نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: می گویند: اگر پیامبر(ص) عصمت داشت ، پس چرا فرمود« من هم به عمل خود وارد بهشت نمي شوم مگر اينكه رحمت خدا مرا فراگيرد ؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض می گویند: اگر پیامبر(ص) عصمت داشت ، پس چرا فرمود« من هم به عمل خود وارد بهشت نمي شوم مگر اينكه رحمت خدا مرا فراگيرد ؟

می گویند: اگر پیامبر(ص) عصمت داشت ، پس چرا فرمود« من هم به عمل خود وارد بهشت نمي شوم مگر اينكه رحمت خدا مرا فراگيرد و فضل او شامل حال من شود»؟

شبهه:

در حديث رسول خدا فرموده:

احدي از شما به واسطه ي عمل خود هرگز وارد بهشت نمي شود.

عرض كردند: آيا شما هم يا رسول الله؟

فرمود: من هم به عمل خود وارد بهشت نمي شوم مگر اينكه رحمت خدا مرا فراگيرد و فضل او شامل حال من شود.

و ثابت و محقق است كه آن حضرت در دعاها به خدا عرض مينمود:

اللهم اغفرلى خطيئتى وجهلى واسرافى فى أمرى و ما أنت أعلم به منى، اللهم اغفرلى هزلى وجدى، وخطأى وعمدى، وكل ذلك عندى متفق عليه.

يعني: خدايا خطا و عمد مرا بيامرز و از جهل و اسراف من در امورم و از آنچه كه تو از من به آن داناتري در گذر، خدايا مزاح مرا و خطا و عمد مرا و همه ي اينها در من است.( رسول خدا فرمود روزي هفتاد بار من استغفار مي كنم، و فرمود: تمام بني آدم خطا كارند و بهترين خطا كاران توبه كنندگانند)

در حالیکه آن كسي كه خود را از خطا و گناه سالم و بركنار ميداند چه احتياجي به توبه و رجوع به سوي الله دارد و انبياي بني اسرائيل كه به درگاه خدا توبه و انابه مي كردند ما نديديم كسي از خودي و غيره از توبه ي پيغمبرشان مذمت كند و آنرا عيب بداند.

يا در نهج البلاغه نامه اي از علي آمده به فرماندار خود در شيراز يعني منذر بن جارود عبدي، مي نويسد:

إما بعد، فإن صلاح أبيك غرني منك و ظننت أنك تتبع هديه و تسلك سبيله

نامة شماره‌:71

يعني:«شايستگي پدرت مرا دربارة تو فريب داد و گمان كردم كه دنبال هدايت او ميروي و از طريقي كه پدرت رفت رهسپار مي شوي»

ومنذر بن جارود كسي بود كه علي(ع) دربارة وي اشتباه كرد او را به حكومت شيراز فرستاد و او هم 4000 درهم از بيت المال را تصرف كرده بنزد معاويه گريخت چنانچه شارحين نهج البلاغه نوشته اند.

يا در تهذيب الأحكام شيخ طوسي كه از كتب اربعة شيعه است، در جزء سوم صفحة 40 ءچاپ نجف مينويسد:

صلى علي على الناس على غير طهر و كانت الظهر ثم دخل، فخرج مناديه: إن أمير المؤمنين صلى على غير طهر فأعيدوا فليبلغ الشاهد الغائب

يعني:«علي نماز ظهر را بدون وضو خواند پس داخل منزل شد، آنگاه منادي آن حضرت بيرون آمد و إعلام كرد كه امير مؤمنان بدون وضو نماز خوانده و نمازتان را اعاده كنيد و حاضر به غائب ابلاغ كند»

همه اینها با اعتقاد به عصمت که شیعه درباره پیامبر(ص) وعلی(ع) و اهل بیت دارد منافات دارد.

پاسخ:

1-در مورد روايتي که در مورد استغفار آمده است و نيز روايات مشابه ، پاسخ هاي بسيار داده شده است تنها به يک پاسخ بسنده مي کنيم

در آيه قرآن آمده است:

فمن تبعني فإنه مني

هرکس از من تبعيت کند او از من است

اين استغفار رسول خدا در واقع براي کساني است که طبق آيه قرآن جزو ذات رسول خدا (ص) به حساب مي آمده اند

2-در مورد نامه نهج البلاغه ، يکي از معاني غرر که در تاج العروس نيز آمده است أجرأ است ، يعني «جرات پيدا» کردن ، يعني من براي گذاشتن تو در اين کار تحقيق کردم و يکي از مواردي که سبب شد من جرات پيدا کنم تو را در اينجا قرار دهم و سبب شد تا گمان کنم تو نيز خوب هستي ، خوبي پدرت بود.

3- در مورد روايت سوم نيز جزو خيانت ها و تقطيعات گمراهان است ، زيرا در خود تهذيب چنين آمده است :

فهذا خبر شاذ مخالف للاخبار كلها وما هذا حكمه لا يجوز العمل به ، على أن فيه ما يبطله وهو ان أمير المؤمنين عليه السلام أدى فريضة على غير طهر ساهيا عن ذلك

جداي از اينکه سند روايت نيز ضعيف است .

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع