صفحه 5 از 20 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 197

موضوع: توبه آغوش رحمت

1. Top | #41

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- راه توبه ی واقعی

توبه مساله ی ساده آسانی نیست توبه همراه با یک سلسله شرایط معنوی و عملی قابل تحقق است.
    حال ندامت تصمیم بر آینه ای ملکوتی و پاک، تبدیل سیئات اخلاقی به حسنات اخلاقی ، اصلاح عمل، جبران گذشته و تکیه کردن بر ایمان به خدا و قیامت عناصری است که ساختمان توبه از آنها ساخته می شود، و بنای انابه از آنها بر پا می گردد.
    الا الذین تابوا و اصلحوا و بینوا فاولئک اتوب علیهم و انا التواب الرحیم (114)
    مگر آنان که با گناه قطع رابطه کرده به خدا بازگشتند و اخلاق و عمل خود را اصلاح نمودند و آنچه را از حق پنهان می داشتند برای مردم بیان کردند، پس توبه ی ایشان را می پذیرم و من پذیرنده ی توبه و مهربانم.
    انما التوبه علی اللَّه للذین یعملون السوء بجهاله ثم یتوبون من قریب فاولئک یتوب اللَّه علیم و کان اللَّه علیما حکیما (115)
    محققا بازگشت و توبه ی کسانی مورد توجه است که بدی را از روی جهالت انجام دهند سپس به زودی و بدون فوت و تاخیر انداختن توبه رو به جانب حق کنند خداوند توبه ی آنان را می پذیرد که خداوند علیم و حکیم است
    فمن تاب من بعد ظلمه و اصلح فان اللَّه یتوب علیه ان اللَّه غفور رحیم(116)
    کسی که بعد از ستمش بر قانون و بر مردم و بر نفس خویش ، و توبه کند و عقیده و اخلاق و عملش را اصلاح نماید خداوند توبه اش را می پذیرد همانا خداوند آمرزنده ومهربان است،
    و الذین عملوا السیئات ثم تابوا من بعدها و آمنوا ان ربک من بعدها لغفور رحیم (117)
    آنان که کار زشت ، سپس بعد از زشتی توبه کردند و اهل ایمان شدند همانا پرودگارت بعد از توبه ی آنان آمرزنده ی مهربان است.
    فان تابوا و اقاموا الصلاه و آتوا الزکاه فاخوانکم فی الدین... (118)
    گنهکاران اگر توبه کردند و نماز را به پا داشتند و زکات پرداختند پس برادران دینی شما هستند.
    بر اساس این آیات ایمان به خدا و قیامت اصلاح عقیده و اخلاق و عمل بازگشت فوری و بدون تاخیر قطع رابطه با ستم، بر پا داشتن نماز پرداخت زکات و بازگرداندن حقوق مالی مردم به مردم از شرایط توبه واقعی است و هر کس به این صورت توبه کند بودن تردید به حقیقت توبه رسیده و توبه حقیقی را محقق ساخته و توبه اش صد در صد مورد قبول حق است.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3- پذیرش توبه

گنهکار زمانی که امر حضرت حق را در مساله ی توبه اطاعت کرد و به شرایط توبه عمل کرد و راهی را که قرآن برای توبه ترسیم نموده پیمود، بدون تردید خداوند مهربان که وعده ی قبولی به گنهکار داده توبه اش را می پذیرد و نشان قبولی توبه بر پرونده اش ثبت می کند و روی را از گناه پاک نمود ظلمت و تاریکی باطنش را به نور و سپیدی تبدیل می نماید.
    الم یعلموا ان اللَّه هو یقبل التوابه عن عباده... (119)
    آیا ندانسته که همانا خداوند توبه را از بندگانش قبول می کند؟
    و هو الذی یقبل التوبه عن عباده و یعفوا عن السئیات... (120)
    و اوست خداوندی که توبه را از بندگانش می پذیرد و از بدیهای آنان گذشت می کند.
    غافر الذنب و قابل التوب... (121)
    خداوند آمرزنده ی گناه و قبول کننده ی توبه است.

امضاء

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4- روی گردانی از توبه

اگر توبه نکردن گنهکار به علت مایوس بودنش از رحمت خدا باشد باید بداند که یاس از رحمت جزء اخلاق کافران نیست (122)
    اگر روی گردانی گنهکار از توبه به تصور این معنی باشد که خداوند قدرت بر آمرزش او را ندارد باید بداند که این حالت از اخلاق یهود عنود است (123)
    اگر روی گردانی گنهکار از توبه ، محصول تلخ تکبر او نسبت به حضرت حق و جرات او نسبت به خداوند مهربان و اسائه ی ادب او نسبت به رب کریم باشد باید بداند خداوند عزیز اینگونه مردم متکبر و جری و بی ادب را دوست ندارد و کسی که مورد محبت خدا نباشد نجاتی در دنیا و آخرت برای او نیست. (124)
    گنهکار باید بداند روی گردانی از توبه در حالی که باب توبه باز و انجام توبه همراه با شرایطی که دارد ممکن و خداوند مهربان توبه پذیر است عین ستم بر خویش و ظلم به حقایق عالی ملکوتی است.
    ... و من لم یتب فاولئک هم الظالمون (125)
    و آنان، که از زشتی ها. گناهان ، ستمکاریها ، تجاوزات ، ترک واجبات خوردن مال حرام ، تهمت ، غیب، فساد اخلاق توبه نکردند و به حضرت محبوب باز نگشتند، از ستمگرانند
    ان الذین فتنوا المومنین و المومنات ثم لم یتوبوا فلهم عذاب جهنم و لهم عذاب الحریق (126)
    همانا کسانی که مردان و زنان با ایمان را گداختند سپس توبه نکردند عذاب جهنم و عذاب سوزنده را سزاوارند.

امضاء

5. Top | #44

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5- علت قبول نشدن توبه

گنهکار در صورتی که فرصت توبه داشته باشد و توبه همراه با شرایط آن بجا آورد ، بدون، تردید توبه اش مورد پذیرش حق است ، ولی اگر فرصت توبه را از دست بدهد تا مرگش فرا رسد ، آنگاه از گذشته توبه یا توبه ای منهای شرایط معین شده انجام دهد یا پس از ایمان کافر گردد ، البته توبه اش مورد پذیرش نخواهد بود .
    و لیئست التوبه للذین یعملون السیئات حتی اذا حضرا احدهم الموت قال انی تبت الان ولا الذین یموتون و هم کفار اولئک اعتدنا لهم عذابا الیما(127)
    آنان که تا رسیدن مرگ کار زشت انجام دهند در آن وقت که وقت خروج از دنیاست بگویند توبه کردیم و آن کسانی که در حال کفر بمیر، توبه ی هیچ یک از آنها پذیرفته نیست! برای اینان عذاب دردناک آماده کرده ایم
    ان الذین کفروا بعد ایمانهم ثم ازداد و کفروا لن تقبل توبتهم و اولئک هم الضالون (128)
    آنان که بعد از ایمانشان کافر شدند و بر کفر خود افزودند توبه آنان هرگز پذیرفته نیست، اینان همان گمراهانند.

امضاء

6. Top | #45

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روایات و مساله ی با ارزش توبه

امام باقر (علیه السلام) فرمودند: آدم به حضرت حق عرضه داشت : شیطان را بر من سلطه دادی و او را چنین قدرتی است که همچون خود در باطن من در گردش نماید در برابر این برنامه برای من چیزی قرار بده.
    به او خطاب شد: این حقیقت را برای تو قرار می دهم که اگر از ذریه ات کسی تصمیم بر گناه گرفت ، در پرونده اش نوشته نشود و ارگ تصمیمش را به اجرا گذاشت همان یک نگاه در نامه ی عملش ثبت گردد و اگر فردی از ذریه ات تصمیم به کار نیکی گرفت در نامه اش ده برابر ثبت گردد آدم عرضه داشت: پروردگارا اضافه کن خطاب رسید اگر کسی از ذریه ات گناهی مرتکب شود، سپس از من طلب آمرزش نماید او را بیامرزم ، عرضه داشت یا رب بر من بیفزا ، خطاب رسید، برای آنان توبه قرار می دهم ، و توبه را بر آنها گسترده می نمایم تا نفس به گلویشان برسد ، عرضه داشت : خداوند مرا کفایت کرد (129)
    امام صادق (علیه السلام) از رسول خدا روایت نمودند: کسی که یک سال قبل از مرگش توبه کند خداوند توبه اش را می پذیرد، سپس فرمودند: همانا یک سال زیاد است ، هر کس یک ماه از قبل از مرگش توبه کند را قبول می کند، سپس فرمودند، یک ماه زیاد است هر کس یک هفته قبل از مرگش به خداوند باز گردد، بازگشتنش پذیرفته می شود ، سپس فرمودند، یک روز هم زیاد است ، هر کس پیش از دیدن آثار دنیای بعد توبه کند توبه اش پذیرفته است (130)
    رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
    ان اللَّه یقبل توبه عبده ما لم یغرغر توبوا الی ربکم قبل ان تموتوا و بادروا بالا عمل الزکیه قبل ان تشتغوا و صلوا الذی بینکم و بینه بکثره ذکرکم ایاه (131)
    خداوند توبه ی بنده اش را تا مرگ گلوگیر او نشده می پذیرد، پیش از مرگ توبه کنید، به انجام اعمال پاک شتاب کنید پیش از آنکه گرفتار شوید بین خود و خداوند را با توجه به حضرت او اتصال دهید.
    عن امیر المومنین (علیه السلام) لا شفیع انجح من التوبه (132)
    از امیر المومنین (علیه السلام) روایت شده: شفاعت کننده ی ای کامیاب کننده تر از توبه نیست.

امضاء

7. Top | #46

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده:

التوبه تجب ما قبلها(133)
    توبه گذشته ی انسان را از بین می برد.
    علی (علیه السلام) فرمودند:

التوبه تستنزل الرحمه(134)
    توبه رحمت خدا را نازل می کند
    امیر المومنین (علیه السلام) فرمودند:

توبوا الی اللَّه و ادخلوا فی محبته فان اللَّه یحب التوابین و یحب المتطهرین و المومن تواب(135)
    به جانب خداوند باز گردید و خود را در محبتش در آورید همانا خداوند دوستدار توبه کنندگان و پاکیزگان و مومن توبه اش بسیار است

امضاء

8. Top | #47

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علی (علیه السلام) فرمودند:

التوبه تستنزل الرحمه(134)
    توبه رحمت خدا را نازل می کند

توبوا الی اللَّه و ادخلوا فی محبته فان اللَّه یحب التوابین و یحب المتطهرین و المومن تواب(135)
    به جانب خداوند باز گردید و خود را در محبتش در آورید همانا خداوند دوستدار توبه کنندگان و پاکیزگان و مومن توبه اش بسیار است
    حضرت رضا (علیه السلام) از پدرانش از رسول خدا(صلی الله علیه

و آله و سلم) روایت می کند:
    مثل المومن عند اللَّه عز و جل کمثل ملک مقرب و آن المومن عند اللَّه عز و جل اعظم من ذلک و الیس شی ء احب الی اللَّه من مومن تائب او مومنه تائبه (136)
    مثل مومن نزد خدای عز و جل همچون فرشته ی مقرب است و همانا مومن نزد پروردگار عظیم تر از فرشته ی مقرب است چیزی نزد خدا خداوند محبوبتر از مومن و مومنه ی توبه کننده نیست.

امضاء

9. Top | #48

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مثل المومن عند اللَّه عز و جل کمثل ملک مقرب و آن المومن عند اللَّه عز و جل اعظم من ذلک و الیس شی ء احب الی اللَّه من مومن تائب او مومنه تائبه (136)
    مثل مومن نزد خدای عز و جل همچون فرشته ی مقرب است و همانا مومن نزد پروردگار عظیم تر از فرشته ی مقرب است چیزی نزد خدا خداوند محبوبتر از مومن و مومنه ی توبه کننده نیست.
    امام هشتم از پدرانش از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)

روایت می کند:
    التائب من الذنب کمن لا ذنب له(137)
    توبه کننده از گناه همچون کسی که گناهی ندارد.

امضاء

10. Top | #49

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از امیر المومنین (علیه السلام) روایت شده:

من نقله اللَّه من ذل المعاصی الی عز التقوی اغناه بلا مال و اعزه بلا عشیره و آنسه بلا انیس(52)
    آن کس که خداوند او را از ذلت معاصی به عزت تقوا انتقال دهد، بدون مال بی نیازش نموده و بدون قوم و قبیله عزتش داده و بدون انیس به او انس داده.
    عن امیر المومنین (علیه السلام) الدنیا دار ممر و الناس فیها رجلان: رجل باع نفسه فاوبقها و رجل ابتاع نفسه فاعتقها (53)
    امیر المومنین (علیه السلام) فرمودند دنیا گذر گاه است و مردم در آن دو مردند: مردی که خود را به دنیا فروخت بنابراین خود را نابود کرد و مردی که خدا را از دنیا خرید و بر این اساس وجودش را آزاد نمود.
    روایت شده مردی به محضر حضرت حسین (علیه السلام) شرف یاب شد و عرض کرد:
    مردی گنهکارم و در برابر گناه صبر و طاقت ندارم، مرا مواعظه کن، حضرت به او فرمودند: پنج چیز را انجام بده، بعد از آن هر گناهی را خواستی مرتکب شو،
    اول: رزق خدا را نخور، هر گناهی را انجام ده، دوم: از ولایت خدا خارج شو آنگاه گناه کن: سوم: جایی را بطلب که خداوند تو را نبیند، آنگاه گناه کن، چهارم: وقتی ملک موت برای گرفتن جانت آمد او را از خود دفع کن: سپس گناه انجام بده ، پنجم : زمانی که مالک دوزخ تو را وارد دوزخ کرد تو وارد آتش مشو، سپس هر معصیتی خواستی انجام ده)) (54)
    قال علی بن الحسین (علیه السلام): ان المعرفه و کمال دین المسلم ترکه الکلام فیما لا یعنیه و قله مرائه و حلمه و صبره و حسن خلقه (55)
    حضرت علی بن الحسین (علیه السلام) فرمودند: همانا معرفت و کمال و دین مسلمان در این امور است: ترک سخن در امور بی فایده ، کمی نزاع و جدال و بردباری خویشتن داری و خوش اخلاقی.
    عن الباقر (علیه السلام) من صدق لسانه زکی عمله و من حسنت نیته زید فی رزقه و من حسن بره باهله زید فی عمره(56)
    امام باقر (علیه السلام) فرمودند کسی که زبانش زبان راستی باشد کردارش پاک شود و هر کس نیتش نیت نیکو باشد روزیش زیاد گردد و کسی که نیکی اش به خانواده اش خوب باشد عمرش طولانی گردد.
    عن ابی عبداللَّه (علیه السلام) اورع الناس من وقف عند الشبهه، اعبد الناس من اقام الفرائض ، ازهد الناس من ترک الحرام اشد الناس اجتهادا من ترک الذنوب (57)
    امام صادق (علیه السلام) فرمودند: پاک دامن ترین مردم کسی است که خود را از شبهه نگاه دارد. بنده ترین مردم کسی که واجبات را به جای آورد. زاهدترین مردم کسی است که حرام را ترک نماید کوشاترین مردم کسی است که گناهان را رها کند.

امضاء

11. Top | #50

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امضاء

صفحه 5 از 20 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع