نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: قرآن از دیدگاه مشاهیر جهان

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خبر جديد قرآن از دیدگاه مشاهیر جهان

«فیلیپ.ک.حتی» دانشمند معاصر و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا

درباره تاریخ عرب تحقیقات ارزنده ای کرده و چندین کتاب در این زمینه نگاشته است، در یکی از

کتب خود به نام«تاریخ عرب» می نویسد:

«قرآن از تمام معجزات بزرگتر است و اگر سراسر اهل عالم جمع بشوند، بی تردید از آوردن مثل آن

عاجز خواهند ماند.»

«ارنست رنان» فرانسوی

می گوید:«در کتابخانه شخصی من هزاران جلد کتاب سیاسی، اجتماعی، ادبی و غیره وجود دارد

که همه آنها را بیشتر از یک بار مطالعه نکرده ام و چه بسا کتابهایی که فقط زینت کتابخانه من

می باشند ولی یک جلد کتاب است که همیشه مونس من است و هر وقت خسته می شوم و

می خواهم درهایی از معانی و کمال بر روی من باز شود آن را مطالعه می کنم و از مطالعه زیاد آن

خسته وملول نمی شوم. این کتاب، قرآن کتاب آسمانی است.»

دکتر«گرینیه» فرانسوی

می گوید:«من آیات قرآن را که به علوم پزشکی و بهداشتی و طبیعی ارتباط داشت دنبال کردم

و از کودکی آنها را فراگرفتم و کاملا به آن آگاه بودم. بنابراین دریافتم که این آیات از هر نظر با معارف

و علوم جهانی منطبق است…هر کس دست اندر کار هنر یا علم باشد و آیات قرآن را با هنر و علمی

که آموخته است مقایسه کند به همان صورت که من مقایسه کردم بدون تردید به اسلام خواهد

گروید،البته اگر صاحب عقلی سلیم و بی غرض باشد.»

«هربرت جرج ونو» نویسنده انگلیسی

وقتی کسی از مجله های اروپا عقیده و رای او را درباره بزرگترین کتابی که از آغاز تاریخ بشر

تاکنون بیتشر از سایر کتب در دنیا تأثیر گذارد و مهمتر از همه به شمار آمده است، پرسید او در

جواب نام چند کتا را برد و در پایان آن چنین نگاشت:«اما کتاب چهارم که مهمترین دنیاست قرآن

است، زیرا تاثیری که این کتاب آسمانی در دنیا بر جای نهاده نظیر آن را هیچ کتابی نداشته است»
    امضاء

عـاشقان را سر شوریده به پیكر عجب است

دادن سر نه عجب ،داشتن سر عجب است

تـن بـی سر عجبـی نیست رود گـر در خاک

سـر سربـاز ره عشـق بـه پیکـر عجب است

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«تنورد» خاورشناسان آلمانی

می گوید:«قرآن با نیروی برهان خود شنونده را مجذوب و شیفته خود می سازد و قلوب را

تسخیر می کند. همین قرآن بود که ملت وحشی عرب را معلم جهانیان کرد.»

«گونه» شاعر و نویسنده بزرگ آلمانی

می گوید:«ما در اول، از قران رویگردان بودیم، ولی طولی نکشید که این کتاب توجه ما را به خود

جلب نمود و به حیرت درآورد و بالاخره مجبور شدیم اصول و قواعد آنرا بزرگ بشماریم و در مطابقت

الفاظ با معانی بکوشیم. مرام و مقصد این کتاب بی اندازه قوی و محکم و مبانی آن بلند و از این

نظر ما را به اهمیت و علو مقام خود بیشتر جذب می نماید. با این وصف به زودی بزرگترین تاثیر

خود را در تمام جهان نموده، نتیجه مهمی از خود به جا خواهد گذاشت. و باز می گوید:

بزودی این کتاب توصیف ناپذیر(قرآن)، عالم را به خود جلب نموده تاثیر عمیقی در دانش جهان،

نهد و در نتیجه جهانمدار گردد.»

«ه.چ.ولز» دانشمند و مورخ انگلیسی(1866-1946)

می گوید:«در قرآن بهترین عبارات و عالی ترین جملات نازل گردیده و اسلوب فصاحت و بلاغت

آن تا به حدی زیباست که عقول را حیران ساخته است. قرآن کتابی است ابدی و جهانی.»

«ژول لابوم» خاورشناسان و متفکر فرانسوی

در مقدمه فهرست قرآن می نویسد:«قرآن برای همیشه زنده است و هر کس از مردم جهان

به قدر استعداد خود از آن بهره بری دارد.»

مجله بشارت مرداد و شهریور 1385، شماره 54
    امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توماس کارلایل (فیلسوف مشهور انگلیسی) tomass carlele

قرآن کتاب مقدّس دین اسلام است و احترام آن میان پیروان خود از احترام انجیل در نزد

مسیحیان هم بیشتر است.جمال و رونق آن در زبان عربی فصیح،بیشتر تجلّی دارد.اگر نزد

اروپائیان جلوه ای نداشته باشد به واسطه اینست که ترجمه آن، از زیبائی و رونق آن کاسته

است.

این کتاب اساس تشریع برای هر زمان و مکان و سرچشمه احکام قضایی و قانون متبع در امور

زندگی بوده و راه زندگی سعادتمندانه ای را برای پیروان خود روشن می سازد،بر هر فردی از

افراد پیروان اسلام لازم است که در ایات و معانی حکیمانه آن تدبّر و تفکّر کنند و بوسیله آن از

تاریکی های زندگی بیرون ایند، و سخنی که از زبان خارج می شود اثر آن از گوش ها تجاوز

نمی کند و اگر از دلها تراوش نماید به دلها نفوذ خواهد کرد،کلمات قرآن کلمه هایی آتشین و

افشانده بود که شعاع معانی بلند آن به سرعت به قلب محمد(ص) می تابد،و آنچه از کلمات

حکیمانه قرآن از زبان محمد(ص) شنیده شد کمتر از آنست که در نفس بزرگ او وجود داشت.

اگر با عقل بنگریم این معنا موهبت و فضل خداوند است که از طرف خداوند حکیم به محمد(ص)

اعطا گردیده است.

پیامبر و دانشمندان شرق و غرب، ص 83

جان دیون پورت (دانشمند عالیقدر انگلیسی و اسلام شناس)

قرآن تا آن حدّ معجزه جاوید شناخته شده است که محمد(ص) آن را دلیل قوی و مؤید

رسالتش اعلام نمود، و آشکارا فصیح ترین مردان آن روز عربستان را به مبارزه دعوت کرد، تا

یک سوره مانند قرآن بیاورند(که نتوانستند بیاورند)، صدای این کتاب برای بیشتر از هزار و

دویست سال در گوش و قلب میلیونها نفراز افراد بشر طنین انداز بوده است؛

قرآن ایمان به خدای واحد و تسلیم به اراده او و اطاعت کامل از احکام او و خیر خواهی و بشر

دوستی و مسالمت و خودداری از نوشیدن مشروبات الکلی و حلم و بردباری و همچنین مخصوصاً

یادآوری ثواب و پاداش شهادت در راه دین را تبلیغ می کند، در صورتی که درباره وظایف مخصوص

علاوه از تعهّد در تبلیغ اسلام، اولین وظایفی که درقرآن تصریح شده است، عبارت است از ادای

پنج نوبت نماز، روزه ماه مبارک رمضان، و زکات یعنی انفاق به مستحقان، از میان این سه وظیفه

مهم، محمد ادای نماز را آن قدر تأکید کرده و مهم شمرده است که آن را مستعان دین نامیده

است و کلید بهشت، قرآن مانند اناجیل نیست که فقط به عنوان میزان و شاخصی درباره عقاید

دینی و عبادت و عمل پیروان آن شناخته شده باشد،بلکه دارای مکتب و روش سیاسی نیز

هست.کلیه مسائل حیاتی و مالی با اجازه همین منبع و مصدر قانون گذاری حل و تصفیه

می شود.

کتاب نقش اسلام در بیداری غرب،ص 73
    امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دکتر گوستاولوبون متشرق نامی فرانسوی

مکتب اخلاق قرآن عالی ترین روش فضائل اخلاقی است.قرآن مردم را به صدقه و احسان و

عفّت و بزرگواری و اعتدال و میانه روی تشویق نموده و آنها را به اهمیت وفای به عهد و پیمان

خوانده و بدوستی با همسایگان و پیوست با خویشاوندان و دادن حقوق مستحقان و مراعات

حال بیوه زنان و درماندگان و اهتمام در امر یتیمان و بی پدران دستور داده است.

اینهاست آن آداب و تربیت عالیه ای که قرآن مردم را به سوی آن دعوت کرده که این تربیت و آداب

به مراتب بالاتر از انجیل و آداب آن است.

اعترافات دانشمندان جهان، ص 56

ادوارد کیبون مورّخ و دانشمند معروف انگلیسی

از اقیانوس اطلس تا کنار رود گنگ،قرآن نه فقط قانون فقهی شناخته شده است؛بلکه قانون

اساسی شامل رویه قضایی و نظامات مدنی و جزائر حاوی قوانین است که تمام عملیات و امور

مالی بشر را اداره می کند و همه این امور به موجب احکام ثابت و لا یتغیری انجام می شود که

ناشی از اراده خداست و به عبارت دیگر قرآن دستور عمومی و قانون اساسی مسلمانان است،

دستوری است شامل مجموعه قوانین دینی و اجتماعی و مدنی و تجاری و نظامی،قضایی، جنایی

و جزایی.

عذر و تقصیر به پیشگاه محمّد و قرآن،ص 74

مجله بشارت خرداد و تیر 1384، شماره 47
    امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

کینت گریک(دانشمند کمبریج انگلستان)

مسلمان نیستم تا بگویم قرآن کلام خدا است، ولی در مدت چهارده قرن که از آمدن آن

می گذرد، هیچ کس نتوانسته است در زبان عربی کلامی بیاورد که با قرآن برابری کند، قرآن

کتابی نیست که برای یک دوره به خصوص آمده باشد، کتابی است جاوید برای تمام اعصار و تا

جهان است نوع بشر می تواند(و باید) قرآن را در متن زندگی خود قرار بدهد و بر طبق دستورهای

آن رفتار نماید، چرا که قرآن برای یک دوره به خصوص نیامده و هرگز کهنه نمی شود و تا روزی

که نوع بشر باقی است راهنمای انسان خواهد بود زیرا چیزی وجود ندارد که در قرآن نیامده

باشد، من هنگامی که قرآن را برای نخستین بار گشودم و تحت تأثیر آن قرار گرفتم، تصوّر کردم

اثری که آن کتاب در من داشته، استثنائی است و در سالهای بعد که با چندین تن از مترجمان

قرآن مکاتبه کردم و بعضی را حضوری دیدم، دریافتم تأثیری که خواندن قرآن در ما اروپاییان

می گذارد، همگانی است، اما مشروط بر اینکه به همان زبانی که نازل شده خوانده شود و

ترجمه قرآن به هیچ یک از زبانهای اروپایی تأثیر متن اصلی را ندارد.

قرآن و پدیده ها از دید دانش امروز، ص 19

بانو لورا واکلیسا والگیری(استاد دانشگاه ناپل ایتالیا):

کتاب آسمانی اسلام، نمونه ای از اعجاز است، قرآن کتابی است که نمی توان از آن تقلید کرد.

سبک و اسلوب قرآن در ادبیات عرب سابقه ندارد، تأثیری که قرآن در روح انسان ایجاد می کند ،

ناشی از امتیازات و برتری های آن می باشد، چطور ممکن است این قرآن گفتار محمد باشد و

حال آن که معتقدیم محمد یک مرد عرب و درس نخوانده بود، ما در این قرآن گنجینه ها و

اندوخته هایی از علوم را می بینیم که مافوق استعداد و ظرفیت باهوشترین و متفکّرترین نوع

بشر است، و بزرگترین فیلسوفان و قوی ترین رجال سیاست باید در مقابل قرآن زانوی عجز و

ناتوانی بزنند، با اینکه قرآن در سراسر جهان اسلام بارها خوانده می شود، لیکن خواندن آن

دوباره در پیروانش ایجاد خستگی نمی کند؛ بلکه بالعکس با خواندن هر روز عزیزتر می شود،

خواندن یا شنیدن قرآن در ذهن خواننده یا شنونده حسّ تعظیم و تکریم برمی انگیزد، متن قرآن

در طول اعصار و قرون از تاریخ نزول آن تا امروز به همان صورت اوّلیه باقی مانده و تا وقتی که

خدا بخواهد و تا جهان ادامه دارد، باقی خواهد بود. پیشرفت سریع اسلام، ص52

ژوزف ارنست رنان(فیلسوف معروف فرانسوس1823 ـ 1892م):

در کتابخانه شخصی من هزاران جلد کتاب سیاسی، اجتماعی، ادبی، و غیره وجود دارد که همه

آنها را بیشتر از یک بار مطالعه نکرده ام و چه بسا کتابهایی که فقط زینت کتابخانه من می باشند

، ولی یک جلد کتاب است که همیشه مونس من است و هر وقت خسته می شوم آن را مطالعه

می کنم تا درهایی از معانی و کمال به روی من گشوده شود ، و از مطالعه زیاد آن خسته و ملول

نمی شوم، این کتاب ، کتاب آسمانی مسلمانان است، اگر کسی خواسته باشد به کتابی که

از آسمان نازل شده، معتقد شود، آن کتاب فقط قرآن است، زیرا کتاب های دیگر آسمانی امتیازات

قرآن را ندارند.

پیامبر اسلام از نظر دانشمندان شرق و غرب، ص 188

امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرفسور هوستون اسمیت(استاد دانشگاه یالات متحده امریکا):

(مسلمانان )با آن همه علاقه و ایمانی که به شخص او(محمد صلّی اللّه علیه و آله) دارند،لیکن

اساس ایمان ایشان بر کتاب قرآن مجید قرار دارد، آن کتاب مقدس، آسمانی است و پیغمبر خود

آن را ایت باهر الهی و اعجاز نمیان نبوّی دانسته است. تلاوت و ترتیل قرآن، جزو وظایف مسلمانان

می باشد، شاید هیچ کتابی در جهان به قدر آن خوانده نمی شود.چه بسیار مردم تمام آن کتاب

را به حافظه سپرده اند و تأثیرات آن در نفس خوانندگان از حدّ خارج است، عقیده و ایمان مسلمانان

به کتاب الهی در اوج شدّت است، چنانچه مسیحیان در احترام به کتاب خود به پای ایشان نمی رسند،

اعتقاد به اصالت قرآن نزد آنها از شرایط اساسی ایمان است، در نزد دیگر ملل جهان هیچ کتابی از

کتب مقدسه ادیان علی الظاهر به اندازه قرآن مشکل الفهم نیست.

قرآن و دیگران، ص18

هربرت جورج ولز(دانشمند و محقق انگلیسی1866 ـ 1946 م)

در پاسخ به سؤالی که یکی از مجلّه های علمی اروپایی نموده بود که بزرگترین کتابی که از

آغاز تاریخ بشر تاکنون بیشتر ازسایر کتب در دنیا تأثیر گذاشته و از همه مهمتر به شمار آمده

کدام است، چند کتاب را نام برده و در پیان نوشت: اما کتاب چهارم که مهمترین کتاب دنیاست.

قرآن است؛ زیرا که این کتاب آسمانی،اثری که در دنیا گذارد؛ نظیر آن را هیچ کتابی به خود ندیده

است، قرآن کتاب علمی و دینی و اجتماعی و تهذیبی و اخلاقی و تاریخی است، مقرّرات و قوانین

و احکام آن با اصول قوانین و مقرّرات دنیای امروز منطبق است و برای همیشه قابل پیروی و عمل

است. هرکس بخواهد دینی اختیار کند که سیر آن با تمدّن بشر پیشرفت داشته باشد ،باید دین

اسلام را اختیار نماید و اگر بخواهد که معنی این دین را باید به قرآن مراجعه کند، قرآن بهترین راهنما

و عقیده قلبی؛ یعنی توحید و اخلاق فاضله است، در قرآن بهترین عبارات و عالی ترین جملات نازل

گردیده، اسلوب فصاحت و بلاغت آن به حدّی زیباست که ذهن عقلا را متحیر ساخته است، قرآن

کتابی است ابدی و جهان. دائرة المعارف شیعه، ص746

مجله بشارت فروردین و اردیبهشت 1384، شماره 46
    امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پروفسور مونتگمری وات (محقق انگلیسی)

قرآنی که فعلاً در دست است. خواه به زبان اصلی عرب باشد یا ترجمه انگلیسی، مجموعه ای

است از وحی و الهاماتی که محمّد ـ صلَّی اللّه علیه و آله ـ دریافت داشته است. به طور کلّی

خدا گوینده است و مخاطب آن محمّد ـ صَلَّی اللّه علیه و آله ـ یا مسلمانان یا عموم خلایق

می باشند.

بنابر عقیده مسلمانان، قرآن کلام خداست و محمد(ص) خود نیز با این دید به آن نگریسته،

مخاطب قرآن، عرب قرن هفتم است؛ لذا می بایست کاملاً به زبان عربی باشد، بلکه می بایست

خود بخود به شما نمایانده شود، و همین خود ارزشی غیر از ارزش ادبی است.

اگر کتابی از قلب بیرون آمده باشد به تمام قلوب نفوذ خواهد کرد، تمام صنایع و شاهکارهای

نویسندگی در مقابل آن بسیار کم ارزش خواهند بود. می توان گفت:اوّلین صفت مشخص قرآن،

سادگی و روشنی آن است. حقیقت و واقعیت آن به نظر من، یکی از شؤون بزرگ قرآن است.

بالأخره این اوّلین و آخرین هنر کتابی است که موجب بروز انواع هنرها می گردد و هر گونه ارزش

و احترامی را برای پیرو خود، بوجود می آورد.

اسلام شناسی غرب:ص48

ویل دورانت (دانشمند و محقق و موّرخ معاصر:1885. م)

در قرآن، قانون و اخلاق یکی است، رفتار در قرآن شامل رفتار دنیوی نیز هست وهمه امور آن از

جانب خدا و به طریق وحی آمده است. قرآن شامل مقرّراتی در خصوص ادب ، تندرستی ، ازدواج ،

طلاق ، رفتار با فرزند ، برده ، حیوان ، تجارت ، سیاست ، ربا ، دین ، عقود ، وصایا ، امور صناعت ،

مال ، جریمه ، مجازات ، جنگ و صلح است .

مدت چهارده قرن، قرآن در حافظه اطفال مسلمان محفوظ مانده و خاطرشان را تحریک کرده،

اخلاقشان را فرم داده و قریحه ی صدها میلیون مرد را صیقلی کرده است.

قرآن در جانها عقایدی آسان و دور از ابهام پدید می آورد که از رسوم و تشریفات ناروا و از قید

مراسم بت پرستی و کاهنی آزاد است و ترقّی اخلاق و فرهنگ مسلمانان به برکت آن انجام گرفته

و اصول نظم اجتماعی و وحدت جمعی را در میان آنها استوار کرده و به پیروی مقرّرات بهداشت

ترغیب شان کرده و عقولشان را از بسیاری از اوهام و خرافات و از ظلم و خشونت رهایی داده

است.

تاریخ تمدن، ویل دورانت، ج 11 ص52

مجله بشارت مهر و آبان 1383، شماره 43
    امضاء

9. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9287
    نوشته
    1,682
    مورد تشکر
    1,408 در 846
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آلوارو ماچوردوم کومینز:

شاعر و نویسنده ومحقق اسپانیایی می گوید: عده ای از من خواستند بعضی از سورهای قرآن

را برایشان ترجمه کنم من هم سوره توحید را انتخاب کردم که از یگا نگی خداوند می گوید این

سوره و موسیقی آن، آنچنان زیبا بود که برای من بسیار مهم بود. همچنین سوره فاتحه الکتاب

را که در باره جهانی بودن خداوند است، ترجمه کردم. به این ترتیب بود که جهانی بودن و یگانگی

خداوند مرا به این نتیجه رساند که این دین مردمی ترین و منطقی ترین دین برای از بین بردن

ناآرامیها و مشکلات جوانان امروزی است

توماس کارلایل دانشمند و مورخ مشهور اسکاتلندی :

اگر یک بار به این کتاب مقدس نظر افکنیم، حقایق برجسته وخصایص اسرار وجود طوری در

مضامین جوهری آن پرورش یافته که عظمت و حقیقت قرآن بخوبی از آنها نمایان می شود و این

خود مزیت بزرگی است که فقط به قرآن اختصاص دارد و در هیچ کتاب علمی و سیاسی واقتصادی

دیگری دیده نمی شود.

بلی؛خواندن بعضی از کتابها تأثیر عمیقی در ذهن انسان می گذارد؛ ولی هرگز با تأثیر قرآن قابل

مقایسه نیست.

سدیومستشرق فرانسوی

قرآن مجموعه ای است که آداب و حکم چیزی را فروگذار نکرده است . اساس این کتاب مقدس بر

عدل و احسان و حکمت قرار گرفته و جامعه بشری را به سوی فضایل انسانیت وکمال راهنمایی

می نماید. معارف درخشان اسلام و احکام قرآن موجب سرشکستگی، بلکه کوری چشم عیب جویان

و دشمنان اوست . در عظمت این کتاب مقدس و آورنده آن همین قدر کافی است که بگوییم اعراب

وحشی وبادیه نشین را با نداشتن هیچ گونه امتیاز و داشتن هر گونه رذائل اخلاقی به درجه سعادت

، بلکه در ردیف معلمان بشریت درآورده است.

مجله بشارت خرداد و تیر 1385، شماره 53

پایگاه اطلاع رسانی حوزه

امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع