان است که بدون توجّه به معنای پربارش، آن را استعمال می کنیم.
    در زیارتی که هر روز صبح بعد از نماز، حضرت مهدی علیه السلام به آن زیارت می شود آمده است:
    «اللّهمّ بلّغ مولای صاحب الزمان صلوات اللَّه علیه عن جمیع المؤمنین و المؤمنات».(141)
    که اشاره به این نام شده است.
    «امام زمان» هم متخذ از کلمه «صاحب الزمان» است.
    حضرت آیت اللَّه
    وحید خراسانی درباره کلمه «امام زمان» چنین می گوید:
    اگر درباره اضافه شدن کلمه «صاحب و امام» به «زمان» اندیشه کنید و در اینکه آن حضرت جلوی زمان و پیش از زمان است و زمان، پشت سر اوست فکر کنید، تمام کمال، معرفت را نسبت به حضرت مهدی علیه السلام پیدا می کنید؛ زیرا اصلاً هیچ تعبیری ادقّ از این تعبیر نیست و این تعبیر، فقط نسبت به حضرت حجت علیه السلام و در خصوص آن حضرت است.
    اگر کسی عمق این مطلب را بفهمد، خواهد دانست که چرا امام زمان علیه السلام پیر نمی شود. آن حضرت هم مقدم بر «زمانیات» است و هم مقدم بر «زمان». و امامت زمان ممکن نیست مگر آنکه به سرحدّ تجردی برسد که بتواند تمام زمان را امامت کند... لذا آن حضرت ملقب است به «صاحب الزمان» پس وجود او مسیطر بر زمان است.(142)
    خلاصه مطلب اینکه زمان چون بر ما اثر می گذارد ما را پیر و فرسوده می نماید و امام عصرعلیه السلام صاحب زمان هستند، یعنی اختیار دارِ زمان می باشند و ایشان بر زمان اثر دارند نه زمان بر ایشان.
    یاد حضرت در این دوران که غربت و غریبی ایشان بیشتر نمایان است، ضرورت بیشتری دارد و تفکّر بر این اسامی شیرین، می تواند ما را متذکر لحظات ناب زندگی آن حضرت کند.
    اسامی دیگر حضرت را به اختصار و به عنوان نمونه ذکر می کنیم.
    احمد، ابوصالح، احسان، حجت، صالح، غریم، منصور، مؤمل، موعود، محسن و هادی.

امضاء

7. Top | #36

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- دعا

اشاره

وقتی به یاد کسی باشیم می توانیم برایش دعا کنیم پس دعا نمی تواند راهکار عملی یاد حضرت باشد. امّا می شود با تداعی معانیی از جمله تذکّر به زمان های اجابت دعا و شرط دعا برای
    حضرت، یاد حضرت را نیز همراه شویم.
    به عنوان مثال، در روایات داریم که هنگام بارش باران، درهای رحمت الهی باز است و رحمت خدا جاری است بنابراین دعا در آن زمان مستجاب است پس برای فرج مولایمان دعا کنیم.
    ضمن اینکه اگر فواید دعا کردن برای حضرت و فرج شریفشان را مطالعه و متذکر شویم کارگشا بوده و ما را بیشتر به دعا ترغیب می کند.
    در کتاب مکیال المکارم حدود 90 فایده و ویژگی که بر مسأله دعا در تعجیل فرج آن حضرت مترتب است، آورده اند.
    ضمن اینکه خود حضرت بسیار بر این امر سفارش فرموده اند از جمله اینکه فرمودند:
    «و اکثروا الدعا بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم».
    که حضرت ضمن اینکه کثرت دعا را خواسته اند کثرت یاد و ذکر را نیز خواسته اند.
    حال مواردی که برای امر دعا تأکید شده است می آوریم تا با آمدن آن زمان ها، به یاد حضرت دل هایمان آباد شود و دعایشان را خالصانه بر زبان جاری سازیم.

امضاء

8. Top | #37

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-2- بعد از هر دو رکعت نماز شب

توفیق اگر یار شود و برنامه های نماز شب قضا کن تلویزیون اجازه دهد که شب را زودتر بخوابیم، و نیمه های شب بیدار شویم، می توانیم به مراتب بالای یاد حضرت برسیم.
    در سکوت و خلوت شب، به یاد نماز شب عزیز دل ها باشیم و بعد از هر دو رکعت نماز شب، دست ها را مخلصانه و با اشک بالا بیاوریم و برای سلامتی و فرج آن بزرگوار دعا کنیم.
    در ضمنِ دعایی که بعد از دو رکعت اوّل نماز شب وارد شده آورده اند:
    «... ان تصلّی علی محمّد و آل محمّد و ان تعجّل فرج ولیک و ابن ولیک».(144)

امضاء

9. Top | #38

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-3- در قنوت نمازها

قنوت اوج خواسته های ما در نماز است که اجازه داریم هرچه را از خدا بخواهیم پس بهتر است که بالاترین چیز را طلب کنیم و به یاد بهترین بنده خدا باشیم.
    وقتی ائمه معصومین علیهم السلام در قنوت نمازهایشان برای آن حضرت دعا می کردند چرا ما از این فیض بزرگ، محروم باشیم. از امیرالمؤمنین علیه السلام تا خود حضرت مهدی علیه السلام در دعاها با مضامین عالی و بعضاً طولانی برای فرج ولی عصرعلیه السلام دعا می نمودند.
    ما هم در قنوت، یاد آن ولی خدا را با دعا برای فرجش، زنده کنیم.
    خود حضرت نیز بر این امر که در قنوت نماز برایم دعا کنید سفارش و تأکید فرموده اند.
    یکی از شاگردان آیت اللَّه بهاء الدینی (رضوان اللَّه تعالی علیه) نقل می کند که سال ها بود در قنوت سرور عزیزمان حضرت آیت اللَّه بهاء الدینی آیات نورانی و دعاهای مرسوم را می شنیدیم، تا اینکه ناگهان زمانی متوجه شدیم که نوع کلمات و عبارات ایشان تغییر یافته است. چون دستان خود را مقابل صورت می گیرند، برای حضرت مهدی علیه السلام دعا
    می کند. (و دعای اللّهمّ کن لولیک الحجه بن الحسن.... را می خوانند). روزی علّت را از محضر ایشان پرسیدم. به یک جمله بسنده کردند و فرمودند: «حضرت پیغام دادند در قنوت برای من دعا کنید».(145)
    شایسته است که امامان جماعت مساجد به این سفارش حضرت لبیک گفته و در تمام کشور همه قنوت ها (مثلاً نماز عصر و عشاء) نورانی شود به دعای «اللّهمّ کن لولیک...» که به تبع ائمه جماعت، مردم بزرگوار نیز این سیره را پیش خواهند گرفت. ان شاء اللَّه.

امضاء

10. Top | #39

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-4- در حال سجده

هر وقت در سجده بودیم، به یاد آوریم که نزدیک ترین حالات را به خدای قاضی الحاجات داریم و دعا در این حالت به اجابت نزدیک است و چه کسی بهتر از فرزند زهرای اطهرعلیها السلام که برایش دعا کنیم و با صرف کلام و وقت خود در راه ایشان، به خودمان ارزش دهیم.
    و بعد از هر نماز که سجده شکر بجا می آوریم بدانیم که دعا برای ولی نعمت، مهم ترین اقسام شکر است.

امضاء

11. Top | #40

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-5 - شب جمعه

خورشید روز پنج شنبه که به افول گرایید، مهیا شو که لحظات بسیار نورانی در پیش است، شب جمعه، شب رحمت واسعه الهی است و لذا با دعا برای آن ولی خدا، یاد شیرینش را در دل زنده کنیم.
    یکی از اعمال شب جمعه هم این است که صد بار گفته شود:
    «اللّهمّ صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجنه و الانس من الاولین و الآخرین».(146)

امضاء

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع