صفحه 3 از 22 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 212

موضوع: آیین بندگی و نیایش (ترجمه عدة الداعی)

1. Top | #21

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ه- یک سوم آخر شب:

روایات در این مورد فراوان است منجمله: وجود مبارک رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم فرمود:
    75- اذا کان اخر اللیل یقول الله سبحانه و تعالی: هل من داع فاجیبه؟ هل من سائل فاعطیه سوله؟ هل من مستغفر فاغفر له؟ هل من تائب فاتوب علیه؟
    یعنی: ذات اقدس الهی، آخر هر شب این چنین می گوید:
    - آیا دعا کننده ای هست تا من او را اجابت کنم؟
    - آیا در خواست کننده ای هست تا خواسته اش را عطا کنم؟
    -آیا آمرزش خواهی هست تا او را بیامرزم؟
    - آیا بنده توبه کاری هست تا توبه اش را بپذیریم؟.
    ابراهیم بن ابی محمود می گوید به امام رضا علیه السلام عرض کردم: مردم می گویند رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم فرمود: خداوند متعال هر شب به آسمان دنیا می آید، نظر شما در این رابطه چیست؟ فرمود:
    76- لعن الله المحرفین الکلم عن مواضعه، و الله ما قال رسول الله کذالک انما قال صلی الله علیه وآله و سلم: ان الله تبارک و تعالی ینزل ملکا الی السما الدنیا کل لیله فی الثلث الاخیر ولیله اجمعه من اول اللیل فیامره فینادی: هل من سائل فاعطیه سوله؟ هل من تائب فاتوب علیه؟ هل من مستغفر فاغفر له؟ یا طالب الخیر اقبل، یا طالب الشر القصر، فلا یزال ینادی بها حتی یطلع الفجر فاذا طلع عاد الی محله من ملکوت السماء حدثنی بذالک ابی عن جدی عن ابائه عن رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم
    یعنی: خدا لعنت کند کسانی را که سخنان را تحریف می کنند، به خدا قسم! رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم اینگونه (که می گویند) نگفت بلکه فرمود:
    خداوند تبارک و تعالی در یک سوم آخر هر شب و در شب جمعه از ابتدای آن فرشته ای را به آسمان دنیا می فرستد و این چنین ندا می دهد:
    - آیا درخواست کننده ای هست تا خواسته اش را بدهم؟
    - آیا توبه کننده ای هست تا توبه اش را بپذیرم؟
    - آیا استغفار کننده ای هست تا او را ببخشم؟
    - ای طالب خیر! بیا و ای طالب شر! دست بردار...
    همینطور ندا می دهد تا صبح شود، در این هنگام آن فرشته به جایگاه اولش در ملکوت آسمان باز می گردد. این سخن را پدرم از پدرش از پدرانش از رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم نقل فرمودند

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نصیحت

کسی که ایمان و اعتقاد صحیح در تصدیق رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم و اولاد طاهرینش علیهم السلام دارد و می داند که هر آنچه این بزرگواران از جانب رب جلیل آوردند حق است، بر او سزاوار است که در این ساعتها حوائجش را به چنین منادی عرضه بدارد و ندایش را بی پاسخ نگذارد، مگر نه این است که اگر حاکمی از حاکمین دنیا فرستاده ای را به خانه کسی بفرستد و بگوید: حاجتهایت را عرضه کن چون حاکم به تو اجازه داده که آنها را بیان کنی تا برایت انجام دهد، در اینجا این فرد، فرصت را غنیمت شمرده، نه تنها نیازهای خود بلکه حوائج نزدیکان و خویشان خود را هم جدا جدا ذکر می کند، خصوصاً اگر این حاکم، مشهور به بخشندگی وجود و سخای بی حد باشد. و در صورتی که به او نیاز داشته باشد، هرگز از آن فرستاده روی بر نمی گرداند او را بی جواب نمی گذارد.
    بنابر این، بنده حق هم نباید پیام مولایش را سبک پندارد که در این صورت، مستحق جواب: ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم آخرین خواهد شد. و نباید غافل بماند که در اثر آن، در زمره محرومین از رحمت حق در می آید و بار سنگین گناهان بر دوشش باقی خواهد ماند که در حدیث آمده:
    77- من ترک مساله الله افتقر.
    یعنی: هر کس سوال و در خواست از خدا را ترک کند، فقیر خواهد شد.
    مناسب است در چنین لحظاتی از شب، مناجاتی را که عارف کامل مرحوم سید بن طاووس (قده) آموخته بر زبان جاری کنی و بگویی:
    بار الها! من ربوبیت تو را تصدیق می کنم، به رسالت خاتم پیامبرانت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم معتقدم و به آن فرشته ای که ندای جود و بخشش تو را می رساند، ایمان دارم. اگر گوش من ندایش را نشنید، عقل من هم این ندا را دریافت کرد و هم اخبار و روایاتی را که در بردارنده چنین وعده هایی از جانب تو است، پذیرفت در یک چنین حال و هوایی، سخن من این است:
    ای فرشته ای که از جانب خدا مالک و حکیم و کریم و بخشنده و... به سوی ما آمدی، سخن تو را که حاوی کامیابی ماست، با گوش عقلمان درک کردیم که گفتی: آیا درخواست کننده ای هست تا خواسته اش را بدهم؟
    من سائل و گدایم و چنین نیازهایی دارم:
    - هر چه موجب روی آوردن ذات اقدس الهی به من می شود.
    - من نیز در مقابل توفیق روی آوردن به او را داشته باشم.
    - در محضر پر برکت او، کمال ادب را حفظ کنم.
    - مرا (از لغزشها و شیطانهای درونی و بیرونی و خلاصه هر چه مرا از او دوری کند)، حفظ کند.
    - توفیقاتی را که به من داده سلب ننموده، محافظتش نماید.
    و نیز عقل ما سخن آقایمان را درک کرده که فرمود: آیا توبه کاری هست تا توبه اش را بپذیرم؟
    من از گناهانم توبه می کنم؛ چون برای پناه بردن از غضب و عقابش و جلب رضایت و ثوابش، ناچارم توبه کنم. و اگر نفسم توبه صادقانه نداشت، عقلم حکم می کند که باید به سوی او توبه کرد، (و مرضها و کثافات و چرکهای گناهان را از این راه زدود و آینه دل را صاف نمود)
    ای فرشته الهی! سخنت را شنیدیم که از طرف خداوند رحیم گفتی: آیا استغفار کننده ای هست تا او را بیامرزم؟
    من از هر چه او خودش ندارد استغفار می کنم و به عفو او پناه می برم و اگر این گفتار از روی صداقت نبود عقلم حکم می کند که باید چنین کرد، بنده مضطر و گرفتار و ور شکسته چاره ای جز عذر خواهی نزد رب جلیل و رحیم ندارد.
    ای فرشته پروردگار! این درخواست و توبه و استغفار و فقر و ذلت و ورشکستگی را که گفتم، نزد تو به امانت می گذارم تا آن را به خدایی که تو را به سویمان فرستاد و راه رسیدن به کویش را به رویمان گشود، عرضه بداری.
    سید بن طاووس (ره) به اینجا که می رسد، می فرماید: اگر نتوانستی این سخنان را از برکنی، می توانی آن را در ورقه ای بنویسی و همراه خود داشته یا زیر سرت بگذاری اما باید آن را مانند عزیزترین وسائلت، محافظت نمایی و وقتی آن زمان موعود از شب فرا رسید، برگه را بیرون آورده اینگونه بگویی:
    ای فرشته ای که از جانب خدای ارحم الراحمین و اکرم الا کرمین ندا در می دهم این قصه من است که به تو تسلیمش می کنم، نه زبانی برایم مانده و نه روحیه ای که بتوانم با تو سخن بگویم.
    در اینجا سخنان سید (ره) به پایان رسید.
    من می گویم:
    اگر در یک چنین وقت حساس، توانستی آن وظایفی را که اهل بیت علیهم السلام برایت معین فرمودند عمل کنی، پس خوشا به حالت والا می توانی این چنین بگویی:
    خدایا! من به تو ایمان دارم و پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام را در مورد اخباری که پیرامون لطف و عفو تو گفته اند تصدیق می کنم، پس اولاً بر آن وجودهای پاک (یعنی پیامبر و آل او) درود بفرست و بعد از آن، در این شب هر دعایی که در امور دینی یا دنیایی به درگاهت عرضه می شود، مرا در آن شریک و سهیم گردان، بارالها! با ما آنچنان که سزاوار خدایی تو است رفتار کن نه آنچنان که ما بندگان رو سیاه سزاوار آنیم، ای ارحم الراحیمن درودت بر محمد و خاندان پاکش باد!
    و بدانکه از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که فرمود:
    78- لا تعطموا العین حظها فانها اقل شی ء شکراً
    یعنی: نگذار چشم بهره کاملی (از خواب) ببرد؛ چون کمترین شکر گزاری را او دارد.
    و نیز از وجود مقدس رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم روایت شده که فرمود:
    79- اذا قام العبد من لذیذ مضجعه و النعاس فی عینیه لیرضی ربی عزوجل الصلاه لیله باهی الله به ملائکته فقال: اما ترون عبدی هذا؟ قد قام من مضجعه الی صلاه لم افرضها علیه اشهدوا انی قد غفرت له
    یعنی: وقتی بنده حق از خوابگاهش بر می خیزد تا خداوند متعال را با نماز شبش خشنود سازد در حالی که چرت، چشمانش را فرا گرفته، در این حال، ذات اقدس الهی به ملائکه اش مباهات کرده می فرماید: آیا این بنده مرا می بینید که از خوابگاهش برخاسته تا نمازی را بگزارد که آن را بر او واجب نکرده ام! پس شاهد باشید که او را بخشیدم

امضاء

4. تشكر

یوسف رضا (19-05-2018)

5. Top | #23

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فایده

هر روز، دوازده قسمت می شود و هر قسمت آن منسوب به یکی از ائمه دوازدهگانه علیهم السلام است که مناسب است در آن ساعت، توسل به آن امام.
    و دعایی نیز مخصوص آن ساعات در کتاب شریف مصباح نقل گردیده است(37)
    سید طاووس (ره) نیز آورده که روزهای هفته به ائمه علیهم السلام منسوب است و در هر روز، میهمان انهایم، بنابر این زیارت آن امام یا ائمه به ترتیب زیر در آن روز، مناسب است(38)
    شنبه: مخصوص پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم است.
    یکشنبه: مخصوص امیر المومنین علی بن ابی طالب علیه السلام است.
    دو شنبه: مخصوص امام حسن و امام حسین علیهم السلام است.
    سه شنبه: مخصوص امام زین العابدین، امام باقر و امام صادق علیهم السلام است.
    پنجشبنه: مخصوص امام حسن عسکری علیه السلام است.
    و جمعه: مخصوص وجود مبارک امام مهدی علیه السلام است.
    و شب قدر:
    این شب در ماه مبارک رمضان قرار دارد ولی مشخص نیست که کدام شب است. ممکن است یکی از سه شب نوزدهم یا بیست و یکم یا بیست و سوم باشد، لکن بر شب بیست و سوم تاکید شده است.

امضاء

6. تشكر

یوسف رضا (19-05-2018)

7. Top | #24

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ز: شبهای احیا:

چهار شب است که احیا و بیداری در آن مستحب است، این شبها عبارتند از:
    1- شب اول ماه رجب.
    2- شب نیمه شعبان.
    3- شب عید فطر.
    4- شب عید قربان.
    نقل است که:
    80- برای امیر المومنین علیه السلام شگفت انگیز بود که در این شبها بیکار بماند (و عبادت نکند)(39)

امضاء

8. تشكر

یوسف رضا (19-05-2018)

9. Top | #25

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ح روز عرفه:

این روز، روز و طلب حاجت به درگاه الهی است لذا با اینکه روزه اش مستحب موکد هم هست ولی اگر کسی در اثر روزه، ضعیف شود و نتواند دعا کند، روزه نگرفتن و دعا خواندن بهتر است(40)

امضاء

10. تشكر

یوسف رضا (19-05-2018)

11. Top | #26

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ل هنگام ریزش اولین قطره از خون شهید:

زید شحام از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که حضرت فرمود:
    81-اطلبوا الدعاء اربع ساعات: عند هبوب الریاح، و زوال الافیاء، و نزول المطر، و اول قطره من دم القتیل المومن فان، ابواب السماء تفتح عند هذه الا شیاء
    یعنی: در چهار وقت به دنبال دعا باشید: وزش باد، زوال سایه ها (که همان ظهر سایه شرعی است)، نزول باران و اولین قطره از خون مؤمن؛ چون در این اوقات، درهای آسمان گشوده خواهد شد.
    و نیز از آن حضرت نقل شده است که فرمود:
    82- اذا زالت الشمس فتحت ابواب السماء و ابواب الجنان و قضیت الحوائج العظام
    یعنی: وقتی زوال آفتاب(ظهر شرعی) فرا رسید، درهای آسمان و درهای بهشت گشوده خواهد شد و حاجتهای بزرگ بر آورده خواهد گردید.
    سوال شد از چه هنگام؟ فرمود:
    -مقدار ما یصلی الرجل اربع رکعات مترسلا
    یعنی: به مقداری ککه بتوان یک نماز چهار رکعتی، بدون عجله و سر فرصت خواند.

امضاء

12. تشكر

یوسف رضا (19-05-2018)

13. Top | #27

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

م از طلوع فجر (اذان صبح) تا طلوع آفتاب:

ابو الصباح کنانی از امام باقر علیه السلام این چنین روایت کرده است که:
    83- ان الله عزوجل یجیب من عباده کل دعاء، فعلیکم بالدعاء فی السحر الی طلوع الشمس فانها ساعه تفتح فیها ابواب السماء و تقسم فیها الارزاق، و تقضی فیها الحوائج العظام
    یعنی: خداوند متعال از بین بندگانش آنکه بیشتر اهل دعاست را اجابت می کند پس دعا کنید در سحرها تا طلوع آفتاب؛ چون درهای بهشت در این هنگام باز می شوند، روزهای در این زمان تقسیم می گردند و حاجتهای بزرگ در این وقت بر آورده می شوند.

امضاء

14. Top | #28

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سبب دوم: مکان دعا

الف سرزمین عرفات

در خبر آمده است که:
    84- ان الله سبحانه و تعالی یقول للملائکه فی ذلک الیوم: یا ملائکتی الا ترون الی عبادی و امائی جاووا من اطراف البلاد شعثاء غبراء اتدرون ما یسالون؟ فیقولون: ربنا انهم یسالونک المعفره فیقول: اشهدو انی قد غفرت لهم
    یعنی: خداوند سبحان در این روز به ملائکه می گوید: ای فرشتگان من! آیا بندگان مرا نمی بینید که از سرزمینهای مختلف آمده اند در حالی که موهایشان پریشان است و گرد غبار بر چهره شان نشسته؟ آیا می دانید اینان چه می خواهند؟
    ملائکه می گویند: پروردگار! اینان از تو آمرزش گناهانشان را می طلبند. در اینجا خداوند متعال می فرماید: شاهد باشید که گناهانشان را آمرزیدم
    و نیز در روایت دیگر آمده است که:
    85- ان من الذنوب مالا یغفر الا بعرفه و المشعر الحرام، قال الله تعالی
    فاذا افصتم من عرفات فاذکر و الله عند المشعر الحرام(41) و لیله من لیالی الاحیاء
    یعنی: برخی از گناهان فقط در این سه موقعیت بخشیده می شوند:- عرفات مشعر الحرام، که خداوند متعال فرمود: وقتی از عرفات کوچ کردید، خدای را مشعر الحرام به یاد بیاورید. و شبی از شبهای احیا(42)

امضاء

15. Top | #29

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج مسجد

چون آنجا خانه خداست و کسی که بد انجام می رود مقصود و مطلوبش خداست و قصد زیارت او را دارد، در حدیث قدسی آمده است:
    87- الا ان بیوتی فی الارض المساجد، فطوبی لعبد تطهر فی بیته ثم زارنی فی بیتی
    یعنی: آگاه باشید که مساجد، خانه های من بر روی زمین اند، پس خوشا به حال بنده ای که در خانه خود تطهیر کند (و وضو بسازد) سپس مرا در خانه ام زیارت کند.
    و او کریمتر زا آن است که قاصد و زا ترش را نا امید و محروم نماید.
    سعید بن مسلم از معاویه بن عمار روایت کرده است که وجود مقدس آقا آن را طلب می کرد، بدین ترتیب که اولاً چیزی در راه خدا صدقه می داد بعد بوی خوشی استشمام می کرد و سپس به مسجد رفته هر حاجتی داشت آن را به محضر حق تعالی عرضه می داشت.
    ناگفته نماند که این خبر دلالت بر چهار مطلب دارد بدین شرح.
    اول هنگام ظهر، وقت طلب حاجت است.
    دوم مستحب است ابتدا صدقه ای داده شود.
    سوم خوب است بوی خوشی استشمام گردد.
    چهارم مسجد محل خوبی جهت طلب حاجت می باشد.

امضاء

16. Top | #30

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

د: در جوار قبر مقدس حضرت ابا عبد الله الحسین (ع)

بلکه شرافت این مکان از سایر مکانها بیشتر است، در روایت آمده است:
    88- ان الله سبحانه و تعالی عوض الحسین علیه السلام من قتله با ربع خصال: جعل الشفاء فی تربته، و اجابه الدعاء تحت قبته، و الائمه من ذریته، و ان لا یعد ایام زائریه من اعمارهم
    یعنی: خداوند سبحان، در عوض قتل آقا سید الشهداء علیه السلام چهارم خصلت عطا کرده است:
    - شفا را در تربتش نهاد.
    - اجابت دعا را زیر گنبدش قرار داد.
    - ائمه بعدی از نسل آیند.
    - مدت زمانی را که زائرین آن حضرت برای زیارت می گذارند، جزء عمرشان به حساب نمی آورد.
    و نیز روایت شده است که بر امام صادق علیه السلام مرضی عارض شد، آخر حضرت به نزدیکانش امر کرد که فردی را اخیر کنند تا به زود نزد قبر امام حسین علیه السلام (و برایش دعا کند) یکی از دوستان حضرت، جهت انجام این فرمان از خانه خارج شد، فردی را جلوی درب خانه دید و ماجرا را برایش باز گو کرد، آن مرد من می روم ولی شبهه ای در ذهنم ایجاد شده و آن اینکه امام حسین علیه السلام امامی است که طاعتش واجب است و او (یعنی امام صادق علیه السلام) نیز امامی است که طاعتش واجب است، پس این کار چه معنا دارد؟ (یعنی فرقی بین این دو امام نیست، پس چرا برای شفای این امام، نزد آن امام بروم و دعا کنم؟)
    آن فرد به خانه برگشت و مطلب را خدمت امام عرضه داشت، حضرت فرمود:
    89- هو کما قال لکن ما عرف ان لله تعالی بقاعاً یستجاب فیها الدعاء فتلک البقعه من تلک البقاع
    یعنی: سخن این مرد درست است (که فرقی بین دوم امام نیست) اما ندانسته است که خداوند متعال سرزمینهایی دارد که در آنجا دعا مستجاب می شود و حرم حضرت سید الشهدا علیه السلام از آنهاست.

امضاء

صفحه 3 از 22 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)