نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آیا آیه دوم سوره فتح «لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ» عصمت رسول اکرم(ص) را زیر سئوال می برد؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض آیا آیه دوم سوره فتح «لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ» عصمت رسول اکرم(ص) را زیر سئوال می برد؟

آیا آیه دوم سوره فتح «لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ» عصمت رسول اکرم(ص) را زیر سئوال می برد؟

إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا . لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ وَيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكَ وَيَهْدِيَكَ صِرَاطًا مُسْتَقِيمًا .
    اين آيات مستمسك افرادي قرار گرفته است كه اعتقاد به عصمت پيامبر اسلام ندارند . خداوند در آيۀ دوم مي‌فرمايد :
    گناهان گذشته و گناهان آيندۀ تو را مي‌بخشيم .
    اين آيه تنها آيه‌اي است كه معتقدان به عدم عصمت حضرت ر سول به آن تمسك كرده‌اند .

پاسخ:
    غالب مترجمين قرآن ، اين آيه را این ‌طور ترجمه كرده‌اند :
    خداوند گناهان گذشته و آينده‌ات را بخشيد .
    به نظر مي‌رسد كه اين طور معنا كاملاً و صددرصد اشتباه است . زیرا:
    كلمۀ « تأخر » غير از « تأتي » است . ما تقدم من ذنبك و ما «تأتي» نيست . كه به معناي گناهان گذشته و آينده باشد .
    بلكه به اين معنا است كه :گناهاني مقدم شده و تأخير افتاده .
    اين تأخير افتاده مربوط به زمان گذشته است نه به زمان آينده . كلمۀ تأخر هم فعل ماضي است نه فعل مضارع كه ما بگوييم « تأخر » به معناي آينده است . ومتاسفانه كمتر ديده شده كه آقايان مترجمين به اين نكته توجه كنند . غالبا مترجمين به همين شكل معنا كرده‌اند .
    در رابطه با اين آيه ، اكثريت مفسرين بر اين عقيده هستند كه اين آيه در قضيه صلح حديبيه نازل شده است . بعضاً هم مي‌گويند كه در رابطه با فتح مكه است . اين جا قرآن مي‌گويد :
    إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا . لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ وَيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكَ وَيَهْدِيَكَ صِرَاطًا مُسْتَقِيمًا .
    ما در اين جنگ ( حديبيه يا فتح مكه ) فتح مبيني را باز كرديم ، تا اين كه بخشيده شود . (كلمۀ «لام » تعليلي است ) يعني غفران ما تقدم من الذنب و ما تأخر يك تناسبي دارد با فتح .
    علامۀ طباطبائي مي‌فرمايند :
    از آن‌جايي كه ما همواره واژۀ ذنب كه به گوشمان مي‌خورد ، بلا فاصله گناه به ذهن ما خطور مي‌كند . و حال آن‌كه معناي واقعي ذنب گناه نيست ؛ بلكه آثار سوء است . و از كلمۀ « غفران » هم ما معمولاً‌ معناي بخشش را استفاده مي‌كنيم ؛ و حال آن‌كه معناي غفران پوشش است نه بخشش . و لذا در اين جا قرآن مي‌فرمايد :
    اي پيامبر ! ما فتح مبيني را نصيب تو كرديم ، تا بپوشانيم براي تو آن‌چه را كه مقدم شده از آثار سوء و آن‌چه كه تأخير افتاده . خداي عالم نعمتش را با اين بر شما تمام كرده است .
    در اين جا با توجه به اين قضيۀ صلح حديبيه يا فتح مكه ، مراد از اين « ذنب » آثار سوئي است كه در نزد قريش نسبت به نبي مكرم بوده است ؛ چه قبل از هجرت ، چه بعد از هجرت . پيغمبر اكرم ، قبل از هجرت تمام بساط عقيدتي قريش را بهم زد و با مباني اعتقادي و بت پرستي آن‌ها مبارزه كرد . و بعد از هجرت هم رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم در عزوات متعدد شخصيت‌هاي برجستۀ قريش را به خاك مزلت انداخت و لذا قريش نسبت به نبي مكرم ، كينۀ سخت در دل داشتند و آثار سؤئي از اين عمل كرد نبي مكرم ؛ چه قبل از هجرت و چه بعد از هجرت ، در دل قريش بود ؛ همان‌گونه در رابطه با حضرت موسي عليه السلام هم كه وقتي خداي عالم او را مأمور مي‌كند براي هدايت بني اسرائيل و غبطيان مي‌گويد :
    وَلَهُمْ عَلَيَّ ذَنْبٌ فَأَخَافُ أَنْ يَقْتُلُونِ . الشعراء / 14
    من نسبت به غطبيان احساس مي‌كنم كه ذنبي دارم .
    ذنب گناه نيست . حضرت موسي آن غبطي را كه در حال تعدي و تجاوز بود ، و نيز محدور الدم بود ، او را از ظلم دفع كرد و نه تنها گناهي نكرد ؛ بلكه به وظيفۀ بندگي و الهي‌اش عمل كرد . « وَلَهُمْ عَلَيَّ ذَنْبٌ » يعني آثار سوئي از اين عمل‌كرد من در اذهان بني اسرائيل و غبطيان و فرعونيان است . « فَأَخَافُ أَنْ يَقْتُلُونِ » مي‌ترسم اين غبطيان به خاطر اين آثار سوء مرا بكشند . و لذا در سورۀ فتح هم خداي عالم مي‌فرمايد :
    پيغمبر ! آثار سوئي كه از عمل‌كرد تو ؛ چه قبل از هجرت ، چه بعد از هجرت در نزد مشركان قريش بود و از اين كار شما قريش در دل كينه داشتند ، و تصميم گرفته بودند مادامي كه انتقام نگيرند از جا ننشينند ؛ ولي ما با اين فتحي كه نصيب تو كرديم ، شوكتي كه براي تو در اين فتح عنايت كرديم ، مشركان قريش از هر گونه انتقام‌گيري ، مأيوس شدند و ديگر آن آثار سوئي كه در نزد قريش نسبت به تو بود ، خداي عالم همه را پوشش داد .
    لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ ؛ يعني خداي عالم پوشش داد آن‌چه كه قبل از هجرت و آن‌چه بعد از هجرت از آثار سوئي كه در نزد قريش بود بود ، از تو پوشش داد .
    علامه طباطبائي در ج 18 الميزان ، ص 254 - تفسير نمونۀ عربي «الأمثل » ج16 ، ص 422 .
    آيت الله العظمي ناصر مكارم شيرازي در كتاب تفسير نمونه مي‌گويد :
    آن آقاياني كه به كلمۀ لام در « ليغفر لك الله » توجه داشته باشند ، ارتباط ميان غفران ما تقدم و ما تأخر با « إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا » مرتبط كنند ، كاملاً اين معناي را كه ما كرديم ، كاملاً‌ واضح و روشن مي‌كند .

همين تعبير را هم بزرگان اهل سنت دارند :
    قرطبي در كتاب تفسيرش ، ج1 ، ص 349 مي‌گويد :
    وقال جمهور من الفقهاء من أصحاب مالك وأبي حنيفة والشافعي : إنهم معصومون من الصغائر كلها كعصمتهم من الكبائر أجمعها ، لأنا أمرنا باتباعهم في أفعالهم وآثارهم وسيرهم أمرا مطلقا من غير التزام قرينة ، فلو جوزنا عليهم الصغائر لم يمكن الاقتداء بهم ، إذ ليس كل فعل من أفعالهم يتميز مقصده من القربة والإباحة أو الحظر أو المعصية ، ولا يصح أن يؤمر المرء بامتثال أمر لعله معصية ، لا سيما على من يرى تقديم الفعل على القول إذا تعارضا من الأصوليين .
    تفسير القرطبي ، القرطبي ، ج 1 ، ص 308
    تمام فقهاي مالكي ، حنفي و شافعي متفق القول هستند كه انبياء از هر گونه گناه ، چه از صغائير و چه از غير صغائر ، معصوم هستند ؛ چون خداي عالم به ما دستور داده است از اين‌ها تبعيت كنيم ؛ هم در افعال‌شان و هم در گفتارشان و هم در سيره وبرخوردشان به صورت امر مطلق .
    اين نشان مي‌دهد كه اين كلمۀ « ذنب » در اين جا به معناي گناه نيست ؛ بلكه مراد آثار سوئي است كه كفار قريش نسبت به نبي مكرم داشتند .

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)