صفحه 6 از 20 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 197

موضوع: توبه آغوش رحمت

1. Top | #51

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امام هشتم از پدرانش از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)

روایت می کند:
    التائب من الذنب کمن لا ذنب له(137)
    توبه کننده از گناه همچون کسی که گناهی ندارد.
    از حضرت صادق (علیه السلام) روایت شده:

ان توبه النصوح هو ان یتوب الرجل من ذنب و ینوی ان لا یعود الیه ابدا (138)
    توبه نصوح این است که انسان از گناه توبه کند و تصمیم بگیرد که هرگز به آن گناه باز نگردد.
    رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

للَّه افرح بتوبه عبده العقیم الوالد و من الضال الواجد و من الضمان الوارد (139)
    خداوند به توبه ی بنده ی گنهکارش از عقیمی که فرزند پیدا کند و از کسی که گمشده اش را بیابد، و از تشنه ی که بر چشمه ی آب وارد گردد ، خوشحال تر است!

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #52

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از حضرت صادق (علیه السلام) روایت شده:

ان توبه النصوح هو ان یتوب الرجل من ذنب و ینوی ان لا یعود الیه ابدا (138)
    توبه نصوح این است که انسان از گناه توبه کند و تصمیم بگیرد که هرگز به آن گناه باز نگردد.

خداوند به توبه ی بنده ی گنهکارش از عقیمی که فرزند پیدا کند و از کسی که گمشده اش را بیابد، و از تشنه ی که بر چشمه ی آب وارد گردد ، خوشحال تر است!
    از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده:

التائب اذا لم یستبن علیه اثر التوبه فلیس بتائب یرضی الخصماء و یعبد الصلوات و یتواضع بین الخلق و یتقی نفسه عن الشهوات و یهزل رقبته بصیام النهار (140)
    زمانی که آثار توبه بر توبه کننده ظاهر نشده باید گفت تائب نیست آثار توبه عبارت است: از بدست آوردن رضایت کسانی که نزد انسان حقوق مالی دارند، به جا آوردن نمازهای از دست رفته ، فروتنی در میان مردم حفظ نفس از شهوات حرام لاغر کردن جسم به روزه گرفتن.

امضاء

4. Top | #53

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

التائب اذا لم یستبن علیه اثر التوبه فلیس بتائب یرضی الخصماء و یعبد الصلوات و یتواضع بین الخلق و یتقی نفسه عن الشهوات و یهزل رقبته بصیام النهار (140)
    زمانی که آثار توبه بر توبه کننده ظاهر نشده باید گفت تائب نیست آثار توبه عبارت است: از بدست آوردن رضایت کسانی که نزد انسان حقوق مالی دارند، به جا آوردن نمازهای از دست رفته ، فروتنی در میان مردم حفظ نفس از شهوات حرام لاغر کردن جسم به روزه گرفتن.
    علی (علیه السلام) فرمودند:

التوبه ندم بالقلب و استغفار باللسان و ترک بالجوارح و اضما ان لا یعود (141)
    توبه پشیمانی به قلب و استغفار به زبان و ترک تمام گناهان به اعضا و نیت بر نگشتن به گناه است

امضاء

5. Top | #54

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,481
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,232 در 11,585
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شرایط پذیرش توبه از دیدگاه امام جواد (ع)

قالَ الإمام الجواد - علیه السلام

التَّوْبَةُ عَلی أرْبَع دَعائِم: نَدَمٌ بِالْقَلْبِ، وَاسْتِغْفارٌ بِاللِّسانِ، وَ عَمَلٌ بِالْجَوارِحِ، وَ عَزْمٌ أنْ لایَعُودَ
    .

ارشاد القلوب دیلمی، ص 160

امام جواد - علیه السلام - فرمود: شرایط پذیرش توبه چهار چیز است:

پشیمانی قلبی،

استغفار با زبان،

جبران کردن گناه ـ

نسبت به همان گناه حقّ الله و یا حقّ النّاس ـ،

تصمیم جدّی بر این که دیگر مرتکب آن گناه نشود

امضاء

6. Top | #55

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توبه پشیمانی به قلب و استغفار به زبان و ترک تمام گناهان به اعضا و نیت بر نگشتن به گناه است

من تاب تاب اللَّه علیه و امرت جوارحه ان تستر علیه و بقاع الارض ان تکتم علیه و انسنیت الحفظه من کانت تکتب علیه(142)
    کسی که توبه کند خداوند توبه اش را می پذیرد و به اعضا بدنش امر می شود ، گناهانش را مستور بدارد ، و به قطعه های زمین گفته می شود گناهانش را بپوشاند و آنچه حافظان عمل نوشته اند از یادشان برده می شود

امضاء

7. Top | #56

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توبه پشیمانی به قلب و استغفار به زبان و ترک تمام گناهان به اعضا و نیت بر نگشتن به گناه است.

من تاب تاب اللَّه علیه و امرت جوارحه ان تستر علیه و بقاع الارض ان تکتم علیه و انسنیت الحفظه من کانت تکتب علیه(142)
    کسی که توبه کند خداوند توبه اش را می پذیرد و به اعضا بدنش امر می شود ، گناهانش را مستور بدارد ، و به قطعه های زمین گفته می شود گناهانش را بپوشاند و آنچه حافظان عمل نوشته اند از یادشان برده می شود

امضاء

8. Top | #57

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خداوند را داوود پیغمبر وحی

کرد:
    ان عبدی المومن اذا اذنب ذنبا ثم رجع و تاب من ذلک الذنوب و استحیحی منی عند ذکره غفرت له و انسیته الحفظه و ابدلته الحسنه ولا ابالی و انا ارحم الراحمین(143)
    همانا بنده ی مومنم زمانی که مرتکب گناهی شد سپس از آن گناه روی گرداند و توبه کرد و به وقت یاد آن گناه از من شرمنده شد او را می آمرزم، و گناه را از یاد نویسندگان عملش می برم و معصیتش را به حسنه تبدیل می کنم و باکی ندارم که مهربانترین مهربانانم
    پیامبر بزرگ اسلام در ورایت مهمی فرمودند : آیا می دانید تائب کیست؟
    عرضه داشتند ، نمی دانم فرمودند: هرگاه عبد توبه کند ولی صاحبان حقوق مالی را از خود راضی نکند تائب نیست و هر کس توبه کند ولی صاحبان حقوق مالی را از خود راضی نکند تائب نیست، و هر کس توبه کند ولی به عبادتش نیفزاید تائب نیست و کسی که توبه کند ولی لباسش را تغییر ندهد تائب نیست و آن که توبه کند ولی دوستانش را عوض نکند تائب نیست و هر کس توبه کند ولی دوستانش را عوض نکند تائب نیست و هر آن که توبه نماید ولی رختخواب و تکیه گاهش را عوض ننماید تائب نیست و هر کس توبه کند و اخلاق و نیتش را عوض ننماید تائب نیست و هر آن که توبه کند ولی قلبش را به روی حقایق باز نکند و در مقام انفاق برنیاید تائب نیست و هر کس توبه کند اما آرزوهایش را کوتاه و زبانش را حفظ نکند تائب نیست و هر آن که توبه کند ولی بدنش را غذای اضافی تصفیه نکند تائب نیست ، چون! بر این خصلتها استقامت نماید تائب است. (144)
    تغییر و تعویض آنچه که در این روایت بسیار مهم مطرح است آن اموری است که از حرام به دست آمده یا رابطه با آن حرام است.

امضاء

9. Top | #58

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خداوند را داوود پیغمبر وحیکرد:

ان عبدی المومن اذا اذنب ذنبا ثم رجع و تاب من ذلک الذنوب و استحیحی منی عند ذکره غفرت له و انسیته الحفظه و ابدلته الحسنه ولا ابالی و انا ارحم الراحمین(143)
    همانا بنده ی مومنم زمانی که مرتکب گناهی شد سپس از آن گناه روی گرداند و توبه کرد و به وقت یاد آن گناه از من شرمنده شد او را می آمرزم، و گناه را از یاد نویسندگان عملش می برم و معصیتش را به حسنه تبدیل می کنم و باکی ندارم که مهربانترین مهربانانم
    پیامبر بزرگ اسلام در ورایت مهمی فرمودند : آیا می دانید تائب کیست؟
    عرضه داشتند ، نمی دانم فرمودند: هرگاه عبد توبه کند ولی صاحبان حقوق مالی را از خود راضی نکند تائب نیست و هر کس توبه کند ولی صاحبان حقوق مالی را از خود راضی نکند تائب نیست، و هر کس توبه کند ولی به عبادتش نیفزاید تائب نیست و کسی که توبه کند ولی لباسش را تغییر ندهد تائب نیست و آن که توبه کند ولی دوستانش را عوض نکند تائب نیست و هر کس توبه کند ولی دوستانش را عوض نکند تائب نیست و هر آن که توبه نماید ولی رختخواب و تکیه گاهش را عوض ننماید تائب نیست و هر کس توبه کند و اخلاق و نیتش را عوض ننماید تائب نیست و هر آن که توبه کند ولی قلبش را به روی حقایق باز نکند و در مقام انفاق برنیاید تائب نیست و هر کس توبه کند اما آرزوهایش را کوتاه و زبانش را حفظ نکند تائب نیست و هر آن که توبه کند ولی بدنش را غذای اضافی تصفیه نکند تائب نیست ، چون! بر این خصلتها استقامت نماید تائب است. (144)
    تغییر و تعویض آنچه که در این روایت بسیار مهم مطرح است آن اموری است که از حرام به دست آمده یا رابطه با آن حرام است.

امضاء
    امضاء

10. Top | #59

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

منافع توبه

بر اساس آیات قرآن مجید بخصوص آیات مربوط به توبه از گناهان و نیز بر مبنای روایات و احادیث وارده از اهل بیت (علیه السلام) توبه درای منافع بسیار مهمی در دنیا و آخرت است که گوشه ی از آن منافع را در سطور زیر می خوانید:
    ... استغفروا ربکم انه کان غفارا، یرسل السماء علیکم مدارارا و یمددکم باموال و بنین و یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهارا (145)
    از خداوند طلب مغفرت کنید که او آمرزنده ی گناهان است خداوند به دنبال توبه و انابه و استغفار شما آب فراوان از آسمان بر شما می بارد و شما را با مال فراوان و فرزندان مدد می نماید و باغهای خرم و نهرهای آب برای شما قرار می دهد.
    ... توبوا الی اللَّه توبه نصوحا عسی ربکم ان یکفر عنکم سیئاتکم ویدخلکم جنات تجری من تحتها الانهار...(146)
    به سوی خداوند کنید توبه ی خالص باشد که خداوند گناهانتان را محو کند و شما را وارد بهشت هایی نماید که زیر درختان نهرها جاری است.
    اغلب آیات مربوط به توبه و به دو صفت غفور رحیم ختم شده یعنی خداوند تائب واقعی را مورد بخشش و رحمت قرار می دهد.(147)
    ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض...(148)
    اگر اهل شهر و دیار ایمان آورده بودند و از گناهان پرهیز می کردند هر آینه درهای برکات آسمان و زمین را به روی آنها باز می کردیم.
    تفسیر شریف مجمع البیان در روایت بسیار جالبی نقل می کند مردی به حضرت مجتبی (علیه السلام) از قحطی و گرانی شکایت کرد حضرت به او فرمودند: از گناهانت استغفار کن دیگری به حضرت از تهیدستی گله کرد حضرت فرمودند: از گناهانت استغفار کن دیگری به حضرت از تهیدستی گله کرد، حضرت فرمودند، برای گناهانت استغفار کن، یاران به حضرت عرضه داشتند شکایت ها و در خواستها مختلف بود ولی شما همه را امر به توبه و استغفار فرمودید ، حضرت پاسخ دادند ، من این حقیقت را از پیش خود نگفتم ، بلکه از آیات سوره ی نوح از آنجا که می فرماید استغفروار ربکم... استفاده نموده و آنان را راهنمایی کردم که حل مشکل شما به دست با کفایت توبه است .(149)
    در هر صورت از قرآن مجید و روایات به طور صریح استفاده می شود که منافع توبه عبارت است از: محو گناهان عفو الهی، آمرزش حق، اتصال به رحمت امنیت، از عذاب آخرت استحقاق ورود به بهشت سلامت روح پاکی قلب ، طهارت اعضا و جوارح دور ماندن از رسوایی فرو ریختن باران مدد شدن به ثروت و اولاد پدید آمدن باغها و نهرهای آب ، از بین رفتن قحطی ، گرانی و تهیدستی.
    لقد کان فی قصصهم عبره لا ولی الالباب

امضاء

11. Top | #60

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

داستان توبه کنندگان

زن نمونه

آسیه همسر فرعون بود، روحی استکباری ، نفسی شریر ، اعتقادی باطل و عملی فاسد داشت.
    قرآن مجید فرعون را آلوده به علو ، ظلم، جنایت و خونریزی معرفی می کند و از او به عنوان طاغوت یاد می نماید.
    آسیه در کنار بسر می برد و ملکه ی مملکت بود، همه چیز برای او و در دسترس وی قرار داشت.
    او نیز مانند همسرش فرمانروایی داشت و به هر شکلی که می خواست از خزانه ی کشور و مواهب مملکت بهره می گرفت.
    زندگی او در کنار چنان همسر، و در کنار چنان حکومتی و در میان چنان درباری با آن همه مکنت و ثروت و غلامان و کنیزان گوش به فرمان زندگی بسیار خوشی بود.
    زن جوان و قدرتمند و چنان حالی و هوایی از طریق پیامبر الهی موسی بن عمران صدای حق و ندای حقیقت را شنید ، باطل بودن فرهنگ و عمل شوهرش برای او روشن گشت و نور حق را حقیقت بر قلبش تابید.
    با اینکه می دانست پذیرفتن حق ملکه بودن و حتی نابودی جانش تمام شود، ولی حق را پذیرفت ، به آیین پاک الهی ایمان آورد و تسلیم خداوند مهربان شد، و در مقام توبه و عمل صالح برای آبادی آخرش برآمد.
    توبه ی او توبه ی آسانی نبود، به خاطر توبه می بایست تمام شئون خود را واگذار و تن به قبول و شکنجه ها فرعون و مامورانش بدهد با این همه در عرصه گاه توبه و ایمان و عمل صالح و هدایت در آمد.
    توبه ی او برای فرعون و دربارش گران آمد، زیرا در شهر شهرت پیدا کرد که همسر فرعون ، ملکه ی مملکت ، دست از آیین فرعونی برداشته و به مذهب کلیم الهی درآمده ، بازگرداندن او با تبلیغ و تشویق و تهدید فرعون و درباریانش میسر نشد او حق را با قلب روشن خود و عقل فعالش یافته بود و پوکی و پوچی باطل را درک کرده بود و نمی دانست حق و حقیقت یافته را از دست بدهد و به باطل پوچ و پوک باز گردد.
    آری، چگونه می توانست خدا را با فرعون، حق را با باطل، نو را با ظلمت درستی با با نادرستی ، دنیا را با آخرت ، بهشت را با دوزخ ، سعادت را شقاوت معامله کند؟!
    آسیه بر ایمان و توبه و انابه اش اصرار داشت و فرعون باز با گرداندنش به باطل پافشاری می کرد .
    فرعون در مبارزه با آسیه طرفی نبست، خشمگین شد آتش غضبش شعله ور گشت در برابر ثابت قدمی او شکست خورد فرمان شکنجه ی آسیه را صادر کرد آن انسان والا را به چهار میخ کشیدند پس از شکنجه های سخت محکوم به اعدام شد، سربازان سنگدل ماموریت یافتند سنگ گران و سنگینی را با قدرت و قوت از بالا به او بیندازند ، ولی آسیه به خاطر خدا و به دست آوردن سعادت دنیا و آخرت مقاومت کرد و زیر آن همه شکنجه ، به حضرت محبوب متوسل شد.
    به خاطر توبه ی واقعی ، ایمان و جهاد صبر و مقاومت ، و یقین و عزم محکمش در قرآن مجید برای تمام اهل ایمان از مرد و زن تا روز قیامت به عنوان نمونه معرفی شد، تا باب هر عذری به روی هر گناهکاری در هر عصر و زمانی و در هر موقعیت و شرایطی بسته باشد و معصیت نگوید : راهی به سوی توبه و انابه و ایمان و عمل صالح نداشتم.
    و ضرب اللَّه مثلا للذین آمنوا امراه فرعون اذ قالت رب لی عندک بینا فی الجنه و نجنی من فرعون و عمله و نجنی من القوم(150) الضالمین
    و خداوند برای آنان که اهل ایمانند همسر فرعون را به عنوان نمونه معرفی کرد ، هنگامی که گفت ، پروردگارا برای من در جوار رحمتت خانه ای در بهشت بنا کن و مرا از فرعون و عمل صالح او نجات بده و از طایفه ی ستمگران رهایی بخش.
    عظمت این زن در سایه ی توبه وایمان و صبر و مقاومت به جایی رسید که در روایتی از رسول خدا نقل شده:
    اشتاقت الجنه الی اربع من النساء مریم بنت عمران و آسیه بنت مزاحم زوجه فرعون و خدیجه بنت خویلد زوجه النبی فی الدنیا و الاخره و فاطمه بنت محمد(151)
    بهشت مشتاق چهار زن است: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم همسر فرعون، خدیجه دختر خویلد همسر پیامبر در دنیا و آخرت ، و فاطمه (علیه السلام) دختر محمد (صلی الله علیه و آله و سلم).

امضاء

صفحه 6 از 20 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع